Класс
|
5»б»
|
Тема
|
Жыр-опера-кино
|
Дата
|
18. 04.2017г
|
|
Цель урока: Приобщение детей к сокровищам отечественной музыкальной классики, воспитание, уважение к народной музыке.
1. Познакомить учащихся с оперой Е.Г.Брусиловского “Кыз Жибек”.
2.Способность размышлять о музыке и произведениях композиторов разных эпох
3.Формирование умения слушать и анализировать фрагменты оперного спектакля.
|
Ожидаемый результат
|
Эмоциональный отклик на музыку оперы, знают содержание эпоса «Кыз Жибек», умеют анализировать фрагменты оперного спектакля.
|
Ресурсы
|
ТСО: синтезатор, портрет композитора и оперных певиц: Е.Г. Брусиловский, Ыбырай Сандыбайұлы, Куляш Байсеитова, словарь музыкальных красок.
|
Этапы урока
|
Действие учителя
|
Действие учащихся
|
Начало урока
|
Үсенбаева «Қазақ вальсі»
|
Вход под музыку Н. Үсенбаева «Қазақ вальсі»
|
Психологический настрой
Вызов
|
– Приветствует учащихся, создает благоприятную атмосферу
Когда зрители приходят в оперный театр, они, прежде всего, спешат купить театральную программку. Я тоже сегодня вам раздам такие театральные программки. Посмотрите на них. С какой оперой мы с вами будем сегодня знакомиться. Откройте театральную программку.
|
|
Осмысление
|
-Знакомит с целями и задачами урока
Мы сегодня должны установить, как казахская литература и музыка повлияла на творчество русского композитора Е.Г.Брусиловского.
- Давайте посмотрим, что из себя представляет композиция оперы?
-Что вы знаете об эпосе «Кыз Жибек» из литературы?
Слушание песни “Гәкку. Исп. К. Байсеитова.
- К какому виду сольных оперных номеров относится прозвучавший фрагмент, что вы сейчас услышали?
- Что такое ария,?
- Какой голос ее исполняет?
-Какой перед нами предстает Жибек в этот момент?
- О чем поется в арии Гакку?
-Сколько частей в произведении?
-Одинаковы ли части по характеру?
-Какие жанры сменяют друг друга?
-Определите музыкальные типы куплета и припева?
III.Пение
- Что вы услышали в этой песне, о чем она?
Учитель проводит распевку, проводит дыхательную гимнастику.
|
1.Дети записывают тему урока
2.Анализ оперы «Кыз Жибек». Изучают самостоятельно новую информацию по дополнительным источникам
3.Рассказывают содержание эпоса
4.. Обсуждают и делятся новыми знаниями о композиторе Брусиловском и его опере.
5.Просматривают кадры из фильма «КызЖибек», прослушивают песню Жибек в исполнении К.Байсеитовой
5.Дают понятие определениям ария,исполнитель
Заполняют таблицу
5.При прослушивании определяют характер музыки,чувства героини
Разучивают песню Жибек «Гакку», анализируют песню
|
Заключение
|
Обобщение и закрепление темы проводится по методу ЗХУ
|
Дети в ходе урока заполняли таблицу.
|
Рефлексия
|
Ученики оценивали собственную и совместную деятельность смайликами
|
Сабақ жоспары
3 тоқсан
Сынып: 4
Күні: 03 .04.2017ж
Сабақтың тақырыбы: Орыс халқының музыкасы
Мақсаты: Орыс халқының музыкасы туралы мағлумат беру.
Білімділік: Орыс халқының музыкасы және музыка аспаптарымен танысу.
Дамытушылық: Қазақ халқының музыкасымен салыстыру арқылы оқушылардың ойлау, тыңдау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Орыс халқының музыкасына құрметпен қарауға және достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, топтық жұмыс, аспаптарда ойнау, тыңдау, ән айту, би билеу, миға шабуыл .
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, электрондық оқулық, орыстың халқының музыкалық аспаптарының суреттері (бубен, трещетка, погремушкалар, маракастар, балалайка), бейнетаспа.
Пәнаралық байланыс: Өзін- өзі тану, дене шынықтыру, орыс тілі
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылығын ояту
1.Класты үш топқа бөлу. Оқушылар бір-бірімен әр түрлі ұлт тілінде амандасады. (Саламатсың ба, привет, здравствуй, хелоу, төспен, қол алысу т.б.)
Балалар, бұлай амандасқанымыздың себебі бүгінгі сабақтан бастап әр түрлі ұлт музыкасымен танысамыз.
Сұрақ – жауап:
- Біздің жерімізде қандай ұлттар тұрады? (оқушылар жауап береді)
-Қазақстанның көршілес қандай мемлекеттер бар?
-Қазақстан жерінде әр түрлі ұлттардың өкілдері тұрады. Қазақтар қай халықты болсын жатырқамайтын, кіммен болса да, достық пен сыйластықта өмір сүрген халық.
- Ресей, Қытай, Өзбекстан, Қырғызстан мемлекеттері бар. Біздің Семей қаламыздағы достық үйі туралы не білеміз? ( Оқушылардан Семей қаласындағы Достық Үйі туралы мағлумат сұрай отырып, білімдерін кеңейту.)
Достық үйі 1992 жылы құрылған. Достық үйінің ғимаратында 16 ұлттық мәдени орталық жұмыс жасайды. Мұнда 2 акт залдары бар. Достық Үйінің басты міндеті - әр түрлі этномәдениеттерді жоғалтпай дамыту, қаламызда тұратын барлық ұлттардың тілдері мен ұлттық дәстүрлерін өркендету жолында айқын, мақсатты жұмыс жүргізу. Қалалық Достық Үйінің мәдени-бұқаралық жұмысы этномәдени қоғамдык бірлестіктермен бірлесе отырып жұмыс жоспарына сәйкес жүргізіледі.
2. Балалар, қазір үнтаспадан әр түрлі ұлттың музыкасын тыңдап, сол ұлттың музыкасына қимылмен билеп көрейікші.
- қара жорға
- лезгинка
- өзбек биі
-орыс биі
ІІ. Мағынаны тану.
Сонымен балалар, сабақта қандай ел туралы болады деп ойлайсыңдар?.
- Ия, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Орыс халқының музыкасы» деп аталады. Республикамызбен шектесетін мемлекеттің бірі – Ресей Федерациясы. Біз Ресеймен ғасырлар бойы көршілес тату елміз. Орыс халқының музыкасы туралы не білесіңдер?
1. Миға шабуыл әдісі .
-Ресей мемлекетінің президенті кім?
-Өзіңе таныс қандай орыс халқының әндерін білесіңдер?
-Орыс композиторларынан кімдерді білесіңдер?
-Қандай музыкалық аспаптары бар?
3.Орыс халық музыкасы туралы мағлумат беру. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқу.
Орыс музыкасы ежелгі Русь жерін мекендеген шығыс славян халықтарынан бастау алады. 9-ғасырда алғашқы орыс мемлекетінің құрылуына байланысты орыс халықтары бір жерге шоғырланып, өзінің тарихи мәдени ошағын қалыптастыра бастады. Ең ежелгі музыкалық аспабы- гусли. Ежелгі Русь жерінде халық арасынан әнші-сайқымазақ- скоромохтар – елді аралап ән айтып, жұрттың көңілін көтеретін адамдар шықты. Олар әрі әнші, әрі әртіс еді. Гусли аспабында орындаушыларды – гусляр, гудошник, үрмелі аспаптарда ойнаушыларды –свирцы деп атады.
4.Музыка сауаты. Орыс халқының музыкалық аспабы гуслимен таныстыру. (Интерактивті тақтадан гусли аспабы туралы бейне таспа көрсетіледі)
5.Орыс халқының музыкалық аспаптарымен таныстыру.
Балалайка – 3 ішекті, домбыра тәрізді, көлемі жағынан кішкене, шанағы үшбұрыш.(бейнетаспа көрсету)
Гармонь – тілді, баян тәрізді аспап.(слайд көрсету)
Треугольник – үшбұрышты ұрмалы аспап.
Бубен – ұрмалы, сылдырмақ аспап.(қолдарына ұстап ойнату)
Трещетка – ағаштан жасалған ұрмалы аспап.
Свирель – сыбызғы тәрізді, үрмелі аспап.
Маракастар – ұрмалы, қасық аспаптар. ( әр аспаптың қалай ойналатынын көрсету және оқушыларға қолдарымен ұстатып ойнату)
6. Музыка тыңдау
Орыстың музыка аспаптарында орындайтын «Камаринская», атты халық әні мен биін тыңдау.
-Қандай музыкалық аспаптың үндерін естіп тұрсыңдар, музыка көңілді ме?
6.Дауыс жаттығулары : Ма,мо,му
7. Ән үйрену. Орыс халқының әні «Во поле береза стояла» .
- Әнге талдау жасалады. (Неше шумақ, екпіні қандай?т.б. )
1топ - Ән баян аспабында үйретіледі кейін караокемен орындаймыз .
2 топ - Әнді үйреніп болған соң әннің ырғағына би қимылдарын жасауға үйретемін.
3топ - Әнді музыкалық аспаптардың сүйемелдеуімен айтамыз.
ІІІ. Ой қозғау.
Сонымен орыс халқы туралы не білдіңдер?
-Қандай аспаптарымен таныстыңдар?
-Камаринская биі қандай ырғақта орындалады?
- Қазақстан еліне қандай тілек айтар едіңдер? (әр оқушы бір-бір тілектен айтып шығады)
ІҮ. Бағалау. «Бес саусақ» әдісі арқылы өз-өздерін бағалайды.
Ү. Үйге тапсырма. Орыс халқының музыкасы тақырыбын оқып мазмұнын айту.
Сынып:3
Күні: 18.04.17 ж.
Сабақтың тақырыбы: Музыка майталманы Е.Брусиловский.
Сабақтың мақсаты: Кәсіби композитор Е.Брусиловский туралы білім беру.
Білімділігі: Композитордың музыкалық шығармаларымен таныстыру.
Дамытушылығы: Оқушылардың өз ойларын еркін жеткізе білу қабілеттерін дамыту, ән айту.
Тәрбиелілігі: Оқушылардың музыкаға деген шығармашылық көзқарасын тәрбиелеу .
Сабақтың типі: Топтық жұмыс
Көрнекілігі: композитордың суреті, магнитофон, нота сызығы, аспап.
Пәнаралық байланыс: Өнер, музыкалық әдебиет.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1.Психологиялық тренинг: Музыка сүйемелдеумен орындау.
Сабаққа біз даярмыз
Оқу, білім аламыз
Дауысымызды жаттықтырып
Музыка сабағын бастаймыз.
2.Топқа бөлу. Әр топта спикер тағайындау.
1 – домбыра тобы
2 – қобыз тобы
3 - сыбызғы тобы
4 - сырнай тобы
II.Үй тапсырмасын сұрау:
1.Сұрақтарға жауап беру.
-Қандай композитордың шығармашылығымен таныстық?
-Л.Хамиди туралы не білдің?
-Композитордың шығармаларын ата.
- Л.Хамиди Абай әндерін зерттеуде, жинақтауда қандай еңбек етті?
- Не себепті композиторды қазаққа вальс сыйлады деп ойлайсың?
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру:
Музыка тыңдау, композиторын атау. Е.Брусиловский «Кыз Жібек» операсынан Жібектің ариясы.
-Балалар, шығарма қандай жанрға жатады?(опера)
- Кім орындап тұр?Бір орындаушы ма, бірнеше орындаушы ма?(бір орындаушы)
-Операда ,бір орындаушының әні қалай аталады?(ария)
-Кімнің ариясы?(Қыз Жібектің)
-Қай композитор «Қыз Жібек» операсын жазған?
Мәтінмен жұмыс: Әр топ өзінің мәтінін оқып, мазмұнын ашады.
1 топ - Е.Брусиловскийдің өмір баяны
2 топ – Е.Брусиловскийдің шығармашылық өмірі
3 топ – Е.Брусиловскийдің шығармалары
4 топ –Соңғы жылдары
Формативтік бағалау.
IV.Музыка тыңдау: Е.Брусиловский «Кыз Жібек» операсынан Жібектің ариясы.
-Музыканың әуенінің дыбыс бояуы қандай?(Жіңішке, жоғары)
-Кім орындап тұр? Әйел адам ба , ер адам ба?
-Әйел адамның жоғары дауысы қалай аталады?(Сопрано)
- Қай халық композитордың әні?(Ыбырай Сандыбайұлы)
-Қандай әні?(«Гәкку» әні)
V.Cергіту сәті:
Тербеледі ағаштар
Алдымнан жел еседі.
Кіп кішкентай ағаштар
Үлкен болып өседі.
VI. Ән орындау. А.Жұбанов «Ақ көгершін»
VI.Сабақты қорыту: Бес сызықтағы ұзақтылығын тауып , сұраққа жауап беру.
1.Е. Брусиловскийдің қандай шығармасымен таныстық?
2. Композитор жазған алғашқы қазақ операларын ата.
3. «Қыз Жібек » операсында қандай әнді негізгі әуен ретінде қолданды?
VII.Рефлексия .Маған сабақта жұмыс жасағандарын ұнады. Бәрлеріңе жақсы баға қоюға рұқсат етініздер.Бүгінгі сабақты әнмен аяқтайық. Әр партада әр түсті ноталар бар. Сол ноталарды тақтаға бес сызыққа ілу керек. Егер сабақ ұнаса , қызықты болса, сендер шаршамасаңдар - қызыл нота. Егер кызықты емес, шаршасаңдар-көк нота.
VIII. Үйге тапсырма:
1.Музыка майталманы Е.Брусиловский тақырыбын оқып келу.
2. Ән жаттау.
Достарыңызбен бөлісу: |