Сабақ тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту Оқу мақсаты



Дата24.11.2022
өлшемі161,46 Kb.
#159620
түріСабақ
Байланысты:
08.01.21 матем 5 сынып
Қазақстанның жеткен жетістіктері, Қазақстандағы қолайсыз құбылыстар


Бөлімі:

5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Күні: 08.02.2021ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Турынтаева Перизат

Сынып: 5 « Ә», 5 «Д»

Барлық оқушы саны: 15

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту

Оқу мақсаты:

5.1.2.27
Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді қоса алады және азайта алады.
Басым бөлігі: Қосу мен азайтудың (ауыстырымдылық және терімділік) қасиеттерін пайдаланып,тиімді тәсілмен есептей алады.
Кейбір оқушылар: Қиындығы жоғары өрнек түрінде берілген есептерді ықшамдай алады.













Бағалау критерийлері

  • Ондық бөлшектерді қоса алады, ондық бөлшектерді азайта алады.

  • Қосу мен азайтудың (ауыстырымдылық және терімділік) қасиеттерін пайдаланып,тиімді тәсілмен есептей алады.

  • Қиындығы жоғары мәтінмен берілген есептердің шартын құрып жауабын шығара алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Ондық өлшектерді қосу ережелерін ауызша түсіндіріп, нақты мысалдармен сипаттай алады.
Пәндік лексика және терминология:
Ондық бөлшек, бірлік орын, ондық орын, жүздік орын, мыңдық орын дар
Қазақша Русский English
Ондық бөлшек Десятичный дробь Decimal fraction
Диалогқа/ жазуға қажетті сөз тіркестері

  1. Ондық бөлшектер ондық жүйеде жазылған сандар болғандықтан, оларды қосу...

  2. Ондық бөлшкетерді қосуда аттас разрядтар ....

Ондық бөлшектерді қосқанда, қосудың ...

Құндылықтарды дарыту

Адалдық, жауапкершілік, құрмет құндылықтарды дарыту - өз пікірін бүкіл сыныпта айта отырып, өзіне сенімі артады, сөйлеу мәдениеті дамиды. Жеке есептер шығару арқылы жауапкершілік сезімі артады.



Пәнаралық байланыс:

Жаратылыстану, информатика

Алдыңғы білім

Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу, ондық бөлшектерді салыстыру

Ақпарат көздері:

Математика 5 сынып,2 бөлім, Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С. Байшоланов, Алматы «Атамұра» 2017
Ғаламтор желісі: bilimlend сайтынан

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут

1. Ұйымдастыру сәті
Сәлемдесу. Көтеріңкі көңіл күй сыйлау бір-біріне тілек айту.
Оқушыларды түгелдеу. Үй жұмысын тексеру
2. Ой қозғау
Ондық бөлшектерді дұрыс оқып шығыңдар,ең кішісін, ең үлкенін қосыңдар:
8,1; 0,15; 45,256; 11,0625,
3,5; 12,97; 0,571; 153,6501.



Оқушылар сәлемдесіп,
Көңіл күйлерін көтеріп алады.
Өткен сабақты еске түсіріп мысал есептерге жауап береді
Ондық бөлшектерді жарыса атап шығады

Ой қозғау:
Оқушылар есептерді жарыса ауызша ондық бөлшектердің оқылуын атап шығады. Ең кішісін және ең үлкенін табады, оларды қосады.
Әр дұрыс жауапқа мадақтау

Математика 5сынып, А.Е.
Әбілқасымова Т.П.Кучер З.Ә.Жұмағұлова 17-18 беттер.



Сабақтың ортасы
7 минут
(мағынаны ашу,тану)

Математикалық диктант


Ондық бөлшектерді қосу /азайту/ үшін:
1. бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар санын теңестіру керек
2. ондағы аттас разрядтарды бірінің астына бірі тұратындай, /үтірдің астына үтір тура келетіндей/ етіп, баған түрінде жазу керек
3. разрядтар бойынша қосу /азайту/ керек
4. шыққан нәтижедегі үтірді берілген бөлшектердегі үтірлердің астына келтіріп қою керек.







Математика 5сынып, А.Е.
Әбілқасымова Т.П.Кучер З.Ә.Жұмағұлова 17-18 беттер.

Үлестірмелі қағаздар


https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-salystyru?mid=ecdd77e1-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe
bilimlend сайтынан















Сабақтың соңы

23 минут




Білімді қолдану мүмкіндіктерін анықтау. Алгоритмдерді бекітеміз. Білімді қатесіз қолдану дағдыларын жетілдіру мақсатындағы ұқсас және үлгі бойынша жаттығулар.
5.Қызығушылықты ояту. «Кім жылдам» әдісі

А тобы

В тобы


С тобы


Қызығушылықты оятуда оқушылар ауызша амалдарды орындайды


Оқушылар оқулықтан есептер шығарады




Оқушылар есепте кездескен ондық бөлшектерге амалдар орындайды.
Оқушылар есепте жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, қосу азайтуды орындайды.Оқушылар бір-бірінің жазғанын тексереді
Оқушылар дербес тақтада есптерді шығарып көрсетеді. Бірін-бірі тексереді, егер жауаппен келіспесе түсіндіреді.



Қызығушылықты ояту.
№778 Дискритор:
-ондық бөлшектің оқылуын дұрыс атайды.
-қосу, азайтуды дұрыс орындайды.

№782 есепке


Дискриптор:
-1,10,100 ден берілген ондық бөлшекті азайтады
-бағандап азайтуда үтірге мән береді
-жауабын дұрыс табады
№793 есепке
Дискриптор:
-жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырып алады,
-шыққан ондық бөлшектерге қосу мен азайтуды орындайды.
№802 есепке
Дискриптор:
-қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланады
-қосуды дұрыс орындайды





Үй тапсырма
5 минут

Сабақты қорытындылау.
- Қосудың орын ауыстырымдылық,терімділік қасиеті қандай?
- Ондық бөлшектерді қосу мен азайтуда үтірге мән беріледі ма?

Үйге тапсырма: № 785



Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар сабаққа қатысқан белсенділігіне қарай бағаланады.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет