Сабақ тақырыбы: Пифагор теоремасы



Дата07.02.2022
өлшемі230,23 Kb.
#83876
түріСабақ
Байланысты:
керуен шыгару, керуен шыгару




Күні: 08.12.2017

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8б

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Пифагор теоремасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар:
тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтау, жүйелеу, бекіту;

Сабақ мақсаттары

- есеп шығаруда Пифагор теоремасын қолдану;
- математикалық есептерді шығаруда, туындаған қиындықты жеңе білу дағдыларын дамыту;
- танымдылық қызығу дағдыларын дамыту;
- логикалық, абстрактілі, сыни тұрғыда ойлау дағдыларын дамыту.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:
- Пифагор теоремасын қолдана отырып, өрнекті дұрыс түрлендіреді;
- есептеуді тиімді тәсілмен орындау;

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:
- Пифагор теоремасы;
- тікбұрышты үшбұрыш, катет гипотенузатікбұрыш, проекция, геометриялық орта;
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
- тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының квадраты ... қосындысына тең;
- егер үшбұрыштың бір қабырғасының квадраты ... қосындысына тең болса, онда үшбұрыш ... болады;

Құндылықтарды
дарыту

құндылық: Берілгендік пен патриотизм. Тәуелсіз Қазақстан және Астана
Құндылық: Азаматтық теңдік.Толеранттылық.Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыстар

Өмірде қолдану

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану,

Бастапқы білім

Санның квадраттарын білу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
4 мин

Сабақтың түрі бекіту
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу.
Мұғалім оқушыларды өздеріне ұнайтын фигураларды таңдауды ұсынады.
Қажет болса «Сыйла» ойынын ойнауға болады. Бірі-бірімізге сыйлаймыз.

«Білімді қорыту үшін, оны жақсы тәбетпен жұту қажет»
Чтобы переваривать знания, надо поглощать их с аппетитом» (Анатоль Франс- француз жазушысы)




5 мин

Блиц – тест
1.Пифагор теоремасы қандай үшбұыш үшін қолданылады ?
А) тікүшбұрышты В) теңбүйірлі С) теңқабырғалы
2. Тікбұрышты үшбұрыштың неше төбесі бар ?
А) 6 В) 4 С) 3
3. Төменде берілген сандардың қайсысы тікбұрыштың үшбұрыштың қабырғасы бола алады?
А) 3;4;2 В) 3;4;5 С) 6;5;7
4. Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 8 және 6см. Гипотенузасы нешеге тең?
А) 10 В) 4 С) 8
5.Гипотенузасы 13 см, катеті 5 см болатын тікбұрыштың үшбұрыштың екінші катетін тап?
А) 15 В) 12 С) 17
Өзін-өзі тексеру.
Тапсырманы орындау үшін қандай білімдеріңіз қажет болды?
Дұрыс анықтай алдыңыздар ма?

презентация

Топтық жұмыс /модельдеу процесі/
9-10 мин



Бірлесіп шешуге 4 топқа 4 түрлі тапсырмалар беріледі.
ІІІ. «Ертедегі қызықты есептерде» Пифагор теоремасының қолданылуы:
Есеп. XII ғасырдағы үнді математигі Бхаскараның есебі
Өзеннің жағасында жалғыз терек өсіп тұр.
Кенеттен жел тұрып, терек сынып түсіп, теректің төбесі өзеннің екінші жағасына түсті.
Суретте көрсетілген өлшемдері бойынша
Теректің ұзындығын тап. (1 фут 0,3 м)
Есеп. Леонтия Магницкийдың «Арифметика» кітабынан
1 адам гимаратқа мінгісі келген, гимататтың биіктігі 117 стоп. Баспалдақтың үзындығы 125 стоп.
С ұрақ: мына адам баспалдақты гимараттан қанша стопқа әрі қою керек?

Есеп. Қытай кітабынан «Тоғыз кітапты математика »


Мына су құбырында қабырғаларының арасы 1 чжан = 10 чи. Құбырдың ортасында қамыс өсіп тұр, судың бетінен 1 чиға шығып тұр.Егер қамысты жағалауға тартсақ, ол жағалауды жанайды. Сұрақ: судың тереңдігін және қамыстың үзындығын анықта.

Е сеп. Ежелгі үнді есебі: Көл бетінен биіктігі жарты фут болатын әсем гүлді су өсімдігі бой көтеріпті. Ол жалғыз өсіпті. Бір күні қатты соққан жел гүлді басқа жаққа қарай бұрып әкетіпті. Таңертең ерте көлге келген балықшы су бетінен тек гүлі ғана көрініп тұрған әсем гүлді бастапқы өсіп тұрған жерінен екі фут қашықтықтан тауып алыпты. Сонымен сұрақ: көлдің тереңдігі қандай? (1 фут жуықтағанда 0,3 м-ге тең)






Кітаппен жұмыс:
№145 есеп. 53 бет
Білімін жаңғырту.
5-7 мин

Білімін жаңғырту барысында «Ортадағы қаламсап» стратегиясы н қолданып, оқушылар жұптаса жұмыс жасайды.Әр түрлі уақыттарда оқушылар әр түрлі тапсырмалар алады. Ойларымен бөлісіп, тапсырманы орындайды.
Әр оқушы бірнеше оқушымен жұптасып шығады, бірге тапсырма орындайды.
Жұптаса отырып, бір-бірін тексереді.
Қай тапсырма қиындық туғызды? Қиындық неде болды?

Қосымша 1

Мәселелік тапсырма
2 мин

Тапсырма:
Тікүшбұрыштың кез-келген қабырғасын айналдырғанда қандай фигура пайда болады? (пайда болған фигураны өмірде қай жерлерде кездестіреміз.

презентация

ФБ
8 мин




Карточка

Рефлексия
2 мин



«Өзіңді бағала!» әдісі
Мақсаты: Оқушылардың өзін қалай және қандай дәрежеде бағалайтынын анықтау

Жеткен жетістігім

Өзімді қабылдағаным

Өзімді бағалағаным









Менің ұраным
Шаршама, талма, тек алға!




Презентация

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы











Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет