Сабақ Сабақ тақырыбы: Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері



Дата15.06.2020
өлшемі52,09 Kb.
#73543
түріСабақ
Байланысты:
1 Математика 5сынып Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері жоспары








Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім 5.1В: Натурал сандардың бөлінгіштігі



Мектеп: «Қызыл Жол» жом

Мерзімі:27.09-30.09.2019 ж

Қатысқандар саны:: 1

Сабақ




Сабақ тақырыбы:


Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары:

5.1.2.8 Натурал сандардың бөлгіштерін табады:

5.1.2.9 Натурал сандардың еселіктерін табады;



Сабақмақсаттары:

Оқушы натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерін табады.

Бағалау критерийлері:

Оқушылар мақсатқа жетеді, егер

-Натурал сандардың бөлгіштерінің анықтамаларын тұжырымдай алады;

-Натурал сандардың еселіктерінің анықтамаларын тұжырымдай алады ;


Тілдік мақсаттар:


Оқушы :

- Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерінің анықтамаларын тұжырымдайды ,

- Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерін табу алгоритмін түсіндіреді,

Пәндік лексика және терминология- натурал сан;

- санның бөлгіштері ;

- санның еселіктері;

-бөлінеді.



Хаттама немесе диалог үшін пайдалы фразалар

- Натурал сандардың бөлгіштері:.... мына сандар болып табылады;

- Натурал сандардың еселіктері:...мына сандар болып табылады;


Құндылықтарды дарыту

Тындырымды да ұқыпты тұлға қалыптастыру.

Оқушы бойында коммуникативті дағдынықалыптастыру.



Бастапқы білім

Натурал сандардың бөлінуі мен көбейтілуін, жұп және тақ сандардың анықтамалары. Натурал сандардың еселіктері мен бөлгіштерінің анықтамалары.

Пән аралық

Байланыс

Компьютерлік сауаттылық бойынша информатика пәнімен байланысты.

АКТ қолдану

Дағдылары

Интернет ресурстарымен жұмыс жасау дағдысын дамыту.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

1минут


Сәлемдесу. Оқушының дайындығын тексеру




Сабақ мақсатын қою 2минут


Қабылдау « Тақырып -сұрақ».

Презентация Слайд 1.

Сұрақтар төмендегідей болуы мүмкін:



  • Қандай сандар натурал сандардың бөлгіштері деп аталады?

  • Қандай сандар натурал сандардың еселігі деп аталады?

  • Санның бөлгіші сол санның өзінен үлкен бола ала ма?

Мұалім оқушыға тапсырманы ұсынады: « 60-қа бөлгіш, 120-ға еселік болатын санды жаз».

Презентация Слайд 2.

«Математика 5»

Алдамуратова Т. А., Байшоланов Е. С.

Алматы: Атамұра, 2010. 44 – 49 бет.


Осыған дейін меңгерілген білімді пысықтау

5минут


Ойын «Допты сал».

Презентация Слайды 3 – 7.

Оқушы сұрақтарға жауап беріп, алдыңғы білімдерін қайталайды.

− 40!санының бөлгіштерін айтыңыз;

− 21! Санының еселіктерін айтыңыз;

Тілдік мақсат бойынша жұмыс оқушылардың жауаптарын анықтамаға сәйкестендіру арқылы іске асады.

Мұғалім оқушының сұрақтардың жауаптарын түсінгендігін бақылау жолымен бағалайды.

Түсіну сұрақтары:



  • Қандай сандар натурал санның бөлгіштері деп аталады?

  • Қандай сандар натурал санның еселігі деп аталады?

  • Санның бөлгіші сол саннан үлкен бола ала ма?

  • Санның еселігі сол саннан үлкен бола ала ма?




http://prezentacii.com/matematike/5182-deliteli-i-kratnye.html


Өтілген тақырыпты бекіту

10минут


15минут

Презентация Слайд 8.

Оқушы ауызша комментарияларды дәптерлерінде орындайды.



Мұғалім оқушыға білу, түсіну сұрақтарын қойып, жауаптарын тыңдау арқылы бағалайды.

1) 28 қыркүйек күні 28 саны өзінен кіші барлық бөлгіштерін қонаққа шақыруды шешті. Ең бірінші болып бір саны, одан кейін екі саны, одан кейін ... ... ... келді.

2)Барлық қонақтар келгенде 28 саны олардың көп емес екендігіне таң қалды.Ол ренжіп, тағыда сол сандардың өзінің бөлгіштерін шақыруды сұрады. Қанша жаңа қонақ келуі мүмкін?

3)1 саны 28 санына бұндай шартпен бізге жаңа қонақтар келмейтінін түсіндірді:



  • егер b саны –  a санына бөлгіш болса;

  • с саны – b санының бөлгіші болса, онда с саны, а санының бөлгіші болады.

  • 28 санының өзінен басқа барлық бөлгіштерінің қосындысын табыңдар. Не байқадыңдар? Бұндай сандар кемел сандар деп аталады.

Презентация Слайд 9.

4) 30 саны үшін жазыңыз: барлық бөлгіштерін және тағы бөлгіштерінің де бөлгіштерін. 30 саны тамаш асан ба?



Оқушы тапсырмаларды орындайды

Мұғалім оқушының жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттғуларда бір шешімге келе алмағанына көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды.

Оқушы30 санының бөлгіштерін дұрыс табады




Оқушы1 санының бөлгіштерін дұрыс табады




Оқушы 2, 3, 5 сандарының бөлгіштерін дұрыс табады




Оқушы 6, 10, 15. сандарының бөлгіштерін дұрыс табады




Оқушы 30 санының кемел сан емес екендігін дұрыс қорытындылайды




Презентация Слайд 10.

5) Қандай санның тек бір ғана қонағы болды? Өзі қанша рет қонаққа барды?(1)

2) Оқушылар топта ауысып тапсырмаларды орындайды:

1. Берілген сандардың ішінен 15, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16 табыңдар:

а) 20-ға бөлгіш;

б) 4-ке еселік;

в) 16-ға бөлгіш және 4-ке еселік;

г) 3-ке еселік және 18-ге бөлгіш.

2. Наурыз мейрамына ұйымдастырылған іс-шараға 90 оқушы қатысты. Олар қорытынды кезеңінде бірдей екі қатарға, 5 бірдей қатарға, 11 бірдей қатарға, 6 адам бір қатарға тұратындай бөліне ала ма?

Оқушыл 30 санының бөлгіштерін дұрыс табады




Оқушы 1 санының бөлгіштерін дұрыс табады




Оқушы 2, 3, 5 сандарының бөлгіштерін дұрыс табады




Оқушы 6, 10, 15. сандарының бөлгіштерін дұрыс табады




Оқушы 30 санының кемел сан емес екендігін дұрыс қорытындылайды




Презентация Слайд 12-17.


«Математика 5»

Алдамуратова Т. А., Байшоланов Е. С.

Алматы: Атамұра, 2010.

стр 44 - 49


http://enciklopediya1.ru/index/0-426

Өзіндік жұмыс кезеңі

(10 мин)


Оқушы жеке өзіндік жұмыс жасайды.

I нұсқа. Аты-жөні: ...............................................................
1. 42 саны берілген. Барлық бөлгіштерін өсу ретімен жаз: ......................................................................... 
2. Берілген сандардың ішінен 12,14,25,34,42,45,51,68,85,100 тар:

а)   5-ке еселік: ..................................

б)   17-ге еселік: ................................

Математика 5 класс А.С. Чесноков, К.И. Нешков (2014 год) Дидактикалық материалдар




Қорытындылау

Рефлексия.

2 минут


Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

Мұғалім оқушыларды сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлеріне қайта оралтады.



  • Сабақтың мақсаты қандай?

  • Мақсатқа жеттіңіздер ме? (Оқушыларға кері байланыс парағын толтыру ұсынылады)

Әрбір оқушы тақырып бойынша бір нәрсе тұжырымдайды. Бір сөзді қайталап айтуға болмайды.

Үй тапсырмасы.

Мұғалім үй тапсырмасын орындаудың ережесін түсіндіреді.



1. Берілген сандардың ішінен 14, 21, 31, 42, 51, 63, 68, 75 табыңыз: 
а) 7-ге еселік сандарды
б) 17-ге еселік сандарды;  
в)8-ге еселік сандарды; 
г) 2-ге еселік сандарды; 

2. 220 және 284 сандары басақ санның бөлгіштерінің қосындыларына тең екенін тексеріңдер.

3







Үй тапсырмасы


Үй тапсырмасын беру.



Саралау

Бағалау

ҚТ және денсаулық

Жұптық жұмысты бақылай отырып, қиындықтар кездескенденде бағыт беремін. Әлсіз оқушыларға жеке консультация алуға мүмкіндік беремін.

Қалыптастырушы бағалау жұптық жұмыстағы есептерді шығарудағы белсенділіктерін бақылау арқылы жүргізіледі.

Бірін-бірі бағлау. Өзін-өзі бағалау.



Физкультминуткалар немесе көз жаттығуы.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Кері байланыс





27.09-30.09.2019 ж


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет