Тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау
Мақсаты: Сөз құрамы және түбір мен қосымша туралы білу. Өз бетімен іздене отырып ереже шығару, түсіну. Жаттығулар мен әр түрлі тапсырмалар орындай отырып қосымшаларды қолдану, салыстыру, талдау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ . Түбір сөзге қосымшаның жалғану реті
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар керекті құрал-жабдықтарын алады.
- Сәлеметсіздер ме балалар! Бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ. Себебі бүгін бізге қонақтар келіп отыр. Сендер өз білімдеріңді көрсетуге дайынсыңдар ма?
-Олай болса, сәттілік тілеймін!
Сөз құрамына қарай топқа бөлу: Түбір, қосымша, жұрнақ, жалғау
Топ ережесін құру
ІІ. Психологиялық дайындық
Шаттық шеңберіне тұру
Мұғалім айтқан өлеңді бірге айтады
Күлім қағып қолымды,
1, 2, 3 деп соғайын.
Қарап түрған көршіме
Қолымды мен бұлғайын
Жылы-жылы сөзбенен
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен
Қолыңды бер қысайын.
ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру
«Татулық» деген тақырыпқа әңгіме құрау
IV. Өткенді тиянақтауға тапсырма:
Түбір тобына: түбір сөздер жазу
Қосымша тобына : Қосымшасы бар сөздер жазу
Жұрнақ тобына: Жұрнағы бар сөздер жазу
Жалғау тобына: Жалғауы бар сөздер жазу
«Айналмалы бекет» әдісімен топтар бір-бірінің жұмысын тексеру.
Әр топтан біреуі жұмысты қорғайды.
Ой қозғау. «Бұл не? » ойыны
Ұлудың суретін көрсету
«Артық болмас білгенің»
Мұғалімнің түсіндіруі
Ұлулардын денесі жұмсақ, былқылдақ
Бұлар - теңізде және құрлықта тіршілік ететін жәндіктер. Теңіздің 4 800 метр терең түбінде және 5 000 метр биік тауларда да тіршілік етеді. Бау-бақшаға, жүзімдіктерге, баққа жүзім ұлуы айтарлықтай зиян келтіреді.
V. Оқулықпен жұмыс
297 жаттығу ( ауызша)
Мәтінді оқу. Қарамен жазылған сөздердің жалғауларын табу. Ол сөздерді жалғаусыз айтып көру. Сонда сөздер дұрыс байланыса ма?
...............................
Түбір тобына: (Баяндап берушілер) Мысалды баяндап береді
Қосымша тобы: (Сұрақ құрастырушылар ) Мәтін бойынша 4 сұрақ құрастырады.
Жұрнақ тобы : (Зерттеушілер) Ұлуды зерттейді.
Жалғау тобы: (Бейнелеуші суретшілер) Ұлуды суреттеу.
Логикалық сұрақ
Ұлу 2 минутта 2 см жоғары жылжиды. Содан соң 1 минут демалады да, 1 см төмен түседі. Ұлу 5 минут ішінде неше сантиметр жоғары жылжиды? (3 см)
VІ.Дәптермен жұмыс:
Кане, балалар.
Дәптерімізді алайық
Көркем етіп жазайық
Ай, күнді жазу
Жазу каллиграфиясы: Бб, Бб
299 -жаттығу (жазбаша)
Берілген сөздерге жұрнақ пен жалғауды жалғап айт.
Мал
Мал+шы+лар
Біл
Біл+ім+мен
Жаңа
Жаңа+лық+та
Ұш
Ұш+қыш+пен
Сөздерге жұрнақ пен жалғаудың қайсысы бұрын жалғанады екен?
Иа, түбір сөзге жұрнақ та, жалғау да жалғана береді. Жұрнақ бұрын, жалғау жұрнақтан соң жалғанады.
Ережені оқу.
Топтық жұмыс:
Әр топ өз тобының атына байланысты ережені кестеге түсіреді. Сағат әдісімен басқа топтың жұмысын тексереді.
Түбір сөз, қосымша, жұрнақ, жалғау.
300 жаттығу:
Суреттегі зат атауларына –шы жұрнағын қосып оқы.Сол сөздерді сөз құрамына талда. Шалғы-шы, шөп-ші, қой-шы.
Жеке жұмыс
«Сәйкесендіру» тесті
Дәрі+гер, еңбек+қор, тұз+дық, ну+лы, спорт+шы
301-жаттығу (әңгіме құрау)
Медеу мұзайдыны
Медеу Спорт Кешені – жасанды мұз айдыны бар дүние жүзіндегі ең ірі спорт кешені. Алматы қаласынан 18 км жерде. Спорт Кешені 1972 ж. тұрғызылды Сенбі, жексенбі күндері — Медеу мұз айдыны 9 мыңға жуық әуесқой конкишілерді қабылдай алады.
VІІ.Сергіту сәті:
VІІІ.Бекіту кезеңі:
«Суретке жан бітір» ойыны
Балық, кітап, жылқы, домбыра, дәрі, ғарыш суреттерін көрсете отырып жұрнақ жалғап айту.
ІХ.Қорытындылау
Вен диаграммасы
- Сабағымызды қорытындылау үшін сендерге конверттер таратып беремін. Конверттерде әріптер бар. Әріптерді пайдалана отырып сөздер құрастырасыңдар, сөздің түбірі мен қосымшасын ажыратасыңдар.
Өрмекші, суретші, қағазды, өнерлі
Х. Бағалау: Әр топ бірін бағалайды. Мұғалімнің бағалауы
ХІ. Үйге тапсырма: 298 жаттығу 107 бет (Көп нүктенің орнына тиісті жалғауларды қойып көшіріп жаз)
Достарыңызбен бөлісу: |