Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар неліктен қуатты болды
Мектеп:Жұмабек Тәшенев атындағы №20 орта мектебі
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Мустафина И.С.
Сынып: 5 Қатысқандар: 15
|
Сабақтың тақырыбы
|
Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар неліктен қуатты болды
|
Оқу мақсаты
|
5.3.2.2–басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау;
5.1.2.1 – ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5.4.1.3 – ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
|
Сабақтың мақсаты
|
Таяу және Орта Шығыстағы империялардың қалыптасуына соғыстың қалай әсер еткенін талдау; империялардың басқару жүйесінің ерекшеліктерін түсіну; ежелгі империялардың шаруашылық жүйесін сипаттау
|
Бағалау критерийі
|
Таяу және Орта Шығыс империяларының басқыншылық соғыстары нәтижесінде мемлекеттердің шекараларындағы өзгерістерді талдау;
Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі мемлекеттердің қоғамының әлеуметтік құрылымын анықтайды;
Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялардың шаруашылық жүйесін сипаттайды;
|
Тілдік мақсат
|
Пәнге тән лексика және терминология:
Империя, билеуші, жорықтар, реформалар, әскери іс-қимылдар, соғыс держава, провинция, сатрапия.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Ұқсастықтар бойынша сіздің көзқарасыңыз...
Мен былай қорытындылаймын...
Оқылым – тәжірибелік тапсырмалар жасау барысында тарихи деректермен және мәтінмен жұмыс.
Жазылым – тәжірибелік тапсырмалар орындау барысында жазбаша жұмыстар жасау.
Айтылым - топтарда және жұптарда талдау талдау және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру барысында.
|
Құндылықтар
ға баулу
|
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім
Индустрияландыру мен инновацияларғанегізделгенэкономикалықөсу
Жалпығабірдейеңбекқоғамы
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақстан тарихы: Парсылардың сақтарға жорығы барысында
География: картаны зерделеп, ежелгі мемлекеттердің саяси жағдайын меңгереді,
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар ежелгі мемлекеттердің пайда болуы мен дамуындағы билеушілердің рөлі туралы біледі. Мысалы Жаңа Вавилонда Хамурапи патша.Таяу және Орта Шығыста Ассирия, Жаңававилон, Парсы имперялары өмір сүргенін біледі.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
Таныстырылым
|
Сабақтың басы
1 минут
5 минут
|
Ынтымақтастық атмосферасын құру: Оқушылар «Достар шеңберін» құрып, бір-біріне тілектер айтады.
Үй жұмысы: Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды?
Тапсырма: «Домино» әдісі. Сөйлемді жалғастырыңыз.
№
|
Сөйлемдер
|
1
|
ХХ-ХІХ ғасырларда
|
|
2
|
|
«Құдайға апаратын қақпа»
|
3
|
б.з.д 1792-1750 жж. патшалық етті
|
|
4
|
Хаммурапи І Вавилон әулетінің
|
|
5
|
|
Ирархия
|
6
|
|
Шенеуліктер
|
7
|
Жергілікті билік органдары
|
|
8
|
Патша соты 3- ке бөлінді
|
|
Бағалау критерийі:
Хаммурапи патшаның тұсында Вавилон империясының тарихын біледі:
Дескриптор:
Хаммурапи патшаның тұсында Вавилон империясының тарихын, әлеуметтік құрылымын жазады:
М: дұрыс жауаптарын интербелсенді тақтадан көрсетеді де, оқушылар өз-өздерін бағалайды:
Дұрыс жауабы:
Вавилон патшалығы әлсірей бастады
Вавилон сөзінің мағынасы
Хаммурапи
Алтыншы патшасы болды
Вавилон патшалығын қатал жүйесі
Атқарушы билік
Қауымдық кеңес пен ақсақалдар
Шіркеу, Қауым, Аймақ
Кері байланыс: 0-3 – сен тырыстың
5-6- сен жақсы тырыстың,
5- сен барлығын таптың, жарайсын.
|
Хаммурапи заңдары
|
|
Сыныпты үш топқа кеспе қағаздар арқылы бөлу.
Елдер атаулары жазылған қағаздар таратылады
(Ассирия,Вавилон,Парсы)
«Миға шабуыл» әдісі
|