Сабақ 11 сынып Мұғалім: Қалжанова А. М. Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның білім ошақтары



Дата22.08.2017
өлшемі81,56 Kb.
#24617
түріСабақ
Ашық сабақ 11 сынып

Мұғалім: Қалжанова А.М.
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның білім ошақтары.

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға Қазақстанның ең ірі білім ошақтары жайында ақпарат беру, БҰТ-ге дайындық жасау;

2.Оқушылардағы қазақстандағы орта, жоғары білім жөніндегі білімдерін дамытып, оқушылардың ой-өрісін кеңейту, өз ойларын қазақ тілінде еркін жеткізе білуге баулу.

3. Қазақстан мемлекеті, оның әйгілі Әл-Фараби атындағы университетімен танысып, бейнекөріністер арқылы қазақ тіліне құрметін арттыру, отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, әңгімелеу, кітаппен жұмыс, түсініп оқыту.

Сабақтың көрнекі-құралдары: интерактивті тақта, бейнефильмдер.


Сабақтың

кезеңдері


Сабақ барысы


Оқушылардың

іс-әрекеті

1.Үйымдастыру кезеңі
1,5 мин

- Қайырлы күн, достар!

- Сәлеметсіз бе!

- Отырыңдар!

- Бүгінгі сабағымыздың мақсаты:



И. Тақтада – 1. Жаңа тақырыппен танысамыз.

2. Бірыңғай сөйлем мүшелері тақырыпты бекітеміз.

3. Тест жұмысын орындаймыз

Тұрады
Отырады.
Тақтаға қарап тыңдайды, оқийды.

2. Ой толңау

Тіл дамыту кезеңі



1мин 2,5

3мин 5,5

- Ал енді мына бейнекөрініске назар аударамыз. Ол не туралы?

«Қазақстан» тақырыбы бойынша бейнекөрініс


  • Бұл фильм не туралы?

  • Бұл фильм менің елім – Қазақстан туралы.

  • Тағы не айталасыңдар?

  • Қазір біз қазақ тілінің синтаксис саласын өтудеміз, сондықтан осы барлық айтылған сөйлемдер қандай сөйлемдер? Хабарлы ма, лепті ме?

  • Бұл хабарлы сөйлемдер!

  • Ал енді Қазақстан тақырыбы жайында қандай сұраулы сөйлемдерді құрастыруға болады?

  • Өте жақсы. Ал енді туған жерімізге, Қазақстанымызға өз сүйіспеншіліктерін көрсетіп, лепті сөйлемдерді ауызша құрастырамыз




Оқушылар бейнекөріністі қарайды да, сұраққа жауап беруге тырысады.
Өз ойларын бір-бірден айтады.
Бір оқушы жауап береді.

Осында оқушылар бір-бірден өз сөйлемдерін айтады.



3. Жаңа сабақ

Кіріспе әңгіме



1мин 6

- Көп рахмет, достар! Действительно, нынешний Қазахстан - независимое правовое государство. Символы независимости флаг, герб и гимн. Каждый гражданин Казахстана имеет друг перед другом равные права: право на труд, на отдых, и конечно же, на образование. Закончив школу, каждый из выпускников вправе выбрать то или иное учебное заведение., где он сможет получить профессию по душе.

- Сонымен, Рудный қаласында қандай білім орындары бар? Ал Қостанайда? Астанада?



Тыңдайды.

4.Жаңа сөздермен жұмыс кезеңі

1 мин 7
1,5мин 8,5

2мин 10. 5

2мин 12, 5



- Сонымен, бүгінгі сабағымызда біз 8 модульмен танысып боламыз, Оның ішінде Алматыда қаласында орналасқан Әл-Фараби атындағы ұлттық университетімен танысамыз.

- Сонымен, «Тілашар» дәптерлеріңде

сабақтың тақырыбын жазамыз да, жаңа сөздерге көшеміз (Сөздер И. Тақтада көркем түрде жазылып тұр, аудармалары жабық түрде)

1 Мұғалім оқиды. Хормен, бір-бірден қайталаймыз.

2. Сөздерді дауыстап жазамыз да Фонетикалық жағынан қысқаша сипаттама береміз.

Ірі , жоғары, мамандық бойынша, қалашық, жатақхана, түпкі-түпкірінен, кітап қоры, асады, екі сатылы, мақтанышымыз.

- Мына сөздерден қандай сөз артық?

- Қандай сөздер мына схемаларға сәйкес келеді?

3. Сөздікпен жұмыс. 1-ші, 2-ші қатар 4 сөзден

4. Бұл сөздермен сөз тіркес,

- сөйлем құрастырамыз.

- Көп рахмет, ал енді сендер түсініп тыңдау немесе аудирование жұмысына дайынсыңдар деп ойлаймын



Тыңдайды.

«Тілашар» дәптерлерінде жазады


Оқушылар бір-бірден дауыстап жазады, бұл қандай сөз екенін (жуан, жіңішке)анықтайды.

Оқушылар сөздің грамматикалық формасына қарап, бұл сөз қандай сөз табынан келеді екенін анықтайды.

Оқ. бірден өз мысалдарын айтады.



5.Аудирование

2мин 14,5

1мин 15


1,5м 16, 5

- Мына фотосуреттерге қарап, мәтінді тыңдаймыз, жаңа сөздерді пайдалана отырып, аударуға тырысамыз.
Университет туралы видеослайдтар


  • Кім нені түсінді? Орысша айтуға болады.



  • Бұл естіген мәтінді бекіту үшін келесі тапсырманы орындаймыз «Жоқ, дұрыс емес» ойынды ойнаймыз

Тақтада сөйлемде оқушылар оқиды, «ия, дұрыс », «Ия, дұрыс емес » деп айтады.

- Кәне, оқимыз!



Оқ. тыңдайды, аударады.
Оқушылар орысшаға аударады.

Оқ. бір-бірден оқиды, сөйлемдерді толықтырады.




6. Кітаппен жұмыс

1мин 19,5

(айту үшін)



3мин 24

(дайын-у үшін)

4мин 28

- Ал енді кітап арқылы біз толық мәтінмен танысамыз бір.

- Бұл жұмыс мынадай формада жүргізіледі

Сендерге 3 минут

1 топ – мәтінді аударады

2 топ – сұрақтарды құрастырады

3 топ – берілген сұрақтар бойынша мәтіннің мазмұнын айтуға тырысады.

Ал енді, сендерді тыңдаймыз.


Оқушылар кітаптарын ашады.

Оқ. бірігіп, өз жұмысын істей бастайды.


Әр қатардың оқушылары тізбектеп өз істегенін айтады. .

7.Грамматикалық тапсырманы бекіту

3мин 31
2мин 33

  • Достар, ал енді мәтінге қарап, мына схема бойынша сөйлемді іздейміз.

Оқиық, тағы да аударайық, осында қандай тыныс белгілері бар?

- Чем осложнено данное предложение?

- иә, дұрыс бірыңғай сөйлем мүшелері

89 б. Ережені оқимыз, аударамыз.

- Грамматикалық тақырыпты бекіту үшін, мына берілген сөздермен синт. талдау жасаймыз, бірыңғай сөйлем мүшелерін анықтаймыз. (интерактивная доска)

- Кәне, кім дайын, тыңдаймыз тексереміз.
Шығармашылық жұмыс Өз бетінше Бірыңғай сөйлем мүшелері бар сөйлемді құрастырамыз.


  • Сонымен қазақ тілінде бірыңғай сөйлем мүшелері қалай аударылады ?

  • Ережесін кім айтып береді?

Оқ. өткенді еске түсіріп, өз талғамымен деңгейлік жұмыстарды орындайды

ҰБТ-ге дайындық сәті.

  • Итак, «Минутка подготовки к ЕНТ»!

  • ИНТЕРАКТИВНАЯ ДОСКА




8.Жаңа тақырыпты бекіту

5мин 38

1мин 39

2мин 40

- Ал енді жаңа тақырыпты қалай меңгергенін мына тест арқылы көреміз. Тестте 10 сұрақ Сендерге 5 минут беріледі
- ал енді тақтадағы тест кілті бойынша тексереміз. Бағалау нормасы бойынша баға қойыңдар

0-1 қате – «5» деген баға

2 қате – «4» деген баға

3-4 қате – «3» деген баға

- Кім қандай баға алды? Кім қандай қате жіберді

- Жіберілген қателерді түзету парақтарында белгілеп қойыңдар!



Дәптерлерінде тест ж. Орындайды
Дәптерлерін ауыстырады, өздері тексереді, содан соң кілт бойынща тексереді.

өз қателерін атайды

Түзету парақтарына белгі қояды.


9Үй тапсырмасын беру

1мин 41

  • үйге мынадай тапсырма: Күнделіктеріңе таңдап жазамыз.

1 деңгей - жаңа сөздерді жаттау, 1-2 фон. Талдау жасау

2 деңгей - 5 тест сұрағын құрастыру, 1-2 морф. талдау



3 деңгей - мәтіңңің мазмұнын айту, қ.с.с. құрастырып, синт талдау

Күнделіктеріне жазады.

11. Бағалау

2мин. 43

  • Күнделіктеріне өз бағаларынды белгілеп қойыңдар. Бүгінгі сабақта алған бағаларыңыз мынадай

  • ..Мақал –Мәтелдер




12. Бекіту


  • Бүгінгі сабағымызда қандай тақырыпен таныстық?










Қателер картасы



Тақырып

Дұрыс+

Бұрыс -

1

Университет аталуы




2

Бірыңғай бастауыштар




3

Институттың факультеті




4

Болжалды сан есім




5

Студенттер тұратын ғимарат




6

Реттік сан есім




7

Университеттің мұражайлары




8

Бірыіңай анықтауыштар,




9

Синоним сөздер




10

Бөлшектік сан есін




Берілген сұрақтар бойынша мәтін құрастырамыз.

По данным вопросам составьте рассказ.

  1. Әбунасыр әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университеті қандай оқу орны?

  2. Университет қай жылы құрылған?

  3. Қай жылдан бастап Ұлттық университет деп аталады?

  4. Онда қандай факультеттер бар?

  5. Университет қалашығында нелер бар?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет