Сабақтыңтақырыбы Ақпараттышифрлау



Дата08.02.2022
өлшемі1,29 Mb.
#124003
түріСабақ
Байланысты:
Акпаратты шифрлау 5 сынып
5апта сөж, реквизит, 11 апта Кожаберген Сабира Академиялык жазу, Қожаберген Сабира 8 апта СРС СРСП

Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Ақпаратты ұсыну

Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы жалпы орта білм беретін мектебі

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Мамбетова Айнагүл Амангелдіқызы

Сынып: 6

Қатысқандар: 11

Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы



Ақпараттышифрлау




Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

6.2.1.1- мәтіндікақпараттыкодтаужәнедекодтау

Сабақтыңмақсаты

КөпшілігіASCII коды аркылы кодтай алады.
Барлығымәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау
Кейбірмәтіндік ақпаратты шифрлаудың әртүрлі әдістерін біледі.

Бағалаукритерийі

- Мәтіндік ақпаратты кодтай алады
- Мәтіндік ақпаратты кодтан шығара біледі

Тілдікмақсаттар



Пәнгеқатыстысөздікқор мен терминдер
Шифрлау – Шифрование – Encryption
Криптография – Крипторграфия – Cryptography
Кілт – Ключ – Key
ASCII коды
Морзе әліппесі
Диологтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

  • Мәтіндік ақпарат –

  • Шифрлау мен шифрдан шығару –

  • Криптография –

Құндылықтарға баулу



Ақпаратты шифрлауді, мәтіндік ақпаратты кодтауды Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы

Пәнаралықбайланыс

Ежелгі Дүниежүзі тарихы (Ежелгі замандашифрлауды құпияжазба есебінде пайдаланған)
Математика (сандарды біріктіру)

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Ақпаратты тасымалдау




Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланған
кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

Ресурстар

Сабақтың басы




Оқушыларменсәлемдесу, түгелдеу.
Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. «Сағаттың тілі» бойымен білім алушалар бір-бірімен амандасады өздерін еркін ұстауға қалыптастыру.
«12» ге келгенде «Қолмен»
«15» ге келгенде «Иықпен»
«18» ге келгенде «Мұрнын қысады»
«21» ге келгенде «Құшақтасып» амандасады.
«Сиқырлы қорапша» әдісін пайдаланып қорапшаға жасырылған шифрлау, криптография, кілт, сөздері арқылы жұпқа біріктіремін, де үй тапсырмасын пысықтаймын.

  1. Ақпаратты күнделікті өмірде ақпаратты қабылдаушысың ба, әлде берушісің ба?

  2. Ақпаратты тасымалдау үдерістері?

  3. Ақпарат арналарын атаңыз?


2



1

3



Сабақтыңортасы



«Миға шабуыл» әдісі.
Мақсаты: Қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін жазбаша,шығармашылық тұрғыда қолдана білу қабілеті
Жаңа тақырып. Бейнежазба көрсетіледі.
Проблемалық сұрақтар:

  1. Не түсіндіңіздер?

  2. Сан түріндегі ақпаратты кодтау дегеніміз не?

  3. Мәтіндік ақпаратты кодтау дегеніміз не?

  4. Графикалық ақпаратты кодтау дегеніміз не?

  5. Дыбыстық ақпаратты кодтау дегеніміз не?


«Штрих код» бағдараламасы арқылы сұрақтар жасыру:
1. Шифрлау не үшін қажет?
2. Мәтіндік ақпаратты шифрлау дегеніміз не және ол не үшін қажет?
3. Криптография не туралы ғылым ?
4. Кілт қандай ақпарат?
Дискриптор:
Барлық оқушылар шифрлауды біледі
ASCII коды аркылы кодтай алады.
Мәтіндік ақпаратты кодтайды және кодтан шығара алады.
Тапсырма 1.
«Сұраққа жетіп ал» әдісі
Мақсаты:Оқушының өз бетінше жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру, сұрақ қою дағдыларын дамыту.
Нұсқау:Жаңа тақырыптың мазмұны оқиды, оқылған мәтіннің мазмұнына жеке-жеке әр деңгейлі сұрақтар қояды.
Дескриптор:
1. Шифрлау не екенін біледі.
2. ASCII кодын ажыратады.
3. Мәтіндік ақпараты кодтайды
Тапсырма 2.
Жұптық жұмыс
« Морзе әліппесін» пайдаланып, келесі сөздерді кодтаңдар:

  1. 6 – сынып

  2. Компьютер

  3. Информатика

  4. Кабинет

  5. Алма

  6. 2006

  7. 2018


Дескриптор:

  • Морзе әліппесін пайдаланып сөздерді кодтай алады.

  • Оқушылар бір – біріне кодтауды түсіндіре біледі.

Саралау тапсырмалары:
Мақсаты: сыныптағы әртүрлі деңгейлі оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
А деңгейі: ASCII кодының стандарт бөлігінің кестесінен үзіндіні көрсет
В деңгейі: Информатика байланысты анаграмма шешіңдер. Кодтау тәсілін анықтаңдар. Шифрланғаннан кейін қандай сөздердің артық екендігін анықтаңдар.

  1. НОФЕЛТЕ, ММЕДО, ДАЖ, РНИТПЕР

  2. НОКБТОЛ, АПРАТҚА, ТНІУІРТ, СИКД

  3. РИТОНОМ, СЕСПОЦРОР, ТОРЛЯКУКАЛЬ, АБУМ

  4. ЛАЙФ, НОТА, ЛЕФШ

  5. МЕТРАРИФОМ, АТЕПРЕНАҚТ, АКЭРН


С деңгейі: Сөзжұмбақты шешіңдер.

Тапсырма 3.
Жеке жұмыс: «Өзіңді тексер» әдісі

Дескриптор:

https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/7-cynyp/lesson/aqparatty-kodtau-zholdary

http://expert.atamura.kz/kz/books/349#page/35


Мұхаметжанова С.Т., Тен А.С., Қадырбек Ө

http://armanpv.kz/?book=67


Г.И.Салғараева, Г.Б.Илиясова, А.С.Маханова



Сабақтыңсоңы


Кері байланыс: «Мадақтау әдісі»
Мақсаты:Сабақтың қалай өткендігі туралы мағлұмат ала отырып, оқушының бір-бірінмадақтау арқылы ықпал ету.
Нұсқау: Өтілген сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, стикер арқылы «Медальға» апарып жапсырады.
Мен білдім...................
Мен үйрендім..............
Маған ұнады...............
Мен қиналдым.............
Менің көңіл күйім..........
Үйге тапсырма: Өз отбасынадағы жандардың аттарын «Морзе алфавиті» арқылы кодтап келеді.




Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау




Оқушылардың
деңгейіне
байланысты
компьютерде
орындайтын
А,В,С
деңгейіндегі
тапсырмалар.

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақкезіндененіүйренгендерінбағалауүшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.
Житондар жинау арқылы бағаланады
«Мадақтау» әдісі

Денсаулықсақтаутехнологиялары.
Сабақтасергітужаттығуларыменбелсендіжұмыстүрлерінқолдану.
Осысабақтақолданылатын
Қауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары



Сабақбойыншарефлексия







Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет