Сабақтың тақырыбы: Мәлік Ғабдуллин. Тау қыраны Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)



Дата04.07.2018
өлшемі38,04 Kb.
#46804
түріСабақ

САБАҚ: Әдебиеттік оқу

Мектеп :Жаңашаруа қазақ орта

Күні:

Мұғалімнің есімі: Мұратова Кенжегүл

СЫНЫП: 4

Қатысқандар саны:12

Қатыспағандар саны:3

Сабақтың тақырыбы:

Мәлік Ғабдуллин. Тау қыраны

Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

Оқушыларға қазақ батыры Мәлік Ғабдуллин мен оның майдандас досы Төлеген Тоқтаровтың ерліктері туралы әңгімелеу, мәтін бөліктеріне ат қойып, әсерлі әңгімелей білуге үйрету; Тапсырмалар арқылы сыни тұрғыдан ойлауды үйрету арқылы ой өрісін дамыту.


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Сабақ мақсаттары

  • Оқушыларға қазақ батыры Мәлік Ғабдуллин мен оның майдандас досы Төлеген Тоқтаровтың ерліктері туралы әңгімеледі

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Мәтін бөліктеріне ат қойып әңгімелей білді.

Кейбір оқушылар:

  • Тапсырмалар арқылы сыни ойланды.

Ойлау деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

1) Мәтіннің әр бөлімінің негізгі ойын анықтап, сипаттау, саралау, талдау жұмыстарын жүргізе алады.

2)Жеке ойларын ортаға сала алады.Топқа ойын еркін жеткізе алады.

3)Сабақ соңында оқушылар Ұлы отан соғысы туралы алған білімдерін өзгелермен бөлісе алады.

4)Басқаны үйрету жауапкершілігін сезіне алады.





Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

  • Мәтіннің мазмұнын түсініп оқиды.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Бородино, офицер, дивизия, генерал, арттилерия.

Сыныптағы диолог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

«Соғыс» сөзіне ассоциация (оқушылар пікірін тыңдау).

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Төлеген Тоқтаровқа арнап өлең жаза алады.

Алдыңғы тақырып

М.Хакімжанова.Бала Мәншүк

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Жоспарланған жаттығулар мен тапсырмалар

Ресурстар/

Оқу үшін бағалау

Басталуы 10 мин

2 мин

І.Ұйымдастыру кезеңі: Жүректен- жүрекке шеңберде тұрып бір-біріне

Жүрекше
Гүлдер арқылы топқа бөлу

3 мин

ІІ.Топқа бөлу:

1-топ. Ынтымақ

2-топ .Бірлік

3-топ.Бейбітшілік



7 мин

ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

«Уақыт шеңбері » әдісі

Әр топ бір бөлімнен түсінгендерін абзац бойынша кезек-кезек айтып шығады.


Оқушылар сұрақтарға жауап беруде қателескен тұстарын сыныптастарының көмегі арқылы түзетеді.

Ортасы

25 мин

3 мин
7 мин

ІV.Миға шабуыл әдісі арқылы тақырыпты ашу.Ой қозғау.

1.Жамбыл Жабаев туралы видиодан үзінді.



V.Тапсырма.

Ынтымақ тобы- Өлеңді мәнерлеп тізбектеп оқып,өз түсінгендерін айту.

Бірлік тобы- Жамбыл атамызға арнап өлең жазу.


Тапсырма барысында топ басшылары бағалау парақтары арқылы бағалайды.

1мин
1 мин
10 мин
3 мин

Сергіту сәті. Поэзиялық сәт «Ленинградтық өрендерім» өлеңін тыңдау.

Сөздік жұмысы

Гвардеец – әскер жауынгер.

Жапан – жер жүзі әлемі.

Қаймықпай, тайынбай – қорықпай



VІ.Тапсырма:

«Ойлан, топтас, талқыла!»

1-топ «Егер мен батыр болсам…» тақырыбына эссе жазады.

2-топ Батырлық ерлік туралы мақал -мәтел жазу

Жеке жұмыс.Мына шығармалардың аты мен авторын сәйкестендір:

1.Берілген үзінді қай шығармадан алынған?

«

М.Кәкімжанова Тау қыраны



М.Ғабдуллин Балама хат

Ә.Нұрмұханова Бала Мәншүк

Ж.Жабаев Шығыс шынары


Оқушыларды ынталандыру мақсатында смайликпен бағалау.

Аяқталуы 10 мин


7 мин


Қорытынды тапсырма: «Серпілген сауал»әдісі бойынша бір-біріне сұрақтар қою.

1.Жамбыл ата баласына хатты қай кезеңде жазған?



Жауап: Ұлы Отан соғысы жылдары жазған.

2. Ұлы Отан соғысында ерлікпен қаза тапқан батырлар туралы кімдер туралы айтуға болады?



Жауап:Кеңес Одағының батыры атағын алған Ә.Молдағұлова,М.Мәметова,Т.Тоқтаров,Т.Бегелдинов, Б.Момышұлдарын атауға болады

3.Біздер «Мен соғысты жек көрем» тарауында осы аталған батырлары жайлы қандай әңгімемен таныстық?



Жауап:Әзиза Нұрмаханованың Әлия Молдағұлова жайлы «Шығыс шынары»,М.Кәкімжанованың Мәншүк Мәметова жайлы «Бала Мәншүк», М.Ғабдуллиннің Төлеген тоқтаров жайлы «Тау қыраны», Ж.Жабаевтың «Балама хат» көркем шығармаларымен таныстық.

4.Шыгыс шынарын ес3не



Жауап:



Доп
Жиынтық бағалау.

Қорытынды бағалау бетшесі


Дескриптор


1.Жыр алыбы Ж.Жабаев екенін білді.

2.Өлеңді оқып мазмұнын түсінді,түсінгенін өз сөзімен айтып берді.

3.Саурық, Сұраншы батырлар туралы білді

4.Ж.Жабаевқа арнау жазды.

5.Эссе жазып, өз ойын еркін жеткізе алды.

6. Батырлық ерлік туралы мақал -мәтел жазды

7.Жамбыл Жабаев туралы, оның өлеңі туралы біледі.


Бағалау өлшемі:

15 –14 «5» 13-11 – «4» 10-5 – «3» 4 тен төмен - 2











Қосымша ақпарат:

Кері байланыс:
Рефлексия:



Сұраншы ,Саурық батырлар туралы түсінік беру

«Қарлы кесек» әдісі арқылы кері байланыс беремін.


«Инсерт» әдісі арқылы рефлексия жасаймын.
Білемін / Білдім / Білгім келеді

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ – мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшықтарға сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






1.Сабақ өз мақсатына жетті ме?

2. Бүгін оқушылар не үйренді?

3. Өз уақытымды тиімді

пайдаландым ба?


Жамбылға арнау

Ақын жыршы – Жамбыл ата

Берші бірге алтын бата.

Жамбыл ата ұмытпаймыз біз сізді.

Жырға қосып өтеміз атыңызды.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет