Табиғат құбылыстары
Мектеп: Саттар Ерубаев атындағы №24 мектеп-лицей
Күні:
Мұғалім: Рымбай Айдос
Сынып: 5
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы
Табиғи және жасанды ластану
Бағалау критерийлері:
Табиғи және жасанды ластануды салыстыра алады
Тілдік мақсаттар:
Экожүйенің компоненттерін атайды және сөздік формуласын пайдаланады
Құндылықтарды дамыту
Функционалдық және академиялық сауаттылық
Құрметтеу,бір бірін бағалау
Пәнаралық байланыс
География
Ағылшын тілі
АКТ
Деректерді іздеу,презентация жасау
Бастапқы білім
Өсімдік пен жануар бейімделушілігі
Қоректік тібек
Тірі және өлі табиғат
Табиғат компоненттері
Сабақ барысы:
Мерзімі
Сабақтағы іс әрекет
Ресурстар
7 мин
Ұымдастыру кезеңі
Starter
Табиғи және жасанды экожүйе туралы бейнебаян көрсету
Оқушылар бейне баян мәліметі бойынша бес сұрақ құрастырады.
Кері байланыс: оқушы– оқушы, мұғалім – оқушы.
Сабақ мақсаты мен тақырыбын анықтау
https://www.youtube.com/watch?v=wghf4fiuPWE
https://www.youtube.com/watch?v=6h9jxtN3NTk
2 мин
Искусственные экосистемы
|
Жасанды экожүйелер
|
Artificial ecosystems
|
Естественный экосистема
|
Табиғиэкожүйелер
|
Natural ecosystems
| Терминдермен жұмыс
Презентация
2 мин
Мұғалімнің таныстырылым бойынша сабақ терминдерінің анықтамасын түсіндірілуі
Презентация
2 мин
14 мин
7 мин
Топта оқушылар экожүйе неліктен жасанды және табиғи болатының талқылайды
Кері байланыс; оқушы - оқушы
Оқушылар табиғи және жасанды экожүйе туралы он екі сұрақ құрастырады. Содан кейін дәптерлеріне сағат тілін уақытты белгілейді,әр сағат тұсына сыныптысның атын жазады. Сұрақты белгілеген оқушыға қояды да осылай сыныптағы барлық оқушылар бұл жұмысты орындап шағады.
Кері байланыс; оқушы - оқушы
Оқушылар Венн диаграммасын толтырады
Оқушылармен бірге Венн диаграммасын бағалау критерийлерін жасау.Кейін оқушылар осы критерий бойынша осы жұмысты бағалайды.
Кері байланыс; оқушы - оқушы
А4қағазы
Маркерлер
3 мин
Қорытындылау:Сабақ басында қойылған сұрақтарға жауап беру.
3 мин
Сабақты қорытындылау
Рефлексия.
«Сөйлемді аяқта»
- не білдім, не үйрендім;
- түсініксіз қалды;
- бұл туралы ізденіс жасау;
ү/ж
Тарсырма: Сұрақтарға жауап беру.
Сұрақ 1. Неліктен мәдени өсімдіктер арамшөптермен бәсекелесе алмайды?
Сұрақ 2. Агроценоздағы топырақ неліктен тең тозады?
Сұрақ 3. Топырақты қайта құнарландыру жолын көрсетіңіз.
Сұрақ 4. Агроценоздың өнімділігін көтеру жолын көрсетіңіз
қиықшалар
Дифференциация:қандай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Сіз қабілетті оқушылар алдына қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?
|
Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайтыныңызды бағалаңыз?
|
Пәнаралық байланыс. Денсаулық және қауіпсіздік
ИКТмен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелеу элементі)
|
Барлық оқушылар білу қажет:
Көпшілік оқушылар білу қажет:
Кейбір қабілеттірек оқушылар:
|
Оқушылардың жеке және жұмыстарына талдау жүргізіледі.
Жеке оқушылардың жауапкершілігін мадақтайды.
Топта бірін бірі бақылап және бағалай алады.
|
Денсаулықты сақтау, сабақ арасында қозғалыста болу, мектептің құндылықтарын сақтауға көңіл бөлу
Қоршаған ортаның,
СӨС - ның денсаулыққа әсерін білу.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаты/ оқу мақсатының нақтылығы
Оқушылар бүгін не білді?
Сабақ барысындағы кластың көңіл күйі?
Өткізілген дифференциацияның ықпалы
Уақыт тиімділігі
Сабақ жоспарынан болған ауытқулар?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқыту)?
1:
2:
Сабақты жаксартудың екі мүмкіндігі (сабақ беру мен оқыту)?
1:
2:
Келесі сабаққа дайындалу үшін, сабақ барысында класс және жеке оқушылар туралы не білдім
|
Достарыңызбен бөлісу: |