Сыныбы: 1''ә'' Әдіскер



Дата21.07.2020
өлшемі23,97 Kb.
#63581

Күні:19.09.13 Сыныбы:1''ә'' Әдіскер:Жахметова Б.К Сынып жетекшісі:Қадуақасова Б.Т Практикант:Нұрділда Айгерім
Тақырыбы:
Т дыбысы және әрпі
Мақсаты:
Білімділік:Өткен дыбыстарды қайталау, оқуға жаттықтыру, сауатты жазуға машықтандыру; Дамытушылық:Тт дыбысы және әрпән таныстыра отырып, оқушылардың тіл байлықтарын, ой-өрісін дамыту; Тәрбиелік:табиғатты аялауға, құстарға қамқорлық жасауға баулу; Көрнекіліктер: кеспе әріптер, суреттер. Әдіс тәсілдер: сұрақ-жауап, көрнекіліктер, талдау, ажырату, салыстыру, жинақтау, дәлелдеу. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіңдер ме балалар? Бүгінгі әліппе сабағынан мен беремін. Менің аты-жөнім Нұрділда Айгерім

Психологиялық дайындық:- Бүгінгі сабақта кім қандай баға алғысы келеді «1» дегенім-жаман баға, Алады оны жаман бала. «2» дегенім-нашар баға, Балақандар нашарлама. «3» дегенім орта баға, Алады оны орта бала. «4» дегенім- жақсы баға, Алады оны жақсы бала. «5» дегенім-үздік баға, Оқитын бол үздік қана Ендеше балалар бүгінгі жақсы көңіл-күймен үздік баға алуға тырысайық Жаңа сабақ -Балалар, біз бүгінгі сабақта сендермен «Қызықты әріптер әлеміне» саяхатқа шығамыз. Олай болса, Т әріпін еске түсірейік. Ендеше балалар оқулықтағы суретке назар аударып,шағын әңгіме құрастырайық. -Ал енді балалар саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық. Ерте, ертеде жапан түзде жалғыз терек өмір сүріпті . 50-ден асқан соң  қартая бастапты. Кейбір бұтақтары сынып, қабығының әр жеріне құрт түсіпті. Ол күні-түні зарлап көмек сұрайды. Оның дауысын естіп, Ақ көгершін ұшып келеді.  Көгершінге бар мұнын айтады. Көгершін көмектесетін жанды іздеп ұша жөнеледі. Жолда сауысқанды көреді. «Әркімнің өз жұмысы бар ғой» дейді сауысқан. Көгершін одан әрі ұшады. Жолда ақққуды көреді. Аққу: «Мен саған ақыл айтайын, ол үшін сен ең әуелі менің тапсырмамды орында.» Көгершін  біраз уақытқа дейін ойланып отырады. -Балалар, көгершінге көмектесесіздер ме? Ендеше аққудың тапсырмасын орындап көрелік. 1-тапсырма: Мына әріптердің ішінен А әрпін бояңыздар: 2-тапсырма: «Кім көп біледі?» ойыны. А дыбысынан басталатын сөздерді атаңыздар. 3-тапсырма: Жұмбақ шешейік. Өзі айлакер,өзі бір қу, Жүрген жері айқай да шу    (түлкі) -Балалар, түлкі сөзі қандай дыбыстан басталады, мұқият тыңдап көріңіздерші. -Тт дыбысынан -Өте жақсы, балалар. Енді ойланып көріңіздерші Тт дыбысы бояғанда қандай түспен бояймыз? -Көк түспен бояймыз. -Неліктен? -Себебі, ол дауыссыз дыбыс. Оны айтқан кезде әндетілмейді -Өте жақсы, бояй қойыңыздар. -Балалар, неліктен Тт дыбысын көк түспен бояу қажет деп шештіңіздер. -Өйткені, ол дауыссыз дыбыс. -Неліктен дауыссыз дыбыс. -Себебі, дыбысты созып, әндетіп айта алмаймыз. -Дұрыс айтасыздар, Тт дыбысын айтқанда тілмен тіс кедергі жасайды. Қане, айтып көріңдерші. Сонымен, балалар, сендер аққудың тапсырмаларын орындадыңдар. Көгершін сіздерге рахмет айтып, тапсырмалардың жауаптарын алып аққуға келеді. Аққу оған былай деп ақыл айтады. -Сен осы тоғайда үйсіз-күйсіз, жұмыссыз жүрген құстар бар, солардың бірін тап та, өтініп көр. Мүмкін солардың біреуі саған ілесіп барып теректі емдеп берер, – дейді. -Аққудың ақылын тыңдап, көгершін ормандағы сенделіп жүрген құстардың ішінен бір құсқа кез болады. Ол құс көгершіннің тілегін орындап, Теректің құрт ауыруын жазған екен. Содан бері әлгі Терек жайқалып өсіп тұр екен.           -Ол қандай құс деп ойлайсыңдар? Ол құс – тоқылдақ. -Дұрыс айтасыздар. Сол күннен бастап тоқылдақ орман емшісі болып аталды. -Балалар, сонымен тыңдаған ертегіден қандай қорытынды жасауға болады? Ой тұжырымдамасы. -Біздер де ағаштарды қамқорлыққа алып, олардың әдемі боп өсуіне  өз үлесімізді қосуымыз керек. -Балалар, осылыйша ертегіміз де аяқталды, біздер де Тт дыбысы және әрпі еліне келіп жеттік. -Балалар,Тт дыбысы сөздің барлық жерінде тұра береді екен. Қане, барлығымыз бірігіп Т дыбысы сөздің басында тұратын сөздерді айтып көрейік пе? (тауық, таға, тас, тары) -Шаршап қалған шығарсыңдар, –Ендеше бәріміз орнымыздан тұрып сергіп алайық. Сергіту жаттығуы Мынау – менің жүрегім Бәрі осыдан басталған Мынау – басым ақылды, Бәрін осы басқарған. Мынау – менің оң қолым Мынау – менің сол қолым, Барлық істі атқарған. Рефлексиялық-бағалау кезеңі Ойын «Артық суретті тап» Тоқылдақ, торғай, арыстан, торсық, тақия -Не себепті арыстан сөзін артық деп ойлайсыңда? Тт дыбысы бар сөздерді айтқанда қолдарын шапалақтау. Күн, жастық, арман, , Атырау, аспан Жаттығулалар. -Балалар, бүгінгі сабақ ұнады ма? -Сабақта не үйрендік? Қорытынды. Балалар, сіздердің барлықтарыңызға ризамын. Өйткені, сіздер сабаққа өте белсенді қатыстыңыздар. Сіздерге көп рахмет айтамын. Бүгінгі сабақта алған біліміміз өзімізге пайдалы болар деген сенімдімін.

Әдіскер:

Бағасы:

Сынып жетекшісі :
Каталог: uploads -> doc -> 05ec
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
05ec -> Ы. Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін орта мектебі Бастауыш сынып мұғалімі Аубакирова Гүлмира Кеңесқызының 1 “А” сыныбына (30. 10. 16) дүниетану пәнінен
05ec -> Ырғақ – балалардың қабылдауын қозғалыс-қимыл арқылы белсендіретін сазды-педагогикалық тәртіп. Төменгі мектеп жасындағы балалар
05ec -> Сабақтың мақсаты: Білімдік
05ec -> Ата Заңымыз бойынша мемлекет басқарушысы – Президент. Латын тілінен аударғанда «президент» сөзі «алдында отырған» деген мағынаны білдіреді


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет