Семинар Тақырыбы: Абай Құнанбаевтың



Дата21.07.2017
өлшемі161,95 Kb.
#21333
түріСеминар
«Гимназия сыныптары бар №16 жалпы білім беру орта мектебі» мемлекеттік мекемесі



Қалалық семинар
Тақырыбы: Абай Құнанбаевтың «Ескендір» поэмасы

Өткізген: Байманасова Индира Асылбекқызы

Сыныбы: 9 Б

Ақтау қаласы – 2014 жыл

ЖОСПАР

Сабақтың тақырыбы: А.Құнанбаевтың «Ескендір» поэмасы

Сабақтың мақсаты:

1) Білімділік. «Ескендір» поэмасының идеясы мен тақырыбын

талдау, поэманың мазмұнына тереңінен бойлату



2) Дамытушылық. Шығармашылық іздену қабілетін, сөйлеу

мәдениетін жетілдіру, өзіндік ой қорытуға

дағдыландыру

3) Тәрбиелілік. Оқушыларды қанағатшыл болуға, рухани

имандылыққа, отансүйгіштікке тәрбиелеу



Сабақтың типі: Пысықтау сабағы

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: СТО (сыни тұрғысынан ойлау) Эдвард де Боннның «6

ойлау қалпағы» әдісі, Сәйкестендіру стратегиясы, «Бес

жолды өлең», РАФТ әдісі

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд, қосымша мәліметтер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, түгендеу. Оқушыларды 6 топқа бөлу.



ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

Абай Құнанбаевтың «Ескендір» поэмасының мазмұнын композициялық құрылысымен байланыстыра отырып, «Сәйкестендіру» стратегиясы арқылы сұрау.


«Сәйкестендіру» стратегиясы


ІІІ. Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл»

Адамның бас сүйегі Таразы



Бұл нелер? Осылар туралы мақал-мәтел айтылады. Бас сүйекке қатысты.

Бас аманда мал тәтті, бас ауырса жан тәтті.

Басқа пәле тілден.

Тіл тас жарады, тас жармаса бас жарады.

Таразыға қатысты мақал-мәтелдер.

Тазалыққа таразы.

Қол – таразы

Көңіл – қазы.

ІV. Мағынаны ашу.

1. Эдвард де Бонның «6 ойлау қалпағы» әдісі арқылы «Ескендір» поэмасының мазмұнын және идеясын ашу.



Ақ қалпақ – поэмадағы Ескендір мен Аристотель туралы мәлімет келтіреді.

Қызыл қалпақ – поэманы оқу барысындағы сезімдерін айтады. Не сезіндім? Қандай сезімде болдым?

Қара қалпақ – поэманың сәтсіз тұстарын айтады. Қазіргі заманмен салыстырады. (пессимистік көзқарас)

Сары қалпақ - сәттілік. Поэмадағы сәтті кезеңдерді айтады. (оптимистік көзқарас)

Жасыл қалпақ – шығармашылық болжамдар айтады.

Көк қалпақ – Поэмаға жан-жақты тоқталады. Барлық іс-әрекетті басқарады. Ой қорытады.

2. «Бес жолды өлең» стратегиясы




1. Зат есім

2. Сын есім

3. Етістік

4. 4 сөйлемнен тұратын сезімді білдіретін 1 сөйлем.

5. Сөз тіркесі


Ескендір

Қатыгез, қанқұмар

Соғысты, қырғынға ұшыратты, қан қақсатты

Әлемге аты мәшһүр қолбасшы


Қос мүйізді патша



V. Ой толғаныс кезеңі.

Р – оқушы

А – бүгінгі заманның тойымсыздарына

Ф – хат


Т – «Қанағатсыздық қайда апарады?»

VІ. Қорытындылау

Абай Құнанбаевтың шығармашылығын “6 ойлау қалпағы”

арқылы қорытындылау.

VІІ. Үйге тапсырма беру.

1) «Тойымсыздық сыры неде?» ой толғау жазу



VІІІ. Оқушыларды бағалау.
Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет