Сынып
|
3 «Ж»
3 «Б», «В»
|
күні
|
1. 09.15ж.
2. 09.15ж.
|
Сабақтың тақырыбы
|
Отбасы мүшелері
|
Сабақтың мақсаты
|
Білімділік: Оқушыларға қоғам мүшелері, қоғам басшысы, қоғамның алып жатқан аймағы, қоғам - бізді қоршаған орта ұғымын ашу. - Отбасы - шағын қоғам, отбасының мүшелері, отбасының басшысы, отбасы - біздің тірегіміз, біздің шаңырақ ұғымдарын ашқызу
Дамытушылық: Отбасы дәстүрі, отбасындағы қарым - қатынастар туралы түсініктер бере отырып, оқушының қоғамдағы дүниетанымдық көзқарастарын ашу, зерттеу, талдау, халықтық педагогиканың отбасы тәрбиесіндегі алар орнын ашып көрсету.
Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын мазмұнды тілде жеткізу, олардың өзара ұжымдаса жұмыс істеу, шығармашылық ізденіске түсу біліктерін жетілдіру. -
|
Сабақтың типі
|
Түсіндіру, дағдыны дамыту сабағы
|
Қолданылатын әдіс –тәсілдер
|
Баяндау, сұрақ –жауап, сурет бойынша жұмысы, деңгейлік тапсырмалар, тілдесім Түсіндіру,
|
Сабақтың көрнекілігі
|
Суреттер, кестелер, кеспе қағаздары, тест сұрақтары
|
Сабақтың барысы
|
I.Ұйымдастыру кезеңі
|
Амандасу.
Әнұранды айту.
Оқушыларды түгелдеу.
Оқушыларыдың сабаққа дайындығын тексеру, сабаққа назарын аудару.
Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
|
II.Үй жұмысын тексеру
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
III.Сабақты түсіндіру, талдау
|
«Екі жұлдыз, бір тілек» тренингін жасау арқылы оқушылардың жақсы көңіл – күйлерін, сыныптың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Барлығын ортаға шығып шеңбер құрду. Мен және оқушылар бір – бірімізге допты лақтыру арқылы өз ұсыныстарымыз бен тілектерімізді білдіру
|
IV.Сабақты бекіту
Жазба жұмысы
|
1«Отбасы деген не? » туралы білімдерін тексеру және слайд арқылы отбасының орыналасу жиынтығы туралы суреттерден көрсету бойынша жұмыс (8 мин)
Қоршаған ортаны бізді қалай қабылдайды?
Отбасындағы негізгі әрекеттерді ата?
Осы аталған сұрақтар төңірегінде 3 топ жұмыс атқарып, өз ойларын, пікірлерін ортаға салып жұмыс атқарады.
Класстерді толтыру
Кітаппен жұмыс.
Менің отбасым: Менің атым -------- Менің әкемнің аты ---------- Менің анамның аты --------- Менің әжемнің аты --------- Менің атамның аты ---------- Менің ағамның аты ---------- Менің әпкемнің аты --------- Менің қарындасымның аты -------- Менің інімнің аты -------------------- Біздің үйде кішкентай нәресте, бөпеміз бар оның аты ---------------- - Қазақ халқы жас сәбиді аялап, әлпештеген, әрбір ана өз баласына арнап бесік жырын жырлаған екен. Ал енді балалар осы сөздер жалғасын кітап бойынша толтырайык
|
VI. Үйге тапсырма беру
|
5-тапсырма. Өз отбасы мүшелері туралы жазу.
|
Сынып
|
3 «Ж»
3 «Б», «В»
|
күні
|
2. 09.15ж.
4. 09.15ж.
|
Сабақтың тақырыбы
|
Отбасында
|
Сабақтың мақсаты
|
Білімділік: Отбасы туралы түсінік беру. Отбасы мүшелерінің міндеттерімен таныстыру. Өз пікірлерін айтуға, талдау жасап қорытынды шығаруға дағдыландыру. Ойлау қабілетін дамытып шығармашылық әрекетін қалыптастыру.
Дамытушылық: Отбасы дәстүрі, отбасындағы қарым - қатынастар туралы түсініктер бере отырып, оқушының қоғамдағы дүниетанымдық көзқарастарын ашу, зерттеу, талдау, халықтық педагогиканың отбасы тәрбиесіндегі алар орнын ашып көрсету.
Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын мазмұнды тілде жеткізу, олардың өзара ұжымдаса жұмыс істеу, шығармашылық ізденіске түсу біліктерін жетілдіру. -
|
Сабақтың типі
|
Түсіндіру, дағдыны дамыту сабағы
|
Қолданылатын әдіс –тәсілдер
|
Баяндау, сұрақ –жауап, сурет бойынша жұмысы, деңгейлік тапсырмалар, тілдесім Түсіндіру,
|
Сабақтың көрнекілігі
|
Суреттер, кестелер, кеспе қағаздары, тест сұрақтары
|
Сабақтың барысы
|
I.Ұйымдастыру кезеңі
|
Амандасу.
Әнұранды айту.
Оқушыларды түгелдеу.
Оқушыларыдың сабаққа дайындығын тексеру, сабаққа назарын аудару.
Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
|
II.Үй жұмысын тексеру
|
5-тапсырма. Өз отбасы мүшелері туралы жазу.
|
III.Сабақты түсіндіру, талдау
|
Отбасыларынды қандай өзгерістер болады?
Отбасы мүшелерінің міндеттерін білесіңдер ме?
|
IV.Сабақты бекіту
Қорытынды:
|
1 Отбасы әр адамның шағын отаны.Отбасынды өсіп-өніп тәрбие алады. Біз жастаймыздан өзгелерге қамқор болуды, ата-ананы үлкендерді сыйлауды, жақсы көруді отбасынан үйренеміз. Бізге ең жақын ең қымбат жандар отбасында яғни бірге жанымызда болады. Отбасы ата –әженің ұрпағынан тарап, шағын мемлекетке айналады.
Ең алдымен мәтіннің тақырыбына көңіл аудар. Мүшелері, міндет дегенді қалай түсінесің?
Ә) мәтінді түйіндеу (сұрақ- жауап арқылы)
Осы аталған тақырып көлемінде білгендерін постерге түсіріп, әр топтан қорғайды.
(сұрақ-жауап) (3 мин)
Бұл сабақты мен қалай түсіндім?
Отбасы деген не?
Білімді жетілдіруде не істеу керек?
Алған білімнің не үшін қажет деп ойлайсыңдар?
Отбасы жайлы ойлар
Отбасындағы қызықты оқиғалар
Отбасымен мен біргемін
|
VI. Үйге тапсырма беру
|
9 бет. 5-тапсырма.
|
Сынып 3 «Ж» күні 3.09. 2015ж.
Сынып 3 «Б», «В» күні 5.09. 2015ж.
Сабақтың тақырыбы: Менің әкем
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Отбасы» тақырыбында әр оқушыны өз білім деңгейінде сөйлетіп, әңгімелей білуін тексеру, тәуелдік жалғауы туралы түсінікті оқушылардың санасында берік қалыптастыру.
Дамытушылық: Байланыстырып сөйлеу дағдысын дамыту.Сөздік қорын байыту. Сауатты жазу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Үлкенді сыйлауға, «сіз» деген сөздің мағынасын оқушыларға жете түсіндіру. Үлкендермен қарым-қатынас, сыпайылық әдеттерді сіңіру, әдепті болуға тәрбиелеу
Қолданылатын әдіс –тәсілдер: түрлі әдіс –тәсілдер
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кестелер, кеспе қағаздары
Сабақты түсіндіру, талдау:
Сұрақтар қою:
Отбасында кімдер бар?
Әкең кім болып жұмыс істейді?
Қайда жұмыс істейді?
1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқу. Оқушыларға мәтінге қатысты жеке-жеке тапсырма беру
2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беру, жазылым әрекетімен жалғастыру
3-тапсырма. Диалогты оқып, қайталау
Менің әкем
Менің отбасымда төрт адам бар. Ол менің әкем, шешем, ағам және мен. Отбасымыздың үлкені – әкем. Әкемнің аты – Ерасыл. Ол 42жаста, мамандығы – жүргізуші. Әкем күнделікті жұмысына тыңғылықты қарайды. Отбасында мейірімді. Бізге әрқашан көмектеседі.
Кешке жұмыстан келгенде шаршап келеді. Біз оның көңілін көтеруге тырысамыз. Әкем үйге келгенде шаршағанын ұмытып кетемін дейді.
Біз әкемізді жақсы көреміз.
Постер бойынша осы әңгіме төңірегінде өз ойларын қағазға жеткізу қорғайтын тақырыптар:
V.Сергіту сәті: (1 мин)
Сергіту
Бір, екі, үш,
Бойға жинап кұш.
Әдемілеп жазамыз,
Күнде «бестік» аламыз.
Сабақты қорыту: Оқушылардың білімін бағалау.
Үйге тапсырма беру: 10-бет, 3-5 тапсырм
Сынып 3 «Ж» күні 7.09. 2015ж.
Сынып 3 «Б», «В» күні 7.09. 2015ж.
Сабақтың тақырыбы: Менің шешем
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сұраққа дұрыс жауап беру дағдысын молайту. Мысалдар келтіріп үйрету. Өз отбасы туралы қысқа әңгіме құрату.
Тәрбиелік: Оқушылардың отбасы мүшелерінің арасындағы қарым-қатынас жөнінде тәрбиелік әңгіме жүргізу. Отбасындағы ананың атқаратын рөлі туралы тәрбиелік әңгіме жүргізу.
Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, ойлау қабілетін дамыту барысында жұмыс жасау. Білім, білік дағдысын әрі қарай дамыту.
Қолданылатын әдіс –тәсілдер: түрлі әдіс –тәсілдер
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кестелер, кеспе қағаздары, тест сұрақтары
Сабақты түсіндіру, талдау:
Сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпты пысықтау;
Сөздік: парыз-долг
ақылды-умный
қуаныш-радость
тәрбиелі- воспитанный
сүйкімді-обаятельный
еңбекқор-трудолюбивый
ақкөңіл-добрый жаңа сөздер төңірегінде топпен бір біріне мағанасын түсінедіру
1. Отбасында ананың рөлі қандай?
2. Анаң кім болып жұмыс істейді?
3. Анаң неше жаста?
4. Қайда жұмыс істейді?
3-тапсырма. Мәтінді түсініп оқу. Оқушыларға мәтінге қатысты жеке-жеке тапсырма беру
Сергіту сәті
Жалғаулықты тастаймыз
Шынығамыз жастай біз,
Бір, екі, үш, төрт, бес,
Алайық тек баға бес.
Алты, жеті, сегіз, тоғыз, он,
Ал, кәнеки, қон.
4-тапсырма. Анасының кім болып жұмыс істейтінін нақты айтуды үйрену
Қосымша тапсырма: Тақырып бойынша сөздік диктант
Менің отбасым
іні, сіңлі, қарындас, аға, ата, әке, шеше, әже, әпке, аспаз, дәрігер, мұғалім, инженер, сатушы
Сабақты бекіту: (сұрақ-жауап) (3 мин)
1.Анасы бар адам бай ма?
Ана беген кім?
3 Бұл сабақты мен қалай түсіндім?
Өздігінен білім алудың әдістері қандай?
Білімді өмірлік тәжірибеде қолдану деген не?
Алған білімнің не үшін қажет деп ойлайсыңдар?
Сабақты қорыту: Оқушылардың білімін бағалау.
Үйге тапсырма беру: 16-бет, 5- тапсырма, сөздік жаттау, өз анасы туралы жазып келу.
Сынып 3 «Ж» күні 10.09. 2015ж.
Сынып 3 «Б», «В» күні 12.09. 2015ж.
Тақырыбы: Менің інім.
Мақсаты: 1. Оқушыларға отбасы жайлы түсінік беру, отбасы мүшесі іні жайлы ұғындыру, жаңа материалды көрнекіліктер арқылы түсіндіру, жіктеу есімдігін қайталау;
2. Оқушылардың ауыз екі сөйлеу тілін, көру, есту,есте сақтау, ойлану қабілеттерін жан-жақты дамыту,сөздік қорларын молайту;
Күтілетін нәтиже:
Отбасы мүшелерін сыйлауға,құрметттеуге, кішіге қамқор болуға, татулыққа,адамгершілікке дос болуға үйренеді;
Әдіс-тәсілдер: жаздыру,оқыту, әңгімелеу, баяндау, суретпен жұмыс,қайталату,аударма, сұрақ-
жауап, өзара сөйлестіру әдістері;
Көрнекі құралдар: Отбасы суреттері, сызба, жеке тапсырмалар, ребус, тірек сызба,жаңа сөздер.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Әнұранды айту.
Оқушыларды түгелдеу.
Оқушыларыдың сабаққа дайындығын тексеру, сабаққа назарын аудару.
Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау
- Отбасы мүшелері кімдер?
- Отбасы туралы мақалдар білесіңдер ме?
II Үй тапсырмасын
тексеру: - Өз отбасыңның мінездері жайлы жазу берілген.
Миға шабуыл әдісі: Өткен материалдар бойынша қайталау сұрақтары:
III Жаңа сабақ: Оқушылар, іні деген -бір әке-шешеден туған балалар. Жасы кіші болса – «іні» болады.
Сабақ ұраны: «Інісі бардың тынысы бар».
Жаңа сөздер.
Сурет салады – рисует
Оқимын –читаю
Балабақша –дестский сад
Бірге – вместе
Ойнаймыз - играем
Кітаппен жұмыс: Ойлан бірік бөліс ойыны:
1- тап. Мәтінді оқып, аудар.(прочитай текст,переведи)
Менің інім бар. Аты-Қанат. Ол кішкентай. Інім сурет салады. Мен ініме кітап оқимын. Біз бірге ойнаймыз.
2-тапсырма. Сұраққа жауап бер.(ответь на вопросы)
3 – тапсырма. Диалогты досыңмен оқы. (Прочитай диалог с другом).
Антон,сенің інің бар ма?
Иә,бар.
Ол неше жаста?
Аты кім?
Ол бес жаста.
Аты кім?
Аты – Павлик.
Женяның інісі бар ма?
Женяның інісі жоқ.
5-тапсырма. Сөйлеп үйрен. (Научись говорить).
Достарыңызбен бөлісу: |