Күні: 22.09.2015
|
Пәні: информатика
|
Сынып: 6
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Вирусқа қарсы программалар, ақпаратты қорғау.
|
Сілтемелер:
|
Компьютер, интерактивті тақта, оқулық, тұсаукесер.
|
Сабақтың жалпы мақсаты:
|
АКТ-ны пайдаланып, «компьютерлік вирус» түсінігін беру. Оқушыларға теориялық білім бере отырып, ойлау қабілетін, әскерлік белсенділігін дамыту. Сыни тұрғыдан ойлау арқылы берілген тапсырманы топпен орындауға дағдыландыру.
|
Оқыту нәтижесі:
|
Вирустан қорғау программаларының мәні және олардың түрлерін біліп, оларды қолдана алады. Ақпараттың қорғалу тәсілдері туралы өз ойларын айту.
|
Негізгі идеялар:
|
Сыни тұрғысынан ойлау арқылы берілген тапсырманы жұппен, топпен орындап, талқылайды, өз ойларын айтады. Топ мүшелерін сыйлай, құрметтей алады.
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
ДК, оқулық, тұсаукесер.
|
Іс-әрекет
|
Жаңа әдістер: СТО, АКТ
|
1.Топтық жұмыс.
2.Жеке жұмыс.
3.Жұппен жұмыс
|
Тапсырмалар:
|
1.Топтық жұмыс
Топтас-бөліс
|
2.Жұптық жұмыс
1.Бір-біріне сұрақтар қояды
|
3.Жеке жұмыс
1. Сұрақ-жауап
2.Компьютермен жұмыс
3.Тест жұмысы
|
|
Блум таксономиясы бойынша сабақ жүргізіледі:
1.Сурет арқылы топқа бөлінеді.
2.Шаттық шеңберін құрады.
3.Үй тапсырмасы.
Білу:
-Компьютер деген не?
-Компьютермен адамның қандай ұқсастығы бар?
|
Түсіну: Жаңа тақырыпты таныстырып, кіріспе жасау. Оқулықтағы және қосымша материалдармен танысу.
– Компьютерлік вирус деген не?
-Сенің үйдегі компьютеріңде қандай вирустан қорғану
программасы бар?
-Қандай вирусқа қарсы программаларды білесіңдер?
-Бұл программалар кімдер жазады?
|
Қолдану: Компьютермен жұмыс.
1.Вирустан қорғау программасын іске қос.
2.Базаны жаңартуды орында.
3.Программаның қосымша бетіндегі терезелермен таныс.
4.Менің құжаттарым папкасына тексеріс орнат.
5.Сканерлеуді іске қос.
6.Құжаттарды сканерлеуді аяқтағаннан кейін қорытындысын сарапта.
|
|
Талдау:
Топтас-бөліс. Топтарға тапсырмалар таратылады.
1-топқа:
1.Компьютерлік вирустар:
2.Компьютерлік вирустың үш аксиамасы:
3.Вирустардың әркеті үш кезеңге бөлінеді?
2-топқа:
1.Вирустың негізгі пайда болу белгілері?
2.Вирустардың компьютерге ену жолдары?
3.Компьютердің зақымдалу белгілері мен болғандағы әрекет.
3-топқа:
1.Вирустан қорғау программасы?
2.Вирсутан қорғау программалары өнімінің арасынан кеңінен мына программаны айтуға болады?
3.Вирустан қалай қорғануға болады?
|
Жинақтау: ТЕСТ тапсырмасы.
|
Кейінгі тапсырмалар
|
1.Тақырыпты оқып келу.§3.
2. «Ақпаратты қалай қорғауға болады?» тақырыбы бойынша эссе жазу.
|
Бағалау
Рефлексия
|
Топ басшысы өз тобының мүшелерін бағалайды – формативтік бағалау, мұғалім қорытындылып бағалайды -жиынтық бағалау.
Кері байланыс жасау үшін стикерлерге жазып білім баспалдағына іледі.
Бүгінгі сабақтан қандай жаңа мағлұмат алдың?
Саған қай тапсырманы шешу қиын болды?
Нені біліп, үйренуіміз керек?
|
Сабақтың тақырыбы: «Антивирустық программалар»
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушыларды “Вирус”, қайдан пайда болғанын, олардың таралу жолдарын, сол сияқты вирусты жоятын “Антивирус” ұғымымен, негізгі қызметімен таныстырып, жұмыс істеу ережесін меңгерту.
Тәрбиелік: Оқушыларды жан-жақты болуға, компьютерлік сауаттылыққа,
іздемпаздыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: Компьютерлік вирустар туралы түсінік бере отырып, ой-өрісін дамыту,
пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы, практикалық сабақ
Сабақтың әдісі: Жеке оқушымен
Пәнаралық байланыс: биология, қазақ тілі,
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, интерактивті тақта, проектор, парақшалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Операциялық жүйе дегеніміз не? Не үшін қажет?
Жүйе параметрлерін баптау үшін шақырылатын терезе?
Windows жүйесіндегі маңызы зор буфер?
Проводник дегеніміз не?
Оқушыларға компьютерде тапсырмалар орындату.
Экранын фонын өзгерту.
Күн мен уақытты баптау.
Басқару панелін пайдаланып пернетақтаның жұмыс режимін баптау.
ІІІ. Сабақтың мақсатын қою.
Оқушыларға компьютерлік вирустар жайлы түсінік бере отырып, олардан антивирустардың көмегімен қалай қорғануға болатындығы жайлы мәлімет беру.
ІV. Жаңа білім беру. Өмірдегі сияқты компьютер әлемінде де көптеген кедергілер кездеседі. Программалардың ашпай қалуы, компьютердің дұрыс жұмыс істемеуі және т.б сияқты. Бұның барлығы вирустардың әсерінен болады. Вирустар дегеніміз — бұл арнайы жазылған шағын көлемді программа. Олар басқа программмалардың алдына, не соңына қосымша жазылады да ол программаны бүлдіруге кіріседі Бұл вирус жұққан программалар «зақымдалған» немесе «бүлінген» деп аталады.
Вирустың пайда болу белгілері:
Программа дұрыс жұмыс істемейді немесе жұмысын тоқтатады.
Экранда бөгде символдар , хабарламалар шығады.
Компьютер баяу жұмыс істейді.
Кейбір файлдардың бұзылуы.
Компьютер жұмысындағы жиі тұрып қалулар және жаңылысулар.
Вирустар 3 типке бөлінеді.
Мекендеу ортасына қарай.
Жұмыс логикасы мен мақсатына қарай.
Мақсатына қарай
Осы вирустардан қорғауға арналған арнайы бағытты программаларға антивирустық программалар жатады. Олар: Dr. Web-И.Данилов, AVP-Е.Касперский,
Антивирустық программалар вирустарды табуға және жоюға арналған .
Сабақты бекіту: тапсырмалар орындау
1-тапсырма. Мына сөздердің қайсысы мәтінде кездеспейді.
вирус көбейді——————————————
вирус жұқты——————————————-
вирус көшірді——————————————
вирус зақымдайды————————————
вирус алады——————————————-
вирус ұшады——————————————
вирус бұзады——————————————
вирус бүлдіреді—————————————-
вирус ашады———————————————
вирус тарайды—————————————-
вирус зиян келтіреді———————————
вирус өзгереді——————————————
Карточкамен жұмыс:
2-тапсырма
Артық терминді тауып және әріптердің орнын ауыстырып дұрыс сөздерді шығару
Терчесвин –винчестер
Такедис –дикета
Акткомпксиди –компактдиск
Сорецпро –процессор
Кестедегі мына әріптерді сан бойынша құрастыр.
Т
|
Қ
|
О
|
Р
|
А
|
Н
|
С
|
Ы
|
И
|
М
|
П
|
В
|
Г
|
У
|
3
|
8
|
10
|
1
|
5
|
13
|
7
|
11
|
2
|
16
|
4
|
15
|
6
|
12
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
13
|
3
|
2
|
15
|
2
|
1
|
12
|
7
|
3
|
11
|
8
|
4
|
1
|
10
|
6
|
1
|
5
|
16
|
16
|
5
|
Сонда мына кестеден «АНТИВИРУСТЫҚ ПРОГРАММАЛАР» деген сөз шығады.
Сынып жұмысы. Балалар біз енді 2 -топқа бөлінейік. Электронды поштамен келген хатқа вирус кіріп ақпаратты бүлдіріпті. Сіздердің мақсаттарыңыз осы бүлінген хатты қалпына келтіру.
хат. Сканер мен пернетақтаны іске қосып компьютерді қосу керек. Монитормен мәтін жазып, суретті компьютерге енгізу үшін принтерді пайдаланамын. Жазылған ақпаратты қағазға басып шығару үшін жүйелік блок қолданамын.
2 -хат. Компьютерде мәтін жазу үшін Paint текістік редакторды пайдалануға болады. Ал сурет салғым келсе WordPad стандартты программасымен сала аламын. Мен пернетақтамен жұмыс істегенді ұнатамын. өйткені онда көптеген құжаттарды сақтауға, сканерлеуге болады. Пернетақтаның үш түрі бар: Лазерлік матрицалық, сия бүріккіш.
Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында тест сұрақтарын оқушыларға ұсынамын.
Қорытынды:
БҮҮ стратегиясы бойынша
Білгенім
|
Үйренгенім
|
Үйренгім келеді
|
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма «антивирус» программасын оқып, мәнжазба жазып келу.
Бағалау.
Ақпаратты қорғау. Вирусқа қарсы программалар
Сабақ
3- сабақ
|
Сабақ өтілетін күн: 25.09.2014
Орны: информатика кабинеті
|
Барлық оқушы саны: 10
Қатысқаны: 9
|
Сілтеме
|
Оқу жоспары, оқулық, күнтізбелік жоспар.
|
Сабақ тақырыбы
|
Ақпаратты қорғау. Вирусқа қарсы программалар
|
Жалпы мақсаттар
|
Вирусқа қарсы программалармен танысып, ақпаратты қорғауға үйренеді. Ұшқырлыққа, ойын тез жинақтауға, топта жұмыс істеуге дағдыланады
|
Түйінді идеялар
|
Вирус, антивирус дегеніміз не, компьютердің вирус жұқтыру белгілері, антивирустық қауіпсіздік белгілері
|
Әдіс-тәсілдер
|
Топпен, жекелей, миға шабуыл, сұрақты қағып ал, сиқырлы конверт, ойлан жауап бер, 10 сұрақ, өзін-өзі бағалау, кері байланыс
|
Көрнекіліктер
|
Үлестірмелі тапсырма мен конверттер, проектілі тақта, постерлер
|
Дереккөз
дер
|
Оқулық, дидактикалық материалдар
|
Оқыту нәтижелері
|
· Вирус, антивирус дегеніміз не, компьютердің вирус жұқтыру белгілерін, антивирустық қауіпсіздік ережелерін оқып үйренеді.
Достарымен еркін қарым-қатынасқа түседі
Өз ойын қорғай алады
Шығармашылықпен жұмыс істей алады
|
Сабақ барысы
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сабақ кезеңдері
1-кезең.
Қызығушылықты ояту:
|
3 мин
5 мин
2 мин
2 мин
|
Шаттық шеңберіне шығару
Тілек жазылған кәмпиттер беріп оқыту, кәмпиттің түсіне қарай топқа бөлу
Топ басшысын
Баяндамашы
Хатшы
Таймспикер тағайындау
Топ ережесін еске түсіру. Сабақ барысынды бағынуға шақыру.
1- тапсырма.
«Сұрақты қағып ал» ойыны. Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Жауап бере алмаса топ мүшелері көмектесе алады.
1) Ақпараттың қасиеттерін ата
2) Ақпаратты беру үдерісіне мысал келтір.
3) Ақпараттық үдерістерге нелер жатады?
4) Графикалық редактор қалай аталады?
5) Адам ақпаратты қалай сақтайды?
6) Принтер қандай құрылғы?
7) «Факс қабылданып жатыр» сөйлемінде қандай ақпараттық үдеріс келтірілген?
2. Сиқырлы конверт. Әр топқа тапсырма салынған конверт ұсынылады. Әр топ мүшесі дәптерге орындауы керек.
1) Ақпараттың шындық қасиетіне мысал келтіріңдер.
2) Ақпараттың толықтық қасиетіне мысал келтіріңдер.
3) Ақпараттың құндылық қасиетіне мысал келтіріңдер
3. Жасырын сөзді тап. Топпен бірлесіп интерактивті тақтадағы ребусті шешеді
|
Оқушылар сабақ басталар алдында бір-біріне тілек айтып көңілдері көтеріледіі.
Кәмпиттің түсі бойынша топқа бөлінеді
Әр топ бірлесіп, топ басшы, баяндамашы, хатшы, таймспикер тағайындайды.
Ережені тақтадан оқып, естеріне түсіреді
Сұраққа жауап береді. Топпен ақылдасуға мүмкіндігі болады.
Әр оқушы сұраққа жазбаша жауап береді
Топпен ребусті шешеді
|
2-кезең. Мағынаны ажырату:
|
20 мин
5 мин
|
4. Жаңа сабақтың мақсаты. Оқушыларға «Вирус дегеніміз не, вирустан қалай қорғануымыз керек?» деген сұрақтар қояды.
5. Жаңа тақырып. Әр топқа тақырыпты оқып, түсініп, топ ішінде пікір алмасу үшін бөлініп беріледі. Постер құру ұсынылады.
6. Ойлан, жауап бер. Әр топқа стикерлер ұсынылады.
Стикерге сұрақ құрып жазу тапсырмасы беріледі.
7. Сергіту сәті. «Физминутка» би билету
|
Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, жаңа сабақты оқып, үйренуге өз мақсаттарын қояды.
Әркім жекелей тақырыпты меңгеріп, бірлесіп шешім қабылдайды. Постер қорғайды. Топ ішінде пікір алмасады.
Әр топ бірлесіп жаңа тақырып бойынша стикерге 2 сұрақ құрап жазады. Келесі топтағы оқушылырдың арқасына жабыстырады. Сол оқушы топпен ойланып өзі жауап береді.
Жаттығуды орындап көңілдері көтеріледі.
|
3-кезең. Ой- толғаныс:
|
5 мин
|
8. «Он сұрақ» ойыны. Оқушының маңдайына сөз жазылған стикер жабыстырады. Оқушылардан сөзді атамай, сипаттай отырып көмек беру тапсырмасын береді.
- вирус
- антивирус
- тінтуір
|
Оқушылар сөздің өзін атамай, анықтама бере отырып көмек көрсетеді.
|
Келесі оқуға арналған тапсырмалар.
|
1 мин
|
4 – тақырып, бақылау сұрақтарына жауап беру
|
|
Бағалау
|
2 мин
|
Бағалау парақшасы арқылы бағалау, сабақтан алған әсерлерін және ұсыныстарын стикерге жазып тақтаға іледі, алған формативті бағалары бойынша жиынтық бағалау
|
Өзін-өзі бағалайды. Сабақтан алған әсерлерін және ұсыныстарын стикерге жазып тақтаға іледі.
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |