Сабақтың тақырыбы Зерттеу сұрағы: Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының сыртқы саясаты



бет1/3
Дата02.10.2019
өлшемі271,87 Kb.
#49072
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
ксп хақ


ҰМЖ тарауы: 6.4А

Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы дамуы

1 ОЖББМ

Мұғалім: Бижанова Мария Маратовна

Күні




Сынып. 6

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы
Зерттеу сұрағы:

Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының сыртқы саясаты

Неліктен Хақназар хан билеген кезеңді Қазақ хандығының «қайта жаңғыруы» деп атайды?



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.1.10 – қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;

6.3.2.6 – қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау



Сабақ мақсаты

Хақназар ханның билікке қалай келгені,шығу тегі мен ел билеген жылдарын білу

Хақназар ханның қазақ хандығының күшеюіне, жерін кеңейту, сыртқы саяси жағдайын сипаттау және қолдану


Хақназар ханның көрші мемлекеттермен жасаған саясатына талдау жасау



Бағалау критерийі

-Хақназар ханның шығу тегі мен ел билеген жылдарын анықтайды

-Хақназардың мемлекеттегі нығайтудағы рөлін сипаттайды

-Хақназардың көрші мемлекеттермен жасаған саясаттарын талдайды

Ойлау дағдылары



Түсіну,қолдану, талдау

Тарихи концепт

Маңыздылық, себеп пен салдары

Күтілетін нәтиже

Хақназар ханның сыртқы саясатында көршілес елдермен жүргізген саясатын анықтайды

Тілдік мақсаттар

Оқылым: оқулықтағы бірінші тақырыпшаны оқиды (оқылым-жазылым)

Пәнге қатысты лексика мен терминология.

Аласапыран, Абдаллах, Баба сұлтан,маңғыт, башқұрт,ноғай,дипломатия,

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға

Хақназар қанша жыл билік етті?

Хақназар хан билігі кезіндегі дипломатиялық қарым қатынастар жасаған мемлекеттер бүгінгі таңдағы Тәуелсіз Қазақстанмен қарым –қатынаста деп ойлайсыздарма?



Жазылым бойынша ұсыныстар:

Хақназар ханның кезінде аталған себептер ....... қазақ хандығының күшеюіне,дамуына ықпал етті



Құндылықтарға баулу

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік,

құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, батылдық,төзімділік




Пәнаралық байланыс

«Дүние жүзі тарихы», «География»,


Алдыңғы білім

Қазақ халқының қалыптасуы мен Қазақ хандығының құрылуы, алғашқы хандары мен Қасым ханның мемлекетті өркендетуге атқарған жұмыстарын біледі.


АКТ қолдану дағдылары





Internet, ppt, e-history.kz,massaget.kz

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы

(7 мин)

2 минут


5 минут


Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу)

« Тақырып кілті» әдісі бойынша интербелсенді тақтада жазылып тұрған сұрақтарға оқушылар жауап беру арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.Әр берілген жауаптың алдынғы әрпін алу арқылы сөз шығарады.

  1. Керей мен Жәнібектің титулы қалай аталады? (ХАН)

  2. 1242 жылы құрылған орданың атауы? (АЛТЫН ОРДА)

  3. 1511 жылы келген Қазақ халқының ханы? (Қасым)

  4. Қасым ханның билігінің нығаюына әсер еткен орда (Ноғай)

  5. Моғолстан астанасы? ( Алмалық)

  6. « Қасым ханның қасқа жолы» дегеніміз не? (Заңдар жинағы)

  7. Жырау,күйші, аңыз шығармалары мәдениеттің қандай түріне жатады? ( ауызша)

  8. Қасым хан туралы жазған зерттеушілердің бірі? ( Рузбихан)

(Шыққан есімге оқушылар қысқаша мәлімет беріп кетеді.)

Х А Қ Н А З А Р хан тұсындағы қазақ хандығы

(жаңа тақырыпты айтып бастап кетеміз)

Дескриптор:



  1. Өткен тақырыптарды анықтайды

  2. Сұрақтардың дұрыс жауаптарын шешеді

  3. Дұрыс жауаптарды топтастырып, тияқнақтайды


Қалыптастыру бағалау: «Қол шапалақтау»

«Тақырып кілті» әдісін алған себебім, бұл әдісте оқушылар өткен тақырыпты қайтадан еске түсіре отырып,бүгінгі сабақ тақырыбын ашады. Бұл сабақтастықты дамытуға үлкен көмек деп түсінемін.

  1. Тапсырма « PEST» әдісі .«PEST» әдісі Хақназар хан тақ басына келместен бұрын елдегі жағдайды ашады, оқушылар жіктеп, өз ойларымен қорытынды жасайды

Хақназар ханға дейінгі қазақ хандығының жағдайын сипатта (көмекші сөздер арқылы Аласапыран, Мамаш, Тахир, Мұхаммед Хайдар, өзбек, моғол, ойрат,қазақ хандығы) әр бағытына 1 аргументтен келтіріңіз.


Дискриптор:



  • 1 аргумент келтіру арқылы саяси жағдайын анықтайды

  • 1 аргумент келтіру арқылы әлеуметтік жағдайын анықтайды

  • 1 аргумент келтіру арқылы экономикалық жағдайын анықтайды

  • 1 аргумент келтіру арқылы сыртқы жағдайын анықтайды

  • Хақназар ханның билігінің алдындағы хандықтағы аласапыран кезенің анықтап,қорытындылайды

  • Көмекші сөздердің мағынасын ашады,қорытындылайды

Скаффолдинг: Карточка беру арқылы оқушыларға оқулықтан таныс емес сөздерді дәптерге теріп жазу керектігі сұралады.

Қалыптастырушы бағалау: «Жұлдызша» арқылы бағалау


Интер белсенді тақта


Бакина Н.С., Жанақова Н.Т. Қазақстан тарихы. 7(6) сыныбына арналған оқулық.- Алматы: Атамұра, 2017.-240 бет

Бакина Н.С., Жанақова Н.Т. Қазақстан тарихы. 7(6) сыныбына арналған оқулық.- Алматы: Атамұра, 2017.-240 бет





Сабақтың ортасы

25 минут


Сергіту сәті: Арам-зам-зам

« Арам-зам зам» әніне билету арқылы оқушыларды сергіту


1-Тапсырма «Хақназар хан» тақырыпшасымен танысу

«Кластер» құрады. «Кластер» жасау арқылы барлық оқушылар түгел сабаққа қатысып Хақназарды сипаттап шығады

Кім
Хақназар Ел биледі

Қандай

Шыққан тегі



«Детальдарды қосу» әдісі «Детальдарды қосу» әдісі арқылы кейбір оқушылар оқулықпен жұмыстанып, адасқан сөздерді қосып сөйлем құрап, шыққан сөйлемге анықтама береді.

Хақназар Қазақстан жігерлі тарихына енді билеуші ретінде құдіретті

Анағұрлым ойластырылған Хақназар саясат терең хан жүргізді

«Уақыт сызығын» толтыру әдісі. «Уақыт сызығын» толтыра отырып ,оқушылар хронологиямен жұмыстанады, есте сақтайды. Берілген жылдарға қарап, қандай оқиға болғанын анықтайды.

Берілген жылдарға қарап, қандай оқиға болғанын анықта.




















16ғ 20-30ғ 1511ж 1518ж 1522ж 1538ж

Дискриптор:


  • Хақназар хан оқулықтан оқиды, кім екенін,ел билеген жылдары мен шыққан тегін жазады

  • Сөйлемнің ішіне адасқан сөздерден сөйлем құрап,мағынасын ашады.

  • Уақыт сызығындағы жылдарға қарап болған оқиғаларды оқулықтан қарап анықтайды,дәлелдейді

Қалыптастырушы бағалау: Сабақты қаншалықты игердім?

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушыларды бағалау.

Қиын,бірақ ненің қиындық тудыратынын түсінуге

тырыстым



Қиын, бірақ сабақты игерген сияқтымын


Қиын, соған қарамастан тапсырманы орындай алдым




2. « Картаны жандандыру» әдісі. Бұл әдісте оқушылар картамен жұмыстана отырып, елдердің территорияларын нақты біледі. Елдердің орналасуын жаттауға септігін тигізеді.

Оқулықтан Хақназардың сыртқы саясатта қай елмен байланыс жасағандығын оқып,кескін картаға түсіру



-Хақназардың қосып алған Аралдың солтүстігі мен Жайық жерін қызыл түспен белгіле

-Бұхара билеушісімен жүргізген жердің территориясын көк түспен белгіле

-Ташкенттің билеушісімен жүргізген жердің территориясын жасыл түспен белгіле

Дискриптор:


  • Хақназар ханның елде жүргізген сыртқы саясатын картадан бояйды

  • Кескін картамен жұмыс жасау арқылы территорияларды анықтайды

  • Хақназар ханның қазақ хандығының территориясын кеңейтудегі роліне баға береді



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет