Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласы №18 орта мектеп мемлекеттік мекемесі.
Қазақ тілі және әдебиет пәні мұғалімі Қосанова Баян Бисенбаевна.
Сынып: 5 «а» , «ә»
Сабақтың тақырыбы: Тіркес екпіні, дыбыс екпіні.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушылардың тіркес екпіні, дыбыс екпіні туралы білімдерін кеңейту, жаттығу жұмыстары мен қосымша тапсырмалар арқылы бекіту.
2.Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, елжандылыққа тәрбиелеу.
3.Дамытушылық: оқушылардың екпін және оның түрлерін түрлерін ажырата алу дағдыларын арттыру,деңгейлік тапсырмалар беру арқылы логикалық ойлау қабілеттерін арттыру, талдау дағдыларын арттыру.
Сабақтың типі: жаңа сабақты түсіндіру
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу, салыстыру.
Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты кесте,үлестірмелер.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу
2.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
3.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
II.Үй тапсырмасын тексеру:
Сұрақ-жауап:
1.Екпін дегеніміз не? Оның түрлерін ата?
2. Сөз екпіні дегеніміз не? Мысал келтіру
3. Қандай сөздерге екпін түспейді? Мысал келтіріңдер?
4.Ой екпіні дегеніміз не? Мысал келтіріңдер?
ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру: Тіркес екпіні, дыбыс екпіні.
ІV. Түсінік тексеру
346 – жаттығу.Үлгі – сызбада көрсетілген бір тіркес екпініне бағынатын сөздердің тұсына соған тұлғалас бірнеше сөз жазыңдар.
347 – жаттығу (Ауызша орындалады.).Төмендегі сөздерде екпін қай дыбысқа түскенін анықтап, қандай көңіл күйді білдіретінін айырыңдар. Өздерің сондай көңіл күймен бірнеше сөз айтып көріңдер.
348 – жаттығу.Оқыңдар.Бұл ертегіні өздерің сияқты бір бала жазған. Мұнда екпіннің барлық түрлері бар. 1.Ертегіші сендердің назарлдарыңды қай сөздерге аударғысы келгенін айтыңдар. 2.Әрқайсысың бір сөйлемдегі дыбыс екпіні қай сөздің қандай дыбысына түсірілгенін анықтаңдар. 3.Әр оқушы бір абзацтағы бір тіркес екпініне бағынып тұтас айтылатын сөздер тобын табыңдар.
349-жаттығу. Мәтінді мазмұнына сай дауыс мәнерін сақтап оқыңдар.
Қарамен жазылған сөздерді буынға бөліп, буын түріне ажыратыңдар.
Бір сөзге фонетикалық талдау жасау.
VIІІ. Сабақты қорыту
Бағалау
Үйге тапсырма:
1Ой екпіні, тіркес екпін туралы түсінік.
2. 350 -жаттығу. Қалаған үш сөзге фонетикалық талдау жасау.
Достарыңызбен бөлісу: |