Сабақтын тақырыбы: Дауыссыз л мен р Сабақтың мақсаты: а Білімділігі



Дата27.12.2016
өлшемі53,61 Kb.
#5500
түріСабақ
Оқу ісінің меңгерушісі:----------- Абдрахманова Л.Т Күні:14.10.2015

Сабақтын тақырыбы: Дауыссыз л мен р

Сабақтың мақсаты:

а)Білімділігі:Сөз басындағы л, р әріптерінің алдынан ы, і, естілгенімен, ы мен і жазылмайтыны туралы түсінік қалыптастыру..

ә)Дамытушылығы:Дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажырата білуге,өз ойын жүйелі айтуға үйрету,шығармашылық қабілеттерін дамыту.

б)Тәрбиелігі: көркем, таза жазуға,сауаттылыққа тәрбиелеу

Сабақтың әдіс: сұрақ-жауап, жаттығу, талдау, жад жазу

Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу

Көрнекілік: ереже, фонетикалық талдаудың шартты белгілері

Сабақтын түрі: жаңа сабақты меңгеру

Сабақтың барысы:

I  Ұйымдастыру кезені                      

Оқушылардың назарын сабаққа аудару,сабақ құралдарын тексеру.

      Психологиялық дайындық



Сәлемсаған, Алтын күн !

Сәлемсаған, Жерана !

Сәлемсаған, досым !

Бүгінгі күн жақсы өтсін .

II Үйтапсырмасынтексеру

Б-п, қ-ғ, к-г дауыссыздыбыстарғаматематикалықтәсілмендыбыстықмінездеме беру. Себебі, бұлдыбыстардыайтқандаөкпеденшыққанауаауызқуысындатүрлікедергілергеұшырап, ауақысылыпшығады.

а) Үн мен салдырдың қатысына қарай:

қ, к, п – қатаң ∆ . Себебі, бұлдыбыстар тек салдырдантұрады.

б, ғ, г – ұяң ∆. Себебі, бұлдыбыстардыайтқандаүнненгөрісалдырбасым.

118-жаттығу.\Ребусты шеш.Шешуіндегі сөзге әңгіме құра.

Жүйрік ат

Ауылда тұратын атам құлын асырап алды.Оған атам «Сары бел» деп ат қойды.Сары белді атам сүт беріп тамақтандырады.Сары бел қолға әбден үйренді.Оны атам бәйгеге баптады.

Сары бел ат жарысында алда келіп,жүйрік атанды.

Төк – төгу, төгелді, төгеді.

Ек – егу, егілді, егіледі.

Тік – тігу, тігілді, тігіледі.

Ереже: Г әрпі сөз соңына жазылмайды. Сөз соңындағы к дыбысынан кейін дауысты дыбыс келсе к дыбысы г-ге айналатынын айта кету.

ІІІ Жаңа сабақ

Үй жұмысын жақсы орындап келіпсіндер. Жарайсыңдар, балалар !

Енді, мен сендерге дыбыстарға қатысты өлең оқығым келеді. Сендер тауып көріндерші, қандай дауыссыз дыбыстарға арналған.



Лағын жардан секіріп

Лайып кетті бұлақты

Лайықсыз іс істеп

Лайлауы ұятты          (Л)

 

Райхан – қызыл гүл



Раушан – ашық гүл

Райханмәзболып

Реттептасыпжүр      (Р)

 –          Л мен Рдауыссыздыбыстарғаарналғаныңқалайбілдіндер?

–          Дұрыс .Өлеңде л мен р дауыссыздыбыстаркөпкездеседі.

–          Осы дауыссыздыбыстардыөздерімізденеқимылдарымызбен, сымбаттыденелерімізбенкөрейікші.

–          Ʌ, Ṗ

–          Міне, тамаша !Сымбаттыденелерімізбенәп-әдеміәріптер жасадық. Сендерсияқты жақсы балалардыңқолынанбәрікеледі.

–          Л, Рдауыстыдыбыстарма, әлдедауыссыздыбыстарма?

–          Неге ?Себебінайтыңдаршы ?

–          Себебі, бұлдыбыстардыайтқандаөкпеденшыққанауаауызқуысындатүрлікедергілергеұшырап, ауақысылыпшығады.

–          Ал, енді л мен рдауыссыздыбыстарғаматематикалықтәсілмендыбыстықмінездемеберейік:



а) Үн мен салдырдың қатысына қарай :

р, л-үнді ∆

Себебі, бұлдыбыстардыайтқандасалдырдангөріүнбасым.

Ойын(Жалғасын тап)

«Жалғастыройыны» Сөздіңсоңғыдыбысынанбасталатынсөзайту. Олдыбысдауыстыма, әлдедауыссызбасебебінайту.

Алма, ағаш, шар, радио, орамал, … , … , …

 

ІVДәптерменжұмыс



Дәптерлерінебүгінгікүндіжәнекөркемжазужолдарынжазғызу.

Дыбыс:     Л л, Рр

119-жаттығу.Сол дыбысқа байланысты сөз жазу: 

Лауазым,лашын,лайық,лезде,лебіз.

Раушан,рауғаш,разы,рең,рәсім.

Сөздерге ауызша дыбыстық талдау жасау.

1-жаттығу. Сөздерді көшіріп жазып, жазылуын есте сақтау. Берілгенсөздердіңбасындағы л, рдыбыстарыныңайтылуынаназараудару. Сөздердің мағынасын түсіндіру.

, рақым, рәміз …

Лашын, лағыл, лебіз …

VТақтамен жұмыс
121-жаттығу.Л дыбысынан басталатын сөздерді бір бөлек,р дыбысынан басталатын сөздерді бір бөлек топтастырып жаз.Бұл сөздердің жазылуын есте сақта.

Лақ,лақ,лайық,лақтыру. Рұқсат,ренжу,рас,рет

Жатқа жазу.

1.Еңбек түбі-рақат.

2.Ағайынның алтын сарайынан

Ананың жыртық лашығы артық.

122-жаттығу.

VІІСуретпен жұмыс

Суреттің орнына тиісті сөзді қойып, сөйлемдерді көшіріп жазу.

  1. Лимон- емдік қасиеті бар жеміс.

  2. Радио арқылы көптеген жаңалық естиміз.

  3. Лепбелгісісөйлемсоңынан қойылады.

Ереже: Сөзбасындағы л, р, әріптерініңалдынаны,іестілгенімен, ы мен і жазылмайды.

VІІІ Сергітусәті

Ал, балалар, тұрайық

Алақанды ұрайық.

Солғақарайиіліп,

Біротырып, біртұрып

Бізтынығыпалайық.

Ойтолғаныс

Жұмбақтың шешуін тауып,шешуіне дыбыстық талдау жасау,сөйлем құрастыру.

Өзі ширақ,өзі қу,

Жүрген жері айқай-шу.

Жұмбақтыңшешуі: түлкі.

Уақытқаталдау (ауызша)

«Түлкі» сөзінедыбыстықталдаужасау.

Түлкі- 5 әріп, 5 дыбыс, 2 буын.

т- дауыссыз, қатаң

ү-дауысты, жіңішке

л-дауыссыз, үнді

к- дауыссыз, қатаң

і- дауысты, жіңішке

 –          Бізбүгінненібілдік, не үйрендік?

–          Сөзбасындағы л, р әріптерініңалдынан ы, і естілгенімен, ы мен і жазылмайтынын.

–          Л, р – үндідауыссыздыбыстарекенін.



Үйгетапсырма

123-жаттығу.Ребусты шеш.Шешуіндегі гүлді сипатта.

Бағалау    Білімдерінбағалау
Каталог: uploads -> doc -> 0fad
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0fad -> Лекция. Тіл дамыту курсы бойынша оқушылардың білулері тиіс: Мәтін немесе өлеңді мәнерлеп оқи алуы
0fad -> Сабақ жоспары: «Қонақүй. Етістік»
0fad -> Жұмбақтар ҚҰрастырғАН: жармулдинова динара рашидовна
0fad -> Сабақ №4 Сабақтың тақырыбы : Биік ғимарат
0fad -> Сабақтың түрі : Жаңа сабақты меңгерту Сабақтың әдісі : сто жобасы бойынша Пәнаралық байланыс : Әдебиет, математика


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет