«Ескелді ауданы әкімдігінің Т. Рүстембеков атындағы орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» кмм-нің бастауыш сынып мұғалімі Нугманова С. М



Дата08.07.2017
өлшемі185,04 Kb.
#20953
түріСабақ
«Ескелді ауданы әкімдігінің

Т.Рүстембеков атындағы орта мектебі

мектепке дейінгі шағын орталығымен»

КММ-нің бастауыш сынып мұғалімі

Нугманова С.М.


САБАҚ: Әдебиет

Мектеп: Т. Рүстембеков

Күні: 20.04

Мұғалімнің есімі: С.М.Нугманова

СЫНЫП:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Е. Елубаев. Бұршақ. Кемпірқосақ

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіру. Өз бетінше,топта жұмыс нәтижесін көрсете біліуге жетелеу. Ойлау,сөйлеу, көркем жазу, өзін көрсете білу қабілеттерін дамыту.

Бірлікке, білімпаздыққа тәрбиелеу.




Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

жаңа сабақты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:

болашақта өз керегіне жарата біледі.

Кейбір оқушылар:

өлеңді түсініп оқиды, мазмұндайды

Тілдік мақсат

Оқушылар:

өз ойларын толық жеткізе алады.



Негізгі сөздер мен тіркестер:

күйінген күйімде, уайымдап отырмын,кемпірқосақ өрілді

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

  • Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?




Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Кемпірқосақ қай уақытта пайда болатынын?







Жазылым бойынша ұсыныстар:

Кемпірқосақ туралы энциклопедиядалық анықтамалардан тексер

Алдыңғы тақырып

Ж. Кенжалиев. Құралай

7 модульдің қолданылуы:

“АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

«Кім жылдам?», «Миға шабул», «Кім білімді», «Сиқырлы конверт»,

«Көршіңмен сырлас» әдістері



Сабақтың түрі:

Жаңа тақырып

Сабақтың

әдіс-тәсілдері:

Жұптық және топтық жұмыс, деңгейлік тапсырмалар.


Пәнаралық байланыс:

Қазақ тілі


Құрал-жабдықтар:

Тақырыптық көрнекілік, суреттер, белсенді тақта, кітап, маркерлер, плакаттар.

Сабақтың барысы:

Жүргізілетін жұмыс пен тапсырмалар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Оқушының

іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

«Ыстық орындық» әдісі




Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

- сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау;

- оқушыларды психологиялық дайындау.

Сабақтың жалпы мақсатын ашу, оны өткізу жоспарын көрсету. Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызу, топқа бөлу, топта алтын ереже құру қажеттілігі туралы айту.

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.

І топ –«Бұршақ», ІІ топ – «Кемпірқосақ», ІІІ топ – «Жаңбыр», ІҮ топ – «Күн»


Әппақ болып таң атты,

Түтiн тiке шығады.

Қарлығаштар қанатын

Самғап биiк ұшады.

Топ-топ, топ басайық,

Жалаудан күн жасайық.

Жаса, жаса алтын күн

Жаса, жаса жарқын күн.

(Балалар қолдарын соғады)
Құралай сияқты жабайы жануарларды қолға үйрету, оқиғасының куәсі болғанын оқып беру.


Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Оқушылар өткен сабақтағы білімдерін еске түсіреді, талдайды.




Білу, түсіну
«Миға шабул» әдісі

-Кемпірқосақ қай уақытта пайда болады?

-Кемпірқосақ неден пайда болады? Ол неге жоғалып кетеді?

-Бұршақты сипаттап бер.

Кемпірқосақ пен бұршақ туралы видиоролик көрсету.



Автормен танысу.

Ескен Елубаев - 1942 жылы 18 ақпанда Жамбыл облысы Қордай ауданындағы Отар стансасында туған. 1958 жылы Отар стансасындағы №529 теміржол орта мектебін бітірген. ҚазМУ-дің филология факультетін 1966 жылы тамамдаған. 1966 жылдан бастап «Қазақстан пионері» (қазіргі «Ұлан») газетінде, «Жалын», «Өнер», «Балауса» баспаларында, «Балдырған» журналының бас редакторының орынбасары болып қызмет істеген.

Шығармашылығы:

Ең алғашқы өлеңі 1958 жылы республикалық «Ара» журналында жариялайды.Қырықтан астам кітаптары қазақ және орыс тілдерінде жарық көрген. «Балабек», «Асар» пьесалары республиканың көптеген театрларында қойылып келеді. «Саған күшік керек пе?» кино-фильмі автордың пьесасы бойынша түсірілген. Шығармалары қазақ және орыс мектептеріне арналған оқулықтарға енген.

Көк жейде. Өлеңдер. А., «Жазушы», 1967;

Көкпар. Өлеңдер. А., «Жазушы», 1970;

Баламысың деген. Өлеңдер. А., «Жалын», 1981;

Өжет. Пьесалар, тақпақтар. А., «Өнер», 1984;

Кто сильнее? Стихи. А., «Жалын», 1984.



Өлеңдерді мәнерлеп оқу, талдау, сұрақтарға жауап беру.

-«Бұршақ» өлеңінде ақын жылдың қай мезгілін суреттеген? Дәлелде.




Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту.


Қолдану
«Кім білімді»

әдісі

Топпен жұмыс

І, ІV топ - Бұршақты сипаттап , табиғатта болатын апаттарды әңгімелеу

ІІ, ІІІ топ – Кемпірқосақ туралы білетінін әңгімелеу. Кемпірқосақ көргендегі әсерлерін көрсетіп беру.

.


Оқушылар бұршақ туралы білімдерін пайдаланып дәптерге өз ойларын жазады.


Сергіту сәті

Би орындау

Ой сергітеді, шаршағандары

басылады


Талдау-

жинақтау
«Сиқырлы конверт» әдісі

Деңгейлік тапсырма

Әр топқа конвертпен тапсырма таратылады.
Үлгерімі жақсы: Кемпірқосақ туралы биопоэма жазу
Үлгерімі орташа: Бұршақ туралы синквейн құрастыру
Үлгерімі төмен: Кемпірқосақтың суретін салу



Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап, өз ой-пікірлерімен санаса білу.

Топ мүшелері ынтымақтаса жұмыс жасайды. Постерге тапсырманы орындап,

әр топтан оқушы шығып берілген тапсырманы қалай орындағандарын айтып береді, топтар арасында талдайды.


Бағалау
«Үш саусақ» әдісі


Топтық жұмыс

І топ ІІІ топты, ІІ топ ІҮ топты бағалайды.



ІІІ топ І топты, ІҮ топ ІІ топты бағалайды.



Оқушылар топтасып жұмыс істейді.

Сабақты қорытып, оқушыларды бағалау

Бағалу парағы арқылы топ басшыларына топ мүшесін бағалау ұсынылады.
Дискриптор

  1. Өлеңді нышанмен оқу 1 балл

  2. Үй жұмысының орындалуы 1 балл

  3. Топпен жұмыс 1 балл

  4. Деңгейлік тапсырманың орындалуы 2 балл


Топ басшылары бағалау парақтарында, топ мүшесін бағалап, қорытындысын айтады.

Рефлексия


Көк түсті бұршақ – мақсатқа жеттім, тақырыпты жақсы меңгердім

Көгілдір түсті– жаңа тақырыпты толығымен түсіну үшін әліде оқуым қажет

Ақ түсті – мен ешқандай мақсатқа жетпедім, ол үшін өзім ынталанбадым.


Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.

Үйге тапсырма

91 -92 бет, дәптердегі тапсырмаларды орындау




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс










Каталог: uploads -> doc -> 04fe
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
04fe -> Естігенімді – ұмытамын, көргенімді – есте сақтаймын, өз істегенімді – меңгеремін“
04fe -> Сабақтың тақырыбы: Зат есім 375, 380 жаттығулар Сабақтың мақсаты
04fe -> Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет