Пәні : Әліппе
|
Күні:17.11.15
|
Сыныбы:1 «Б»
|
Тақырыбы
|
Ө дыбысы мен әрпі
|
Сілтеме
|
1- сынытыпқа арналған оқулық .Суреттер.
|
Мақсаты
|
1Ө әрпі мен дыбысы туралы түсінік алады.
2. Оқушылардың сөздік қоры , есте сақтауы дамиды.
3.Ө дыбысы бойынша сөздерге мысалдар келтіре отырып, ө дыбысын дұрыс жаза білуге үйренеді.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Топтық жұмыс арқылы білім алмасып,бір –бірінен үлгі алады .дарынды оқушыны үлгі етеді .
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Қолданатын әдістер
|
Сын тұрғысынан ойлау стратегиясын қолданамын, «топтастыру» әдісі , «семантикалық карта» әдісі
|
Керекті жабдықтар
|
Оқулық,кеспеқағаздар ,суреттер, сөзжұмбақ,
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
1 мин
2 мин
|
Ұйымдастыру
Топқа бөлу
Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу
Психологиялық ахуал туғызу
Өсті біздің санамыз.
Өмір сүйген баламыз .
Өлең жырды жаттаймыз
Өнер сырын сақтаймыз
|
карточкалар арқылы топқа бөлінеді.
Өз топтарынң атауы туралы түсініе береді
Өз үстелдеріне жайғасады .
|
Негізгі бөлім
|
25 мин
|
Қызығушылын ояту
Біз өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?
-З дыбысы қандай дыбыс?
-З дыбысы сөздің сөздің қай жерінде кездеседі ?
Ендеше , з дыбысына қатысты сөздерді оқып көрейік.
Қымыз жұлдыз зығыр тазы Зейнеп Зада қызыл өзен тоғыз
«Сөздік ойыны » осы сөздер ішіндегі әріптерден «Мұз айдыны » атты мәтін тақырыбын шығарып алу
-Мәтін дегеніміз не?
«Мұз айдыны» мәтінін мазмұнын сұрау
Мағынаны тану
Жаңа сабағымызды сиқырлы сөзжұмбақ шешуден бастаймыз.
Ортаға төрт топтың топ басшысы келеді .
2+3 2+2 2+1 1+1
Өзен дегеніміз не?
Оның адамға қандай пайдасы бар?
Оны қалай қорғаймыз ?
-Өзен сөзі қандай дыбыстан басталып тұр?
Өзен сөзін буынға бөл .
Неше дауысты дыбыс бар ?
Ө дыбыстап айту
Ө дыбысын айтқанда ауыз ерін дөңгеленді ,тіл ұшы астыңғы тістерге тиеді .ортасы көтеріледі .
Ө дыбысының таңбасымен таныстыру
Оқулықпен жұмыс
Суретте нені көріп отырмыз?
Өрмекші сөзі қандай дыбыстан басталып тұр ?
Өрмекші сөзін буынға бөлу
Өр-мек-ші (Буын түрлерін анықтау)
Бағандағы сөздерді оқу, оқылған сөздердің мағынасын ашу
Сөзжұмбақ шешу
1.Мал жайылатын жайылым ( Өріс) 2.Жеміс –жидек түрі (Өрік)
3.Қыста жағатын отын (Көмір)
4.Ағатын су (Өзен )
5. ең жақын тұратын адам (Көрші )
Сөзжұмбақтағы ерекше көзден «Өркеш » сөзі шығады .
Өркеш дегеніміз не?
Сөздік жұмысы түйенің арқасында тұрған жал майы
Сендер қандай түйе атауын білесіңдер?
түйе басқа малдардан несімен ерекшеленеді?
Мәтінді оқып түсіндіру,ролге бөліп оқыту
Көрініс түрінде көрсету
Сергіту сәті
Отырып –ақ орнымызда
Өзенді де кешеміз.
Сен білмесең егерде ,
Былай ескек есміз
Есеміз , есеміз
Үлкен болып өсеміз
Дәптермен жұмыс
Жазу үлгісімен таныстыру
Алдымен ауада , тақтада , содан соң дәптерге жазуды тапсыру
Жазу жолының ортаңғы жағына қолымызды солға қарай иіп,жазу жолының төменгі сызығына түсемізде ,жоғары көтеріліп, оңға қарай түзу сызық сызамыз.
(Оқушы арасын аралап,ұқыпты жазуын тексеру)
|
З дыбысы
дауыссыз дыбыс , себебі : өкпеден шыққан ауа ауыз қуысына келгенде әртүрлі кедергіге ұшырап айтылады .
З дыбысы сөзің басында , ортасында, соңында кездеседі
екі не одан да көп сөйлемдер жиынтығы мәтін деп аталады.
Төрт тапсырманы алып орындайды .
Буынға бөледі талдау жасайды
Ө – зен екі буын бар себебі екі дауысты дыбыс бар .
Ө ө ө ө айтып көреді
Таңбасын көреді
Өр-мек-ші
Ө дыбысынан басталалып тұр
Өр-ашық буын, - мек- бітеу буын , -ші - ашық буын
Бағандағы сөздерді хормен және іштей оқиды .
Түсінгендерін айтады , толықтырады .
Нар, бота, інген , бура, атан
Өркешімен
Ролге бөліп оқиды
Түсінгендерін әңгімелейді
Қимылмен көрсету
Үлгі дәптеріне жазады
ККролгРе бөккліп оқиды үйенің
|
Қорытынды
Рефлекция
|
3мин
2 мин
|
Ой толғаныс
: Біз бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстық?
Ө Ө дыбыс қандай дыбыс екен ?
То Топтық тапсырма
? 1) Ө дыбысына қатысты буыннан сөз құрау
То 2)Топтастыру
3)Сызба бойынша сөйлем құрау
4) Симантикалық карта
|
Дәмді
|
Ағады
|
су
|
жеміс
|
өзен
|
|
+
|
+
|
|
Өрік
|
+
|
|
|
+
|
Бүгін сабақ несімен ерекшеленді?
|
Ө дыбысы мен әрпімен таныстық
Дауысты , жіңішке
Топта орындайды
Сабақтан алған әсерлерін айтады .
|
Бағалау
|
1 мин
|
Мадақтау
|
Бірін –бірі мадақтайды .
|
Оспанова Оралханның қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні : Әліппе
|
Күні:18.11.15
|
Сыныбы:1 «Б»
|
Тақырыбы
|
Ү дыбысы мен әрпі
|
Сілтеме
|
1- сынытыпқа арналған оқулық .Суреттер.
|
Мақсаты
|
1 Ү дыбысы және әріп таңбасымен таныстыру. 2.Ұқыптылыққа баулу. 3.Сөздік қорын дамыту.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Топтық жұмыс арқылы білім алмасып,бір –бірінен үлгі алады .дарынды оқушыны үлгі етеді .
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Қолданатын әдістер
|
Сын тұрғысынан ойлау стратегиясын қолданамын, «топтастыру» әдісі , «семантикалық карта» әдісі
|
Керекті жабдықтар
|
Оқулық,кеспеқағаздар ,суреттер, сөзжұмбақ,
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
1 мин
2 мин
|
Ұйымдастыру
Топқа бөлу
Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу
Психологиялық ахуал туғызу
Үлгі етіп ісін , әр ізін
Үлкенді сыйлау парызым .
Үгітпен болмас сыйласым.Үлгімен көрсет парызын
|
карточкалар арқылы топқа бөлінеді.
Өз топтарынң атауы туралы түсініе береді
Өз үстелдеріне жайғасады .
|
Негізгі бөлім
|
25 мин
|
Қызығушылын ояту
Мағынаны тану
Оқулықпен жұмыс
а) Суреттегі құстың аты не? Үкі, үйрек сөздеріне буындық, дыбыстық талдау жасату.Үй құстарын атаңдар. Ү-ү-ү дыбыстату. ү қандай дыбыс екен?Ү әріп таңбасымен таныстыру: Баспа түрі-Үү, Жазбаша түрі- Үүә) Ү дыбысына берілген сөздерді оқытып, мағынасын ашу.б) Ү-ні қай буыннан естіп тұрмыз? ү-кі кү-ріш түл-кі жү-рек үй-рек кү-міс күл-кі кү-рек үй-шік кү-шік түй-ме жү-зік
Сергіту сәтін өткізу. в) «Ойлан тап» ойынын ойнату. Жұмбақ шешу.
Шарлап келіп даланы, Табаны суды сүйеді,
Үйіме үйін салады. (қарлығаш.) Қабағы күнге күйеді. (күріш)
Түскенде салқын күз,
Жинадық алтын тіс. (Жүгері)
Сергіту сәті
Отырып –ақ орнымызда
Өзенді де кешеміз.
Сен білмесең егерде ,
Былай ескек есміз
Есеміз , есеміз
Үлкен болып өсеміз
Дәптермен жұмыс
Жазу үлгісімен таныстыру
Алдымен ауада , тақтада , содан соң дәптерге жазуды тапсыру
Жазу жолының ортаңғы жағына қолымызды солға қарай иіп,жазу жолының төменгі сызығына түсемізде ,жоғары көтеріліп, оңға қарай түзу сызық сызамыз.
(Оқушы арасын аралап,ұқыпты жазуын тексеру)
|
З дыбысы
Дауысты дыбыс , себебі : өкпеден шыққан ауа ауыз қуысына келгенде ешбір кедергіге ұшырамай айтылады .
ө дыбысы сөзің басында , ортасында кездеседі
оқиды үйенің
|
Қорытынды
Рефлекция
|
3мин
2 мин
|
Ой толғаныс
: Біз бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстық?
Ө Ө дыбыс қандай дыбыс екен ?
То
? 1) Ө дыбысына қатысты буыннан сөз құрау
То 2 )Топтастыру
Бүгін сабақ несімен ерекшеленді?
|
Ө дыбысы мен әрпімен таныстық
Дауысты , жіңішке
Сабақтан алған әсерлерін айтады .
|
Бағалау
|
1 мин
|
Мадақтау
|
Бірін –бірі мадақтайды .
|
Оспанова Оралханның қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні : Әліппе
|
Күні:19.11.15
|
Сыныбы:1 «Б»
|
Тақырыбы
|
Ү дыбысы мен әрпі
|
Сілтеме
|
1- сынытыпқа арналған оқулық .Суреттер.
|
Мақсаты
|
1 Ү әріпін танып оқуға жаттығады . Ойын дұрыс айта білу. 2.Байқағыштыққа үйренеді . Қоғамдық мүлікті сақтауға дағдыланады .
|
Күтілетін нәтижелер
|
Топтық жұмыс арқылы білім алмасып,бір –бірінен үлгі алады .дарынды оқушыны үлгі етеді .
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Қолданатын әдістер
|
Сын тұрғысынан ойлау стратегиясын қолданамын,
|
Керекті жабдықтар
|
Оқулық,кеспеқағаздар ,суреттер, сөзжұмбақ,
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
1 мин
2 мин
|
Ұйымдастыру
Топқа бөлу
Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу
Психологиялық ахуал туғызу
Үлгі етіп ісін , әр ізін
Үлкенді сыйлау парызым .
Үгітпен болмас сыйласым.
Үлгімен көрсет парызын
|
Өз топтарының атауы туралы түсінік береді
Өз үстелдеріне жайғасады .
|
Негізгі бөлім
|
25 мин
|
Қызығушылын ояту
Жұмбақ шешу.
Шарлап келіп даланы,
Үйіме үйін салады.
(қарлығаш.)
Табаны суды сүйеді,
Қабағы күнге күйеді. (күріш)
Түскенде салқын күз,
Жинадық алтын тіс. (Жүгері)
Мағынаны тану
а) Кезекші туралы кіріспе әңгіме айту ә) Сынып ішінің тазалығына көңіл бөлу
Оқулықпен жұмыс
б) Кім кінәлі мәтінін оқыту. (рольмен)
в) Күй атасы –Құрманғазы туралы мағлұмат беру.
Сергіту сәтін өткізу.
Сергіту сәті
Дәптермен жұмыс
Жазу үлгісімен таныстыру
Алдымен ауада , тақтада , содан соң дәптерге жазуды тапсыру
Жазу жолының ортаңғы жағына қолымызды солға қарай иіп,жазу жолының төменгі сызығына түсемізде ,жоғары көтеріліп, оңға қарай түзу сызық сызамыз.
(Оқушы арасын аралап,ұқыпты жазуын тексеру)
-Ү дыбысы қандай дыбыс? -Қай буында жазылады? -Ү дыбысына сөз ойла
«Шынжыр» ойынын ойнату. Үміт текемет телефон нан нар радио орман . т. б.
Тақтамен жұмыс:
Жеке сөздер жазғызу: Қолғанат, дүние,Үсенбек,Үміт,Елемес, Күміс ұйқы үйреткен, сүңгуір,аққу, түлкі,темір, мұз, құмырсқа, күшті, мерген, мектеп, жүрек, күрек, күміс, түйме, үйшік,
Тізбектей оқыту. ә) Жеке оқыту
|
З дыбысы
Дауысты дыбыс , себебі : өкпеден шыққан ауа ауыз қуысына келгенде ешбір кедергіге ұшырамай айтылады .
ө дыбысы сөзің басында , ортасында кездеседі
оқиды үйенің
|
Қорытынды
Рефлекция
|
3мин
2 мин
|
Ой толғаныс
: Біз бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстық?
Ө Ү дыбыс қандай дыбыс екен ?
То
|
Ө дыбысы мен әрпімен таныстық
Дауысты , жіңішке
Сабақтан алған әсерлерін айтады .
|
Бағалау
|
1 мин
|
Мадақтау
|
Бірін –бірі мадақтайды .
|
Оспанова Оралханның қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні : Әліппе
|
Күні:20.11.15
|
Сыныбы:1 «Б»
|
Тақырыбы
|
Г дыбысы мен әрпі
|
Сілтеме
|
1- сынытыпқа арналған оқулық .Суреттер.
|
Мақсаты
|
а) Г дыбысы мен әрпі туралы түсінік беру
ә) оқушылардың сөздік қорын, есте сақтауын, логикалық ойын дамыту
б) Г дыбысы мен әрпінің жазылу ережесін сақтай отырып,таза жазуға үйрету.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Топтық жұмыс арқылы білім алмасып,бір –бірінен үлгі алады .дарынды оқушыны үлгі етеді .
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Қолданатын әдістер
|
Сын тұрғысынан ойлау стратегиясын қолданамын,
|
Керекті жабдықтар
|
Оқулық,кеспеқағаздар ,суреттер, сөзжұмбақ,
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
1 мин
2 мин
|
Ұйымдастыру
Топқа бөлу гүлдердің түсіне қарай топқа бөлу
Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу
Психологиялық ахуал туғызу
|
Өз үстелдеріне жайғасады .
|
Негізгі бөлім
|
25 мин
|
Қызығушылын ояту
Тақтаға көңіл аударайық.
Бұл суреттер нені білдіреді?
Гүл сқзіне дыбыстық және буындық талдау жасау
Г дыбысын үш рет хормен қаталау
Г дыбысы дауыссыз дыбыс екуенін айту
Мағынаны тану
Оқулықпен жұмыс
е гін е гіз ке ре ге ше ге
шең гел е геу се гіз
бе те ге не ге мез гіл
Ақ көгершін (мәтін, музыкамен айту)
Үнтаспада «Ақ көгершін » әнін орындату.
Сергіту сәті
Дәптермен жұмыс
Жазу үлгісімен таныстыру
Алдымен ауада , тақтада , содан соң дәптерге жазуды тапсыру
Жазу жолының ортаңғы жағына қолымызды солға қарай иіп,жазу жолының төменгі сызығына түсемізде ,жоғары көтеріліп, оңға қарай түзу сызық сызамыз.
(Оқушы арасын аралап,ұқыпты жазуын тексеру)
Тақтамен жұмыс:
Тізбектей оқыту. ә) Жеке оқыту
Суреттер көрсете отырып, ол суреттердің атауын тақтаға жазу
|
Г дыбысы
Дауыссыз дыбыс , себебі : өкпеден шыққан ауа ауыз қуысына келгенде әртүрлі кедергіге ұшырап айтылады .
Г дыбысы сөзің басында , ортасында кездеседі
оқиды үйенің
|
Қорытынды
Рефлекция
|
3мин
2 мин
|
Ой толғаныс
: Біз бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстық?
Ө Г дыбыс қандай дыбыс екен ?
То
|
Г дыбысы мен әрпімен таныстық
Дауыссыз , ұяң
Сабақтан алған әсерлерін айтады .
|
Бағалау
|
1 мин
|
Мадақтау
|
Бірін –бірі мадақтайды .
|
Оспанова Оралханның қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні : Әліппе
|
Күні:21.11.15
|
Сыныбы:1 «Б»
|
Тақырыбы
|
Г дыбысы мен әрпі
|
Сілтеме
|
1- сынытыпқа арналған оқулық .Суреттер.
|
Мақсаты
|
1 Г әріпін дұрыс оқуға, дыбыстауға жаттықтыру.
2.Зерек етіп тәрбиелеу.
3.Білімін кеңейту, сөздік қорын дамыту
|
Күтілетін нәтижелер
|
Топтық жұмыс арқылы білім алмасып,бір –бірінен үлгі алады .дарынды оқушыны үлгі етеді .
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Қолданатын әдістер
|
Сын тұрғысынан ойлау стратегиясын қолданамын,
|
Керекті жабдықтар
|
Оқулық,кеспеқағаздар ,суреттер, сөзжұмбақ,
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
1 мин
2 мин
|
Ұйымдастыру
Топқа бөлу гүлдердің түсіне қарай топқа бөлу
Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу
Психологиялық ахуал туғызу
|
Өз үстелдеріне жайғасады .
|
Негізгі бөлім
|
25 мин
|
Қызығушылын ояту
Мағынаны тану
Оқулықпен жұмыс
Сергіту сәті
Дәптермен жұмыс
Жазу үлгісімен таныстыру
Алдымен ауада , тақтада , содан соң дәптерге жазуды тапсыру
Жазу жолының ортаңғы жағына қолымызды солға қарай иіп,жазу жолының төменгі сызығына түсемізде ,жоғары көтеріліп, оңға қарай түзу сызық сызамыз.
(Оқушы арасын аралап,ұқыпты жазуын тексеру)
Тақтамен жұмыс:
Тізбектей оқыту. ә) Жеке оқыту
Суреттер көрсете отырып, ол суреттердің атауын тақтаға жазу
|
Г дыбысы
Дауыссыз дыбыс , себебі : өкпеден шыққан ауа ауыз қуысына келгенде әртүрлі кедергіге ұшырап айтылады .
Г дыбысы сөзің басында , ортасында кездеседі
оқиды үйенің
|
Қорытынды
Рефлекция
|
3мин
2 мин
|
Ой толғаныс
: Біз бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстық?
Ө Г дыбыс қандай дыбыс екен ?
То
|
Г дыбысы мен әрпімен таныстық
Дауыссыз , ұяң
Сабақтан алған әсерлерін айтады .
|
Бағалау
|
1 мин
|
Мадақтау
|
Бірін –бірі мадақтайды .
|
74.Сабақтың тақырыбы: Г дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты:.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер .
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру,сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны:
І .Ұйымдастыру: Түгендеу, оқушылардың сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру.93 бетті оқыту. Г қандай дыбыс? -Сөздің қай жерінде жазылады? «Ақ көгершін» жатқа айту.
ІІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау
ІҮ. Жаңа сабақ.а) Баған түрінде берілген сөздерді хормен оқыту. ә) «Ақан сері» мәтіні неше сөйлемнен құралғанын, мазмұнын түсіндіруб) Сөз соңында к әрпінің г-ге айналып кету жағдайы.
терек-терегі ілгек-ілгегі жәшік- жәшігі
білек-білегі етек-етегі шелек-шелегі
Сергіту сәтін өткізу.
Ү. Жаңа білімді тексеру.1. Г әрпіне сөз ойлау. 2 Ақан сері кім? 3 Құлагер кімнің тұлпары?4 Ақанның бүркітінің аты не? 5 Ақан не туралы ән шығарды?
ҮІ. Жаңа білімді пысықтау. Дәптермен жұмыс: Г г әрпіне қатысты сөздерді жазып үйрену.
Сөздік диктант: Егін, егіз, семіз, сағыз. тамыз, шеге, неге, гүл, жүгері, бәйге.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау: Біз бүгінгі сабақта қай дыбыс және әріппен таныстық?
ҮІІІ. Үйге тапсырма.Бағалау
75.Сабақтың тақырыбы Қайталау.
Сабақтың мақсаты: 1 Бұрынғы сабақтан алған мәліметтерді тереңдету. 2 Ұқыптылыққа тәрбиелеу. 3.Білімдегі олқылықты жою, жетілдіру.
Сабақтың көрнекілігі: Кеспе әріп, кеспе буын, суреттер.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Өткен сабақта алған білім дағдысын тексеру.А)Сөздік диктант. б) Сөздерді буынға бөлгізу. ғ) Осы сөздерге дыбыстық талдау жасау:Сергіту сәтіТақтамен жұмыс: 1.Дауысты дыбыстардың астын сыз.2.Дауыссыз дыбыстардың астын сыз.3. Жеке оқушымен жұмыс: Әдеби кітапшалар оқыту. 4. Дәптермен жұмыс:
ІҮ. Бекіту кезеңі:Дыбыс. Буын дегеніміз не? Сөз Сөйлем Сөздегі буын саны қай дыбысқа байланысты?
ҮІ. Сабақты қорытындылау: Біз өткен сабақтан алған білімімізді тиянақтадық.
76. Сабақтың тақырыбы: Я дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты: Я дыбысы мен әрпі туралы, оның и, а естілгенімен я әрпі жазылатын ережені ұстана отырып, білімдерін қалыптастыру ә) оқушылардың сөздік қорын, есте сақтауын дамыту. б) я дыбысының жазылуымен айтылуына мән бере отырып, дұрыс жазуға үйрету.
Сабақта пайдаланылатын көрнекілік: кеспе суреттер
Сабақта пайдаланылатын әдіс-тәсіл: сұрақ-жауап, ойын
Сабақ барысы
І.Ұйымдастыру кезеңіОқушылармен амандасып, қажетті құрал-жабдықтарын алғызу.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрауҮйге берілген тапсырманы сұрақ қою арқылы пысықтау
ІІІ. Жан-жақты білімін пысықтауӨтілген тақырыптар бойынша қосымша сұрақтар қоя отырып, білімдерін пысықтау
ІҮ. Жаңа сабақОқулықпен жұмыс А яқ қо ян қи яр а яз та қи я Та яқ ша ян пи яз са яз да ри я Мәтін Ұя
Ұя жасап тақтайдан, Талға апарып байладым
Жыл құсының шаттанған Күттім қаша сайрауын
Сол ұяны талғады, Қараторғай мекендеп.
Күні бойы сайрады, Жайлы пәтер екен деп
Өлеңді талдату.Сергіту сәті
Ү.Жаңа сабақты бекітуӨтілген Я дыбысы мен әрпі бойынша сұрақтар қою. Я дыбысына келетінсөздерге мысал келтір.Сондағы Я дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?Дәптермен жұмыс
ҮІІ. Сабақты қорытыныдлау- Ұяны неден жасайды? - Бұл сөзде Я дыбысы сөздің қай жерінде кездесіп тұр.
ҮІІІ. Үйге тапсырма. Бағалау
7. Я дыбысы мен әрпі.
Сабақтың тақырыбы: Я дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1 Я әрпінсөз ішінде дұрыс оқуға,жне дұрыс дыбыстауға үйрету. 2. Оқушыларды өнерлі болуға баулу. 3. Оқу машығын арттыру. ән айтуға баулу.
Сабақтың көрнекілігі: Бүктеме суреттер, әріптер.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру,сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны:
І .Ұйымдастыру: Түгендеу, оқушылардың сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.95 беттегі сөздерді оқыту. «Ұя» мәтінін мәнерлеп оқуға жатттығу.
ІІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау
ІҮ. Өткен сабақтан алған білімін пысықтау.1.Я дыбысы қандай дыбыс? 2. Я әрпі неше дыбыстан тұрады?3. Ақан серінің тұлпары Құлагерді суретте.4. Баған түрінде берілген сөздердің мағынасын ашып түсіндіру.ұя аяқ қияр, бояу сия, мая
баян таяқ Пияз қоян қия жая. Кісі аттары, жер –су аттарыбасәріппен жазылатыны туралы мағлұмат беру
( мысал келтірту). «Сұр қоян» өлеңін хормен жаттату. Әндетіп айтуға үйрету.
Ү. Жаңа білімдерін бекіту.Диктант жазу: сия қия аяқ ұя сая мая жая. Я я Г гДәптермен жұмыс: ұяаяқ таяқ лияз қияр тақияТақтамен жұмыс: Ұя тақтайдан жасалады. Ұяны қараторғай мекендейді.
ҮІ. Сабақты қорытындылау: Біз бүгінгі сабақта не істедік?
VII. Бағалау.
VIII. Үйге тапсырма: Оқу, олеңді жаттау.
өр
кеш
ө
мір
ө
нер
кө
ке
Достарыңызбен бөлісу: |