Бағдарламаның бір немесе бірнеше модулі ықпалдастырылған бір сабақтың жоспары



Дата07.05.2017
өлшемі145,71 Kb.
#16157
Бағдарламаның бір немесе бірнеше модулі ықпалдастырылған бір сабақтың жоспары

Тақырыбы:

Қазақстан жазықтары


Мектеп: Саран қаласы №7 ЖББМИ

Мерзімі:

12.10.2016ж

Мұғалімнің ТАӘ: Аймышова Рахила Батирбековна, №7ЖББМИ

Сынып: 8«А»

Қатысушылар саны:

14

Қатыспағандар:

Оқу мақсаттары

-Қазақстан жазықтары жайлы анықтау, сипаттау;

-Қазақстан жазықтарының басты ерекшелігін айқындау;

-сын тұрғысынан ойлау арқылы Қазақстан жазықтарының проблемалық сұрақтарының шешімін табу, бағалау.


Оқу мақсаттары/

Күтілетін нәтиже

Барлығы (А (жоғары), В( жақсы), (С орташа):Қазақстан жазықтары жайлы мағлұматты анықтайды, сипаттайды;

Көпшілігі (А, В): Қазақстан жазықтарының басты ерекшелігін айқындайды;

Кейбіреуі (А):алған білімін жинақтайды, қорытуға және бағалауға талпынады.


Тілдік мақсаттар (тыңдалым, оқылым, жазылым айтылым):

-Қазақстан жазықтары туралы ақпаратты түсініп тыңдайды;

-Қазақстан жазықтарының бір –бірімен тығыз байланысын түсініп оқиды;

-кескін картаны қолданып, Қазақстанның жазықтарын картаға түсіре біледі;

-Қазақстан жазықтарының ерекшеліктері жайлы өз ойларын ашық айта алады.



Алдыңғы оқу

Жазық, ойпат туралы түсініктерін тұжырымдау

Негізгі сөздер мен тіркестер

Солтүсік Қазақ жазығы, Ертіс маңы, Есіл-Тобыл жазықтары, бәр төбешіктері

Жоспар

Уақыт


Жоспарланған іс-әрекеттер

Бағалау

Ресурстар

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті







Кіріспе

3мин
3 мин



«Гүл сыйла»

Мақсаты: гүл сыйлай отырып бір-біріне жылы лебіз білдіру;

-Дөңгелене күн жасап, достық шеңберіне тұрайық.

-Бір-біріміздің қолдарымыздан ұстап сәттілік тілейік.

«Қытай қағазы»

Мақсаты: «Биіктік белдеулер, антропогендік табиғат кешені» туралы өткен сабаққа шолу;

Оқушыларды жұптастырып үйге берілген тақырыпты сұрау.

-Қазақстанның қазіргі жер бедері қандай күштердің әсерінен қалыптасқан?

-Жаңа тектоникалық қозғалыстар дегенді қалай түсінесіңдер?

-Жер сілкіну кестесі мен оның күшін қалай анықтаймыз?

«Құнды дүние»

Мақсаты: топтастыру;

Жәшікке оқушыларға ең құнды заттарын салу: қалам, блакнот, алқа т.б.


Шаттық шеңберіне тұрады.

«Гүл» сыйлай отырып, бір-біріне жылы лебіздер айтады.

-Сәттілік, белсенділік;

-Бақыт, денсаулық;

-Ашық аспан.

Диалог барысында жұптасу арқылы өткен тақырыпты толық пысықтайды.


- ішкі және сыртқы күштердің әрекетінен

-жер қыртысында тоқтаусыз жүріп жатқан қозғалыстарды айтады

-жер бетіндегі біліну-сезілу күшіне сәйкес халықаралық кесте (MSK) бойынша 12 балға ажыратылады.
Жәшікке құнды дүниелерін салады, топтың атын тағайындайды


«Тамаша!»

«Жарайсыңдар!»

«Тамаша!»

«Өте жақсы!»



Топ ережесі

Гүл


А4 қағаз

Құнды заттары




«Тұсаукесер» 3мин


«Миға шабуыл»

Мақсаты: Қазақстан жазықтары жайлы ой қозғау арқылы миға шабуыл жасау;

Интербелсенді тақтадан сұрақ:

-Жер бетінің аз тілімденген, тегіс немесе белесті болып келген кең алқабын не деп атайды?

-Теңіз деңгейінен есептегенде биіктігі 200м-ден төмен жазық қалай аталады?

-Бүгінгі тақырыбымыз қалай болады деп ойлайсыңдар?


- жазық;


- ойпат;

- бүгінгі тақырыбымыз Қазақстан жазықтары



«Жарайсыңдар!»

«Тамаша!»



АКТ

Карта


Негізгі бөлім

20мин

3мин

3мин

Қорытынды

5мин


2мин

3мин



«Оқы, талда, қорға»

Мақсаты: топтық жұмыс арқылы Қазақстан жазықтарының ерекшеліктерін оқу талдау.

1 топ. Батыс Сібір жазығы;

2топ. Тұран ойпаты;

3топ. Каспий маңы ойпаты



«+,-,қызықты»

Мақсаты: «Оқы, талда, қорға» тапсырмасына кері байланыс жасау;

+ ұнаған жері;

-қыиын болған немесе ұнамаған тұсы;

-қызықты болған жері .



«Аустралия жаңбыры»

Мақсаты: ойды сергітіп, бойды жазу

Сергіту сәтін іс-әрекет арқылы көрсетіп отырады

-қолды ұқалау;

-алақанды ұру;

-тізені ұргылау;

-аяқтарды тепкілеу;

-саусақпен тықылдату.

«Ортадағы қаламсап»

Мақсаты: Қазақстан жазықтары жайлы алған білімдерін сұрақ-жауап арқылы тексеру ;

Оқушылардың қаламдарын жинап алып, бір қаламды таңдап, иесіне сұрақ қою:

- Батыс Сібір жазығының екінші атауы?

- Батыс Сібір жазығы қалай бөлінеді?

- Тұран ойпатын екіге бөлетін өзен?

- бәр төбешіктері дегеніміз не?


«Чемодан, себет, еттартқыш»

Мақсат: Кері байланыс жасай отырып, өзін-өзі бағалау

Чемодан-Сізге не ұнады?

Өзіңізге не алдыңыз?

Себет- Сізге әлі де не түсініксіз?

Тағы неге оралу керек?

Еттартқыш-Сізге не ұнаған жоқ?

Сізге не түсініксіз?

Сабақты қорытындылау.

«2 жұлдыз 1 тілек» (мұғалім)

Мақсаты: Қазақстан жазықтары тақырыбын қорытындылап, мұғалімнің кері байланыс жасауы;

Оқушылардың білімін бағалау.

Бағалау парақшаларымен жұмыс

Үйге тапсырма. Қазақстан жазықтарын мазмұндау, кескін картаға түсіру;


Кітапты оқиды, мәтіннің мазмұнын топқа талқылап, флипчартқа түсіреді, қорғайды;

- Қазақстанға оңтүстік бөлігі енеді. Бұл жазықтың жер бедері біріңғай тегіс;

-Орта Азияның солтүстік-батысы және Қазақстанның оңтүстік-батысындағы едәуір жерді алып жатыр;

-солтүстігінде Жалпы Сырт қыраты, шығысында Орал алды үстірті, оңтүстігінде Каспий теңізінің аралығында жатыр.


Сабақ барысындағы ой-толғанысы:

+ ұнаған тұсын сипаттайды;

-қиын болған жерін айтады;

қызықты болған жерін айтады.

-қолдарын ұқалайды;

-алақанды ұрады;

-тізені ұрғылайды;

-аяқтарды тепкілейді;

-саусақпен тықылдатады.

- Солтүстік Қазақ жазығы

- Ертіс маңы және Есіл-Тобыл

- Сырдария өзені

- Каспий маңы ойпатының оңтүстік бөлігінде биіктігі 10-45 м, ұзындығы 25 км, ені 200-300 м, арақашықтығы1-2 км шамасындағы төбешіктер

Білімді жинақтап жазбаша ой түйіндей отырып өзін –өзі бағалай алады.

Чемодан- Топпен жұмыс жасау ұнады.

Мен үшін «Аустралия жаңбыры» сергіту сәті ерекше болды;

Себет- Мен үшін Бәр төбешіктері түсініксіздеу болды;

Еттартқыш- уақыттың тығыздығы кедергі болды.


«Блоб ағашы» парақшаларын толтырады.

Үй тапсырмасын дәптерге жазып алады.



«Жапон бағалауы»

«о-о-о-о-о»

«м-м-м-м»

Смайликтер


«Тамаша!»

«Жарайсың!»
«Тамаша!»

«Жұлдызшалар!»

«Тамаша!»



Оқулық

Флипчарттар

Маркерлер

Стикерлер



Смайликтер
«Жұлдызшалар»

қалам


Стикерлер

Күнделік


Блоб ағашы парақшасы






Қосымша ақпарат

Деңгейлеу

Оқушы көмек көрсетуді қалай ұйымдастырасыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма бересіз?





Бағалау – оқушылардың ілгерілеуін/ білімін қалай есепке аласыз? (жалпы ақпарат/ бағалау идеясы)

Пәнаралық байланыс, өмірмен байланыс

Оқушыларға көмек топтағы жұмыс арқылы іске асады. Үлгерімі төмен оқушыларға жақсы үлгеретін оқушылар көмек көрсетеді. Қабілеті жоғары оқушыларға деңгейлік тапсырмалар әзірленеді.

топта бағалау және өзін-өзі бағалау іске асады. Топтар бір-бірін жапон бағалауы арқылы , өзін-өзі блоб ағашы арқылы бағалайды.

Тарих және өлкетану пәндерімен байланысты.

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін қадағалап отырам.

Сабақ барысында оқушылардың мектеп  құндылықтарын дамытуына мүмкіндіктер қарастырыла отырып, бір-біріне құрметпен қарау, әділдік, ынтымақтастық қалыптасады.


Рефлексия

Оқу мақсаттары/ сабақ мақсаты шынайы болды ма? Оқушылар бүгін неге үйренді? Сабақтағы ақуал қандай болды? Менің деңгейлік тапсырмаларым тиімді болды ма? Уақытты тиімді пайдаландым ба? Өз жоспарыма қандай өзгеріс енгізгім келеді? Неліктен?




Төмендегі орынды сабақ бойынша бақылауларыңызды жазуға арнаңыз. Сол жақтағы сұрақтарға жауап жазыңыз.

1.Оқу мақсаттары шынайы болды.

2.Бүгін оқушылар Қазақстан жазықтары жайлы білімдерін ары қарай дамыта түсті.

3.Сыныптағы ахуал жақсы болды. Ынтымақтастықпен жұмыс жасады.

4.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды.

5.Берілген уақыт ішінде барлық мақсатқа жете алдым. Келесі сабағымда жаңа сабақты түсіндіруде оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін қызықты әдіс-тәсілдерді қолдануды мақсат тұтамын.


Қорытынды бағалау:
Сабақтағы екі ең сәтті әрекетті атаңыз (оқыту және оқу бойынша).

1:Оқытуда мәтінді түсіндіру; оқуда мәтінді түсіне отырып алған ақпараттарын постерге түсіру;

2: бағалау парағы бойынша жұмыс ұйымдастыру

Сабақты жақсарта алатын екі әрекетті атаңыз (оқыту және оқу бойынша).

1.Оқытуда тиімді әдіс-тәсілді қолдану және оқушылардың барлығы жұмыс жасау үшін қолайлы орта қалыптастыру сабақты жақсарта алады деп ойлаймын.

2.Оқушыларадың барлығы жұмыс жасау үшін қолайлы орта қалыптастыру сабақты жақсарта алады деп ойлаймын.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Выготскийдің «жақын арада даму аймағы» арқылы сыныптың белсенділігін арттыру.





Қолданылған әдебиеттер:

  1. «Тиімді оқыту мен оқу» Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы.

  2. Мұғалімге арналған нұсқаулық/төртінші басылым «Назарбаев Зияткерлік мектебі» ДББҰ, 2016ж

  3. Бірінші «Бетпе-бет» кезеңінің таратпа материалдары, 2016ж

  4. Қазақстанның физикалық географиясы 8 сынып. Ә.Бейсенова, Қ. Карпеков Алматы «Атамұра» 2012ж.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет