№79 жалпы орта мектеп Биология Биология пәнінің мұғалімі



Дата23.05.2017
өлшемі11,06 Kb.
#16723
түріСабақ
  • Биология пәнінің мұғалімі:
  • Асанбаева Т.У.
  • Тақырыбы:
  • «Өсімдік тіршілігіндегі судың рөлі»
  • Сабақтың мақсаты:
  • Білімділік:оқушылардың ой - өрісін дамыта отырып, табандылықпен шешім қабылдауға, оны дәлелдеуге, биология пәніне деген қызығушылығын арттыра отырып,өсімдік тіршілігіндегі судың ролін түсіндіру.
  • Дамытушылық:білімгерлердің логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіріп, өз беттерінше жұмыс істей алуға дағдыландыру.
  • Тәрбиелік:дәлдікке, ұқыптылыққа, ұжым намысын жоғары қоюға, еңбекке баулуға жауапкершілікке және мақсатына жете білуге тәрбиелеу
  • Сабақтың өту
  • барысы
  • 1. Ұйымдастыру кезеңі.
  • 2.Үй жұмысын сұрау.
  • А) “Топқа бөліну”
  • Ә) “Кім білімпаз?”
  • 4. Жаңа сабақ.
  • 5.Жаңа сабақты бекіту.
  • А) “Кім жүйрік?”
  • Б) РАФТ әдісі
  • 6. Қорытынды.
  • 7. Оқушыларды бағалау.
  • 8. Үйге тапсырма беру
  • Сабақ типі:
  • Дәстүрлі
  • Сабақ түрі:
  • Аралас, сабақ
  • Сабақ өту әдісі.
  • Сұрақ- жауап, РАФТ әдісі.
  • Белсенді қатысу
  • Тыныштық сақтау
  • Бірін-бірі тыңдау
  • Ойын ашық айту
  • Бір-бірін сынамау
  • Ынтымақтылық
  • 1
  • 3
  • 5
  • 4
  • 7
  • 9
  • 6
  • 2
  • 8
  • Фотосинтез қандай процесс?
  • Өсімдіктер қалай тыныс алады?
  • Тыныс алу кезінде бөлінген энергия қайда жұмсалады?
  • Өсімдіктің ролін неліктен ғарыштық деп атайды?
  • Атмосферада оттекті молайту неге байланысты?
  • Атмосферада көмірқышқыл газы мөлшерінің тұрақтылығын сақтау неге байланысты?
  • Энергия өсімдікте қандай күйде және қайда сақталады?
  • Фотосинтез бен тыныс алуды неліктен бір-біріне қарама – қарсы процесс дейміз?
  • Жерде топырақтың түзілуі неге байланысты?

Сергіту сәтті

  • Сергіту сәтті
  • Кім көп биологиялық термин сөздер біледі?

Сабақтың тақырыбы:

  • Сабақтың тақырыбы:
  • «Өсімдіктер тіршілігіндегі судың ролі»

Жапырақтың суды буландыруы

Өсімдіктердегі су айналымы

  • Өсімдіктердегі судың айналымы 3 кезеңнен тұрады
  • 1) Тамыр арқылы суды сіңіру
  • 2)Судың сүрек арқылы қозғалуы
  • 3) судың жапырақ арқылы булануы

Өсімдіктердегі судың айналымы

Белгілі бір орта факторларына қатысты өсімдік ағзаларының бейімделу қасиетін экологиялық топтар деп атайды

Ылғалдың әсеріне байланысты өсімдіктердің топтары төмендегідей жіктеледі:

  • 1.Гидатофиттер
  • 2.Гидрофиттер
  • 3.Мезофиттер
  • 4.Ксерофиттер

Гидатофиттер

  • Гидатофиттер ( гректің «гидатос» – су, «фитон»- өсімдікдеген сөз)– су өсімдіктері.Бұлар тұтастай суда тіршілік етеді.Сабақтарында механикалық ұлпа болмайды,судың көмегімен денесін ұстап тұрады.
  • Мысалы: Элодея, балдырлар

Гидрофиттер

  • Гидрофиттер (грекше «гидрос» – сулы) – суды мол қажет ететін, ылғалды ортада өсетін өсімдіктер.Көбінесе су жағасында тіршілік етеді.Мысалы:күріш, қамыс

Мезофиттер

  • Мезофиттер (грекше «мезазос» – орташа)– ылғалыдылығы орташа,жеткілікті аймақтарда өседі.Жапырақтары ашық,әрі ірі болып келеді.Олар орманда,шалғынды алқаптарда өседі.Ауыл шаруашылық өсімдіктерінің басым көпшілігі – мезофиттер.

Ксерофиттер

  • Ксерофиттер( грекше «ксерос» – құрғақ) - суы аз топырақта, ауасы құрғақ жерлерде тіршілік етеді.Ксерофиттер құрғақ және шырынды болып бөлінеді.Шырынды ксерофиттердің жапырақтары немесе сабақтары ішінде су жинап, етжеңді болып келеді.Кейде оларды суккуленттер деп атайды.
  • Ал құрғақ ксерофиттерді- склерофиттер деп те атайды. Ылғалы өте тапшы, булану аз жүретін орта өсімдіктері.

Кім жүйрік?

  • Мына қораптағы өсімдіктерді суға қатысты экологиялық топтарын табыңдар.

РАФТ

  • Р-рольдік ойын
  • А- аудитория (Тақырыпқа сипаттама беру)
  • Ф- Форма (Хат,өлең, шығарма жазу)
  • Т- тақырып (Тақырып табу)
  • Қорытынды
  • «Инсерт» стратегиясын қолдану арқылы
  • оқушылардың алған білімдерін бекіту
  • Білемін
  • Білгім келеді
  • Не білдік
  • Үйге тапсырма:
  • §28оқу. А,В,С тапсырмалары.
  • 97 бет


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет