Сабақтың тақырыбы: Жыл мезгілдері
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:Жыл мезгілдері туралы жалпы түсінік беріп,оларды бір бірінен ажырата білу және екітілділік принциптерді қолдана отырып,жаңа тақырыпты кеңінен таныту;
Тәрбиелігі:Тілді құрметтеуге , сауатты әрі көркем жазуға тәрбиелеу;
Дамытушылығы: Оқушылардың сөздік қорын дамытып, жүйрік ойлау қабілеттерін дамыту;
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, тірек-сызба,географиялық карта, интерактивті тақта т.б
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, тірек-сызба ,суретпен жумыс.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: ағылшын, дүниетану, музыка
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру
А. Амандасу, сынып тазалығы;
Ә. Оқушыларды түгендеу;
Психологиялық дайындық
Мейірімді жүрекпен,
Ақпейілді тілекпен,
Амандасып алайық,
Бір жадырап қалайық!
- Балалар бүгінгі сабағымыз басқа сабақтарға қарағанда ерекше деп айтуымызға болады. Себебі бүгін бізде кіріктірілген ашық сабақ. Яғни біз сендерді қазақ тілі пәні бойынша ғана емес, ағылышын пәнінен не білетінідеріңді тексереміз.
— Балалар бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр. «Қонақ аз отырып көп сынайды» — деген қазақтың мақалы бар. Бүгінгі сабақта білімімізді көрсетеміз.
Шатық шеңберін жасайық, ортаға оқушыларды жинап, өздеріне жылы тілек тілейді.
Топқа бөлу (4-қыс,жаз,көктем,күз) - қар,аяз,жаңа жыл - ыстық,күн,каникул - қар ериді,жылы,бәйшешек - суытады,жаңбыр,сарғаяды.
— Бүгінгі сабағымыздың мақсаты мен жоспары тақтада жазылып тұр. Олай болса танысайық.
— Мына жоспармен жұмыс істейміз.
«Қына тасқа бітеді, білім басқа бітеді»
«Жұмыла көтерген жүк жеңіл»
«Еңбек түбі береке»
«Бойы сергектің ойы да сергек»
«Кімнің ойы жүйрік?»
«Білгенге маржан, білмегенге арзан»
— Бірінші жоспар «Қына тасқа бітеді, білім басқа бітеді» дегендей тірек— сызба арқылы өткен тақырыпты яғни үй тапсырмасын тексереміз.
— Өткен сабақтақтағы сөздермен ережені қайталайық? (білім қоржыны-4 қоржында тәуелдік жалғауы бар сөздерді табу) өзін-өзі бағалау
Әжем,қаламыңыз,баламыз,кітабың,парталарың,қаламдары,дәптерің,отбасым,тақталарың,сыныбың,сөмкесі,сызғышы,оқушылар,кітап,жыл мезгілі.
- Кане оқушылар үй тапсырманы әрі қарай «Сандарды сөйлет» ойынымен жалғастырайық(тақтаға сөздермен сандар жазылады, кейін бір-бірін тексереді,бір-бірін бағалау), топтық жұмыс
Аққала (1), мұзайдыны (льдовый каток 2), қатысу – участвовать(3), қақпашы – воратарь (4), жылдам – быстро(5).
— Жақсы өткен тақырыптарды қайталадық.
Келесі жоспар:
Екінші жоспар:«Жұмыла көтерген жүк жеңіл» Жаңа сабақ.
- Оқушылар бүгінгі тақырыбымыз мына дыбыстар арқылы табамыз,Жыл мезгілдері деп аталады. Канеки Жыл мезгілі қалай аударылады?ал ағылшын тілінде қалай болады?
- Қандай жыл мезгілдерін білесіңдер?
- Жаңа сабағымызға қажетті сөздікпен танысайық.(1---2--3)
Күн- солнце
Жаңбыр -дождь
Қар жауады- снег пойдет
Жел- ветер
Бұлт- облако, тучи
Күн бұлтты- пасмурно
Қар ериді – тает снег
Слайд шоу.
— Балалар суретке қарап әңгіме құрындар.
Дәптермен жұмыс
— Бүгінгі күннің ретін дәптерге жазыңдар.
Үшінші жоспар: «Еңбек түбі береке».
Өз беттеріңмен еңбектеніп жаттығу орындайсыңдар. Бұл сөздер прешепкада ілініп тұрады.
Үйлестірме қағазы (көп нүктенің орнына керекті сөздерді койып жазыңдар)
Көктем .......... . Көктемде ............ . Қыста ............... . ........... қар жауады.
................. жапырақтар сарғаяды. ............. құстар ұшып келеді. ........... аяз, боран болады. Маған ....... мезгілі ұнайды.
Төртінші жоспар: « Бойы сергектің ойы да сергек»
Сергіту сәті (КӨҢІЛДІ КҮН)
ПРОБЛЕМАЛЫҚ СҰРАҚ- Хат келу. Қостанайдағы қар көптігінің пайдасы мен зияны?
Бесінші жоспар: «Кімнің ойы жүйрік?»
Алдар көсенің қоржыны
Қүзде, жазта, қос, күктем, қар үриді, жазз, наурыс,сәуыр, мезгүл, қолақшын.
( Осы сөздердің қатесін табу)
- Ойларыңның жүйрік екенін көрдік.
Алтыншы жоспар: «Білгенге маржан , білмегенге арзан»
Қорыту (постермен жұмыс)
- Оқушылар бүгінгі сабақтан не біліп не үйрендіңдер?
Қандай жаңа сөздермен танысып үйрендіңдер?
Үй тапсырмасы: «Менің сүйікті жыл мезгілім» суретін салу
Бағалау: Оқушыларды сабаққа қатысқандарына байланысты бағалау.
-«Қонағыңнан алтын алма, алғыс ал» дегендей бүгінгі сабағымыз аяқталды.
Сабақтың тақырыбы: Жыл мезгілдері.
Сабақтың міндеттері: білімділік – «Жыл мезгілдері» көріністерін сипаттау арқылы оқушыны байланыстырып сөйлеуге үйрету;
Дамытушылық – түрлі тапсырмаларды орындай отырып, оқушылардың ой өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Оқушыларға бағыт- бағдар бере отырып, өз беттерінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелік – оқушыларды жыл мезгілінің әр уақытын сүйіп, қадірлеуге баулу. Туған жердің табиғатын сүюге, оны қорғауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер: жыл мезгілдері туралы толық түсінік алу; топта қарым-қатынас жасай білуді үйренуі; қазақ тілінде оқып , сауатты жаза білу жұмыстарын жандандыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ:
Сабақтың әдісі: жазу және оқу арқылы сын тұрғысынан ойлау; «Ақылды доп» әдісі; диалогтік оқыту әдісі; топпен, жұппен жұмыс;
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, қазақ тілі.
Сабақтың көрнекілігі: «Жыл мезгілдері» тақырыбына арналған суреттер, плакат, маркер, АКТ, слайдтар, доп.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, түгелдеу, шаттық шеңберін құру, топқа бөлу. Жыл мезгілдерінің суреттері бойынша оқушыларды 4 топқа бөлу, топ көшбасшысын тағайындау.
Үй тапсырмасын сұрау. Сұрақ – жауап «Ақылды доп» әдісі арқылы.
Бір жылда неше ай бар?
Бір айда неше күн бар?
Бір айда неше апта бар?
Бір аптада неше күн бар?
Бір тәулікте неше сағат бар?
Бір сағатта неше минут бар?
Бір минутта неше секунд бар?
Бір жылда неше күн бар?
1.Бір жылда неше мезгіл бар?
2.4 мезгілді атаңдар.
3.Қазір қандай мезгіл?
4.Күз айлары қандай?
5.Күзден кейін қандай мезгіл?
Мағынаны тану.
Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру. Ассоциация әдісі бойынша жыл мезгілдерімен таныстыру.
Топтарды жаңа сөздермен таныстыру.
жыл мезгілдері – времена года
каникулда – на каникулах
Жаңа сөздерді оқушылар оқып, сөз тіркестерін құрастырады.
Топпен жұмыс.
4 топтың оқушылары плакатқа жыл мезгілдерінің суреттерін түсіріп, әңгімелеп береді.
топ жаз мезгілін сипаттап айтып береді
топ күз мезгілін
топ қыс мезгілін
топ көктем мезгілін
Тапсырманы әр топтың топ басшылары бағдаршам арқылы бағалайды. Толық жауап берген топты «жасыл» түспен, орташа жауап берген топты «сары» түспен, төмен жауап берген топты «қызыл» түспен бағалайды.
3-тапсырма бойынша сөйлемдерді толықтырып жазады. Тақтамен жұмыс. Әр топ өз мезгіліне байланысты сөйлемдер құрастырып жазады. Мысалы: Көктемде мен саябаққа барамын. Жазда мен лагерьге барамын. Күзде мен мектепке барамын. Қыста мен стадионға барамын.
Мұғалімнің тарапынан формативті бағалау беріліп отырады.
Сергіту сәті.
тапсырма. Төрт сөйлем құрап айт. «Қашан ?» — сұрағына жауап береді.
Маусымда ,шілдеде, тамызда күн ыстық . Қыркүйекте , қазанда, қарашада күн салқындайды. Желтоқсанда, қаңтарда, ақпанда күн суық болады. Наурызда ,сәуірде, мамырда күн жылы.
«Ойнайық та, ойлайық»
Тапсырма жыл мезгілдерінен болады. Әр слайд шығар алдында бір жыл мезгілі туралы өлең шумағы оқылады. Қай мезгіл екенін оқушылар табу керек.
Ауыл алды ақша қар,
Ақша қарда топ бала.
Соғып жатыр аққала,
Жалқауы жоқ жұмысқа.
(қыс)
Тапталады табанға,
Судыр – судыр жапырақ.
Өрттей сары бояуға,
Малынғандай атырап.
(күз)
Көктен тартып күн нұрын,
Жерден тартып жылылық.
Әнін тыңдап бұлбұлдың.
Бәйшешектер тұр күліп.
(көктем)
Тамыз жомарт бұйырды,
Пісті қауын, алма, өрік.
Жүзім ,алмұрт үйілді,
Дастарқанға сән беріп.
(жаз)
Сөзжұмбақ шешу.
Ай аттары.
1.Үшінші ай аты. 2. Тоғызыншы ай аты. 3. Екінші ай аты. 4. Қыстың бірінші айы. 5. Бірінші ай аты.
Бесінші ай аты. 7. Он бірінші ай. 8. Үшінші жаз айы.
«Тапқыр болсаң, тауып көр»
Знай – біл, Совесть –ар,
Язык — … Есть — …
Берег – жаға, Прибавь – қос,
Оценка — … Друг — …
Расческа – тарақ, Вода – су,
Урок — … Флаг — …
Белка – тиін, Шаг – қадам,
Одежда — … Человек — …
Ой толғаныс сәті. Оқушыларға мұғалім тарапынан рефлексия парақтары таратылады, ал оқушылар өздерінің сабақтан алған әсерлерін жазады. Екі жұлдыз , бір тілек.
Бағалау.
Үйге тапсырма: 4-тапсырма.
Достарыңызбен бөлісу: |