Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
|
Математикалық статистика және ықтималдықтар теориясы
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:Абубакирова Х. А.
|
Тобы:
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Бернулли формуласы және оның салдары.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
|
Бернулли формуласының салдары, тақырыпқа есептер құрастыру және шығару;
|
Сабақтың мақсаты
|
n сынақтар нәтижесіндегі ықтималдықты анықтайтын Бернулли формуласымен танысу және үлкен сандар заңына түсінік беру.
|
Бағалау критерийі
|
Бернулли формуласының салдары. Тақырып аясында есептер құрастырып, есептер шығара алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминалогия: Бернулли, Бернлли формуласының салдары;
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Бернулли деген........
Бернулли формуласының салдары ......
|
Құндылықтарға баулу
|
Кең ауқымдағы дағдылар мен бірлікте жеке қасиеттердің дамуы «Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік», «ынтымақтастық», «еңбек пен шығармашылық», «ашықтық», «өмір бойы білім алу» т.с.с.
|
Пәнаралық байланыс
|
Сызу, сызба жұмыстарын өмірде қолдана алуы.
|
Алдыңғы білім
|
Толық ықтималдықтар және Байес формуласыны біледі.
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Қосымша сұрақтар қою, кеспе қағаздарын тарқату
Оқушылардың теориялық білімін практикада қолдана алуы, өз бетінше есеп шығару дағдысын қалыптастыру.
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Сыныпта белсенді қатысып, сұрақтарға дұрыс жауап беріп, есептерді дұрыс орындап отырған оқушыларды қолдау мақтау, мадақтап отыру
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Сынып топтық жұмысқа ыңғайлы түрде жабдықталады. Оқушыларға түрлі әрекеттермен (тәсілдермен) жұмыс жасау ұсынылады
|
Ресурстар
|
Кеспе қағаздар, А4 қағазы, маркерлер
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Сәлемдесу.
Сынып ішінде жағымды психоло-гиялық ахуал қалыптастыру. «Гүлмен тілек» стратегиясы.
Өткен сабақтарда өтілген материалды еске түсіру мақсатында «ББҮ» кестесін толтыру.
|
Сабақтың ортасы
35 мин
|
Жаңа сабақ
Бернулли формуласы.
А оқиғасы р ықтималдығымен орындалсын. Осы сынақты бірнеше рет қайталағанда әрбір сынақ нәтижесі өзге сынақ нәтижелеріне әсер етпесе, онда мұндай сынақтарды тәуелсіз сынақтар деп атайды.
n сынақ нәтижесінде А оқиғасы m рет орындалсын. Онда көрсетілген тізбеде А оқиғасы m рет, ал оқиғасы n-m рет кездеседі. Сондықтан белгілі бір тәртіппен А оқиғасының n сынақта m рет орындалу ықтималдығы:
А оқиғасының n сынақта m рет орындалу ықтималдығы былай анықталады:
(1)
(1) формуланы Бернулли формуласы деп атайды. Осыдан
n сынақта А оқиғасының m1 мен m2 аралығында орындалу ықтималдығы
(2)
теңдігімен анықталады.
Ал оқиғаның n сынақта оқиғаның кем дегенде бір рет орындалу ықтималдығы
(3)
Егер ықтималдығы сандарының ең үлкен болса, онда m0 –ді А оқиғасының n сынақта орындалуының ең ықтималды саны деп атайды. Бұл сан
(4)
теңсіздігімен анықталады.
Егер n сынақ жүргізгенде А оқиғасы m рет орындалған болса, онда кез келген саны үшін:
(5) теңсіздігі орындалады.
Теорема. Егер тәуелсіз n сынақтың әрқайсысында А оқиғасы з ықтималдығымен орындалатын болса, онда салыстырмалы жиілігі m/n мен кез келген саны үшін:
қатынасы орындалады.
|
Сабақтың соңы
5мин
|
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:
- нені білді, нені үйренді;
- не әлі де түсініксіз;
- қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет.
Қорытындылау:
Мүмкін болған тұста оқушылар өз жұмысын және сыныптастарының жұмыстарын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады.
Үйге тапсырма
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Сабақты қорытындылауда «Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісін қолдану:
Осылайша оқытушы студенттердің өткен сабақтан қандай білім алғанын біледі.
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|