1.Тақырыбы: Теледидардың пайдасы мен зияны
Сілтеме: Оқулық Т. Артыкова Қазақ тілі 9-сынып
Сыныбы: 9«А»
Пәні: қазақ тілі
Күні: 05.04.14
Мақсаты: Тақырып бойынша мағлұматты меңгереді.
Міндеті:
Теледидар пайдасы мен зияны туралы ақпарат алады;
- зат есім,зат есімнен сын есім тудырушы жұрнақтарды қайталау.
-сыни тұрғыдан ойлау арқылы жаңа білімді ұштай білуге дағдыланады;
-топта жұмыс жасауға қабілеттері қалыптасады.
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, АКТ (моноблокты ) пайдалану,
Оқушылардың жас ерекшелі, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқыту үшін бағалау, оқуды бағалау, Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялық іс-әрекеттер: «үш қадамды диалог», «Кластер», «Бағдаршам», «Тақырыптық теннис», «Жуан,жіңішке сұрақ».
Күтілетін нәтижелер: ойын жеткізу барысында көрген,естіген мәліметтері жайлы айтады.
-Өзіне таныс жағдайлар бойынша конструкцияларды пайдаланып сөйлейді
-оқылым: көрген, естіген ақпараттары туралы мәтіндерді дұрыс оқу және түсіну.
-Сөздер мен сөйлемдердің мағынасын ұғады.
-өз ойын қысқашы білдіреді.
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
I Мотивациялық кезең
(Проблеманы айқындау)
10 мин
|
Кіріспе
Психологиялық ахуал.
Мақсаты: Сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру арқылы балаларды бүгінгі сабаққа даярлау.
Топқа бөлу «Хабар» «Қазақстан» арнасымен
Мақсаты: оқушыларды топпен жұмыс жасауға бағыттау
«Топ ұстанымы»
|
Оқушылармен сәлемдесу
Көңіл-күйлерін сұрау;
Оқушыларды түрлі-түсті қарындаштар арқылы топқа бөлемін.
Ынтымақтастық атмосфераны орнату.Миға шабуыл «Айтуға оңай» «Жан жылуы» қай арна бағдарламасы?
|
Мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерімен бөліседі және мұғаліммен көңіл-күйлерімен бөліседі.
Өз ұсыныстарын білдіреді. Бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды.
-сабаққа кешікпеу;
-басқаның пікірін сыйлау;
-уақытқа бағыну, регламент сақтау;
-тапсырмаларды тиянақты орындау;
Топ ұстанымы
|
Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар
«Бағдаршам»
формативтік
Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар
|
АКТ, флипчарт,
«Түрлі –түсті қарындаштар»,
А-4
|
|
мақсаты: оқушылардың зат есім,зат есімнен сын есім тудырушы жұрнақтарды қайталау
|
Карточкамен жұмыс
|
Оқушылардың жауаптары:
Ойларын жүйелі түрде жеткізе біледі. Тақырыптан ауытқымайды.
Оқушылар ойланып, ойын жинақтап жазады,еске түсіріп ауызша жауап береді.
|
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар
|
Сұрақ қою (БЖӘ)
Түсінік
Қабылдау
|
II Операциялық кезең
20 мин.
|
Жаңа сабақ.
«Класстер»
Мақсаты: тақырыпты ашу үшін
|
1.Балалар, «теледидар» деген сөзді естігенде не естеріңе түседі.
Бүгінде теледидар,компьютер,смартфон,ұялы телефон адам өмірінде байланыс құралы,ақпарат көзі болып саналады.Бірақ бұл құралдарды шамадан тыс қолдануға болмайды.Зерттеулер бойынша ұзақ уақыт теледидар алдында отырған адам тез шаршайды,ашуланшақ,ұмытшақ болады. Адам ағзасында холестерин мөлшері артады,көзі шаршайды,ұйқы бұзылады. Қазіргі плазмалық,сұйық кристалды теледидар адам ағзасына екі есе көп әсер етеді. Жаман бағдарламалар адам психикасына әсер етеді,бала қатыгез,мейірімсіз болып өседі.Теледидар пайдасы да бар.Теледидардан танымдық (познавательные)бағдарламалар, әлемдегі жаңалықтар,спорт,денсаулық туралы ақпарат көруге болады. Әр нәрсені ережеге сай көруге, ұстауға дағдыланса,денің сау болады.Теледидарды күніне 3 сағаттан артық көруге болмайды. Теледидарды 2 метр қашықтықта көрген дұрыс. Теледидар алдында отырып тамақ ішуге болмайды, асқазан сөлі дұрыс бөлінбейді гастрит ауруы қозады. Ұйықтайтын бөлмеге теледидар,көмпьютер қоюға болмайды. Мәтінмен жұмыс.Оқып түсіну,5 зияны мен 5 пайдасын теріп жаз.5 етістікті етіс тұлғасына қойып жаз. Менің жақсы көретін телебағдарламам 3 сөйлем құрастыру.
Уақыт белгіленеді 2мин.
Сөздікпен жұмыс:
Әр топ постерге түсіреді
Оқушыларға бір жіңішке,бір жуан сұрақтар құрастыруға ұсынылады..
|
Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды, топ мүшелерімен пікір-алмасады, шапшаңдық қабілеттері байқалады.
1-топ Теледидар пайдасы туралы жазады
2-топ Теледидар зияны туралы жазады.Оқушылар берілген тапсырманы топпен орындайды.
Оқушылардың жылдамдақтары мен тез ойлау қабілеттері байқалады.
Оқушылар топпен жұмыс жасай отырып, берілген тапсырманы тез жылдам орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Диалогка түседі.
Оқушылар топпен құрастырады.Топтарға сұрақтарын қояды.
Топтар сұрақтарды дәптерге жазады.
|
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар
«Бағдаршам»
«Тақырыптық теннис»
«Жуан,жіңішке сұрақ»
Бір-бірін бағалау
|
Мұғалім оқулықты қолдану арқылы оқушыларғы тапсырма береді.
|
2 мин
Рефлексия
15 мин
|
Сергіту сәті
1.Өтілген материалды жүйеге келтіру.
2. Өтіп жатқан материалдың ең негізін түсіну үшін ақпаратты саралау.
|
«Бес ереже» жаз
Емтиханды тапсыру үшін.
|
Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді
Оқушылар топпен,жеке жұмыс жасай отырып, берілген тапсырманы тез жылдам орындайды.
|
|
|
Қорытынды
|
Үйге тапсырма
174 б.3-тапсырма
ОЖСБ-ға дайындалу
|
.
Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін тиянақтау. Талқылау жинақтауға дағдыландыру
|
Топтың әр мүшесі рефлексия жасайды
Өз-өзін бағалау
«v»
Білемін
|
«+»
Білмеймін
|
«-» мен үшін жаңа ақпарат
|
«?» мені таң қалдырды
|
|
|
|
|
|
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар
|
«INSERT»
бағалау парақшасы
|
2.Тақырыбы: Менің сүйікті бағдарламам.Сыныбы: 9
Пәні: қазақ тілі
Күні:
Мақсаты: Тақырып бойынша мағлұматты меңгереді.
Міндеті:
-телевидениенің бағдарламалары туралы ақпарат алады;
-сыни тұрғыдан ойлау арқылы жаңа білімді ұштай білуге дағдыланады;
-топта жұмыс жасауға қабілеттері қалыптасады.
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,АКТ (моноблокты ) пайдалану,
Оқушылардың жас ерекшелі, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқыту үшін бағалау, оқуды бағалау, Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялық іс-әрекеттер: «Джигсо», «Миға шабуыл», «Көршіңмен сөйлес».
Күтілетін нәтижелер: телебағдарламаның пайдасын айта алады;
-қорытынды жасауға машықтанады;
-топ алдына шығуға дағдыланады;
-тақырып бойынша тілдесе алады.
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
I Мотивациялық кезең
(Проблеманы айқындау)
10 мин
|
Кіріспе
Психологиялық ахуал.
Мақсаты: Сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру арқылы балаларды бүгінгі сабаққа даярлау.
Топқа бөлу
Түрлі-түсті қиындылар
Мақсаты: оқушыларды топпен жұмыс жасауға бағыттау
«Топ ұстанымы»
Мақсаты: Топта бірлесіп жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру
|
Оқушылармен сәлемдесу
Көңіл-күйлерін сұрау;
Оқушыларды түрлі-түсті қиындылар арқылы топқа бөлемін.
Ынтымақтастық атмосфераны орнату.Уәж беру,бағыт беру
|
Мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерімен бөліседі және мұғаліммен көңіл-күйлерімен бөліседі.
Өз ұсыныстарын білдіреді. Бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды.
-сабаққа кешікпеу;
-басқаның пікірін сыйлау;
-уақытқа бағыну, регламент сақтау;
-тапсырмаларды тиянақты орындау;
Топ ұстанымы
|
Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар
«Бағдаршам»
формативтік
Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар
|
АКТ, флипчарт,
«Түрлі –түсті қиындылар»,А-4
|
|
«Миға шабылу»
мақсаты: оқушылардың теледидардың пайдасы мен зияндары туралы түсініктерін анықтау
|
Cабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстырады.
Жаңа сабаққа көшуге сұрақтар қоямын.
|
Оқушылардың жауаптары:
Ойларын жүйелі түрде жеткізе біледі. Тақырыптан ауытқымайды.
Оқушылар ойланып, ойын жинақтап жауа береді.
|
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар
|
Сұрақ қою (БЖӘ)
Түсінік
Қабылдау
|
II Операциялық кезең
20 мин.
|
Жаңа сабақ.
Түрткі сұрақ
Мақсаты: тақырыпты ашу үшін
|
Сіздердің ең сүйікті бағдарламаларың бар ма?
Сүйікті бағдарламаңды жаз,ата,
Бұл бағдамалар несімен ұнайды? Дәлелдеңдер
165 б, Мәтінмен жұмыс «Білгірлер бәйгесі»
(оқылым,тыңдалым)
1топ-1бөлікпен жұмыс жасайды.
2 топ-1бөлікпен жұмыс жасайды.
3топ-1бөлікпен жұмыс жасайды.
Уақыт белгіленеді 7мин.
Сұрақтар арқылы мәтіннің мазмұнын тексереді.
|
Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды, топ мүшелерімен пікір-алмасады, шапшаңдық қабілеттері байқалады.
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
Оқушылардың жылдамдақтары мен тез ойлау қабілеттері байқалады.
Оқушылар топпен жұмыс жасай отырып, берілген тапсырманы тез жылдам орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Диалогка түседі.
|
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар
«Бағдаршам»
|
Мұғалім оқулықты қолдану арқылы оқушыларғы тапсырма береді.
|
2 мин
Рефлексия
15 мин
|
Сергіту сәті
1.Өтілген материалды жүйеге келтіру.
2. Өтіп жатқан материалдың ең негізін түсіну үшін ақпаратты саралау.
|
«Инопланетяне» биі
1.Мәтін бойынша 3 сөйлемнен толықтырып жазыңдар.
|
Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді
Оқушылар топпен,жеке жұмыс жасай отырып, берілген тапсырманы тез жылдам орындайды.
|
|
|
Қорытынды
|
Үйге тапсырма
167 б.4-тапсырма
Сөйлемдерді жазып,септік,көптік,тәуелдік жалғ.белгілеу.
ОЖСБ-ға дайындалу
|
.
Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін тиянақтау. Талқылау жинақтауға дағдыландыру
|
Топтың әр мүшесі рефлексия жасайды
Өз-өзін бағалау
«v»
Білемін
|
«+»
Білмеймін
|
«-» мен үшін жаңа ақпарат
|
«?» мені таң қалдырды
|
|
|
|
|
|
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар
|
«INSERT»
бағалау парақшасы
|
3.Тақырыбы: Қазақстан Республикасындағы білім бері жүйесі
Сілтеме: Оқулық Т. Артыкова Қазақ тілі 9-сынып
Сыныбы: 9«А»
Пәні: қазақ тілі
Күні: 05.04.14
Мақсаты: Тақырып бойынша мағлұматты меңгереді.
Міндеті:
-Қ.Р. білім бері жүйесі туралы ақпарат алады;
- зат есім,зат есімнен сын есім тудырушы жұрнақтарды қайталау.
-сыни тұрғыдан ойлау арқылы жаңа білімді ұштай білуге дағдыланады;
-топта жұмыс жасауға қабілеттері қалыптасады.
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, АКТ (моноблокты ) пайдалану,
Оқушылардың жас ерекшелі, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқыту үшін бағалау, оқуды бағалау, Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялық іс-әрекеттер: «Джигсо», «Кластер», «Бағдаршам», «Тақырыптық теннис», «Жуан,жіңішке сұрақ».
Күтілетін нәтижелер: ойын жеткізу барысында көрген,естіген мәліметтері жайлы айтады.
-Өзіне таныс жағдайлар бойынша конструкцияларды пайдаланып сөйлейді
-оқылым: көрген, естіген ақпараттары туралы мәтіндерді дұрыс оқу және түсіну.
-Сөздер мен сөйлемдердің мағынасын ұғады.
-өз ойын қысқашы білдіреді.
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
I Мотивациялық кезең
(Проблеманы айқындау)
10 мин
|
Кіріспе
Психологиялық ахуал.
Мақсаты: Сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру арқылы балаларды бүгінгі сабаққа даярлау.
Топқа бөлу
Түрлі-түсті қарындаштар
Мақсаты: оқушыларды топпен жұмыс жасауға бағыттау
«Топ ұстанымы»
|
Оқушылармен сәлемдесу
Көңіл-күйлерін сұрау;
Оқушыларды түрлі-түсті қарындаштар арқылы топқа бөлемін.
Ынтымақтастық атмосфераны орнату.Уәж беру,бағыт беру
ү/т: тексеру
167 б.4-тапсырма
Сөйлемдерді жазып,септік,көптік,тәуелдік жалғ.белгілеу.
|
Мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерімен бөліседі және мұғаліммен көңіл-күйлерімен бөліседі.
Өз ұсыныстарын білдіреді. Бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды.
-сабаққа кешікпеу;
-басқаның пікірін сыйлау;
-уақытқа бағыну, регламент сақтау;
-тапсырмаларды тиянақты орындау;
Топ ұстанымы
|
Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар
«Бағдаршам»
формативтік
Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар
|
АКТ, флипчарт,
«Түрлі –түсті қарындаштар»,
А-4
|
|
мақсаты: оқушылардың зат есім,зат есімнен сын есім тудырушы жұрнақтарды қайталау
|
Карточкамен жұмыс
|
Оқушылардың жауаптары:
Ойларын жүйелі түрде жеткізе біледі. Тақырыптан ауытқымайды.
Оқушылар ойланып, ойын жинақтап жазады,еске түсіріп ауызша жауап береді.
|
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар
|
Сұрақ қою (БЖӘ)
Түсінік
Қабылдау
|
II Операциялық кезең
20 мин.
|
Жаңа сабақ.
«Класстер»
Мақсаты: тақырыпты ашу үшін
|
1.Балалар, «білім» деген сөзді естігенде не естеріңе түседі.
«білім»
Уақыт белгіленеді 2мин.
173 б, Мәтінмен жұмыс «Қ.Р. білім бері жүйесі»
(оқылым,тыңдалым)
Сөздікпен жұмыс:
Жүйе-система
Тығыз байланыс-тесная связь
Білім беру заң- закон об образовании
Сатылай-ступенчато
Жүзеге асыру- вводить,воплощать
1топ-1бөлікпен жұмыс жасайды.
2 топ-1бөлікпен жұмыс жасайды.
3топ-1бөлікпен жұмыс жасайды.
Уақыт белгіленеді 5мин
Әр топ постерге түсіреді
Оқушыларға бір жіңішке,бір жуан сұрақтар құрастыруға ұсынылады..
|
Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды, топ мүшелерімен пікір-алмасады, шапшаңдық қабілеттері байқалады.
Оқушылар берілген тапсырманы топпен орындайды.
Оқушылардың жылдамдақтары мен тез ойлау қабілеттері байқалады.
Оқушылар топпен жұмыс жасай отырып, берілген тапсырманы тез жылдам орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Диалогка түседі.
Оқушылар топпен құрастырады.Топтарға сұрақтарын қояды.
Топтар сұрақтарды дәптерге жазады.
|
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар
«Бағдаршам»
«Тақырыптық теннис»
«Жуан,жіңішке сұрақ»
Бір-бірін бағалау
|
Мұғалім оқулықты қолдану арқылы оқушыларғы тапсырма береді.
|
2 мин
Рефлексия
15 мин
|
Сергіту сәті
1.Өтілген материалды жүйеге келтіру.
2. Өтіп жатқан материалдың ең негізін түсіну үшін ақпаратты саралау.
|
«Бес ереже» жаз
Емтиханды тапсыру үшін.
|
Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді
Оқушылар топпен,жеке жұмыс жасай отырып, берілген тапсырманы тез жылдам орындайды.
|
|
|
Қорытынды
|
Үйге тапсырма
174 б.3-тапсырма
ОЖСБ-ға дайындалу
|
.
Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін тиянақтау. Талқылау жинақтауға дағдыландыру
|
Топтың әр мүшесі рефлексия жасайды
Өз-өзін бағалау
«v»
Білемін
|
«+»
Білмеймін
|
«-» мен үшін жаңа ақпарат
|
«?» мені таң қалдырды
|
|
|
|
|
|
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар
|
«INSERT»
бағалау парақшасы
|
Достарыңызбен бөлісу: |