САБАҚ: Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері . №12 зертханалықжұмыс.Тамырдың соғуын кәрі жілік артериясынан өлшеу.
|
Мектеп : Қосарал орта мектебі
|
Күні: 24.02.2017
|
Мұғалімнің есімі: Убенова Г.Т.
|
СЫНЫП: 8 «А»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)
|
Үлкен және кіші қанайналым шеңберлерінің қызметі туралы біліп, жүрек қан-тамырлар жұмысына зертханалық байқаулар жүргізіп, мөлшерлі жүктемеге дейінгі және кейінгі тамыр соққыларын салыстыру арқылы анықтау
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Сабақ мақсаттары
|
Тамырдың түрлерін ажырата алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
• Үлкен және кіші қанайналым шеңберлерінің қызметі,
қанның қантамырлар бойымен қозғалуы туралы біледі
|
Кейбір оқушылар:
|
Жүрек пен тамырлардың құрылысына талдау жасай алады. Кейбір жағыдайда басқаларды қадағалайды
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Оқушыларды пікірталас, диалогқа түсіру. Оқушылардың оқуға деген ынтасын қалыптастыру.
Өз жұмыстарына түсініктеме бере алады және жақсарту үшін өзгертулер енгізе алады.
Мәтінмен жұмыс жасай алады
|
Негізгі сөздер мен тіркестер
|
Электрокардиография, қан қысымы, тонометр, гипертония, гипотония, тамырдың соғуы.
|
Сыныптағы диолог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
Қанайналымының үлкен және кіші шеңберлерінің қызметі.
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Биологиялық терминдерді атау және жазу
|
Алдыңғы білім:
|
Қан тамырлары және олардың түрлері
|
Жоспар
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Жоспарланған жаттығулар мен тапсырмалар
|
Ресурстар/
Оқу үшін бағалау
|
Басталуы
10 минут
|
2
мин
|
Сергіту сәті: «Шын жүректен»
Балалар бір-біріне жақсы тілектер мен сәттілік тілейді.
Мақсаты: Сыныпта жағымды ахуалды қалыптастыру
|
|
7
Мин
1
мин
|
Үй тапсырмасын тексеру: Қан тамырлары және олардың түрлері
Әдісі: «Кезбе журналист»
Бір оқушы қолына микрофон алып оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтарын береді.Сұраққа қанағаттанған жағдайда бармақпен бағалау жүреді.
«Ой қозғау» Тақтадағы сурет арқылы жаңа тақырыпты анықтау
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беруде қателескен тұстарын сыныптастарының өзара бағалауы арқылы түзетеді
|
Ортасы 25 мин
|
10
мин
|
1-Тапсырма : Үлкен және кіші қанайналым шеңберлерінің қызметі туралы туралы мәтіннен оқып танысу.
Әрбір топ өзіне тиісті тақырыпша бойынша жеке –жеке мәтінді оқып,топта талдап, басқа топтармен пікір бөліседі.
|
Компьютер, интерактивті тақта
|
15
мин
|
2-Тапсырма:
№12 зертханалық жұмыс.Тамырдың соғуын кәрі жілік артериясынан өлшеу.
|
Оқушыларды ынталандыру мақсатында ФБ және ЖБ жүргізіледі
|
Аяқталуы 10 мин
|
8
мин
|
Қорытынды тапсырма: Үлкен және кіші қанайналым шеңберлерінің қызметі туралы білімдерін жинақтау
Әдісі: «Рефлексивті экран»
Оқушылар шеңбер бойына тұрып, музыка тоқтағанша қалпақтарды алмастырады. Музыка тоқтағанда басында қалпақ қалған оқушы сұраққа жауап береді.
|
Суммативті бағалау
|
2
мин
|
Кері байланыс: Оқушылар өздерін блоб ағашына орналастырады
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
|
Бақылау, тыңдау,оқушыларға ойлануға берілген сұрақтар:
Қанайналым шеңбері нешеге бөлінеді? Үлкен қанайналым шеңбері деп неліктен атайды?
Қанның қантамырлары бойымен қозғалу себептерін қалай түсінесіңдер?
Тамырдың соғуы деген не?
Кіші қанайналым шеңбері деп неліктен айтылады?
Ең жоғарғы қан қысымы мен ең төменгі қан қысымына жүректің қандай қатысы бар?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
ФБ формативті бағалау, СБ суммативті бағалау .
|
Пәнаралық байланыс.
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
|
Математика, биология
Интерактивті тақта, компьютер, интернет
Оқушылардың өз денсаулығына жауапкершілікпен қарауы
|