Сабақ : Кенді пайдалы қазбалар. Мектеп



Дата25.08.2017
өлшемі0,53 Mb.
#26812
түріСабақ

Сабақ : Кенді пайдалы қазбалар.

Мектеп: Круглоозерный ОЖББМ

Күні:

Мұғалімнің есімі:Нурмухамбетова Т.Н.

Сынып: 4

Қатысқандар саны: 24

Қатыспағандар саны:0

Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары)


Кенді пайдалы қазбалар туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

А. Қазақстанның пайдалы қазбалары, олардың кен орындары, орналасу ерекшеліктері туралы түсінік алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

В. Кенді пайдалы қазбалардың ерекшеліктерін тәжірибе жасау арқылы түсінеді.

Кейбір оқушылар:

С. Кенді пайдалы қазбалар туралы түсінік алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар: Пайдалы қазбалардаң кен орындарын, шартты белгілерін, өндіру әдісі жайлы түсінгендерін айта алады.


Негізгі сөздер мен тіркестер:

Шахталық әдіс, жез, қола дәуірі, боксит, полиметалл кені

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар (тыңдалым)

Қосымша оқуға арналған материалдары оқып талдайды.

Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба?(айтылым)

Мыс, алюминий, қорғасын және мырыштан не жасалатынын айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Жаңа таныс емес сөздердің мағынасын ашып жазу.

Алдыңғы оқу




Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз )

Формативті бағалау (ОҮБ)

Ресурстар

Басталуы

(2 минут)


Кіріспе. Ұйымдастыру

-Пайдалы қазбалардың шартты белгілерін таңдай отырып, сәйкесінше сыныпты төрт топқа бөліп отырғызу.

1-топ: Қара металл кендері

2-топ: Түсті металл кендері

3-топ: Тас көмір

4-топ: Мұнай
Жаңа сабақтың табыс критериийін бірге анықтау.




Пайдалы қазбалардың шартты белгілері



-темір

-тас көмір

-мұнай
-мыс

Тұсау кесер
4 мин

3 мин


6 мин

8 мин


5 мин

2 мин


3 мин

«Суреттер классификациясы» әртопқа суреттер беремін. Осы суреттер арқылы жаңа тақырыпты ашады. Бұл нелер? Неге жатады? Сонымен оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?

Табыс критериийі

-Қазақстанның пайдалы қазбалары туралы түсінік аламыз.

- кенді пайдалы қазбалар түрлерімен танысамыз.

- Пайдалы қазбалардаң кен орындарын, шартты белгілерін, өндіру әдісі жайлы білеміз.



Негізгі бөлім:

Ой қозғау. «Видеоролик қарау»Кенді пайдалы қазбаларды өндіру кені жайлы түсінік алады.

«Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісімен топта талқылап, ой бөліседі мұғалім сырттай бақылайды.

1-топ: Қара металл кендері

2-топ: Түсті металл кендері

3-топ: Тас көмір



4-топ: Мұнай

«Өкіл» әдісі арқылы әр топтан оқушы шығып басқа топтарға түсіндіріп өтеді. Сұрақтарына жауап береді.

Кеңейтілген тапсырмалар:

1-топ.

Атауы

Қасиеті

Өндіретін кен орны

Маңызы пайдасы

Шартты белгісі

темір














2-топ.

Түсті металл кендері

Түсі

Сипаты

қолданылуы

алюминий










мыс











3-топ.

Атауы

қасиеті

Ең сапалы түрі

Басты кен орны

Шартты белгісі

Тас көмір














4-топ.

атауы

қасиеті

Құрамынан алынатын заттар

Өндіретін кен орны

Шартты белгісі

мұнай













газ













Тренинг. Қолдарына берілген шартты белгілер қай қалаларда орналасқанын картадан табу.

Дарынды оқушылармен жұмыс./3мин

Қазақстанның пайдалы қазбалардан алатын орны: компиютермен жұмыс/

1орын: мырыш

2орын:


3орын:

4орын:


5орын:

Үлгерімі төмен оқушыларға тапсырма /3мин/

Географиялық диктант.

................-қызғылт немесе қоңыр қатты зат.

Темір кенінен..................алады.

Темір өте тереңде болса, оны өндіру үшін.................... қазады.



Географиялық диктант.

...................ақшыл, күміс түсті, өте жеңіл металл.

.................қасық, шанышқы, каструль, фальго дайындайды.

..................сарғыш-қызғылт түсті металл.

.................электр тоғын жақсы өткізеді.

Географиялық диктант.

.......... майлы,қоймалжын сұйық зат.

Ол күл қалдырмай, ............. кетеді.

Мұнаймен қоса жер астынан жанғыш .... шығады.



Қолпаштау, мадақтау

Критерий арқылы«екі жұлдыз, бір ұсыныс»


«Бағдар шам» әдісі

Қолпаштау, мадақтау


Темір, алюминий, тас көмір, мұнай бұрғылау кешенінің суреттері,

флипчарт, маркерлер, кесте, ноутбук, бағалау парақшалар, стикерлер


АКТ «bilimlend» сайтынан

Түсінгендерін бірге талдайды.

Парақшалар беру.

Кестені


топпен толтыру.

Әр тапсырманы критериге сай орындау

АКТ

Әр тапсырманы критериге сай орындау



Аяқталуы

5мин


2мин

2мин

3мин


«Стикердегі сұрақ» әдісі

  1. Пайдалы қазбалар дегеніміз не?

  2. Пайдалы қазбалар өндірілетін жерді қалай атайды?

  3. Пайдалы қазбаларды қолдануына қарайнеше топқа бөлінеді?

  4. Жаңғыш пайдалы қазбаларға нелер жатады?

  5. Түсті металл кендерін ата?

  6. Картада газ қандай түсті мұнара белгісімен белгіленеді?

  7. Ашық әдіспен өндірілетін көмір кен орны еліміздің қай қаласында?

  8. Қызғылт немесе қоңыр түсті қатты зат , бұл не?

Бағалау



Табыс критериийі

ия

жоқ

1

Қазақстанның пайдалы қазбалары туралы түсінік алдым.







2

Кенді пайдалы қазбалар түрлерін білемін.








3

Пайдалы қазбалардаң кен орындарын, шартты белгілерін, өндіру әдісі жайлы білдім.









Үйге тапсырма

Оқулықтағы мәтінді қайталап, пайдалы қазбалардың таңбалану белгілерін дәптерге салып келу.



Рефлексия (кері байланыс)



«Бағдар шам» әдісі

«Теректегі орным»


Кері байланыс парақшалары

Әр оқушы табыс критерийі бойынша

өзін- өзі бағалайды.

Үй тапсырмасын күнделікке жазу.

Кері байланыс парақшалары


Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Дарынды және талантты оқушыларға РАФТ, төмен деңгейдегі оқушыларға оқулықты пайдаланып кесте толтыру жұмыс берілді.

Қалыптастырушы бағалау әдістері, критерий арқылы бағаланды

Қазақ тілі, ақпараттық техналогия, бейнелеу өнері

Оқушылардың жеке, топтық жұмыс жасау арқылы ұжымдық қарым-қатынас мәдениеті нығая түсті.

Power Point программасында таныстырылым ұсынуда санитарлық ережелер ескерілді.


Рефлексия

Сабақ/оұу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз






Қорытынды бағамдау

Сабақтың мақсаты оқушылардың 45 минут уақыт ішінде меңгеретіндей етіп алынды. Оқушылар сабақ барысында тақырыпқа құрылымдық талдау жасауды үйренді. Мақсатқа жетуге бағытталған жұмыстарды орындау барысында оқушылардың қызығушылықтары байқалды. Әр тапсырманы орындауға берілген уақытты тиімді пайдалана білдім. Сабақтағы кері байланысты ұйымдастыруға арналған «Теректегі орным» парақшасын толтырғанда оқушылар кім-кімен бірігіп жұмыстанғанын көрсетіп және кім кімнен көмек алғаннын көрсеткен екен. Зерттеуге алған оқушыларымның деңгейлік тапсырмалардағы жауаптары ұнады. Алдағы сабақтарымда әліде жетілдіретін оқушыларыма жетек және бағыттаушы сұрақтарды қолдануды ескеруім қажет деп білемін.




Каталог: 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Сабақтардың барлық түрін өткізуде жоғары әдістемелік деңгейін қамтамасыз ету
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет