Сабақ 22-23 Қатысқандар саны: Қатыспағандар Сабақтың тақырыбы



бет1/2
Дата02.10.2019
өлшемі182,91 Kb.
#49148
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
0011c1a4-c12cf687
zhanar-ak-yldy-k-yz-razrabotka-uroka-po-kazakhskom, қмж№27, 50 әдіс, 2 тоқ қмж№27, 2 тоқ қмж№5, 2 тоқ қмж№5, 12, HW2 Kulbayev Ulykbek, ccae5c9c-49e7-4d2d-a5d7-e50b4e73cda4, ccae5c9c-49e7-4d2d-a5d7-e50b4e73cda4, занятие 3 лабор, Мақсатыма жетемін-Брайан Трейси




Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің есімі: Курбанова Ж.А.


СЫНЫП: 5

Сабақ 22-23

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы

Қожа –әдепті бала

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу;

Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;




Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Мәтіннің мазмұнын ашуға, негізгі ойды ұғына білуге жағдай туғызу, мәтіннің авторы туралы және мәтін жайлы әңгімелей отырып, үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетудің әдептілік екенін түсіне білуге жол ашады.

Оқушылардың басым бөлігі:

ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру, шығармашылықпен жұмыс істеуге үйренеді

Кейбір оқушылар:

Білімді сыныптастарына түсіндіріп, оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалау критерийі

Қазақ тіліндегі төл дыбыстарды үндестік заңына сай дыбыстап айтады және жазады

Зат есім мен сын есімдерді біледі

Сын есімнің түрлерін біледі


Тілдік құзіреттілік

Зат есім, сын есімдер

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған заттар  топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі.

Алдыңғы тақырып

Б.Соқпақбаевтың өмірі мен әлемге танылған әйгілі шығармасы туралы білім беру,толықтыру

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелер

Ресурстар

Басталуы

3 минут

2 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Оқушылар шеңберге тұрып бір-біріне сәттілік тілейді.
Топқа бөлу 2 минут

Себетпен кәмпит әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын. Кәмпиттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.




1-топ «Қызыл кәмпиттер»

2-топ «Сары кәмпиттер»

3-топ «Жасыл кәмпиттер»



Ортасы 20 минут

3 минут


3 минут 1.

1 минут дайындық

2 минут қорғау

5 минут


3 минут

3 минут


1 минут

2 минут


5 минут


Сабақты бастамас бұрын қазақ тілінің төл дыбыстарын қайталайық
«Ыстық үстел» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру

  1. Бердібек Соқпақбаев кім?

  2. Ол қашан және қай жерде дүниеге келген?

  3. Қай мектепті бітірген?

  4. Ол неше жасынан бастап өлең жазды?

  5. Қандай журналдарда жұмыс істеді?

  6. Бердібек Соқпақбаев балаларға арнап нелер жазды?

  7. «Менің атым Қожа» фильмі қашан түсірілді?

  8. Бұл фильмді кімдер көреді?



Олай болса бүгін біз «Қожа-әдепті бала» тақырыбын жалғастырамыз.

Алдымен өткен сабақта біз «Сүйікті шығармам» сөзіне кластер жасадық, соған қайта оралайық

Сендердің жақсы көретін шығармаларыңның кейіпкерлері туралы біраз тоқталайық

-«Бауырсақ» ертегісіндегі кейіпкерлер кімдер?

- Шал, кемпір, бауырсақ, қоян , қасқыр , аю, түлкі.

-Басты кейіпкер кім? Ол қандай?

-Жұмсақ, ыстық, домалақ, қу

- Алдар көсе туралы не айта аласыңдар?

-Ол қу, ақылды, айлакер, көңілді, әзілқой, әр қашан ән айтып, күліп жүреді

-Жақсы, балалар, жарайсыңдар. Шал, кемпір, бауырсақ, қоян , қасқыр , аю, түлкі-бұл сөздер қандай сұрақтарға жауап береді?

- Оларды біз қандай есім дейміз?

-Зат есім

-Ал енді қу, айлакер, жұмсақ, ыстық, ақылды деген сөздер қандай сұрақтарға жауап береді? Оларды біз қандай есім дейміз?

-Жұмсақ қандай сын есім?

-Ақылды -қандай есім? Туынды, дара, қатыстық



Жарайсыңдар.

Олай болса қазір топпен жұмыс істейік
Топпен жұмыс.

1-топ. Мәтіннен жалқы есімдерді теріп жазады- 5 сөз

2-топ. Мәтіннен жалпы есімдерді теріп жазады -5 сөз

3-топ. Мәтіннен сын есімдерді теріп жазады – 5 сөз


Топпен жұмыс. Үш топқа тапсырма
- Адам бойындағы қандай жақсы қасиеттерді айта аласың?

(балалар жауабы)




Постер


таза жүреді шыншыл білімді 

ақылды үлкенге жол береді 


мейірімді  жақсы қасиеттер  тәртіпті 

әдепті ұқыпты тіл алғыш

Бағалау

Теріп алу” стратегиясы (Дәптермен жұмыс)
Алғыр, пысық, өтірікші, ақылды, сотқар, тентек, мейірімді, қу, зымиян, шыдамсыз, тиянақсыз, әділетті, ақын, әзілқой, арамза, тапқыр, қателіктерін түсіне біледі, жағымсыз

- Ендеше, осындай жақсы, жаман қылықтар біздің басты кейіпкерімізде бар ма екен?
Осы сөздерді пайдаланып қазір Венн диаграммасын толтырыңдар.
Қожа Ортақ Жантас

Сонымен,
Қожа – алғыр, пысық, ақылды, сотқар, тентек, мейірімді, әділетті, ақын, әзілқой, тапқыр, қателіктерін түсіне біледі.
Жантас – өтірікші, қу, зымиян, шыдамсыз, тиянақсыз, арамза, жағымпаз

Жеке жұмыс

5-тапсырманы орындау

6-тапсырманы орындау

Бір-бірінің жұмыстарын бағалайды



Сергіту сәті
Топпен жұмыс

Синквейн әдісі

1-топ –Қожа

2-топ –Жантас

3-топ- Соқпақбаев
«Сен жалғастыр» ойыны
Ойынның мақсаты: Басталған буынға буын қосып, сөз құрауға, зейінділікке баулу. 
Мұғалім сөздің басты буынын айтады, ал оқушылар оны аяқтайды. 
Мысалы, Қо-, а-, ә-, сот-, ө- 

«Ыстық үстел»

Постер жасайды

«Шапалак» әдісі


«Теріп алу» стратегиясы

Венн диаграммасы
Ватман қағазға Венн диаграммасын жасау

Тапсырмаларды орындайды



Смайлик арқылы бағалайды


Би билейді
Бағдаршам арқылы бағалау

Аяқталуы минут
3 минут

Рефлексия

Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын тізбектейді:



  • Алдымен біз былай деп ойладық.....

  • Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық.............

  • Проблеманы шешу үшін......жасадық.

  • Бұдан біз..................көрдік.

  • Демек, бұл мынаны білдіреді.................

  • Сонымен біз.................деген шешімге келдік.

Түбінде адам болаты бала


Бүгінгі сабақтан алған әсерім

Стикерлерін себетке салады




Қосымша ақпарат


Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс







Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды



жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Алғыр- хваткий

пысық, өтірікші, ақылды, сотқар,

тентек, мейірімді, қу, зымиян, шыдамсыз, тиянақсыз, әділетті,

ақын,

әзілқой, арамза, тапқыр,

қателіктерін түсіне біледі, жағымсыз.


Бағалау критерийі:


Қазақ тіліндегі төл дыбыстарды үндестік заңына сай дыбыстап айтады және жазады


Зат есім мен сын есімдерді біледі



Сын есімнің түрлерін біледі




Дескриптор

Қазақ тіліндегі төл дыбыстарды біледі

Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып айта алады.

Мәтіннен жалқы, жалпы есімдерді таба алады;


__________________________________________________________________________

  1. Мәтінге сүйеніп, ақпараттың дұрыстығын тексер




Ақпарат

дұрыс

Дұрыс емес


Ал енді айтуға да, естуге де қолайсыз емес

есімдер бар.







Адамның атының сүйкімді болуы да-зор бақыт па деймін.







Біз бір класста төрт Қожа бармыз.







Оқушылар екеуімізді шатастырып алмас үшін өңімізге қарап, мені «Сары Қожа», оны «Қара Қожа» деп атайды







Бірақ жүре-бере құлағым үйреніп, дағдыланып

кеттім







«Қара Қожа» дегендерге: «Әу!»-деп жалт

қарамайтын болдым







Фамилиям-Қадыров... Қадыр-менің атам









0-1 2-4 5-7





  1. Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет