Бөлімі:
|
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
|
Күні: 08.02.2021ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Турынтаева Перизат
|
Сынып: 5 « Ә», 5 «Д»
|
Барлық оқушы саны: 15
|
Қатысқандар саны:
|
Сабақ тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту
|
Оқу мақсаты:
|
5.1.2.27
Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді қоса алады және азайта алады.
Басым бөлігі: Қосу мен азайтудың (ауыстырымдылық және терімділік) қасиеттерін пайдаланып,тиімді тәсілмен есептей алады.
Кейбір оқушылар: Қиындығы жоғары өрнек түрінде берілген есептерді ықшамдай алады.
|
|
|
|
|
Бағалау критерийлері
|
Ондық бөлшектерді қоса алады, ондық бөлшектерді азайта алады.
Қосу мен азайтудың (ауыстырымдылық және терімділік) қасиеттерін пайдаланып,тиімді тәсілмен есептей алады.
Қиындығы жоғары мәтінмен берілген есептердің шартын құрып жауабын шығара алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Ондық өлшектерді қосу ережелерін ауызша түсіндіріп, нақты мысалдармен сипаттай алады.
Пәндік лексика және терминология:
Ондық бөлшек, бірлік орын, ондық орын, жүздік орын, мыңдық орын дар
Қазақша Русский English
Ондық бөлшек Десятичный дробь Decimal fraction
Диалогқа/ жазуға қажетті сөз тіркестері
Ондық бөлшектер ондық жүйеде жазылған сандар болғандықтан, оларды қосу...
Ондық бөлшкетерді қосуда аттас разрядтар ....
Ондық бөлшектерді қосқанда, қосудың ...
|
Құндылықтарды дарыту
|
Адалдық, жауапкершілік, құрмет құндылықтарды дарыту - өз пікірін бүкіл сыныпта айта отырып, өзіне сенімі артады, сөйлеу мәдениеті дамиды. Жеке есептер шығару арқылы жауапкершілік сезімі артады.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Жаратылыстану, информатика
|
Алдыңғы білім
|
Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу, ондық бөлшектерді салыстыру
|
Ақпарат көздері:
|
Математика 5 сынып,2 бөлім, Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С. Байшоланов, Алматы «Атамұра» 2017
Ғаламтор желісі: bilimlend сайтынан
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
1. Ұйымдастыру сәті
Сәлемдесу. Көтеріңкі көңіл күй сыйлау бір-біріне тілек айту.
Оқушыларды түгелдеу. Үй жұмысын тексеру
2. Ой қозғау
Ондық бөлшектерді дұрыс оқып шығыңдар,ең кішісін, ең үлкенін қосыңдар:
8,1; 0,15; 45,256; 11,0625,
3,5; 12,97; 0,571; 153,6501.
|
Оқушылар сәлемдесіп,
Көңіл күйлерін көтеріп алады.
Өткен сабақты еске түсіріп мысал есептерге жауап береді
Ондық бөлшектерді жарыса атап шығады
|
Ой қозғау:
Оқушылар есептерді жарыса ауызша ондық бөлшектердің оқылуын атап шығады. Ең кішісін және ең үлкенін табады, оларды қосады.
Әр дұрыс жауапқа мадақтау
|
Математика 5сынып, А.Е.
Әбілқасымова Т.П.Кучер З.Ә.Жұмағұлова 17-18 беттер.
|
Сабақтың ортасы
7 минут
(мағынаны ашу,тану)
|
Математикалық диктант
Ондық бөлшектерді қосу /азайту/ үшін:
1. бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар санын теңестіру керек
2. ондағы аттас разрядтарды бірінің астына бірі тұратындай, /үтірдің астына үтір тура келетіндей/ етіп, баған түрінде жазу керек
3. разрядтар бойынша қосу /азайту/ керек
4. шыққан нәтижедегі үтірді берілген бөлшектердегі үтірлердің астына келтіріп қою керек.
|
|
|
Математика 5сынып, А.Е.
Әбілқасымова Т.П.Кучер З.Ә.Жұмағұлова 17-18 беттер.
Үлестірмелі қағаздар
https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-salystyru?mid=ecdd77e1-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe
bilimlend сайтынан
|
|
|
|
|
Сабақтың соңы
23 минут
|
Білімді қолдану мүмкіндіктерін анықтау. Алгоритмдерді бекітеміз. Білімді қатесіз қолдану дағдыларын жетілдіру мақсатындағы ұқсас және үлгі бойынша жаттығулар.
5.Қызығушылықты ояту. «Кім жылдам» әдісі
А тобы
В тобы
С тобы
|
Қызығушылықты оятуда оқушылар ауызша амалдарды орындайды
Оқушылар оқулықтан есептер шығарады
Оқушылар есепте кездескен ондық бөлшектерге амалдар орындайды.
Оқушылар есепте жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, қосу азайтуды орындайды.Оқушылар бір-бірінің жазғанын тексереді
Оқушылар дербес тақтада есптерді шығарып көрсетеді. Бірін-бірі тексереді, егер жауаппен келіспесе түсіндіреді.
|
Қызығушылықты ояту.
№778 Дискритор:
-ондық бөлшектің оқылуын дұрыс атайды.
-қосу, азайтуды дұрыс орындайды.
№782 есепке
Дискриптор:
-1,10,100 ден берілген ондық бөлшекті азайтады
-бағандап азайтуда үтірге мән береді
-жауабын дұрыс табады
№793 есепке
Дискриптор:
-жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырып алады,
-шыққан ондық бөлшектерге қосу мен азайтуды орындайды.
№802 есепке
Дискриптор:
-қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланады
-қосуды дұрыс орындайды
|
|
Үй тапсырма
5 минут
|
Сабақты қорытындылау.
- Қосудың орын ауыстырымдылық,терімділік қасиеті қандай?
- Ондық бөлшектерді қосу мен азайтуда үтірге мән беріледі ма?
Үйге тапсырма: № 785
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылар сабаққа қатысқан белсенділігіне қарай бағаланады.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |