Бекітемін: _______________
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасарының у.м.а: Абдрахманова А. Б
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Эукариоттық жасушаның құрлысы ерекшеліктері тақырыбы бойынша қорытынды
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық студенттер :прокариот және эукариот жасушаларының құрылысын біледі.
|
Студенттер басым бөлігі: прокариоттар мен эукариоттардың құрылыс ерекшеліктерін анықтап,органойдтерін сипаттайды.
|
Кейбір студенттер :прокариот пен эукариот жасушаларының қасиеттерін анықтап, құрылысын салыстырады.
|
Бағалау критерийі
|
-Цитология, жасуша, прокариот, эукариот, анцит, органоид терминдеріне анықтама бере алады.
-Прокариоттардың эукариоттардан ерекшеліктерін ажырата алады.
-Прокариоттардың органоидтарын жіктейді, қызметін негіздейді.
-Эукариоттарға және прокариоттарға жататын организмді жүйелейді.
- Эукариоттардың органоидтарын, олардың қызметін нақтылайды.
-Прокариоттар мен эуакриоттарды салыстыра алады.
-Жасуша үшін органоидтардың маңызына баға береді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Студенттер... істей алады Прокариот және эукариот жасушаларының құрылысын салыстырып, органоидтарын жіктеп, олардың қызметін нақтылай алады.
|
Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері:Қабықша, цитоплазма, ядро, эукариоттар, прокариоттар, рибосомалар, митохондрия, Гольджи аппараты, ядрошық, хромосомалар, кариоплазма, пластид
тер, автолиз, лизосомалар, ЭПТ, вакуоль, жасушалық шырын.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
|
Талқылауға арналған тармақтар:Хромосомалардың жасуша үшін маңызы зор, өйткені....
|
Сіз тек өсімдік жасушасына тән органоидты айта аласыз ба?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:эукариоттар мен прокариоттарды салыстыру үшін, жасушаның құрылыс ерекшелігін білу қажет, себебі.....
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының үшінші құндылығы. «Зайырлы қоғам және жоғары руханият»негізінде оқушыларды қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты білім беру, денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытуға тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Цитология, микробиология, бактериология (пәнішілік байланыс)
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Жағымды психологиялық ахуал. Студенттерді шаттық шеңберіне тұрғызу «Жүректен жүрекке» әдісімен бір - біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді
Шағын топтарға топтастыру.
Шағын топтарға топтастыруда аралас топ құру үшін «Бір шанырақ астында"әдісі арқылы 5 түрлі түсті ленталарды әр оқушы өзіне ұнаған түсті таңдайды және сол түсті табиғатпен байланыстырып, сыныптастарына жақсы лебізін жеткізеді. Сол түстер арқылы 5 шағын топтарға топтастырылады.
Тапсырма 1. Алдыңғы білімдеріңізді еске түсіру үшін, сұрақтарға жауап беріңіз.
-
Жасуша дегеніміз не?
-
Өсімдік және жануар жасушалары қандай үш бөліктен тұрады?
-
Прокариот жасушаларының эукариот жасушаларынан қандай айырмашылығы бар?
-
Оларға қандай ағзалар жатады?
-
Жасуша қабығы, ядро, вакуоль мен пластидтер не үшін керек?
-
Өсімдік жасушасының жануар жасушасынан қандай айырмашылығы бар?
Қолданылатын әдіс-тәсіл:«Кофе таяқшалары»
Ұйымдастыру формасы: жеке жұмыс
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам»әдісі арқылы
|
Түрлі түсті ленталар
сұрақтар
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма2. Мәтінді оқи отырып, суреттен прокариот және эукариот жасушаларының құрылысын көрсетіп жазыңыз.

(жасуша қабықшасы, цитоплазма, ядро және басқа органоидтар)
|