Сценарий Құрметті сайт қолданушылары!



Дата24.05.2017
өлшемі134,23 Kb.
#16787
түріСценарий
Үздік ұстаз - 2016

Жарияланды 10-02-2016, 16:23 Категориясы: Сценарий 



Құрметті сайт қолданушылары!
Білімділер порталы 2015 - 2016 оқу жылын қорытындылау үшін «Үздік ұстаз» бәйгесін ұйымдастырғалы отыр.
Мақсаты: Қазақстанның барлық аймағынан ең үздік ұстаздарды анықтау және бағалау болып табылады.
Бәйгеге тек ашық сабақтың жоспары қатыстырылады. Егер, бұрын енгізген ашық сабағыңыз болса, жұмыс үлгіге сай құрылған болса, қатыстыруға болады. Жаңадан жұмыс жіберуге де болады.

Бәйгенің шарты: Ұстаз өз пәні бойынша ашық сабақ енгізуі тиіс. Тек бір ғана сабақ жіберуге құқылы. Бәйгеге қатысу құны 3000 теңге. Сабақ сайтқа жарияланған соң реквизиттер жіберіледі!

Бәйгенің ережесі:
Сабақ жоспары екі беттен кем болмауы қажет. Тақырыбыңызды толық ашуға тырысыңыз, ойын элементтерін, сөзжұмбақ, мақал - мәтел, болса құба - құп. Слайды болуы міндетті емес. Кембридж тәсіліндегі қысқа мерзімді жоспарлар жарамайды!
Жұмыс Word - та сауатты теріліп. 14 шрифтте болуы керек. Сабақ үлгіге сай болуын қадағалаңыз!

Сабақ үлгісі: Жүктеу

Сабақ жоспарын bilimdiler@yandex. ru почтасына жіберу қажет (ворд нұсқасын прикрепить етіп).
Бәйгеге қатысу үшін төмендегі үлгідегідей аты-жөніңізді, сабағыңыздың тақырыбын толық жазып бізге жіберіңіз! Сабақ сайтқа жарияланған соң реквизиттер жіберіледі.

Ақмола облысы, Шортанды ауданы,


Төле би кенті, №70 орта мектептің
бастауыш пәні мұғалімі 
Әбсұлтан Ұлдай Шынтемірқызы
Қатысатын категория: бастауыш сынып
1.Жазбаша қосу және азайту

Бәйгенің бағалануы: Әр сабаққа бағалау комиссиясы өз балын қояды және оған дауыс беру балы қосылып нәтиже шығады. Бағалау комиссиясын сайт ұжымы өзі анықтап, жасақтайды. Біз, портал тарапынан бәйгенің мейлінше ашық және әділ өтуіне атсалысамыз. Сонымен іске сәт ұстаздар!

Барлық қатысушылар - сертификатпен және сайт атынан алғыс хатпен марапатталады. Үздіктер - дипломмен, сертификат және алғыс хатпен марапатталады. Ең үздіктері - ақшалай сыйлық алады. Барлық орын алған ұстаздардың бәйге соңында суреттері сайтқа жарияланады.


Бәйге өткізілетін уақыты 10. 02. 2016 – 31. 04. 2016, сайт арқылы дауыс беру 01. 05. 2016 – 14. 05. 2016 аралығында.
Бәйге қорытындысы және үздіктерді анықтау 15 мамырда белгілі болады.

Берілетін орындар (әр номинация бойынша)
Бас бәйге: 1 орын
Бірінші орын: 1 орын
Екінші орын: 2 орын
Үшінші орын: 3 орын
Орын алу мұғалімдердің қатысу белсендігіне тікелей байланысты болады және орын саны қысқаруы немесе көбейтілуі мүмкін.

Бәйге төмендегі пәндер бойынша үздіктерді анықтайды:
1. Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің үздік ұстазы 
2. Орыс тілі мен әдебиеті пәнінің үздік ұстазы
3. Ағылшын тілі пәнінің үздік ұстазы
4. Математика (алгебра, геометрия) пәнінің үздік ұстазы
5. Физика пәнінің үздік ұстазы
6. Информатика пәнінің үздік ұстазы
7. Химия пәнінің үздік ұстазы
8. Биология пәнінің үздік ұстазы
9. Тарих пәнінің үздік ұстазы
10. География пәнінің үздік ұстазы
11. Технология пәнінің үздік ұстазы
12. Музыка пәнінің үздік ұстазы
13. Сурет және сызу пәнінің үздік ұстазы
14. Бастауыш сынып пәнінің үздік ұстазы
15. Балабақша үздік тәрбиешісі
16. Құқық негіздері пәнінің үздік ұстазы
17. Дене шынықтыру пәнінің үздік ұстазы
18. Өзін өзі тану пәнінің үздік ұстазы
19. Алғашқы әскери дайындық пәнінің үздік ұстазы
20. Үздік тәрбие сағаты

Білімділер порталының «Үздік ұстаз» бәйгесіне қатысушылардың тізімі

1. Аманкулова Айгуль Жуманазаровна


2. Аманова Марал Жанахметқызы
3. Балтышева Галия Арынқызы
4. Башахов Болат Орынғазыұлы
5. Есмурзаев Бауыржан Қуанышбайұлы
6. Жақсылық Күлшара Әзілханқызы
7. Ильясова Назгуль Исмаиловна
8. Койшыбаева Умит Джаумытбаевна
9. Караулова Гулбарам Нурсултановна
10. Қайролла Мұратқабыл Мейрамбекұлы
11. Қалыбек Нағима
12. Құбышева Светлана Қайнеденовна
13. Мағзұм Нұрланбек
14. Мальшубаева Шынаргуль Сагиндыковна
15. Нуралиева Галия Аленовна
16. Өтегенова Шарбану Мұхамбетиярқызы
17. Садықова Сәнімкул Серікбайқызы
18. Сарманова Гүлім Амантайқызы
19. Талапкер Асылай Мұхамбетқызы
20. Текеева Жанша Тажибаевна
21. Шокина Баян Рахымжановна




ОҚО, Мақтаарал ауданы, Б. Момышұлы атындағы

6 мектеп-гимназияның биология пәні мұғалімі



Бердишева Ұлжалғас Тоғайқызы

Биология сабағында білім беру мен білім алуда

сыни ойлау арқылы оқушылардың ізденушілік қабілетін дамыту жолдары

Бәсекеге қабілетті білім кеңістігін құруға бағытталған Қазақстандық білім беру реформасының басты мақсаттарының бірі инновациялық технологияларға сүйене отырып, оқушының бойында шығармашылық ойлауды, үйлесімді дамуына қолайлы жағдай туғызу нәтижесінде оның өз мүмкіндіктерін жоспарлы пайдалана білуіне қол жеткізу арқылы тұлға біліктілігін қалыптастыру.

Сыни ойлауды дамытудың дәстүрлі оқытудан басты айырмашылығы білімнің дайын күйінде берілмеуі. Сыни тұрғысынан ойлаудың өзіне тән рефлексиялық ойлау дағдылары бар. Соның ішінде пікірлерімен, ойларымен, сұрақтарымен жұмыс жасау шеберлігі шыңдала бастайды. Сонымен қатар басқа оқушылардың пікірлеріне салыстырмалы баға бере білуді үйренеді. Сабақтарымда қолданған сыни тұрғыдан ойлау стратегиясының әдістері оқушылардың қызығушылығын арттыра біледі деген сенімдемін. Себебі, келесі сабақты қалай оқимыз, бүгін де басқаша сабақ өтейікші деген ұсыныстар оқушылар тарапынан түскенде, мұғалімде де сабақты қызықты әрі мазмұнды өткізуге деген талпыныс арта бастайды.

Сын тұрғысынан ойлау сабақтарының алғы шарттары:



  1. Сабақты белсенді өткізіп, әр баладан еркін жауап алуға жағдай жасау.

  2. Сенімділікке тәрбиелеу үшін баланың жауабын санмен бағаламау.

  3. Қиялын дамыту үшін «менің ойымша» деген жауапқа дағдыландыру.

  4. Әр түрлі жауапқа бірдей қарау, жақсысын мадақтап, нашарын сынамау.

  5. Тіл байлығын дамыту үшін, қалайда жауапты соңына дейін тыңдау.

  6. Жауап беруге тілек білдірмеген баланы өз еркінсіз, қинап сұрамау

  7. Баланың дүниетанымының кеңіп, рухани өсуіне әр сабақта жағдай жасау.

  8. Жеке тұлға ретінде «мен» деген рөлін көтеру, өз пікірін қалыптастыру.

Мұғалім қызметіндегі маңызды дүние - жекелген оқушыларлың тақырыпты қабылдау ерекшеліктерін ескеруі, оқушылардың түсінігін жетілдіру немесе жақсарту мақсатында олармен жұмыс жүргізу қажеттігін мойындауы, сондай-ақ жалпы оқушылардың тақырыпты меңгеруіне жағдай тудыру.

Тақырыпты өзігінен меңгертудегі тиімді әдістерін ұсынып отырмын.

Оқушыларға жадынама


  1. Мәтінді мұқият оқып, оқу барысында негізгі ойларды қысқаша түртіп алу. Мәтінге қатысты суреттер мен олардың бөліктерін түсінуге тырысу.

  2. Қысқаша жазуға тырысу.

  3. Бір ойды екінші ойдан бөліп алу.

  4. Оқулықпен жұмыс тапсырмаларын орындау.

  5. Оқу материалдарындағы жаңа терминдер мен ұғымдарды бөліп алу.

  6. Мәтінді талдау, басты ойды бөлу.

  7. Мәтінге сұрақтар құру.

  8. Оқулық мәтіні бойынша кесте құру.

  9. Мәтіндегі басқа пәндерге де қатысы бар сөздерді анықтау

Мысалы: “Буылтық құрттар” тақырыбына арналған оқулықпен өзіндік жұмыс бағдарламалық картасын құру

1. (жеке тапсырма) Оқулықтың “жорғалаушылар класы” тақырыбын мұқият оқыңдар, мәтінде қандай жануарлар сөз етіледі? Олар туралы не білесіңдер?

2. (жұптық тапсырма) Танымдық сұрақ: Күздің салқын күндерінің бірінде Вьетнамнан Ресейдің зоологиялық орталығына 24 айдаһар жылан әкелінді. Жыландарды қабылдап алған маман қорықпай, олардың әрқайсысын қарай бастады. Жыландардың тыныштық сақтағанына қарап, кедендегілер оларды зоолог сиқырлап қойған болар деп шешті. Айдаһар жыландардың осы мінез –құлқына дұрыс түсініктеме беріңдер

1-топ: мәтінді оқып сұрақтар дайындау

2- топ: мәтінді оқып, жаңа түсініктер мен термин сөздерді жазып, анықтама беру

3-топ: мәтінді оқып, тірек сызбалар құрастыру

Тек мәтіндермен шектеліп қана қоймай топтық тапсырмаларды орындауда түрлі тірек-сызбаларды құрастыруды үйрету арқылы оқушылардың таным белсенділіктерін арттыруға болады.

Қорыта айтарым, оқушы оқу үдерісіне белсенде қатысқанда ғана берілген материалды терең меңгере алады, мағынасын ажырата алады, өз-өздерін тексеруге және өзгені бағалауға қабілетті болады. Бұл кезекте сындарлы оқыту теориясының маңызы өте зор. Сабақтарда оқушылардың өзін-өзі реттеу дағдысы қалыптаса бастайды. Бұған дейін мұғалімнің түсіндіруімен ғана тақырыпты түсінуге дағдыланған оқушылар сабақ барысында өз ойын айта алатындай мүмкіндікке ие болады. Зертеудің кішігірім түрін мен де пайдаландым. Зерттеу нәтижесінде оқушылар сыни ойлай алды. Сындарлы пікірлер айта алды. Сыни қабілеттерін көрсете алды. Сыни ойлау қабілеттерін шыңдау барлық мұғалімдердің құзырында деп білемін. Сондықтан да алдағы жұмыс барысында сыни тұрғыдан ойлауға үйретуде оқушылардың сыни ойлана бағалауын дамытуымыз қажет.

Сын тұрғысынан ойлауды дамыту сабақтарының негізінде сабақта оқушылар арасында:
- бір-бірінің пікірін тыңдауға, сыйлауға ынтымақты қарым-қатынастың негізі қаланды;
- өзін жеке дара тұлға ретінде тануға жол ашты;
- бір-біріне құрметпен қарады;
- өз ойын ашық, еркін айтып, пікір алмасты;

Пайдаланылған әдебиеттер:

1. Мұғалімге арналған нұсқаулық (үшінші басылым) 2012ж

2. Биология анықтамалығы (2012ж №4)



3. М.М.Жанпейісова «Модульді оқыту технологиясы оқушыны дамыту құралы ретінде» 2006ж

4. С.С.Мирсейітова «Оқыту ізденіс ретінде және ізденіс оқыту ретінде»

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет