Сабақтың тақырыбы: осман империясы



Дата09.08.2017
өлшемі25,44 Kb.
#23007
түріСабақ
8 сынып Дүние жүзі тарихы 05.12.2015жыл
Сабақтың тақырыбы: $7. Осман империясы

Мақсаты: ХҮІІ - ХҮІІІ ғасырлардағы Осман Империясының ішкі және сыртқы саясатын оқыту.

Білімділік: Осман империясының сыртқы саясатындағы жүргізген соғыс қимылдарын, халықтың наразылық көтерілістерін, империяның әлеуметтік - экономикалық жағдайын, елдегі реформалар жөнінде жалпы мағлұмат беру.

Тәрбиелік: Осман империясы жүргізген соғыстарының салдарын талдай отырып, оқушыларды бейбітшілдікке, өзге елдің мүддесін өз елінің мүддесімен қатар қоя алатын парасаттылыққа тәрбиелеу.

Дамытушылық: ХҮІІІ ғасырдағы Осман империясының саясатына, халық көтерілістері мен ұлт - азаттық қозғалыстарға оқушылардың өзіндік көзқарасын қалыптастыру.

Көрнекілігі: компьютер, хронологиялық кесте, саяси карта.

Сабақ түрі: ойын сабақ
Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру



ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: (оқушыларға үш сұрақтан сұрақтар беру)

1. Сихта мемлекеті туралы айтып бер

2. Махараштра Үндістанның қай бөлігінде орналасқан?

3. Шиваджи кім?

1. Үндістандағы халық көтерілістері жөнінде айтып бер.

2. Нәдір шах кім?

3. Бенгалия қай жылы бөлінді?

1. Ост - Үнді бұл не?

2. Үнділерді еуропалық қай мемлекет отарлауға кірісті?

3. Уоррен Хейстинг кім?


ІІІ. Жаңа сабақ

Жоспар:

1. ХҮІІ ғасырдағы Осман империясы

2. ХҮІІ ғасырдағы империяның жүргізген соғыстары. Елдегі дағдарыс.

3. Осман Империясының әлеуметтік - экономикалық жағдайы

4. ХҮІІІ ғасырдағы империяның ішкі және сыртқы саясаты.
Осман империясының негізін қалаушы Осман бей 1299 жылдан бастап нығайған Осман әмірлігінің толық құқылы басқарушысы болды. Ол әмірлікке Византияның кішіазиялық провинцияларын бірінен соң бірін қоса бастады. Османның мирасқорлары оның жаулап алушылық саясатын жалғастырды: ең алдымен, Кіші Азияның едәуір бөлігі бағындырылды, ол содан кейін ұрыс алаңы Балқан түбегі болды, 1400 жылы Константинопольге шабуыл басталып, одан кейін 1453 жылы Кіші Азиядағы және Балқандағы барлық византиялық аумақтар Түркияның билігіне көшті.

Жаңа дәуірдің басында Осман империясы Еуропадығы, Азиядағы, Африкадағы орасан зор аумақты иеленді. Осман империясы көрші елдерге қауіп төндіретін ірі державалардың бірі болып саналғанымен, шын мәнісінде өз ішінде біртұтас бірліктегі, тату ел бола алған жоқ, аймақта арасында шаруашылық байланыстар нашар дамыды.

1475 жылы Түрік сұлтанына қырым хандығы бағынышты болды

1514 жылы Түріктерге өзінің шығыстағы көршісі – Иранның қарсылығын жеңудің сәті түсті

1516 - 1517ж Мысыр, Сирия, Хиджаз және ондағы Мекке мен Медение қалалары түрік сұлтандығы билігіне өтті.

1696 жылы І Петр Азов бекінісін Түріктерден тартып алды.

1699 жылы Карловыда келісімшарт болды
ІҮ. Сабақты қорытындылау:

1) ХҮІІ ғасырда Осман империясы қуатты держава ретінде танылды;

2) Экономикалық жағынан саяси құлдырауды бастан кешкен, дағдарыс үстіндегі ел болды;

3) ХҮІІІ ғасырда Осман империясының халықаралық жағдайы оның әскери - экономикалық әлсіздігіне орай нашарлады.



ҮІ. Бағалау

Ү. Үйге тапсырма: Оқу, мазмұндау, сұрақтарға жауап беру.

Тексерген:

ДОТІЖО: Жумадиллаев Ж.О.
Каталог: uploads -> doc -> 0a1a
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0a1a -> Сабақтың тақырыбы Табиғатқа саяхат Сабақтың жалпы мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет