Сабақтың тақырыбы: Туындыны табу ережелері Сабақтың мақсаты



Дата21.07.2017
өлшемі17,1 Kb.
#21664
түріСабақ

Жамбыл облысы Меркі ауданы Ойтал ауылы №12 Қ.Сарымолдаев атындағы орта мектеп математика пәнінің мұғалімі: Саркулова Анар Кырыбековна Сынып: 10

Сабақтың тақырыбы:

  • Туындыны табу
  • ережелері

Сабақтың мақсаты: Туындыны табу ережелерін меңгеру және оны шешу жолдарын үйрету Білімділік: Бұл тақырыпты игере отырып, туындыны табудың ережелері мен дәрежелі функцияның туындысын табу формуласымен танысып, оларды есеп шығаруда қолдануды үйрету. Дамыту: Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, іскерлік дағдыларын қалыптастыру, ынтасын арттыру. Тәрбиелік: Алған біліміне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге қорытынды шығара білуге тәрбиелеу.

  • Сабақ құрлымы
  • Мұғалім әрекеті
  • Оқушы әрекеті
  • Түрі
  • Әдісі
  • Сабақ кезең
  • дерінің мақсаты
  • Тәрбиелік мәні
  • Игерілген білімі
  • 1
  • Ұйымдастыру
  • Кезекшінің міндеті:
  • жалпылама
  • Ауызша
  • Баланың жауапкершілігін тиянақтау уақтылы келуін қалыптастыру
  • Сынып бөлмесінің үйлестігі және тазалығын бақылау
  • 2
  • Үй тапсырмасын тексеру
  • Үй тапсырмсын сұрақ - жауап арқылы тексеру
  • Берілген сұрақтарға толық және нақты жауап беру
  • Жалпылама
  • Сұрақ –жауап
  • Үйтапсырмасын күн сайын жауапкершілікпен орындап отыруын , оқушыны күнделікті еңбекті жоспарлы түрде, ықыласты түрде жүргізуге дағдыларып,тәртібін қалыптастыру
  • Оқушы мен мұғалімнің қарым- қатынасы негізінде адамгершілікке тәрбиелеу
  • Қоғам дамуының талабына сай ақпараттық құралдарды игеруге тәрбиелу
  • 3
  • Өткен сабақты бекіту
  • Мұғалім ауызша
  • бекітеді
  • жалпылама
  • баяндау
  • Үй тапсырмасының мазмұнын толықтырады, тиянақтайды
  • Өткен сабақтағы тақырып
  • 4
  • Жаңа тақырыптың мақсатын қою
  • Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстырады
  • Оқушы тыңдайды
  • Жариялау
  • Баяндау
  • Жаңа сабақ бойынша берілетін білімнің қажеттілігін түсіндіреді
  • Оқушылар жаңа сабақтың барысы туралы мәлімет алды.
  • 5
  • Жаңа сабақты түсіндіру
  • Мұғалім интерактивті тақта арқылы жаңа сабақ түсіндіру
  • Берілген білімді қабылдау және өз санасында білімді өңдеуі практикалық қажеттілігін түсіну және қолдана білуді үйрену
  • Жалпылама
  • Баяндау
  • Мұғаліммен оқушы бірге жұмыс жасай отырып нәтижеге жету.
  • Интерактивті тақта арқылы оқушының оқу материалдарын түсінуін теорияларды игеруін қамтамасыз ету.
  • Оқушыларды ұйымшылдыққа, адамгершілікке өз ойын еркін айтуға және шынайылыққа, іздемпаздыққа еңбекке баулу .
  • Оқушылар туындының үш ережесімен танысады.
  • 6
  • Жаңа сабақты бекіту
  • Тапсырманы
  • интерактивтік
  • тақтада орындайды.
  • Тапсырма--ларды компьютерде орындау
  • Жеке, жұп-
  • тық, топ-тық
  • Өзіндік жұмыс
  • Алған білімді жүйелеп айта біліуін ойлау қабілетін өз ойын дәлелдей алуын қалыптастыру
  • Білімділікке баулу
  • Туындыны табудың ережелерін есеп шығаруда үйрену
  • 7
  • Үй тапсырмасының
  • түсінікті болуын,
  • орындалуын,
  • қажеттілігін
  • түсіндіру
  • Үй тапсырма-сын тыңдап күнделікке жазу
  • жалпылама
  • Сұрақ жауап
  • Үй тапсырмасының түрі мен формасының оқушыны қызықтыруына көңіл бөлуі тасырманың шамадан тыс берілмеуіне көңіл бөлу
  • Өздігінен жұмыс істеуге, ізденуге жауапкершілікке тәрбиелеу
  • 8
  • Бағалау
  • Сабақтың әр кезеңіндегі оқушының іс -әрекетін анықтай отырып бағалау
  • Бағаны күнделікке
  • қойғызу
  • Жеке
  • Жариялау
  • Ынталандыру
  • Ұқыптылыққа үйрену

Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы Сабақтың түрі: аралас Әдіс – тәсілі: деңгейлеп саралап оқыту Көрнекілік: Интерактивті такта, үлестірмелі қағаздар Болжамдап отырған нәтиже: Туындының анықтамасын, функцияның және аргументтің өсімшесін, дәрежелік функцияны,туындыны табу ережелерін жақсы меңгерген тұлға қалыптастыру

  • 1-ереже
  • 2-ереже
  • 3-ереже

1-ереже. Егер және функцияларының x нүктесінде туындылары бар болса, онда функциясының x нүктесіндегі туындысы бар және ол (1) формуласымен анықталады.

Дәлелдеуі. Дәлелдеу үшін туындының анықтамасы мен туындыны табу алгоритмін қолданамыз. Ол үшін екі функцияның қосындысы функциясын алайық және аргумент x-ке өсімшесін берейік. Сонда аламыз. Функцияның өсімшесін аргумент өсімшесі -ке бөлсек, өрнегі шығады. Осы өрнектің ұмтылғандағы шегін табамыз:

1-мысал. функциясының туындысын табайық. Шешуі. Жауабы:

2-ереже. Егер u және функцияларының x нүктесінде туындылары бар болса, онда берілген функциялардың көбейтіндісінің функциясының x нүктесіндегі туындысы бар және ол (2) формуласымен анықталады.

Сәйкестендіру кестесі

Көп нүктені жалғастыр

  • I - топ
  • Көп нүктені жалғастыр
  • ІІ- топ

Кім жүйрік

  • І - Топ
  • ІІ - Топ
  • 10
  • 20
  • 30
  • 10
  • 20
  • 30
  • Есепте
  • Жауабы
  • Есепте
  • Жауабы
  • Жауабы
  • Есепте
  • Есепте
  • Жауабы
  • Жауабы
  • Есепте
  • Жауабы
  • Есепте

Деңгейлік тапсырма

  • І - Деңгей
  • ІІ - Деңгей
  • ІІІ- Деңгей
  • І – Топ
  • І – Топ
  • І – Топ
  • ІІ - Топ
  • ІІ - Топ
  • ІІ - Топ
  • І – Деңгейдің жауаптары
  • І – Топ
  • ІІ - Топ
  • ІІ – Деңгейдің жауаптары
  • І – Топ
  • ІІ - Топ
  • ІІІ – Деңгейдің жауаптары
  • І – Топ
  • ІІ - Топ
  • Үй тапсырмасын беру:
  • § 14, №176 (а,ә); №177 (б,в); №178 (а,б);
  • Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтап, жауап деңгейі төмендеу болған оқушыларға келесі сабаққа қосымша тапсырма беріп, баға қою.
  • Қай топ жеңді?
  • І - топ
  • ІІ - топ
  • Жеңістеріңмен!!! Білімдерің шыңдалсын!!!
  • Сабаққа белсенді қатысқандарыңызға рахмет!!!


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет