Термодинамика негіздері
Күні:
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Термодинамиканың бірінші заңы, газдың және будың жұмысы.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)
|
8.3.2.17-термодинамиканың бірінші заңының мағынасын түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар үшін: Термодинамиканың бірінші заңының физикалық мағыанасын білу.
Оқушылардың басым бөлігі:Изопроцесстерде термодинамикалық параметрлерің өзгеруін түсіну.
Кейбір оқушылар: Термодинамиканың бірінші заның изопроцестерде қолдану.
|
Бағалау критерийі
|
Термодинамиканың бірінші заңының мағанасын біледі
Термодинамиканың негізгі параметрлерін түсінеді
Термодинамиканың бірінші заңын процестерге қолданады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар
Tермодинамиканың бірінші заңының мағынасы туралы мағлұматтармен ой бөлісу.
Негізгі сөздер мен тіркестер: «Термодинамика», «Изопроцесстер», «адиабата», «изотерма», «изобара» , «изохора»
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақатар:Газ ұлғая отырып жұмыс атқарды. Жүйені жылу оқшауланған деп есептейік.Газдың температурасы өзгереме?
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Жаңа технологиялық өркениеттілікке баулу
|
Пəнаралық байланыс
|
География (температура күннен немесе жер бетіндегі түрлі жылу құбылыстары )
|
Алдыңғы білім
|
Қайнау, меншiктi булану жылуы Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар
|
Сабақтың басы
( 5мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологлиялық ахуал: «Айна» әдісі арқылы айнаға қарап мен қандаймын деген сұраққа жауап бере отырып ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады
Топқа бөлу: «түрлі түстер» әдісі арқылы 3 топқа бөлу
I- Көлем
II- Қысым
III- Температура
|
Қима қағазар
|
Сабақтың ортасы
(17 мин)
(7 мин)
(5 мин)
|
Білім дағдысы: білу
Белсенділік оқыту: «Ойлан, жұптас, пікірлес»
Тапсырма: (G).
«Ойлан, жұптас, пікірлес»әдісі арқылы мәтінмен жұмыс, әр топ оқулықтан тақырып бойынша мәтінді оқып бүгінгі тақырып туралы түсінген ой түйіндерімен бөлісіп постер қорғайды.
Кері байланыс: «Екі жұлдыз бір тілек»
Мұғалімнің түйіндеуі:
Барлық газ молекулаларының толық энергиясы газдың ішкі энергиясы деп аталады. Ішкі энергия күйдің функциясы болып табылады.
Ішкі энергияның өзгеруінің екі тәсілі бар:
Жүйенің немесе сыртқы күштердің жұмысы;
Қоршаған ортадан жүйеге берілетін жылуы.
2.Тапсырма:( I)
|