Ш. Айманов атындағы жалпы орта білім беру мектеп-интернатының бастауыш сынып мұғалімі: Зарыкхан Гульнар
Тақырыбы: «Математика – ғылымдар патшасы» сайысы.
Мақсаты: Балалардың математика пәніне бейім екендігін айқындау.
Дарынды оқушыларды анықтау.
Дамытушылық
мақсаты: Балалардың ойлау қабілеттерін, еркін сөйлеуге, ойын толық жеткізуге, өз бетінше жұмыс жасау қабілеттерін арттыра түсуге дамыту.
Тәрбиелік мақсаты:
Ұқыптылыққа, жинақылыққа, өзін-өзі көпшілік арасында ұстай білуге және жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: Жалау, парта, слайд, шарлар, әріпті жәшіктер т. б.
Пән аралық байланыс: әдебиеттік оқу, математика, қазақ тілі, дүниетану, ағылшын тілі, өзін-өзі тану
Сабақ барысы:
Релаксация. Қошақаным әні 1-шумақ.
Жазда атамның аулына,
Барып едім қыдырып.
Бір қошақан алдымнан,
Шықты ойнап жүгіріп.
Қайырмасы:
Ақ маңдайлы ай ма екен,
Шекер ме екен, бал ма екен?
Кеттім оны сағынып,
Қошақаным қайда екен?
Қол ұстасып айту
Ұйымдастыру
Біреу озса сайыста, біреу артта қалады,
Ренжімей тараса, озбағандар жарады.
Жарыс заңы ежелден – жеңімпазды анықтау,
Озат болу шарты сол-еңбектену, жалықпау.
Қымбатты оқушылар, ата-аналар бүгінгі «Ақылдылар» атты танымдық ойын-думанымызға қош келдіңіздер. Бүгінгі сайыс барысында оқушыларымыздың ой-өрісін, білімдерін, ептілігін сарапқа салатын боламыз.
Міне, бүгін өздерінің ақылды, шебер, алғыр екенін, өз бетінше жұмыс жасай алатынын, еркін сөйлей алатынын көрсеткісі келіп отырған 4 «А» сынып оқушылары ортада отыр.
Олар: І топ «Алғырлар»
Сәлемдесуі:
Қиындықтан сірә да біз қашпаймыз
Алғырлық пен тапқырлықты ұштаймыз
Қияларға самғап ұшқан құстаймыз
Шегінбейміз жеңістерге бастаймыз
ІІ топ «Тапқырлар»
Сәлемдесу:
Біз дайынбыз бұл сайысқа достарым
Көрсетеміз бізде қандай күш барын
Алға қойған мақсатымыз бір екен
Сәтті болсын сапарымыз әрдайым
III топ «Білімділер»
Білімділер біздерміз
Білімге біз құштармыз!
Қарсыластан қорықпай
Ылғи алда боламыз!!!
Талапты да, талантты балалардың сайысын бақылап отыратын бақылаушы –ата-аналар. Бүгінгі білімділер сайысы 1, 2, 3, 4 ,5,6,7бөлімдерден тұрады.. Берілген сұрақтың жауабын таба алмаса, 2-ші, 3-ші топ жауап беріп ұпай санын өз қоржындарына сала алады. Сұрақтың жауабын тек алдарыңыздығы белгімен дыбыс шығару арқылы білдіресіздер.Сайыс Математика пәні бойынша болмақ.
Олай болса, 1 бөлімі яғни ширату мақсатында берілген. Олай болса экранға назар аударайық. Шашылған буынна сөз құрау.
а)
Математика-ғылымдардың патшасы.
Ма
Те
Ма
Ти
дар
ша
сы
пат
лым
ка-
ғы
дың
Буындардан жасырынған сөздерді құрау.
ә) ІІ топ.
Математика –ақыл-ойдың әуені
Буындардан жасырынған сөздерді құрау.
ма
Те
қыл- дың ә
Ма
Ти
ка –а
уе
ні
ой
Б) III топ «Білімділер»
Математика-сандардың сиқырлы әлемі
Ма
Те қыр
лы
ле
мі
ә
Ма
Ти
ка-
сан
дың си
дар
Ата-анамен жұмыс:
1. Қазақ даласына алғаш білім жарығын алып келген адам кім?
Ыбырай Алтынсарин
2. Балаларды оқуға шақырған Ы. Алтынсариннің өлеңі қалай басталады?
Бір аллаға сиынып
3. «Ата-ана алдындағы борышың» деген тіркестегі «борышың» сөзін басқаша тағы қалай айтуға болады?
Қарызың
4. Өлең жазатын адамды қалай атайды?
Ақын
5. Тұңғыш «Әліппе» оқулығын жазған кім?
Ахмет Байтұрсынұлы
- Ұпай санын анықтау.
1. «Аласың білім кітаптан» деген ақыл сөз кімнің шығармасында келтірілген?
Ілияс Жансүгіровтің
2. Қартқожа қай жазушының кейіпкері?
Жүсіпбек Аймауытовтың
3. Қазақ халқының ұлы ғалымы Шоқан Уәлиханов туралы жазған жазушы кім?
Сапарғали Бегалин
4. Абайдың нақыл сөзін аяқта.
«Адам баласының ең жаманы -...»
Талапсыз
5. Абай Құнанбаев «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде атаған бес жаман істі ата.
Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, бекер мал шашпақ
2 бөлім Мұнда математика пәні бойынша логикалық сұрақ берілген
Екі адам шахматты 2 сағат ойнады.Бір адам неше сағат ойнайды?
*Қос ат жегілген арба 40 шақырым жүрді.Бір ат неше шақырым жүрді?
*4 жұмыртқа 4 минут піссе ,бір жұмыртқа неше минут піседі?
*2 кг мақта ауыр ма, 2кг темір ауыр ма?
*Алмұрт алмадан ауыр,ал алма шабдалыдан ауыр.Қайсысы ауыр алмұрт па әлде шабдалы ма?
*Бір айда 5 жексенбі бола ма?
*Үш ат жегілген арба 2сағатта 30 км жүрді.Бір аттың жылдамдығы қандай?
*Алдында 1, артында 2,алдында 2,біреуі екеуінің арасында және үшеуі бір қатарда қаз ұшып келеді.Барлығы неше қаз?
*Сиыр 4 аяғымен тұрса 200 кг,2 аяғымен тұрса неше кг болады?
*Ұзындығы 10 метр жіпті әр бөлігі 2 метр болу үшін неше рет қию керек7
*Үш қыз бір сыныпта оқиды.Айгүл,Гүлназ,Айнаш.Айгүл Гүлназдан үлкен,Гүлназ Айнаштан үлкен.Кім сонда үлкені?
*Түйеқұс 2 аяғымен тұрса 1 пұт тартса,1 аяғымен тұрса неше пұт тартады?
*Бақытжанның 4 ұлы,олардың әрқайсысының туған қарындасы бар.Бақытжанның неше баласы бар?
*Сағат түнгі 10-да жауын жауып тұрса,24 сағаттан кейін күннің жарқырап тұруы мүмкін бе?
*Дорбадағы 10 асықты 10 бала алды.Сонда дорбада 1 асық қалды. Ол қалай?
*марат кешкі сағат 10-да ұйқыға жатты.Ол сағаттың қоңырауын таңғы 9 -ға қойды.Ол неше сағат ұйықтады?
*Сенбіден кейін 2 күннен кейін қай күн келеді?
*Немере атасынан : "Жасың нешеде ? "деп сұрады.Атасы егер өзімнің қазіргі жасымның жартысындай уақыт және тағы бір жыл өмір сүрсем,онда маған 100 жас болар еді.Атасының жасы нешеде?
*Үш тауық үш күнде үш жұмыртқа салады.12 тауық 12 күнде қанша жұмыртқа салады?
*Дүйсенбіден кейін 3 күннен кейін қай күн келеді?
*Баспалдақ 15 басқыштан тұрады.Баспалдақтың ортасында тұру үшін нешінші басқышты басу керек?
Дүнеитану бойынша ата-анаға арналған сұрақтар
*Топтардың жинаған ұпай сандарын анықтау.
3 бөлім
Multiply-моултиплай-көбейту-умножить
Add-Сложить-қосу
twenty-жиырма-туантей
отыз- thirty-туатей
туантей ент туатей плас
twenty and thirty +
20+30=
Елу-фифтей- fifty
50•2=100
50 multiplied by 2-фифтей моултиплай бай тюй
Уан хандуерт
4бөлім .М.Д.
1). Бір килограмм қияр b теңге тұрады. 7 кг қиярға қанша ақша төлеу керек? (b 7).
2). Бір кг қияр а теңге тұрады, ал қызанақ 2 есе қымбат. 1 кг қияр және 1 кг қызанақ қанша теңге тұрады? ( а + (а 2) ).
3) Параллелепипедтің биіктігі 3см, ені 2см, ұзындығы 5см.
4) Тік бұрышты параллелепипедтің биіктігі n см, ені 3см, ұзындығы 98см
5)Кубтың көлемі 75 куб см қырлары неше см?
6) диаметрі в см шеңбердің радиусын тап
7)радиусы в см шеңбердің диаметрін тап
8)
-Елу мыңнан бір ондық артық. -20 000-ның оң жағындағы көршісі. -15 300 санынан жиырма екіге кем -Жыл мезгіліндегі айлар санынан елуге артық. –Ең үлкен екі саннан үш есе кем.
9) Тік бұрыш жасап қиылысатын түзулер
10) Бір нүктесі бар түзулер
11) Өзара қиылыспайтын түзулер
12) Қарама-қарсы шыққан екі шаңғышы 1 шаңғышы 30 км/сағ, 2шаңғышы 40 км/сағ жылдамдықпен жүріп n уақыттан кейін кездесті. Арақашықтықты тап.
Ата-анаға сұрақ.
- Бұл мультфильмнің аты? «Ақсақ құлан»
- Ханға баласының қайғылы хабарын не арқылы жеткізді?
Жауабы: Домбыра. Домбыра қазақтың бас аспабы..
1.... оттанда ыстық ( отан )
2. До, ре, ми, фа, соль, ля, си, до бұлар? ( нота )
3. «Севен» сөзінің қазақша баламасы?
4. Сыныптағы Жангелдінің фамилиясы? (Шакимұрат )
5. Атадан қалаған асыл... ( мұра)
1. Ұшатын, шағатын, 4 әріпті жәндік? (маса )
2. А. Винокуровтың ұлты? ( орыс )
3. Күннің түсі? (сары)
4. Сникерс, натс, твикс,... шоколадтың түрі? ( марс )
5. Дәнді-дақылдың бір түрі. бидай, күріш, тары,... (арпа)
5 бөлім. Сырлы сөз Мақалды аяқта
1) Екі жақсы қас болмас, екі жаман дос болмас.
2) Бес бармақ жиналса, жұдырық болады.
3) Отыз тістен шыққан сөз, отыз рулы елге жетеді.
4) Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім біл.
5) Жүз сомын болғанша, жүз досын болсын.
1) Екі жақсы қас болмас, екі жаман дос болмас.
2) Бес бармақ жиналса, жұдырық болады.
3) Отыз тістен шыққан сөз, отыз рулы елге жетеді.
4) Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім біл.
5) Жүз сомын болғанша, жүз досын болсын.
Ата-анаға сұрақ
Жеті жетім
Тыңдамаған сөз жетім
Киюсіз тозған боз жетім
Иесіз қалған жер жетім
Басшысы жоқ ел жетім.
Аққу қазсыз көл жетім
Жерінен айрылған ел жетім
Замандасы қалмаса
Бәрінен де сол жетім.
жеті жұт
құрғақшылық
жұрт
өрт
оба
соғыс
топан су
зілзала
6-бөлім Сандар сөйлейді
1,2,3 топ капитандары шығады
7р 5б 6 р 9 б 1р 2
9р 6б 2 р 3б
5р 3б 46 б 2 3б
Разрядтық бірліктерге+ қосылғыштарға жікте
Ата-аналар
Ең кіші 2 тс
Ең ұлкен 4 тс
Ең үлкен 5 тс
Ең кіші 5 тс жаз
« Бәйге» қорытынды кезең ,
Ғылымның сырын ұғына
Шығыңдар білім шыңына.
Ұқыптылық пен зеректік
Жеткізер сіздердей өренді
Жеңістің мынау шыңына –дей келе, «Бәйге» кезеңіне де жеттік. бұл кезеңде топ басшылары сайысы. Берілген сұраққа 1 мин ішінде қай топ басшысы көбірек жауап береді.
1. Ұзындық бірліктерін ата
2. Екі нүкте арасын қосқанда не пайда болады?/ кесінді/
3. 9 =81
4. Қосу амалдарының компоненттерін ата?
5. а= 2 см, в=4 см / тік төртбұрыш S=? /8см/
6. 350-150 дің айырмасы нешеге тең? /200/
7. 1м-де неше см бар /100/
8. Х+30=60 /х тің мәні нешеге тең= 30
9. Қуат 1 күнде кітаптың 5 бетін оқыды. Осы қарқынмен 3 күнде неше бетін оқиды.
10. 64 қай санның квадраты 8
11. Жеңіс қай күн / 9 мамыр/
12. 1ғасырда неше жыл /100ж/
13. Ең үздік баға
14. Қай жылы тудың?
15. Тышқан аулағышты 5 әріппен басқалай қалай атауға болады / мысық/
16. Сабағымыз нешеде басталады/13.30/
17. Қай мектепте оқисың?
18. Отбасыңда қанша адам бар?
1. Уақыт бірліктерін ата/ мин, са,ғат, секунд апта, тәулік/
2. Мыңда неше нөл бар?/3/
3. 10 =100
4. Азайтудың компонеттерін ата
5. а=6см, в=3см/тік төртбұрыш S= ? см /18 см/
6. 750-350дің айырмасы =400
7. 1т неше кг бар? /1000 кг/
8. Х+40=80 /х тәі мәні нешегі теің/40/
9. Алмас 1 сағ 4 км жол жүрді осы қарқынмен жүрсе 3 сағатта неше км жол жүреді. /12 км/*
10. 81 қай санның квадраты 9
11. Тәуелсіздік мерекесін қай күні тойлаймыз /16 желтоқсан/
12. 1 жылда неше ай бар /12 ай/
13. Ең нашар баға
14. Туған күнің қай күн?
15. Аш қарында 3 жұмыртқа жеу мүмкін бе? /жоқ/
16. 5 сыныпта жасың нешеде болады?
17. 5 пен 3 –тің көбейтіндісі нешеге тең?
18. Көбейтудің компоненттерін ата.
Жүргізуші:
-Ендеше, сайыстың қорытындысын шығарып, бүгінгі сайысымыздың ең тапқыр оқушылар тобын атап өтсек. Оқушыларды, ата-аналарды атап өту, грамотамен марапаттау.
Математика-толған тәртіп, мағына мен мән
Математика-толған тамаша заңдылық пен сән
Математика-толып жатқан терең сыр
Шетсіз, шексіз дариядай бейне бір-дей отыра бүгінгі сайысымызды аяқтауға рұқсат етіңіздер.
Жүректен-жүрекке: өз тілектерін жазады
Достарыңызбен бөлісу: |