Сыныбы: 4
|
пәні: дүниетану
|
Тақырыбы
|
Дала өсімдіктері мен жануарлары
|
Мақсаты
|
Дала жердегі өсімдіктер мен жануарларының өсіп-өну жағдайлары туралы түсінік бере отырып, олардың арасындағы байланысты түсіндіру.
Өсімдіктер мен жануарларды танып білуге, қорғауға, мейірімділікке баулу.
|
Күтілетін нәтиже
|
Дала өсімдіктері мен жануарлары туралы мағлұмат алады. Топта жұмыс істей алады.
|
Дерексөздер, құрал-жабдықтар
|
Оқулық, слаид «мәтінмен жұмыс», суреттер.
-флипчарт, маркер,стикер, бағалау, рефлексия парақтары
|
Сабақ кезеңі
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу
Үй тапсырмасын тексеру.
|
Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық
Күнге қолдарыңды созыңдар, күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
1топ-Шалғын өсімдіктерін ата
2топ- Шалғын жануарларын ата
3топ-Өздерің тұратын өлкенің табиғатын әңгімеле
|
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстап қаламын.
Ізгі әрі нәзік, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
Сабаққа дайындалады.
Оқушылар түстерді
таңдап,топқа бөлінеді. Оқушылар жауап береді.Ой қозғайды.
|
Тұсаукесер
|
Жаңа сабақ
|
II. Мағынаны тану.
Топтастыру әдісі
«Дала» сөзімен берілген
ұғымды қалай түсінесіңдер?
Далада қандай өсімдіктер мен жануарларды көргендерің бар? (мысалдар келтіру арқылы оқушы зейінін жаңа сабаққа бағыттау)
Олай болса бүгінгі сабақта біз дала өсімдіктері мен жануарлары туралы айтамыз.
Дала өсімдіктері мен жануарлары жайында түсінік беру.
|
Қызығушылықтары оянады. Жаңа тақырыпқа көшуде жауаптар береді. Ортақ мақсат шығарады.
Жеке,жұпта,топта. Оқушылар жұмыстары тыңдалып, өздері топтастырады.
Оқушы өз білетіндерін ортаға салады.
Талдайды.
Қол шапалақтайды. Бір біріне ризашылықтарын білдіреді.
Оқушылар жауап береді.
|
Негізгі бөлім
|
|
Осы тапсырмаға жауап алғаннан кейін мұғалім тағы да сұрақ қояды.
- Далада өсімдіктердің, қандай түрлері болады?----Көктемгі дала адамға қандай әсер қалдырады?
-Далада жануарлардың қандай түрлері болады?
Сергіту сәті
Мәтінді оқып, таныс-
тыру.
INSERT әдісібойынша таблица олтыру
«-», «+», «?», «V»
Сөздік жұмысын жүргізіліп, түсініксіз ұғымдарды, мәліметтерді талдау.
|
Сұраққа жауап береді.
Постер құрады. Топтар ортаға шығып қорғайды. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі бойынша бағалау.
Тапсырма бойынша бағалайды. Оқушылар өз өздерін бағалайды
Таныстырылым қарайды. . Топта талқылайды, ортақ шешім шығарып бір оқушы қорғайды.
Оқушылар «Дала» туралы дереккөздер жинап, топ ішінде талқылайды.
Мәтінді оқи отырып, оқушылар «INSЕRT» әдісі арқылы талдайды
|
Қорытынды
|
|
Сөйлем мен мәтіннің арасындағы айырмашы-
лық пен ұқсастықты «Венн» диаграммасына салып салыстыру.
Үй тапсырмасы.
Сурет бойынша мәтін құрау.
|
«Венн диаграммасына» салып салыстырады.
|
Бағалау
|
|
Бағалау критерийлер арқылы топ басшысы оқушыларды бағалайды.
|
|
Рефлексия
|
|
«Бармақ» әдісін кері байланысқа ұсынады
Бас бармақты жоғары көтеру – бәрі түсінікті.
Бас бармақты орташа көрсету - түсінікті, бірақ қиналдым.
Бас бармақты төмен түсіру – түсініксіз.
|
«Бармақ» әдісі бойынша сабаққа пікірлерін білдіреді
|