Сабақтың тақырыбы Атомдардың электртерістілігі. Валенттілік. Атомдардың тотығу дәрежесі. Мақсаты



бет1/4
Дата18.03.2017
өлшемі0,61 Mb.
#11987
түріСабақ
  1   2   3   4
10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Атомдардың электртерістілігі. Валенттілік . Атомдардың тотығу дәрежесі.

Мақсаты :

Атомдардың электртерістілігі, валенттілік, атомдардың тотығу дәрежесі туралы түсінікті қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады. Тотығу дәрежесін пайдаланып, тиісті реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады


Күтілетін нәтиже:

ЭТ, валенттілік ,тотығу дәрежелері ұғымдарын пайдаланып реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады және практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.



Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.



Үйге тапсырма

§1.8. №4,5

Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Білу


Ұйымдастыру кезеңі

Химиялық элементтердің радиактивті атомдары туралы түсінік. «Миға шабуыл»



Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.



Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Атомдардың электртерістілігі.

2-топ. Валенттілік .

3-топ. Атомдардың тотығу дәрежесі.



Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын орындайды, оны

түсіндіреді.



Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Оқулықтан валенттіліккеесептер шешу.

Есептердің шығару жолдарын салыстырады. Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.



10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Жай және күрделі бейорганикалық заттардың жіктелуі.

Мақсаты :

Жай және күрделі бейорганикалық заттардың жіктелуі туралы түсінік қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады. Генетикалық байланыс ұғымын пайдаланып олардың тиісті реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады


Күтілетін нәтиже:

Оксид,негіз ,қышқыл,тұз формулаларын жазуға қалыптасады және практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.



Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.



Үйге тапсырма

§1.10 № 5,6

Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Білу


Ұйымдастыру кезеңі

«Негізгі және период бша химиялық элемент.өзгеретін қас.» тақырыбы бойынша сұрақтар «Миға шабуыл»




Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.



Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Оксидтер

2-топ. Негіздер

3-топ. Қышқылдар

4-топ. Тұздар


Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын төрт топ орындайды және

түсіндіреді.




Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.


Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Оқулықтан генетикалық байланыска тапсырмалар орындау.


Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.


10 сынып Қысқа мерзімді жоспар





Сабақтың тақырыбы

Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі




Сілтеме

Оқулық . Интернет.химия есептер жинағы




Жалпы мақсат

Химиялық байланыс ұғымын енгізу арқылы атом құрылысы мен оның қасиеті жайлы оқушылардың көзқарасын нақтылау және химиялық байланыс типін қайталау




Оқушылар үшін оқу нәтижесі

Бір –бірімен әңгімелесе отырып ,өз ойларын бөлісу арқылы өзара ынтымақтастықтың орнауы және достық қарым –қатынастың қалыптасуы сонымен қатар тапсырманы тәжірибе жүзінде зерттеге үйренеді




Сабақта туындаған негізгі идеялар

Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі ұғымын енгізу арқылы атом құрылысы мен оның қасиеті жайлы оқушылар көзқарасы нақтыланады және химиялық байланыс типін еске түсіреді




Дерек көздер мен жабдықтар

Интерактивті тақта, стикерлер, маркерлер, интернет желісі. электронды оқулық.

Вертуальды зертхана,қималар,парафин,сіріңке т.б








Тапсырмалар

  1. Топқа бөлу ,әр топ өз аттарыын тақырыпқа сай атап ,қорғау

  2. Мәтін мен жұмыс

  3. №1 Атомқұрылысын анықтау 5 пер

  4. №2 Атом құрамын анықтау 3-4 пер

  5. №3 оқулық б/ша тапсырмаларды орындау

  6. Сұрақтарды жауап




Сабақтың барысы







Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс – әрекеті





  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Сергіту сәті

  3. Сұрақ-жауап арқылы өтілетін сабақтың тақырыбын анықтау және оқушылардың қажеттілігіне сәйкес мақсатын анықтау мақсатын анықтау

1.Химиялық байланыс түрлері

2.периодтық жүйе б/ша элементтердің атом құрамы қалай анықталады 3.плюсті және поюссіз байланыстар қалай итүзіледі



.

Сұраққа жауап:

1.химия байланыс түрлері 4

2.әрбір элементтің реттік саны сол элементтің ядро заряды мен электрон санын көрсетеді

3.полюсті байланыс ЭТ б/ша аз айырмаш.бар беймет.арасында түз Плюссіз байл.ЭТ бірдей беймет.арасында түзіледі





«Диалогтік оқыту арқылы» әр топқа оқулықтан мәтіндік тапсырма беру


  1. Топ1. Ковалентті байланыс. 2.ТопМеталдық байланыс

3.ТопКовалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі

Әр топ мүшелері өз идеяларын ортаға салып .Бір шешімге келеді және нәтижесін постерлерге жазады






Үй тапсырмасымен біріктіре отырып Сабақты бекіту

Химия есептер хинағындағын пайдаланып өтілген тақырыптарға сәйкес келетін есептерді орындау




Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды.

  1. Бейорг.қосылыст.маңызды кл.ата?

  2. Химиялық байланыс қалай түзіледі және олар нешеге жіктеледі?

  3. Неліктен метан молекуласының арасында ков.полюсті байл.түзіледітүзіледі?

Оқушылар өз жауптарын мысал келтіре отырып немесе АКТ пайдаланып жауап береді



Критерий бойынша

бағалау. Кері байланыс «Смайликтер » тәсілі









Үйге тапсырма: §2.1,2,3№ 6,8

Иондық байланысжәне иондық кристалдық тор.Металдық байланыс және металдықкристалдық тор.


10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі

Мақсаты :

Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмітуралы түсінік қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады және тиісті реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады


Күтілетін нәтиже:

Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі б/ша кешенді қосылыстар жайлы түсінік қалыптасады және практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.



Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.



Үйге тапсырма

§2.1,2,3 № 6,8

Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Білу


Ұйымдастыру кезеңі

«Атом құрылысы. Химиялық элементтің ПЖ мен ПЗ» тарауы б\ша тест



Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Жеке жұмыс.



Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Ковалентті байланыс

2-топ. Ковалентті байланыстың донорлы акцепторлы механизм б/ша түзілуі

3-топ. Кешенді қосылыстар

4-топ. Полюсті және полюссіз ков.байланыс


Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын төрт топ орындайды және

түсіндіреді.



Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Оқулықтан тапсырмалар орындау.

Есептердің шығару жолдарын салыстырады. Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.

10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Иондық байланыс және иондық кристалдық тор.Металдық байланыс және металдықкристалдық тор.

Мақсаты :

Иондық байланыс, иондық кристалдық тор, металдық байланыс және металдықкристалдық тор туралы түсінік қалыптастырып, оны есеп шығаруда және тиісті реакция теңдеулерін жазуға қолданады

Күтілетін нәтиже:

Иондық байланыс, иондық кристалдық тор, металдық байланыс және металдықкристалдық торжайлы түсінік қалыптасады және практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.



Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.



Үйге тапсырма

§2.4,5 № 7,8

Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Білу


Ұйымдастыру кезеңі«Ковалентті байланыс» тақырыбы бойынша сұрақтар.

«Миға шабуыл»



Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.



Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Иондық байланыс

2-топ. Иондық кристалдық тор.

3-топ. Металдық байланыс

4-топ.Металдықкристалдық тор.


Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын төрт топ орындайды және

түсіндіреді.




Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.


Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Оқулықтан тапсырмалар орындау.


Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау.

2 жұлдыз ,бір тілек



Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.

10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Сутектік байланыс

Мақсаты :

Сутектік байланыс туралы түсінік қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады және тиісті реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады


Күтілетін нәтиже:

Сутектік байланыс жайлы түсінік қалыптасады және практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.



Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.



Үйге тапсырма

§2.6 № 6,7

Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Білу


Ұйымдастыру кезеңі

«Химиялық байланыс» тақырыбы бойынша сұрақтар «Миға шабуыл»



Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.



Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Сутектік байланыс

2-топ.Сутектік байланыс заттар қасиеттеріне қалай әсер етеді

3-топ. Сутектік байланыс қандай заттар арасында түзіледі?

4-топ. Мұздың құрылымының қалыптасуына сутектік байланыстың рөлі қандай?


Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын орындау

1-топ. 8-42

2-топ. 8-43

3-топ. 8-53

4-топ. 8-53


Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Деңгейлік тапсырмалар шешу.

Есептердің шығару жолдарын салыстырады. Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет