Ақтөбе облысы Ырғыз ауданы Құтикөл ауылы Т. Шонанұлы атындағы орта мектебінің физика пәнінің мұғалімі Қысқа мерзімді сабақ жоспары Сабақтың тақырыбы



Дата25.03.2017
өлшемі172,18 Kb.
#12365
Хамза Мұратбек Ордалыұлы
Ақтөбе облысы

Ырғыз ауданы

Құтикөл ауылы

Т. Шонанұлы атындағы орта мектебінің

физика пәнінің мұғалімі

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Энергия. Денелердің потенциалдық және кинетикалық энергиялары.

Сілтеме: оқулық

Мақсаттары: энергия денелердің жұмыс істеу қабілетін нақты көрсететін физикалық шама екенін түсіндіру. Теориядан алған білімдерін есеп шығаруға қолдана білуге үйрету.



Оқыту нәтижесі: ойлау, есеп шығара білу қабілеттерін арттыру, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа, өз бетінше жұмыс істей білуге тәрбиелеу.

Түйінді идеялар: Ресурстар дайындау. Есептер шығару. Слайд жасау.
















Уақыты

Стратегиялар

Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті




Сын тұрғысынан ойлау

Мағынаны ажырату



  1. Сыныппен амандасу, оқушыларды түгендеп, назарларын сабаққа аудару



  1. Мақал мәтелдерді шахмат атының жүрісімен дұрыс табу



Еңбектің

еңбекте

тәтті

Көп

жоқ

көңілді

Жұмыстың

наны

кілті

Бақыт

еңбегі

жаманы




  1. Энергия дегеніміз не?




  1. Мұғаліммен амандасу, кезекшілер жоқ оқушыларды түгендейді.



  1. Оқушылар дұрыс жауабын табады.


  1. Еңбектің наны тәтті.

  2. Көп еңбегі көңілді.

  3. Жұмыстың жаманы жоқ.

  4. Бақыт кілті –еңбекте.




  1. Энергия дегеніміз- дененің жұмыс істеу қабілетін нақты көрсететін физикалық шама.


Энергия




кинетикалық

потенциалдық

Потенциалдық энергия деп- әр түрлі денелердің (немесе бір дене бөліктерінің) өзара орналасуы бойынша анықталатын энергияны атайды.

Дененің қозғалуы салдарынан туындайтын












  1. Есеп шығару жолдарын түсіндіреді.



  1. Оқушылар есептер шығарады.

№1


50000*(300)2

Mv Wk= =

m= 50 Т = 50000кг Wk= 2

2

45*108



= = 22,2*108=

v= 300 м/с 2


= 2,3 * 109Дж = 2,3 Дж

т/к: Wk -?


№ 2
Mv 0,009*640000 5760

m=9 r = 0,009 кг Wk= Wk= = =

2 2 2


v = 800 м/с

=2880Дж ≈ 2,9 Дж


т/к: Wk -?









Ой толғаныс


Сабақты сынып басшысы бағалайды




  1. Мұғалім тақырып бойынша сұрақтар қояды.

6)Мұғалім үйге тапсырма береді

37 –жаттығу

Мақал жазып келу, формула жаттау тапсырылады.

7)Бағалау






  1. Оқушылар Венн диаграммасын толтырады.



Потенциалдық энергия Ортақ қасиет Кинетикалық энергия


1.Өлшем бірлігі 1.Денелердің

2.Жер бетіндегі қозғалу

тіршілік көзі салдарынан

туындайтын

энергия

2.W= mv/2



3.Дене массасы жылдамдыққа тәуелді

ж


1.Әртүрлі денелердің

өзара орналасуы

бойынша анықталатын

энергия

2.W=mgh


3.Масса мен көтерілу

биіктігіне тәуелді




Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Жұмыс , қуат, энергия тарауы бойынша есептер шығару.

Сілтеме: оқулық, қосымша материалдар

Мақсаттары: оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін пысықтау, тақырып бойынша өтілген формулаларды бір жүйеге келтіру.

Оқыту нәтижесі: оқушылардың интеллектуалдық және танымдық біліктері мен дағдыларын жетілдіре отырып, сатылай кешенді талдау машықтарын анықтау.

Түйінді идеялар: физикалық шамаларды сатылай кешенді талдау. Слайд жасау. Ресурстар дайындау. Тірек сигналдары. Интерактивті тақтамен жұмыс. Синквейн.
















Уақыты


Стратегиялар

Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті



Топтастыру

Сатылай кешенді талдау

Сатылай кешенді талдау

Сатылай кешенді талдау

Слайд


Тақырып бойынша плакаттар

Слайд


Слайд



  1. Сыныппен амандасу, түгелдеу.

  2. Анықтамаларды сәйкестендіре отырып топқа бөлу.



  1. Тарау бойынша жұмыс , күш, қуат, энергия ұғымдарын пысықтау сұрақтары.

  • Күш дегеніміз не? Өлшем бірлігі. Анықталуы.

  • Дененің атқарған жұмысы деп нені айтамыз?

  • Қуат ұғымы нені білдіреді?

  • Энергия деп нені айтамыз? Түрлерін ата.

  • Кинетикалық және потенциалдық энергияларға анықтама беру.




  1. Физикалық шамаларды сатылай кешенді талдау жолдарын түсіндіреді.



  1. Формулалардың сәйкесін табу

En= F*S
Ek= mgh
Fa= mv2/2
A= mg



  1. Есептер шығару жолдарын түсіндіру.

  1. Мұғаліммен амандасу, кезекшілер жоқ оқушыларды түгендейді.




  1. Оқушылар анықтамаларды сәйкестендіре отырып, екі топқа бөлінді. («Қуат» және «Күш» тобы)



  1. Сұрақтарға жауап береді.



  1. Оқушылар топтарымен «Энергия» шамасын сатылай кешенді талдайды.

Энергия




1.Анықтамасы:дененің жұмыс істеу қабілетін нақты сипаттайтын шама



2.Таңбасы: W



3.Түрлері: потенциалдық және кинетикалық


4.Формуласы: W=Ek+En= mv2/2; En=mgh



5.Өлшем бірлігі: 1Дж, 1 Дкж=103кДж, 1МДж=106Дж

1мДж=10-3Дж, 1 мкДж= 10-6Дж



6.Түрленуі: m=2Ek /v2; v=2Ek/m; h=En /mg


  1. Оқушылар формулалардың сәйкесін табады.

En= F*S

Ek= mgh


Fa= mv2/2


A= mg


  1. Есептерді сатылай кешенді талдау.

Есеп



1.Мазмұны:массасы 6 кг тастың, биіктігі -3метр үйдің төбесінен жер бетіне құлаған кездегі потенциалдық энергиясын тап




2. Берілгені: m=6кг, h=3м


3. Табу керек: Eр-?




4. Қолданылған формулалар: W=Ek_+En ; Ek=mv2/2; En=mgh



5. Шешуі: Eр=6 кг *3м*10н/кг= 180 Дж



6. Жауабы:180 Дж










Сергіту сәті

Синквейн



  1. Жұмбақтар оқиды.

  • Қозғалысқа келтіріп,

Жылдамдығын береді.

Өлшемдерін қарасаң,

Ньютонға ол келеді.(Күш)


  • Дүние жүзіне көп тараған сұйық. (Су)

  • Отқа салсаң жанбайды,

Суға салсаң батпайды. (Мұз)

  • Кең әлемді кернейді,

Көзің бірақ көрмейді. (Ауа)

  1. «Жұмыс» сөзіне грамматикалық талдау.

  2. Топтарды бағалау

  3. Қорытынды .

  1. Оқушылар шешімін табады.



  1. Оқушылар «Жұмыс» сөзіне грамматикалық талдау жасайды.

Зат есім –не? – жұмыс

Сын есім –қандай? – жақсы, жаман

Етістік –не істелді? – жұмыс істелді

Сан есім – қанша? – 120Дж



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: «Инерция». «Техникадағы инерцияның көрінісі».

Сілтеме: қосымша материалдар

Мақсаттары: ой қозғау, қызығушылықты ояту, мұғалім оқығанын оқушыларға елестете отырып, оқиғаның қалай, не себептен өтіп жатқанын қағазға жазу арқылы білімін көтеру.

Оқыту нәтижесі: топтық жұмысқа дағдыландыру, ғылым мен техника жетістіктеріне қызығушылық тудыру.

Түйінді идеялар: Елестету . Слайд жасау. Ресурстар дайындау. Интерактивті тақтамен жұмыс.
















Уақыты

Стратегиялар

Ресурстар


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті







Елестету



  1. Сыныппен амандасу, оқушыларды түгендеп, назарларын сабаққа аудару




  1. Фигуралар арқылы топқа бөлу



  1. Мұғалім тақырыпқа байланысты мәтін оқиды.

  • Осы демалыс кезінде мен анаммен қалаға баратыныма қатты қуандым. Ертеңіне жолға шықтық, автобусқа кіріп , ішіне жайғастық. Автобус жүрмей біраз тұрып алды. Бір кезде «О, біз жүрдік!» деп қуандым. Терезеден далаға, қарсы үйлерге қарап отырмын. Тоғайлар,үйлер, малдар керісінше артқа қарай зымырап барады. «Қандай қызық!» деп ойладым. Біраздан соң терезеге қар түйіршіктері тарсылдап тие бастады. Олар тайғанақтап барып қисық сызықты траекториямен төмен қарай құлдилап кетіп жатты. «Неге бұлай?» деп тағы ойладым. Енді қарасам автобус саяжайға жетіп қалыпты. Күтпеген жерден жүргізуші тежегішті басты. Сол кезде бәріміз де соғылып, жантайып қалдық. Неге осылай болады екен? –деген ойлар мені мазалады.




  1. Әр топтың жауабын тыңдап, жауаптарды салыстырып бағалайды.

  1. Мұғаліммен амандасу, кезекшілер жоқ оқушыларды түгендейді.




  1. Оқушылар топқа бөлініп алып, сабақтың мақсатына назар аударады.




  1. Оқушылар мәтінді көздерін жұма отырып тыңдайды.



  1. Айтылған әңгімені әр топтың оқушылары өздерінше елестетеді, сол елесті қағаз бетіне түсіреді. Ойларын қорытындылап жазады.

Оқушылар сурет салады (топ ақылдасып тақтада бір қорытынды сурет салады).

Салған суреттерінің қорытындысын шығарады.

Оқушылар өздерінің ойлары, жазғандарының барлығы бүгінгі танысқалы отырған инерция құбылысы екенін түсінеді.







Мағынаны ажырату



  1. Мұғалім оқушылардан сұрақтарға қимылмен жауап берулерін сұрайды:

  • Бәріміз автобус ішінде отырмыз. Автобус орнынан жұлқына тартылып қалды, тепе-теңдік бұзылды. Сонда қалай қимылдаймыз? Қай жаққа қисайдық?

  • Ұзын жолмен автобус зулап келеді. Ол бірқалыпты қозғалады. Кенет тежелді. Қалай қимылдаймыз? Қай жаққа қисайдық?

  • Бірқалыпты келе жатқан автобус оңға қарай тез бұрылды, қалай қимылдаймыз?

  1. Мұғалім осы үш тапсырманы қалай орындағанын белгілеп отырып, тақтаға жазатын оқушылар белгілейді.

5)Оқушылар көздері жұмулы, еркін отырады. Мұғалімнін айтқанын мұқият тыңдап, қимылмен көресетіп отырады. Бұл олардың сұраққа жауаптары болады.

6)Оқушылар санап тақтаға жазады.



І-топ ІІ-топ

  1. Артқа 1) Артқа

алдыға алдыға

  1. Алдыға 2) Алдыға

артқа артқа

  1. Оңға 3) Оңға

Солға солға











  1. Мұғалім әр топқа таратпа материалдарын ұсынады.

  2. Үй жұмысын беру

  3. Бағалау.




Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет