Физика пәні бойынша қысқа мерзімді жоспарлар



Дата05.09.2020
өлшемі32,97 Kb.
#77350
Байланысты:
unnamed-file-26


Физика пәні бойынша қысқа мерзімді жоспарлар

ПӘНІ

физика

КЛАСЫ

7

Пән мұғалімі: Андыбаева Ж.А.

ТАҚЫРЫБЫ

Бiрқалыпты және бiрқалыпты емес қозғалыстар. Жылдамдық. Жылдамдық бірліктері.

МАҚСАТЫ

Оқушыларды топқа бөлу арқылы, бірін-бірі оқыту арқылы жаңа тақырыпты меңгерту.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

Оқушылар тақырыпты өз бетімен меңгереді, өздерін бағалай алады, мәлімет алмасу арқылы білімдерін толықтырады.




КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ

ДИФФРЕНЦИАЦИЯ

БАҒАЛАУ

Ұйымдастыру кезеңі

(2 минут)



Оқушылармен амандасу.

Мұғаліммен амандасу.







Қызығушылық-ты ояту

(3 минут)



Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында тренинг ұйымдастыру.

Сабаққа қызығушылығын арттыруға арналған тренингке қатысу.

Барлық оқушыларды қатыстыру.

Үш шапалақ

Мағынаны

тану

(15 минут)


(20 минут)


Оқушыларға өмірден мысал келтіре отырып «бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар» ұғымын түсіндіру. Әрі қарай жылдамдық ұғымын оқушыларға өз бетімен түсінуге уақыт беріледі. Оқушылар постерге түсінгендерін түсіріп, топ болып қорғайды.
ʋ - жылдамдық (метр/секунд)
[м/с]

Оқушылар өмірден келтірілген мысалға сүйене отырып өз беттерімен жылдамдық ұғымын берілген уақытта оқып шығып, постерге түсінгендерін түсіріп, топ болып қорғайды.
ʋ - жылдамдық (метр/секунд)
[м/с]

Барлық оқушыларды қатыстыру.


Жекелеген оқушыларға көмек.

Бағдаршам түстері арқылы қанщалықты түсінгендерін бағалау.

Бағалау парағын толтыру.


Рефлексия

(5 минут)




Сабақты қорытындылау үшін оқушылармен рефлексия жүргізу.







Үш шапалақ

Сабақты қорытындылау


Үй тапсырмасы: «Бiрқалыпты және бiрқалыпты емес қозғалыстар. Жылдамдық. Жылдамдық бірліктері.» тақырыбын оқу, мазмұнын айту.




ПӘНІ

физика

КЛАСЫ

7

Пән мұғалімі: Андыбаева Ж.А.

ТАҚЫРЫБЫ

Бiрқалыпты емес қозғалыс кезiндегi орташа жылдамдық.

МАҚСАТЫ

Тақырыпты толық меңгеру, сабақта өздерін еркін сезіну, бағалау критерийлері бойынша бағалай алуға үйрету.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

Оқушылар тақырыпты өз бетімен меңгереді, өздерін бағалай алады, мәлімет алмасу арқылы білімдерін толықтырады.




КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ

ДИФФРЕНЦИАЦИЯ

БАҒАЛАУ

Ұйымдастыру кезеңі

(2 минут)



Оқушылармен амандасу.

Мұғаліммен амандасу.







Қызығушылық-ты ояту

(3 минут)



Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында тренинг ұйымдастыру.

Сабаққа қызығушылығын арттыруға арналған тренингке қатысу.

Барлық оқушыларды қатыстыру.

Үш шапалақ

Мағынаны

тану

(15 минут)


(20 минут)


Оқушылар үй тапсырмасын бірлесіп түсіндіру жолымен баяндайды. Оқушылар өз бетімен «Бiрқалыпты емес қозғалыс кезiндегi орташа жылдамдық.» тақырыбын үш топтың үшеуі де оқиды. Бір-бірінің білімін толықтыру арқылы тақырыпты баяндайды.

Оқушылар үй тапсырмасын айтады, сұрақтарға жауап береді, түсібегендерін іздену жұмысы арқылы меңгереді. Оқушылар өз бетімен «Бiрқалыпты емес қозғалыс кезiндегi орташа жылдамдық.» тақырыбын үш топтың үшеуі де оқиды. Бір-бірінің білімін толықтыру арқылы тақырыпты баяндайды.
[м/с]

Барлық оқушыларды қатыстыру.


Жекелеген оқушыларға көмек.

Бағдаршам түстері арқылы қанщалықты түсінгендерін бағалау.

Бағалау парағын толтыру.


Рефлексия

(5 минут)




Сабақты қорытындылау үшін оқушылармен рефлексия жүргізу.







Үш шапалақ

Сабақты қорытындылау


Үй тапсырмасы: «Бiрқалыпты емес қозғалыс кезiндегi орташа жылдамдық.» тақырыбын оқу, мазмұнын айту.



ПӘНІ

физика

КЛАСЫ

7

Пән мұғалімі: Андыбаева Ж.А.

ТАҚЫРЫБЫ

Бiрқалыпты түзу сызықты қозғалыстың графигi.

МАҚСАТЫ

Топтық жұмысқа белсенді қатысу, нені және қалай оқу керектігін ұғыну, дарынды және талантты оқушылармен жұмыс жасау.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

Оқушылар тақырыпты өз бетімен меңгереді, өздерін бағалай алады, мәлімет алмасу арқылы білімдерін толықтырады.




КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ

ДИФФРЕНЦИАЦИЯ

БАҒАЛАУ

Ұйымдастыру кезеңі

(2 минут)



Оқушылармен амандасу.

Мұғаліммен амандасу.







Қызығушылық-ты ояту

(3 минут)



Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында тренинг ұйымдастыру.

Сабаққа қызығушылығын арттыруға арналған тренингке қатысу.

Барлық оқушыларды қатыстыру.

Үш шапалақ

Мағынаны

тану

(15 минут)


(20 минут)


Оқушыларға сұрақтар қою арқылы өтілетін жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға ұмтылады. Оқушыларға өмірден мысал келтіре отырып «Бiрқалыпты түзу сызықты қозғалыстың графигi.» ұғымын түсіндіру. Әрі қарай графигтің басқа да түрлерін оқушыларға өз бетімен түсінуге уақыт беріледі. Оқушылар постерге түсінгендерін түсіріп, топ болып қорғайды.


Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өтілетін жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға ұмтылады. Оқушылар өмірден келтірілген мысалға сүйене отырып өз беттерімен жылдамдық ұғымын берілген уақытта оқып шығып, постерге түсінгендерін түсіріп, топ болып қорғайды.

Барлық оқушыларды қатыстыру.


Жекелеген оқушыларға көмек.

Бағдаршам түстері арқылы қанщалықты түсінгендерін бағалау.

Бағалау парағын толтыру.


Рефлексия

(5 минут)




Сабақты қорытындылау үшін оқушылармен рефлексия жүргізу.







Үш шапалақ

Сабақты қорытындылау


Үй тапсырмасы: «Бiрқалыпты түзу сызықты қозғалыстың графигi.» тақырыбын оқу, мазмұнын айту.



ПӘНІ

физика

КЛАСЫ

7

Пән мұғалімі: Андыбаева Ж.А.

ТАҚЫРЫБЫ

Практикалық жұмыс: Жол, орын ауыстыру және бiрқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы дененің координатасы.

МАҚСАТЫ

Мақсат пен күтілетін нәтижеге сәйкес бағалау әдістерін тиімді жүзеге асыру арқылы сыни тұрғыда ойлай білу.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

Оқушылар тақырыпты өз бетімен меңгереді, өздерін бағалай алады, мәлімет алмасу арқылы білімдерін толықтырады.




КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ

ДИФФРЕНЦИАЦИЯ

БАҒАЛАУ

Ұйымдастыру кезеңі

(2 минут)



Оқушылармен амандасу.

Мұғаліммен амандасу.







Қызығушылық-ты ояту

(3 минут)



Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында тренинг ұйымдастыру.

Сабаққа қызығушылығын арттыруға арналған тренингке қатысу.

Барлық оқушыларды қатыстыру.

Үш шапалақ

Мағынаны

тану

(15 минут)


(20 минут)


Оқушылар үй тапсырмасын бірлесіп түсіндіру жолымен баяндайды. Оқушылар өз бетімен «Жол, орын ауыстыру және бiрқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы дененің координатасы.» тақырыбына берілген практикалық тапсырмаларды жұптасып орындау тапсырылады. Бір-бірінің білімін толықтыру арқылы тапсырманың дұрыс не бұрыстығын тексереді, қатесін мұғалімнің бағыттауымен дұрыстайды.

Оқушылар үй тапсырмасын айтады, сұрақтарға жауап береді, түсібегендерін іздену жұмысы арқылы меңгереді. Оқушылар өз бетімен «Жол, орын ауыстыру және бiрқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы дененің координатасы.» тақырыбына берілген практикалық тапсырмаларды жұптасып орындайды. Бір-бірінің білімін толықтыру арқылы тапсырманың дұрыс не бұрыстығын тексереді, қатесін мұғалімнің бағыттауымен дұрыстайды.

Барлық оқушыларды қатыстыру.


Жекелеген оқушыларға көмек.

Бағдаршам түстері арқылы қанщалықты түсінгендерін бағалау.

Бағалау парағын толтыру.


Рефлексия

(5 минут)




Сабақты қорытындылау үшін оқушылармен рефлексия жүргізу.







Үш шапалақ

Сабақты қорытындылау


Үй тапсырмасы: Жол, орын ауыстыру және бiрқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы дененің координатасына берілген тапсырманы пысықтау.



ПӘНІ

физика

КЛАСЫ

7

Пән мұғалімі: Андыбаева Ж.А.

ТАҚЫРЫБЫ

№1-бақылау жұмысы.Жылдамдық, жол, орын ауыстыру.

МАҚСАТЫ

Тақырыпты толық меңгеру, сабақта өздерін еркін сезіну, бағалау критерийлері бойынша бағалай алуға үйрету

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

Оқушылар тақырыпты өз бетімен меңгереді, өздерін бағалай алады, мәлімет алмасу арқылы білімдерін толықтырады.




КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ

ДИФФРЕНЦИАЦИЯ

БАҒАЛАУ

Ұйымдастыру кезеңі

(2 минут)



Оқушылармен амандасу.

Мұғаліммен амандасу.







Қызығушылық-ты ояту

(3 минут)



Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында тренинг ұйымдастыру.

Сабаққа қызығушылығын арттыруға арналған тренингке қатысу.

Барлық оқушыларды қатыстыру.

Үш шапалақ

Мағынаны

тану

(15 минут)


(20 минут)


Оқушыларға «Жылдамдық, жол, орын ауыстыру» тақырыбынан алған білімдерін қорыту мақсатында бақылау тапсырмалары беріледі. Екі нұсқа етіп оқушыларды топтастырып, таратылған бақылау тапсырмалары таратылады.

Әр нұсқа төрт тапсырмадан тұрады. Бірінші және екінші тапсырмасы сұраққа жауап жазу тапсырмасы болса, үшінші және төртінші тапсырмалары есеп түрінде беріледі. Онда берілгені, ХБЖ-ға айналдыру, шешуі, талдауы бойынша топтастырып орындау тапсырылады.



Оқушыларға «Жылдамдық, жол, орын ауыстыру» тақырыбынан алған білімдерін қорыту мақсатында бақылау тапсырмаларын орындайды.. Екі нұсқаға бөлінген оқушылар таратылған бақылау тапсырмаларын орындайды.

Әр нұсқа төрт тапсырмадан тұрады. Бірінші және екінші тапсырмасы сұраққа жауап жазу тапсырмасы болса, үшінші және төртінші тапсырмалары есеп түрінде беріледі. Онда берілгені, ХБЖ-ға айналдыру, шешуі, талдауы бойынша топтастырып орындайды.


Барлық оқушыларды қатыстыру.


Жекелеген оқушыларға көмек.

Бағдаршам түстері арқылы қанщалықты түсінгендерін бағалау.

Бағалау парағын толтыру.


Рефлексия

(5 минут)




Сабақты қорытындылау үшін оқушылармен рефлексия жүргізу.







Үш шапалақ

Сабақты қорытындылау


Үй тапсырмасы: «Жылдамдық, жол, орын ауыстыру.» тақырыптарын қайталау.



ПӘНІ

физика

КЛАСЫ

7

Пән мұғалімі: Андыбаева Ж.А.

ТАҚЫРЫБЫ

Инерция. Күш – денелердiң өзара әрекеттесуiн сипаттайтын шама.

МАҚСАТЫ

Топтық жұмысқа белсенді қатысу, нені және қалай оқу керектігін ұғыну, дарынды және талантты оқушылармен жұмыс жасау.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

Оқушылар тақырыпты өз бетімен меңгереді, өздерін бағалай алады, мәлімет алмасу арқылы білімдерін толықтырады.




КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ

ДИФФРЕНЦИАЦИЯ

БАҒАЛАУ

Ұйымдастыру кезеңі

(2 минут)



Оқушылармен амандасу.

Мұғаліммен амандасу.







Қызығушылық-ты ояту

(3 минут)



Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында тренинг ұйымдастыру.

Сабаққа қызығушылығын арттыруға арналған тренингке қатысу.

Барлық оқушыларды қатыстыру.

Үш шапалақ

Мағынаны

тану

(15 минут)


(20 минут)


Оқушыларға сұрақтар қою арқылы өтілетін жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға ұмтылады. Оқушыларға өмірден мысал келтіре отырып «Инерция. Күш – денелердiң өзара әрекеттесуiн сипаттайтын шама.» ұғымын түсіндіру. Әрі қарай инерцияға басқа да мысалдар арқылы түсінуді оқушыларға өз бетімен орындауға уақыт беріледі. Оқушылар постерге түсінгендерін түсіріп, топ болып қорғайды.


Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өтілетін жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға ұмтылады. Оқушылар өмірден келтірілген мысалға сүйене отырып өз беттерімен «Инерция. Күш – денелердiң өзара әрекеттесуiн сипаттайтын шама»ұғымын берілген уақытта оқып шығып, постерге түсінгендерін түсіріп, топ болып қорғайды.

Барлық оқушыларды қатыстыру.


Жекелеген оқушыларға көмек.

Бағдаршам түстері арқылы қанщалықты түсінгендерін бағалау.

Бағалау парағын толтыру.


Рефлексия

(5 минут)




Сабақты қорытындылау үшін оқушылармен рефлексия жүргізу.







Үш шапалақ

Сабақты қорытындылау


Үй тапсырмасы: «Инерция. Күш – денелердiң өзара әрекеттесуiн сипаттайтын шама.» тақырыбын оқу, мазмұнын айту.



ПӘНІ

физика

КЛАСЫ

7

Пән мұғалімі: Андыбаева Ж.А.

ТАҚЫРЫБЫ

Тартылыс құбылысы. Бүкiл әлемдiк тартылыс заңы.

МАҚСАТЫ

Мақсат пен күтілетін нәтижеге сәйкес бағалау әдістерін тиімді жүзеге асыру арқылы сыни тұрғыда ойлай білу.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

Оқушылар тақырыпты өз бетімен меңгереді, өздерін бағалай алады, мәлімет алмасу арқылы білімдерін толықтырады.




КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ

ДИФФРЕНЦИАЦИЯ

БАҒАЛАУ

Ұйымдастыру кезеңі

(2 минут)



Оқушылармен амандасу.

Мұғаліммен амандасу.







Қызығушылық-ты ояту

(3 минут)



Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында тренинг ұйымдастыру.

Сабаққа қызығушылығын арттыруға арналған тренингке қатысу.

Барлық оқушыларды қатыстыру.

Үш шапалақ

Мағынаны

тану

(15 минут)


(20 минут)


Оқушыларға тақырып қызықты болу үшін «күн мен жердің», «жер мен айдың» қозғалысын еске түсіре отырып, олардың белгілі бір периодты түрде қозғалып отыруымен бүкіл әлемдік тартылыс заңының негізгі түсінігін алады.

Оқушылар ары қарай тақырыпты өздері оқып, бірлесіп талдайды. Тақырыптың соңындағы сұрақтарға жауап жазып, топ болып талдап, әр сұраққа бірнеше нұсқадағы жауаптар алады.

Осылайша оқушылар тақырыпты толықтай меңгереді.


Оқушылар тақырып қызықты болу үшін «күн мен жердің», «жер мен айдың» қозғалысын еске түсіреді, олардың белгілі бір периодты түрде қозғалып отыруымен бүкіл әлемдік тартылыс заңының негізгі түсінігін алады.

Оқушылар ары қарай тақырыпты өздері оқып, бірлесіп талдайды. Тақырыптың соңындағы сұрақтарға жауап жазып, топ болып талдап, әр сұраққа бірнеше нұсқадағы жауаптар алады. Оны постерге түсіріп барлық оқушыларға жариялайды.



Барлық оқушыларды қатыстыру.


Жекелеген оқушыларға көмек.

Бағдаршам түстері арқылы қанщалықты түсінгендерін бағалау.

Бағалау парағын толтыру.


Рефлексия

(5 минут)




Сабақты қорытындылау үшін оқушылармен рефлексия жүргізу.







Үш шапалақ

Сабақты қорытындылау


Үй тапсырмасы: «Тартылыс құбылысы. Бүкiл әлемдiк тартылыс заңы.» тақырыбын оқу, мазмұнын айту, тақырыпқа байланысты эссе жазу.



ПӘНІ

физика

КЛАСЫ

7

Пән мұғалімі: Андыбаева Ж.А.

ТАҚЫРЫБЫ

Ауырлық күші. Басқа планеталардағы ауырлық күші.

МАҚСАТЫ

Тақырыпты толық меңгеру, сабақта өздерін еркін сезіну, бағалау критерийлері бойынша бағалай алуға үйрету

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

Оқушылар тақырыпты өз бетімен меңгереді, өздерін бағалай алады, мәлімет алмасу арқылы білімдерін толықтырады.




КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ

ДИФФРЕНЦИАЦИЯ

БАҒАЛАУ

Ұйымдастыру кезеңі

(2 минут)



Оқушылармен амандасу.

Мұғаліммен амандасу.







Қызығушылық-ты ояту

(3 минут)



Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында тренинг ұйымдастыру.

Сабаққа қызығушылығын арттыруға арналған тренингке қатысу.

Барлық оқушыларды қатыстыру.

Үш шапалақ

Мағынаны

тану

(15 минут)


(20 минут)




Оқушылардан үйге берілген «Тартылыс құбылысы. Бүкіл әлемдік тартылыс заңы» тақырыбына жазған эсселерін баяндап, үздік эссені таңдайды. Жаңа тақырыпты түсіну үшін барлық денелердің жерге құлайтынын еске түсіріп, оқушыларға қалам немесе қарындаштарын қай бағытқа тастаса да, жерге құлайтынына көз жеткізеді. Ары қарай оқушылар тақырыпты өз беттерімен оқып, меңгереді. Топтасып оқығандарын постерге түсіріп, қорғайды.

Оқушылардан үйге берілген «Тартылыс құбылысы. Бүкіл әлемдік тартылыс заңы» тақырыбына жазған эсселерін баяндап, үздік эссені таңдайды. Жаңа тақырыпты түсіну үшін барлық денелердің жерге құлайтынын еске түсіріп, оқушыларға қалам немесе қарындаштарын қай бағытқа тастаса да, жерге құлайтынына көз жеткізеді. Ары қарай оқушылар тақырыпты өз беттерімен оқып, меңгереді. Топтасып оқығандарын постерге түсіріп, қорғайды.

Барлық оқушыларды қатыстыру.


Жекелеген оқушыларға көмек.

Бағдаршам түстері арқылы қанщалықты түсінгендерін бағалау.

Бағалау парағын толтыру.


Рефлексия

(5 минут)




Сабақты қорытындылау үшін оқушылармен рефлексия жүргізу.







Үш шапалақ

Сабақты қорытындылау


Үй тапсырмасы: «Ауырлық күші. Басқа планеталардағы ауырлық күші.» тақырыбын оқу, мазмұнын айту.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет