Бөлім:
|
III.Мәдени мұра
|
Педагогтің Т.А.Ә.
|
Абишева Ф.М
|
Күні:
|
11.05.2022ж
|
Сынып: 4 «ә»
|
Қатысушыларсаны:
|
Қатыспағандарсаны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Домбыра- асыл мұра
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
4.1.1.1 домбыра аспабының құрылысымен, шығу тарихы мен таныстыра отырып, домбыраның ән-күй өнеріндегі алатын орнын түсіндіру;
|
Сабақтың мақсаты
|
Тыңдаған шығармасын сипаттай алады.Үйренген әннің формасын анықтайды. Домбыра құрылымын анықтайды.
музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсынады .
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушыныңәрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Сәлемдесу, түгендеу
Психологиялық ахуал орнату.
Топқа бөлу
«Түрлі-түсті қағазға салынған музыкалық аспаптар» арқылы топқа бөлу
|
Топ басшысы сынытпа кім бар, кім жоғын айтады.
Оқушылар бір-біріне жағымды тілек айтып, жағымды ахуал орнатады.
Оқушылар музыкалық аспаптар салынған қағаздарды алып, сол бойынша топқа бөлініп отырады.
|
|
А4 қағазы
|
4 минут
|
Үй тапсырмасы
«Хор» әдісі
«Көк тудың желбірегені» әні
|
Мұғалім берген әнді хормен орындайды.
|
Мұғалім тарапынан «Мадақтау» әдісі бойынша бағалайды
|
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың басы 10 минут
|
Мұғалім интербелсенді тақтадан домбыра туралы бейнесабақ көрсетеді.
Домбыра — қазақ халқының ең кең тараған екі ішекті, көп пернелі музыкалық аспабы. Ол – қазақтар өмірінде маңызды орын алатын, өзіндік музыкалық сипаты бар аспап. Алғаш эпикалық дәстүр шеңберінде жыр, толғау, термелерді сүйемелдеуге қолданылған домбыра кейін аспаптық шығарма – күй жанрының қалыптасуына ықпал еткен. Қазіргі кезде домбыра жеке әнді сүйемелдеуге, күй тартуға, халықтық-фольклорлық музыкада,классикалық шығармаларды орындауға қолданылатын, мүмкіндігі кең музыкалық аспап болып табылады. Домбыра ежелде қазақтың тарихын баяндаған музыкалық аспаптардың бірі.
|
Оқушылар тыңдайды, өз ойларын айтады.
|
|
https://youtu.be/6SMvAireyHY
|
|
«Шындық-жалған» әдісі
Дәптермен жұмыс
Мұғалім интербелсенді тақтаға сұрақ-жауап тапсырма береді
|
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
|
Оқушылар өздерін бағалайды.
|
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың ортасы 15 минут
|
«Тыңдау және талқылау» әдісі
«Ақсақ құлан» мултьфильм көрсету
|
Оқушылар домбыраның аңызымен, домбыраның шығу тарихымен танысады.
|
|
https://youtu.be/N3HYjpBEpoA
|
|
«Постер қорғау» әдісі
Домбыра тобы
Домбыраның құрылысы.
Қобыз тобы
Домбыраның шығу тарихы.
Жетіген тобы
«Ақсақ құлан» күйін талқылау
|
Берілген тапсырмаларды топпен бірге орындайды, қорғайды.
|
Оқушылар топ болып әр топтың тапсырмаларын бағалайды.
|
Плакаттар
|
Сергіту сәті 4 минут
|
«Музыкалық пауза» әдісі.
Мұғалім күй орындайды.
|
Оқушылар тыңдалған күйдің атын атайды.
|
Мұғалім тарапынан «Мадақтау» әдісі бойынша бағаланады.
|
https://youtu.be/8co-kbJx0RA
|
Сабақты қорытындылау 3 минут
|
«Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
|
Оқушылар сабақта алған білімдерімен сұрақтарға жауап беру арқылы, сабақты қаншалықты меңгергендерін айтады.
|
|
Интербелсенді тақта.
Оқулық.
|
Кері байланыс 2 минут
Үй тапсырмасы
2 минут
|
«Домбыраны сәндеу» әдісі
«Күй атасы-Құрманғазы» туралы мәлімет іздеу және баяндау.
|
Оқушылар домбыраны түрлі-түсті бояуларға бояп сабақты қаншалықты түсінгендерін көрсетеді.
|
|
А4
|