Бекітемін
Берсугурова З.А
Оқу ісінің меңгерушісі
Сынып: 5«Ә» Пән:Тіл дамыту
Тақырып: Тіл-асыл байлық
Оқу мақсаты: Таза ұлттық тілімізде, мәдениетті, нақышты, жүйелі сөйленген сөз тыңдаушысын ешқашан да жалықтырмайтындығын, сөйлеу мәдениетіне әр уақытта мән берілгенін нақты дәлелмен анықтау
Табыс критериі
Тіліміздің құндылығын білді,сөздік қоры көбейеді,пікірлерін қорғай біледі.
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім не істейді?
|
Оқушылар не істейді?
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
5мин.
|
Топқа бөліну:әріптер арқылы
Сәттілік тілеу тренингін өткізу
|
Топқа бөлінеді.Әр топ бір әріптен басталатын тілектер айтады
|
Әріптер тізбегі
|
Қызығушылықты ояту
|
5 мин.
|
«Серпілген сауал»әдісімен сұрақтар қою
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
Доп
|
Негізгі бөлім
|
10 мин.
|
Кіріспе
Тіл-асыл байлық
Диалогтік әңгіме- топтық әңгіме
"Миға шабуыл"
1. Тіл неге құдіретті?
2."Өнер алды-қызыл тіл"дегенді қалай түсінесің?
3. Тіл туралы қандай мақал білесіңдер
|
Кіріспе
Тіл-рухани қазына
Диалогтік әңгіме- топтық әңгіме
"Миға шабуыл"
.
|
Плакат,
маркер
|
Сергіту жұмысы
|
5 мин
|
Дем шығару жаттығулары
|
Жаттығулар жасайды.
|
|
Ой-толғаныс
|
10 мин.
|
3. "Менің ана тілім" атты тақырыпта әңгіме жазу
|
3. "Менің ана тілім" атты тақырыпта әңгіме жазады
|
дәптер
|
Бағалау
|
3мин.
|
Бағалау өлшемдері бойынша оқушылардың қойған бағаларын саралау, қорытынды баға қою
|
Бағалау өлшемдері бойынша бағалаушы қойған бағаларын саралау (өзіндік, жұптық, топтық, топтың бір-бірін бағалау)
|
Бағалау\
Парағы
|
Кері байланыс
|
5 мин.
|
«Екі жұлдыз,бір тілек» өткізу
|
Пікірлерін айтады
|
Стикер,
Қазаздар
|
Үйге тапсырма
|
2 мин.
|
Тіл туралы өлеңдер жаттау
|
Күнделіктеріне жазады
|
Күнделік
|
Бекітемін:
Берсугурова З.А
Оқу ісінің меңгерушісі
.Сынып: 5«Ә» Күні:
Пән:қазақ тілі
Тақырып: Өз тіліңді құрметте
Оқу мақсаты: Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Ана тілін құрметтеуге баулу
Күтілетін нәтиже: Ана тілінің қадір қасиетін түсінеді, диалогпен сөйлеуге жаттығады
Табыс критериі
Топта пікір айта біледі
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім не істейді?
|
Оқушылар не істейді?
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
5мин.
|
Топқа бөліну:әріптер арқылы
Сәттілік тілеу тренингін өткізу
|
Топқа бөлінеді.Әр топ бір әріптен басталатын тілектер айтады
|
Әріптер тізбегі
|
Қызығушылықты ояту
Мағынаны ашу
|
10мин.
30 мин
|
"Өзге тілдің бәрін біл,Өз тіліңді құрметте..."өлеңін оқып беру.Өлеңнің не туралы екенін сұрау
Өткен тақырыпты меңгертуде «Конверт-сұрақ» әдісін қолдану және жаңа тақырыпқа бастама
1-топ. Бүгінгі тақырыпты қалай түсінесің?
2-топ. Сенквейн әдісі. Төрт жол өлең.
3-топ. Көп тіл білудің пайдасы мен зияны
.Фразеологиялық тіркестердің синонимін тауып дұрыс орналастыру:
Ереуіл атқа ер салды -жаугершілікте елін қорғауға аттанды;
Жібектей есілген -мінезі биязы, жақсы қылықты;
Жігіт ағасы болды -есейді, орта жасқа келді.
Аршын төс -сұлулыққа тән балама теңеу;
Құралай көз -сүйкімді, әдемі көз;
Мырс етті -кекете күлді;
Сабыр түбі-сары алтын -шыдамдылық, арты жақсылық, игілік.
|
Сұрақтар жасалып, арнайы плакатқа жазылып тақтаға ілінеді.
Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша қағазға салып, ойларын постерге салады, не білгендерін постер арқылы көрсетеді
Ойланады
Ізденеді
|
Флипчарт
Маркер
|
Бекітемін:
БерсугуроваЗ.А
Оқу ісі меңгерушісі.
Сынып:5«Ә» Күні:
Пән:Тіл дамыту
Тақырып: Н.Назарбаев" Ана тілі-бәріміздің анамыз"
Оқу мақсаты: Елбасының шығармасымен танысу.Қазіргі таңда маңыздылығына тоқталу
Табыс критериі
Ізденушулік қабілеті ратады.
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім не істейді?
|
Оқушылар не істейді?
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
5мин.
|
Топқа бөліну:әріптер арқылы
Сәттілік тілеу тренингін өткізу
|
Топқа бөлінеді.Әр топ бір әріптен басталатын тілектер айтады
|
Әріптер тізбегі
|
Қызығушылықты ояту
|
5 мин.
|
Елбасының тіл туралы сөзінен бейнебаян
|
Тыңдайды.Не туралы екенін түсінеді
|
|
Негізгі бөлім
Сергіту сәті
Ойтолғаныс
|
20мин.
5 мин
10мин
|
1-топ. Н.Ә.Назарбаев туралы не білесіңдер?
2-топ. Мәтінді оқып,өз сөзіңмен баяндап бер
1-топ. Ана тілін неліктен "бәріміздің анамыз" дейміз?
"Біз көңілді баламыз" жеңіл ырғаққа қосылып билеу
"Тіл құдіреті" ой-пікір
|
Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша қағазға салып, ойларын постерге салады, не білгендерін постер арқылы көрсетеді
Талдау жасайды.
Пікірлеседі.
Өз пікірін дәлелдейді
Актив сөздер мен пассив сөздерді жазу
Жаттығуды орындайды
|
Плакаттар
Дәптер
|
Сергіту жұмысы
|
5 мин
|
«Таңертеңгі жаттығулар» жасау
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау
|
Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.
|
Ой-толғаныс
|
10 мин.
|
Эссе "Тіл қаруы-сөз, сөз қаруы-ой"
Жіңішке буынды сөзге фонологиялық талдау жасау
|
Эссе "Тіл қаруы-сөз, сөз қаруы-ой"
Жіңішке буынды сөзге фонологиялық талдау жасайды
|
Кесте
|
Бағалау
|
3мин.
|
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату
|
Қорытындысын шығарады
|
Бағалау парағы
|
Кері байланыс
|
5 мин.
|
«Екі жұлдыз,бір тілек» өткізу
|
Пікірлерін айтады
|
Стикер,қазаздар
|
Үйге тапсырма
|
2 мин.
|
Оқулық бойынша 20, 22-жаттығу.
|
Күнделіктеріне жазады
|
Күнделік
|
Бекітемін:
Берсугурова З.А
Оқу ісінің меңгерушісі
Сынып: 5«Ә» Күні
Оқу ісінің меңгерушісі
Пән:Тіл дамыту
Тақырып: Бас кеспек болса да тіл кеспек жоқ
Оқу мақсаты: Тіл еркіндігі туралы түсінік қалыптастыру.
Табыс критериі
Тақырыпты түсінеді, топпен тапсырмаларды орындауға пайдаланады
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім не істейді?
|
Оқушылар не істейді?
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
5мин.
|
Топқа бөліну:әріптер арқылы
Сәттілік тілеу тренингін өткізу
|
Топқа бөлінеді.Әр топ бір әріптен басталатын тілектер айтады
|
Әріптер тізбегі
|
Қызығушылықты ояту
|
5 мин.
|
"Демократия"сөзіне ассоциация жасау
|
Оқушылар ізденеді
|
Тақта,бор
|
Негізгі бөлім
|
20 мин.
|
«Ойлан бірік. бөліс» арқылы тақырыпты талдау.
Тақырыптың мағанасы мен идеясын талдау үшін әр топқа тапсырма беріледі, әр топ өз тапсырмасын орындаған соң екінші топқа ұсынады.
"Серпілген сауал"
1.Тақырыпты қалай түсінесің?
2."Дат тақсыр" деп басталатын ертегілерді еске түсір
3.Үш би туралы не білесіңдер? Олардың бүгінгі тақырыпқа қандай байланысы бар?
|
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру керек.Тапсырмаларын бір –біріне көрсету арқылы ой бөліседі, тақырыптың мағанасын аша отырып өзара топпен талалдайды.
.
|
Плакат
Доп
Оқулық
|
Сергіту жұмысы
|
5 мин
|
Сергіту сәті (Бет-жүз қимылдарын, дене қимылдарын жасау)
Мазмұндық сызбамен жұмыс жасау
|
Сергіту сәті (Бет-жүз қимылдарын, дене қимылдарын жасау)
Мазмұндық сызбамен жұмыс жасайды
|
Әуен
|
Ой-толғаныс
|
10 мин.
|
Эссе
"Менің болашақ жайлы толғанысым"
|
Жазба жұмысты орындайды.
|
|
Бағалау
|
3мин.
|
Әр оқушыны сабаққа қатысына қарай бағалаймын.
|
|
|
Кері байланыс
|
5 мин.
|
«Екі жұлдыз,бір тілек» өткізу
|
Пікірлерін айтады
|
Стикер,қазаздар
|
Бекітемін:
Берсугурова З.А
Оқу ісінің меңгерушісі
.
Сынып: 10 «А» Күні: 08.10.2015 ж.
Пән: Қазақ тілі
Тақырып: Диктант «ҚР-ның мемлекеттік туы»
Оқу мақсаты:Жазба жұмысына қойылатын талаптарды меңгерту.
Естіген сөздерін дұрыс, қатесіз жаза алады. Жазу сауаттылығы артады, жазба жұмысына қойылатын талаптарды біледі
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім не істейді?
|
Оқушылар не істейді?
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
1мин.
|
Оқушылармен амандасамын
|
Амандасады.
|
|
Қызығушылықты ояту
|
4 мин.
|
«Көңіл күй көтеру» тренингін өткіземін.
|
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
|
|
Негізгі бөлім
|
35 мин.
|
Мәтінмен таныстыру.
ҚР-ның мемлекеттік туы
ҚР-ның мемлекеттік туы– ҚР-ның мемлекеттiк негiзгi рәмiздердiң бiрi. ҚР Президентiнiң “Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк рәмiздерi туралы” конституциялық заң күшi бар Жарлығымен белгiленген. Мемлекеттік ту- көгiлдiр түстi тiк бұрышты кездеме. Оның ортасында арайлы күн, күннiң астында қалықтаған қыран бейнеленген. Ағаш сабына бекiтiлген тұста ұлттық оюлармен кестеленген тiк жолақ өрнектелген. Күн, арай, қыран және ою-өрнек — алтын түстi. Тудың енi ұзындығының жартысына тең. ҚР мемлекттік туының авторы , суретшi- Шәкен Ниязбеков. Бiрыңғай көк,көгiлдiр түс төбедегi бұлтсыз ашық аспанның биiк күмбезiн елестетедi және Қазақстан халқының бiрлiк, ынтымақ жолына адалдығын аңғартады. Бұлтсыз көк аспан барлық халықтарда әрқашан да бейбiтшiлiктiң, тыныштық пен жақсылықтың нышаны болған. Ежелгi түркi тiлiнде “көк” сөзi аспан деген ұғымды бiлдiредi. Көк түс- түркi халықтары үшiн қасиеттi ұғым. Түркi және әлемнiң өзге де халықтарындағы көк түстiң мәдени-семиотикикалық тарихына сүйене отырып, мемлекттік тудағы көгiлдiр түс Қазақстан халқының жаңа мемлекеттiлiкке ұмтылған ниет-тiлегiнiң тазалығын, асқақтығын көрсетедi деп қорытуға болады. Нұрға малынған алтын күн тыныштық пен байлықты бейнелейдi. Күн — қозғалыс, даму, өсiп-өркендеудiң және өмiрдiң белгiсi. Күн — уақыт, замана бейнесi. Қанатын жайған қыран құс — бар нәрсенiң бастауындай, билiк, айбындылық бейнесi. Ұлан-байтақ кеңiстiкте қалықтаған қыран ҚР-ның еркiндiк сүйгiш асқақ рухын, қазақ халқының жан-дүниесiнiң кеңдiгiн паш етедi. /Энциклопедия,185 сөз/
|
Жазба жұмысын жазады.
|
Диктанттар жинағы
65-бет
|
Сергіту жұмысы
|
3 мин
|
Қолға жаттығу жасату.
|
Жаттығу жасайды.
|
Әуен
|
Үйге тапсырма
|
2 мин.
|
Тест тапсырмалары.Фонетика бөлімін пысықтау
|
Күнделіктеріне жазады.
|
|
Бекітемін:
Берсугурова З.А
Оқу ісі меңгерушісі.
Сынып: 5 «Ә» Күні:
Пән:Тіл дамыту
Тақырып: Н.Ә.Назарбаев."Ұлттық тіл мен ұлттық рух қалыптасады"
Оқу мақсаты:Ұлтжандылыққа,туған тілді қадірлеуге үйрету..
Күтілетін нәтиже: Өзара тіл табыса білу шеберлігін меңгерді
Табыс критериі
Өзгенің пікірін тыңдауға қалыптасады.
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім не істейді?
|
Оқушылар не істейді?
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
5мин.
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу,бір-бірінінің қолынан алып, жылулық сыйлау, топқа түсермен бөлу
|
Түгендейді, топқа бөлінеді
|
Әріптер тізбегі
|
Қызығушылықты ояту
|
5 мин.
|
"Мен қазақпын"Ж.Молдағалиев өлеңін аудеожазба арқылы тыңдау
|
Өлең мағынасына назар аударады
|
|
Негізгі бөлім
|
20 мин.
|
«Конверт-сұрақ» әдісі. (Деңгейлік тапсырмалар
1-топ. Мәтінмен танысу.Мазмұнын баяндап беру
2-топ. Ұлттық рух дегенді қалай түсінесің?
3-топ. Қандай ұлт зиялыларын білесің?
Сөзжұмбақ
1. Заттың атын білдіретін сөз табы.
2. «Және, үшін, мен» қай сөз табы болады?
3. Ілік септігінің сұрағы.
4. Көзге көрінетін зат есімдер.
5. Бастауышы жоқ сөйлем.
6. «Ыстық» сөзінің антонимы.
7. «Сұлу» сөзінің синонимы.
8. ... мыңды жығады.
9. «Кіші» сөзінің антонимы.
10. Кімге? Неге? Сұрағына жауап беретін септік.
11. Дауыссыздан басталып, дауыссызға аяқталатын буын түрі.
|
Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша қағазға салып, ойларын постерге салады, не білгендерін постер арқылы көрсетеді
Талдау жасайды.
Талдау,пікір білдіреді.
.
|
Плакаттар
Дәптер
|
Ойтолғаныс
|
5 мин
|
«Поэзия минуты» Әр оқушы бір-бір шумақ өлең оқиды.
|
Әр оқушы бір-бір шумақ өлең оқиды
|
|
Ой-толғаныс
|
10 мин.
|
|
Эссе жазады.
Жіңішке буынды сөзге фонологиялық талдау жасайды
|
Кесте
|
Бағалау
|
3мин.
|
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату
|
Қорытындысын шығарады
|
Бағалау парағы
|
Кері байланыс
|
5 мин.
|
Бағдаршам» әдісі. Бүгінгі сабақ сендердің көңілдеріңнен шықты ма?
«Жасыл» - көңілімнен шықты
«Сары» - орташа деңгейде өтті
«Қызыл» - сабақтан ештеңе түсінбедім
|
Пікірлерін айтады
|
Стикер,қазаздар
|
Бекітемін:
Берсугурова З.А
Оқу ісінің меңгерушісі
Сынып: 5«Ә» Күні
Пән:Тіл дамыту
Тақырып .Шығарма."Ана тілі-бәріміздің анамыз"
Оқу мақсаты:Шығарма жазуға машықтандыру.Туған тілді құрметтеу..
Күтілетін нәтиже:Ойын еркін жеткізеді.Дәлелдейді.
Достарыңызбен бөлісу: |