Наймандар. Керейіттер. Жалайырлар



Дата24.05.2017
өлшемі15,6 Kb.
#16842
  • Сабақтың мақсаты:
  • Білімділік:
  • оқушыларды орта ғасырлардағы
  • найман, керей, жалайырлар
  • тайпаларының тарихымен
  • таныстыру.
  • Дамытушылық:
  • Орта ғасырдағы тайпалар туралы
  • түсіндіре отырып, ойлау, сөйлеу,
  • шығармашылығпен жұмыс жасау
  • қабілетін дамыту.
  • Тәрбиелік:
  • ұлжандылыққа, елді, отанды
  • қастерлей білуге, бірлікке
  • тәрбиелеу.
  • Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақта, карта, тірек – сызба, кесте плакат
  • Сабақтың түрі: аралас сабақ
  • Сабақтың әдісі: интерактивтік тақта, сұрақ-жауап,топтық жұмыс

Сабақтың барысы:

  • 1.Ұйымдастыру
  • 2. Үй тапсырмасын сұрау
  • 3. Жаңа сабақ түсіндіру
  • 4. Қорытындылау, бағалау
  • 5. Үйге тапсырма
  • І. Сұрақ- жауап.
  • 1. Қарахан мемлекеті Қазақстанның қай бөлігінде құрылды? (Жетісу аймағы, шығыс Түркістанның бір бөлігі)
  • 2. Исламды мемлекеттік дін деп жариялаған хан? (Мұса Богра)
  • 3. Қарахан мемлекеті орталығы? (Баласағұн)
  • 4. Жікіл тайпасының тотемі? (арыстан)
  • 5. Әли Арслан қай жылдары хан болды! (960-990ж)
  • 6. Қарахандықтардың Орта Азияға жорығы нешінші ғасырда басталды? (х ғасырда)
  • 7. Шығыс қарахандықтың орталығы: (Орда)
  • 8. Қарахандарды 1089 жылы басып алды? (Селжұқтар)
  • 9. Шығыс Қарахан елін найман ханы қай жылы, кім басып алған ? (1212ж. Күшілік )
  • 10. Ханның саяси – әкімшілік іс жүргізетін орны? (Орда)
  • Үй тапсырмасы
  • ІІ. Термин сөздерге түсінік
  • «ихта» - (жер иеленудің бір түрі)
  • «мұқта» - (жер иеленуші)
  • «вақф» - (діни жер иелігі)
  • «музари» - (алым- салық жинаушы)
  • «коммендация»
  • - (әлсіз адам өз үлесіндегі жерді күштінің қамқорлығына береді)
  • ІІІ. 1. Тарихи диктант
  • 1212 жылы ... Қарахан мемлекетін құлатты. (Мұхаммед.)
  • 2. Соғдылар мен Түріктердің әдет-ғұрпы, бір-біріне өте ұқсас екендігін жазған ... . (М.Қашқари)

Жаңа сабақ жоспары:

    • Наймандар
    • Керейіттер
    • Жалайырлар
  • НАЙМАНДАР
  • МЕКЕНІ: Орхон өзені-Алтай
  • НАЙМАН СӨЗІ МАҒЫНАСЫ:
  • Сегіз тайпа бірлестігі
  • Секиз өзені бойында тұратын тайпалар
  • Мемлекеттің аты шықты:ХІІғ екінші жартысы
  • Орталығы: Балықты
  • Билеушісі: Хан
  • Наркеш Дайын хан(1160-1203) саясаты:
  • Отырықшы қалалық
  • өмір салты орнады
  • Егін шаруашығы дамыды
  • Инанч-білге хан саясаты:
  • Елді өнерге, күнкөріске баулыды.
  • Бейбіт өмірді насихаттады.
  • Сауда қатынасын дамытты.
  • Наймандар одағын біріктіріп,
  • мемлекетті күшейтті.
  • Қарақытайлар үстемдігінен құтылды.
  • Білге хан атанды.
  • Бұйрық пен Даян хандар саясаты:
  • Билік үшін таласты
  • Бұйрық хан
  • Қара Ертістегі
  • Орунгу
  • Маңын мекендеген
  • 1202 жылы
  • Даян ханды Шыңғыс
  • әскері жеңді, оның ұлы
  • Күшілік хан Жетісуға
  • қашады
  • Бұйрық хан
  • Шыңғыс пен Ван
  • Хандардан
  • жеңіліп,
  • Енисей қырғыздарына
  • қашты
  • Керейіттер еліне саяхат
  • Керейіттер.
  • Мекені: Орхон, Керулен, Селенга, Аргун өзендері.
  • Керейіт сөзінің мағынасы:
  • Керлин өзені атынан шыққан.
  • Мемлекеттін аумағы: Долы өзені – Завхан аймағындағы Қазақ тауы.
  • Орталығы: Битөбе.
  • Хандық құрамына 8 аймақ
  • кірді
  • Керей
  • Албат
  • Тутау
  • Жирқиы
  • Қыркун
  • Сақай
  • Тунхай
  • Қоңқай
  • Жазуы: Көне түрік.
  • Мемлекет шарықтады: Х – ХІІ ғғ – Маркус пен баласы Құршақұз хандар тұсында.
  • Орталығы ауыстырылды: Қарақорымға
  • 1202 жылы Шыңғыс хан Керейіттерді жаулады.
  • Керейіттердің деректері: «Монголдың құпия шежіресі»
  • Рашид ад-Дин: «Монгол жеріндегі ІХ-ХІІІ ғғ өмір сүрген керейлер – күшті дамыған ел. Олар тек Шыңғыс хан әсерінен әлсіреді.
  • Жалайырлар еліне саяхат
  • Жалайырлар.
  • Мекені: Селенга, Хилок, Орхон өзендері, Қарақорым таулы қыраттары.
  • Жалайыр Мұқылай – Шыңғыс ханның ең жақын адамы түменбасы.
  • Жалайыр Жамұқа – 1201 жылы өзін гурхаан деп жариялап таққа отырды. Шыңғыс хан Жамұқанда жеңіп Жалайырларды бағындырды.
  • Тарихшы Әбілғазы ханның «Түрік шежіресінде» жалайырларды Шыңғыс ханның қолға түсірген тұтқындары есебінде көрсетеді. Қазақ халқынын құрамына енген жалайырлар Жетісуда орналасқан.
  • Қоғамдық құрлысы.
  • Басқару жүйесі: Хандық билік.
  • Басқару: Ұлыстық жүйемен жүргізілген.
  • Басқару оталығы: Орда.
  • Ұлыстың ішкі істерін жүргізушілер: Шербилер.
  • Қорытындысы: Найман, Керей, Жалайырлар ірі мемлекеттік дәрежеге жете алмаған.
  • Топтық жұмыс.
  • Сыныпты 3-топқа бөлу.
  • 1 топ. Наймандар.
  • 2 топ. Керейіттер.
  • 3 топ. Жалайырлар.
  • « Сен - маған, мен – саған»
  • Әрбір топ кітаппен жұмыс жасай отырып, бір – біріне 5- сұрақ дайындау.
  • Т
  • а
  • й
  • п
  • а
  • л
  • а
  • р
  • Д
  • Н
  • а
  • а
  • қ
  • я
  • а
  • р
  • м
  • й
  • т
  • а
  • й
  • а
  • т
  • н
  • Х
  • ұ
  • қ
  • е
  • қ
  • д
  • ы
  • ы
  • Б
  • Ш
  • ы
  • л
  • н
  • 1. Шыңғыс ханнан көмек сұраған Керейіттер ханы кім?
  • 2. Жетісу жеріне қашып кеткен Күшілік кімнің баласы?
  • 3. Секиз өзені бойында тұрған тайпаны Монғолдар атаған
  • 4. Бұл үш-... бейбіт қатынаста тұра алмады
  • 5.Шыңғыс ханның ең жақын досы
  • 6. Найман мемлекетінің орталығы
  • 7. Үш тайпаның басқару жүйесі
  • 8. Ұлыстың ішкі істерін жүргізген
  • ы
  • М
  • б
  • и
  • о р ы
  • Сөзжұмбақ
  • 1.Керейіт мемлекетінің орталығы:
  • а) Суяб ә) Битөбе б) Тараз Ә
  • 2. Ұлыстардың ішкі істерін жүргізген.
  • а) герди ә) түмен б) шерби Б
  • 3. «Монгол жеріндегі ІХ-ХІІІғ. өмір сүрген керейлер
  • күшті дамыған ел» - деп айтқан тарихшы.
  • а) Рашид ад-Дин ә) Әл-Индри б) М.Қашқари А
  • 4. Найман мемлекетінің астанасы Балықты қай өзеннің бойында орналасқан
  • а) Ертіс ә) Іле б) Орхон Б
  • 5. Жолайыр Жамұқа өзін гурхан деп жариялап, таққа отырды?
  • а) 1201ж ә) 1202ж б) 1204ж А
  • ІV. Жаңа сабақты бекіту.
          • Рефлекция. Ой- толғаныс.
  • "Егер мен хан болсам..."
  • Қорытынды:
  • Бағалау.
  • Үйге тапсырма. 11
  • Тайпалар туралы мәнжазба жазу, оқулық соңындағы сұрақтарға жауап дайындау

Каталог: uploads -> doc -> 0a45
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0a45 -> Сабақ тақырыбы : Міржақып Дулатов «Наурыз» Блум таксономиясы бойынша мақсаттар жүйесі
0a45 -> Кокшетау қаласы №21“Ақбота” бөбекжайы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет