Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі



Дата28.11.2019
өлшемі44,39 Kb.
#52748
түріСабақ
Байланысты:
сабақ Палтаваа 8 сынып


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Заттардың тасымалдануы



Мектеп: «Полтава НМ»


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Баженова Ж.М

Сынып: 8


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакции) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. Жұқпалы аурулардың алдын алу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін бағалайды


Сабақ мақсаттары

  1. Аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін анықтау

  2. Вакциналаудың пайдасы мен зиянын анықтау

  3. Вакцинация түрлерін салыстыру

Бағалау критерийлері

  1. Иммунитет. Иммунитет түрлерімен танысады.

  2. Вакцинация түрлерін салыстырады

  3. Аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін анықтайды.

  4. Вакциналаудың пайдасы мен зиянын ажыратады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар біледі:

Сөйлемдерде пәндік лексиканы қолданып, вакциналаудың жұқпалы аурулардың алдын алудағы рөлі мен вакциналаудың артықшылықтары мен кемшіліктерін ауызша жазбаша түсіндіре алады.



Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • туа біткен иммунитет,

  • жүре пайда болған иммунитет,

  • емдік қан сарысуы, вакцина,

  • иммундық аурулар, вакциналау,

  • иммундық тапшылық

Құндылықтарды дарыту

Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады.

Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады.

Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады.


Пәнаралық байланыстар

Экология, химия

Бастапқы білім

Қан құрамы мен қызметі


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Басы

3 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, алдыңғы білімдеріне шолу жасау.






5 мин



Өткен сабаққа шолу
Топтық жұмыс

№1. Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар арқылы туындайтын ауруларды амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес сәйкестендіріңіз және сипаттама беріңіз.



Қарапайымдар

Саңырауқұлақтар

Бактериялар

Вирустар


























Дескриптор:

  • қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар арқылы туындайтын ауруларды амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес сәйкестендіреді және әр ауру түріне сипаттама береді;

ҚБ: Мұғалім оқушыларды бағалайды (Мадақтау)

«Жарайсың», «Жақсы», «Әлі де тәжірибені арттыр»






Ортасы
7мин

7мин


5мин

5мин


3мин


Бейнефильм көрсетіледі.

Оқушылар өз ойларын айтады.

Сабақтың тақырыбы. БК формуласы. Бағалау критерийлерін анықтайды.
Оқушылар жаңа сабақпен өз бетімен танысады.

Оқулықпен жұмыстанады.



Топтық жұмыс.1.Тапсырма

а)Оқушылар жаңа материалмен танысады.

ә) Постер қорғайды.

б)Иммунитет,иммунитет түрлерін анықтап, сипаттама беру



Дескриптор:

  • Иммунитет туралы түсінік беріп, түрлерін анықтайды;

  • Түрлеріне сипаттама береді.

ҚБ: Топ өзін –өзі бағалайды.Шапалақ әдісі арқылы(Егерде 2 дескрипторды дұрыс орындаса 2 рет шапалақтайды)
Жұптық жұмыс

2. Оқушыларға таратпа қағаздар ұсынылады. Берілген тапсырма парағына сәйкесінше тор көздерге дұрыс жауапты орналастыру керек.



Вакциналаудың пайдасы


Вакциналаудың зияны

Дескриптор:

  • Берілген вакциналаудың пайдасын анықтап бос торкөздерге орналастырады;

  • Берілген вакциналаудың зиянын анықтап бос торкөздерге орналастырады.

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»
Жеке жұмыс

3. Семантикалық карта



Вакцинацияның әсер ету механизмінің дұрыс жауабын анықтаңыз

+/-

1

Вакцина ағзаға еніп, иммундық жүйенің жауап беруіне себепші болады.




2

Ағзада микробтарға қарсы қорғаныш механизмі түзіледі




3

Эритроциттер микробты өлтіретін антидене түзеді




4

Микроб тез арада залалсыздандырылды, енді ол ағзаға қауіпті емес




5

Микроб ағзаға қайтадан түсетін болса, олар иммундық есте сақтау қабілетіне ие лейкоциттер антиденелер түзу арқылы қорғанышқа тап болады




6

Тромбоциттер лейкоциттермен бірге ауруға қарсы тұрады





Дескриптор:

  • Вакцинацияның әсер ету механизмінің дұрыс жауабын белгілейді;


ҚБ: Өзін-өзі бағалау.Плюс/ минус



Соңы

3мин


2мин


Рефлексия. Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылармен кері байланыс орнатылады. Оқушылар сабақ барысында

  • нені білгені,

  • қалай жұмыс істегені,

  • не қызық болғаны,

  • не қиындық туғызғаны туралы ойларын «Пікірлер қоржыны» әдісі арқылы білдіреді.

ПІКІРЛЕР ҚОРЖЫНЫ

Сабақ соңында оқушылар қағаздарға есімін жазбай өз ойларын жазып қоржынға (қорапқа) салады.

Үй тапсырмасы:

Жаңа білімді қайталау.





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Вакциналау туралы зерттеуді әр оқушы өз деңгейі мен қабілеттеріне сай жүргізеді


ҚБ: Мұғалім оқушыларды бағалайды (Мадақтау)

«Жарайсың», «Жақсы», «Әлі де тәжірибені арттыр»



ҚБ: Топ өзін –өзі бағалайды.Шапалақ әдісі арқылы(Егерде 2 дескрипторды дұрыс орындаса 2 рет шапалақтайды)

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»

ҚБ: Өзін-өзі бағалау.Плюс/ минус

Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Партада дұрыс отыруына назар аудару.

Постер қорғау кезінде белсенді қозғалыс жасайды


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?








Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: құрылымдық тапсырмаларды орындау

2: оқушылардың жеке және жұптық жұмыс жасауға баулу

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: құрылымдық тапысрмаларды әр сабақта қолдану

2: топпен немесе жеке жұмыс жасау үшін үнемі жетістік критерийлерін ұсыну



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет