Тақырыбы: Түзулердің параллельдік белгілері Мақсат



Дата07.02.2022
өлшемі46,96 Kb.
#86741
түріСабақ
Байланысты:
tzulerd-paralleldk-belgler...


Тақырыбы: Түзулердің параллельдік белгілері

Мақсат:




Жаңа білім

• Параллель түзулермен тереңірек танысу. Екі параллель түзуді басқа түзумен қиғанда пайда болатын бұрыштардың түрлерін үйрену. Ішкі айқыш бұрыштар, сыртқы айқыш бұрыштар ішкі тұстас бұрыштар, сыртқы тұстас бұрыштар туралы білетін боласыңдар.

Жаңа түсінік

• Ішкі айқыш бұрыштар, сыртқы айқыш бұрыштар ішкі тұстас бұрыштар, сыртқы тұстас бұрыштар ұғымдарын түсіну.




Қолданым әрекеті

• Параллель түзулер турала білімді тереңдете түсіп, түрлі есептерге пайдалану.

Талдау әрекеті

•Параллель түзулердің түрлі бұрыш түрлерін талдау.

Шығармашылық әрекет

• Өмірден параллель түзулер туралы мысалдар келтіру.




Бағамдау әрекеті

• Параллель түзулер бұрыш түрлерін бағамдап, қорытындылау.

Сабақ құрылымы:




І. Ақпарат алмасу (10 мин.).
ІІ.Алғашқы бекіту (5 мин.).
ІІІ.Құзырлылық қалыптастыру (15 мин.).
ІV.Шығармашылық қалыптастыру (10 мин.).
V.Бағамдау-бағалау (5 мин.).

Сабақ типі: фронтальді, жұптық, топтық.

Оқыту әдісі: репродуктивті, ішінара ізденушілік.

Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:




•оқушыларға бағыт-бағдар, қажет болған жағдайда көмек береді

Негізгі ұғымдар мен терминдер: кесінді, сәуле, жарты жазықтық.

Оқушыда дағды қалыптастыру:




• тақырып бойынша әртүрлі танымдық сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмысының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу.

Ақпарат көздері:




1. Ж.Қайдасов, Г.Досмағанбетова, А.Абдиев “Геометрия” 7сынып оқулығы. Алматы «Мектеп» 2012.

Оқушы жетістігін бағалау:




• оқушыға сабақ блоктарының деңгейлік тапсырмаларын уақытылы орындауы, топтық жұмысқа қатысуы мен үй жұмысын орындауына байланысты баға қойылады

Үй тапсырмасы:




• Келесі сабаққа дайындық тапсырмасы:
Теоремаларды дәлелдеуге қандай аксиомалар мен теоремалар туралы білімдеріңді пайдаланасыңдар?

•Бонус-балл тапсырмасы:
Түзулердің параллельдік белгілері теоремаларын дәлелдеу туралы оқып келу.







САБАҚ БЛОКТАРЫ 







і. аҚПАРАТ алмасу






Тақырып жоспары:
Кіріспе:

  1. Параллель түзулер бұрыштары

  2. Ішкі айқыш бұрыштар

  3. Сыртқы айқыш бұрыштар

  4. Ішкі тұстас бұрыштар

  5. Сыртқы тұстас бұрыштар

  6. Сәйкес бұрыштар

Слайдтар:

1-слайд Түзулердің параллельдік белгілері




2-слайд

  • Бұл тақырыпты оқу барысында параллель түзулер туралы білімдеріңді тереңдете түсесіңдер; екі параллель түзуді басқа түзумен қиғанда пайда болатын бұрыштардың түрлерін, ішкі айқыш бұрыштар, сыртқы айқыш бұрыштар ішкі тұстас бұрыштар, сыртқы тұстас бұрыштар туралы білетін боласыңдар.



3-слайд

  • a және b түзулерін к түзуі А, В нүктелерінде қиып өтсін.






4-слайд

  • Сонда олардың қиылысуынан сегіз бұрыш пайда болады. Ол бұрыштар суретте цифрлармен көрсетілген.

  • Бұл жағдайда к түзуін қиюшы деп атаймыз.







5-слайд Ішкі айқыш бұрыштар

  • k түзуіне қарағанда әртүрлі жарты жазықта жатқан ∠2 мен ∠6 және ∠1 мен ∠5 ішкі айқыш бұрыштар деп аталады.




6-слайд Сыртқы айқыш бұрыштар

  • А л ∠3 пен ∠7 және ∠4 пен ∠8-бұрыштар сыртқы айқыш бұрыштар деп аталады.




7 -слайд Ішкі тұстас бұрыштар
к түзуіне қарағанда бір жарты жазықтықта жататын ∠1 мен ∠2 және ∠5 пен ∠6-ішкі тұстас бұрыштар деп аталады.




8-слайд Ішкі тұстас бұрыштар

  • к түзуіне қарағанда бір жарты жазықтықта жататын ∠1 мен ∠2 және ∠5 пен ∠6-ішкі тұcтас бұрыштар деп аталады.




9-слайд Сыртқы тұcтас бұрыштар

  • к түзуіне қарағанда ∠3 пен ∠8 және ∠4 пен ∠7-сыртқы тұcтас бұрыштар деп аталады.




10-слайд Сәйкес бұрыштар
∠1 мен ∠3, ∠6 мен ∠4, ∠2 мен ∠8, ∠5 пен ∠7
сәйкес бұрыштар деп аталады.







іі.алғашқы бекіту




Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.

Паралель түзулер бұрыштары

Ішкі айқыш бұрыштар







Қорытынды:___________________________________________________________






ііі.құзырлылық қалыптастыру




Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
1. к түзуі кез келген а және с түзулерімен қиылысқанда 8 бұрыш пайда болады. Олар цифрлармен белгіленген. ∠2=95°, ∠5 пен ∠8-ді табыңдар.

2. к түзуі кез келген а және с түзулерімен қиылысқанда 8 бұрыш пайда болады. Олар цифрлармен белгіленген. ∠2+ ∠8=220° екені белгілі. 5 және 4 бұрыштарының қосындысын табыңдар.

3. к түзуі кез келген а және с түзулерімен қиылысқанда 8 бұрыш пайда болады. Олар цифрлармен белгіленген. ∠4- ∠5=15° екені белгілі, 3 және 8 бұрыштарының айырмаларын табыңдар.

4. а мен b түзулері бір нүктеде қиылысады. Олардың әрқайсысына параллель түзулер бола ма? Жауабын түсіндіріңдер.
ІІ деңгей тапсырмалары
1. а мен b түзулері параллель, ал к түзуі оларды қиып өтеді. Пайда болған бұрыштар үшін ∠3=∠1 екенін дәлелдеңдер.

2. а мен b түзулері параллель, ал к түзуі оларды қиып өтеді. Пайда болған бұрыштар үшін ∠7+∠1=120 екенін дәлелдеңдер.

ІІІ деңгей тапсырмалары
Екі параллель түзу үшінші түзумен қиылысқанда пайда болған бұрыштардың бірі 120°. Осы бұрыштың биссектрисcасы екінші түзумен қандай бұрыш жасап қиылысады?






іV.шығармашылық әрекет




Топтық жұмыс.
Парталас сыныптастарыңмен үшінші деңгей есебін шығарыңдар.






V.бағамдау-бағалау




Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет