Кіріспе
3мин
3 мин
|
«Гүл сыйла»
Мақсаты: гүл сыйлай отырып бір-біріне жылы лебіз білдіру;
-Дөңгелене күн жасап, достық шеңберіне тұрайық.
-Бір-біріміздің қолдарымыздан ұстап сәттілік тілейік.
«Қытай қағазы»
Мақсаты: «Биіктік белдеулер, антропогендік табиғат кешені» туралы өткен сабаққа шолу;
Оқушыларды жұптастырып үйге берілген тақырыпты сұрау.
-Қазақстанның қазіргі жер бедері қандай күштердің әсерінен қалыптасқан?
-Жаңа тектоникалық қозғалыстар дегенді қалай түсінесіңдер?
-Жер сілкіну кестесі мен оның күшін қалай анықтаймыз?
«Құнды дүние»
Мақсаты: топтастыру;
Жәшікке оқушыларға ең құнды заттарын салу: қалам, блакнот, алқа т.б.
|
Шаттық шеңберіне тұрады.
«Гүл» сыйлай отырып, бір-біріне жылы лебіздер айтады.
-Сәттілік, белсенділік;
-Бақыт, денсаулық;
-Ашық аспан.
Диалог барысында жұптасу арқылы өткен тақырыпты толық пысықтайды.
- ішкі және сыртқы күштердің әрекетінен
-жер қыртысында тоқтаусыз жүріп жатқан қозғалыстарды айтады
-жер бетіндегі біліну-сезілу күшіне сәйкес халықаралық кесте (MSK) бойынша 12 балға ажыратылады.
Жәшікке құнды дүниелерін салады, топтың атын тағайындайды
|
«Тамаша!»
«Жарайсыңдар!»
«Тамаша!»
«Өте жақсы!»
|
Топ ережесі
Гүл
А4 қағаз
Құнды заттары
|
Негізгі бөлім
20мин
3мин
3мин
Қорытынды
5мин
2мин
3мин
|
«Оқы, талда, қорға»
Мақсаты: топтық жұмыс арқылы Қазақстан жазықтарының ерекшеліктерін оқу талдау.
1 топ. Батыс Сібір жазығы;
2топ. Тұран ойпаты;
3топ. Каспий маңы ойпаты
«+,-,қызықты»
Мақсаты: «Оқы, талда, қорға» тапсырмасына кері байланыс жасау;
+ ұнаған жері;
-қыиын болған немесе ұнамаған тұсы;
-қызықты болған жері .
«Аустралия жаңбыры»
Мақсаты: ойды сергітіп, бойды жазу
Сергіту сәтін іс-әрекет арқылы көрсетіп отырады
-қолды ұқалау;
-алақанды ұру;
-тізені ұргылау;
-аяқтарды тепкілеу;
-саусақпен тықылдату.
«Ортадағы қаламсап»
Мақсаты: Қазақстан жазықтары жайлы алған білімдерін сұрақ-жауап арқылы тексеру ;
Оқушылардың қаламдарын жинап алып, бір қаламды таңдап, иесіне сұрақ қою:
- Батыс Сібір жазығының екінші атауы?
- Батыс Сібір жазығы қалай бөлінеді?
- Тұран ойпатын екіге бөлетін өзен?
- бәр төбешіктері дегеніміз не?
«Чемодан, себет, еттартқыш»
Мақсат: Кері байланыс жасай отырып, өзін-өзі бағалау
Чемодан-Сізге не ұнады?
Өзіңізге не алдыңыз?
Себет- Сізге әлі де не түсініксіз?
Тағы неге оралу керек?
Еттартқыш-Сізге не ұнаған жоқ?
Сізге не түсініксіз?
Сабақты қорытындылау.
«2 жұлдыз 1 тілек» (мұғалім)
Мақсаты: Қазақстан жазықтары тақырыбын қорытындылап, мұғалімнің кері байланыс жасауы;
Оқушылардың білімін бағалау.
Бағалау парақшаларымен жұмыс
Үйге тапсырма. Қазақстан жазықтарын мазмұндау, кескін картаға түсіру;
|
Кітапты оқиды, мәтіннің мазмұнын топқа талқылап, флипчартқа түсіреді, қорғайды;
- Қазақстанға оңтүстік бөлігі енеді. Бұл жазықтың жер бедері біріңғай тегіс;
-Орта Азияның солтүстік-батысы және Қазақстанның оңтүстік-батысындағы едәуір жерді алып жатыр;
-солтүстігінде Жалпы Сырт қыраты, шығысында Орал алды үстірті, оңтүстігінде Каспий теңізінің аралығында жатыр.
Сабақ барысындағы ой-толғанысы:
+ ұнаған тұсын сипаттайды;
-қиын болған жерін айтады;
қызықты болған жерін айтады.
-қолдарын ұқалайды;
-алақанды ұрады;
-тізені ұрғылайды;
-аяқтарды тепкілейді;
-саусақпен тықылдатады.
- Солтүстік Қазақ жазығы
- Ертіс маңы және Есіл-Тобыл
- Сырдария өзені
- Каспий маңы ойпатының оңтүстік бөлігінде биіктігі 10-45 м, ұзындығы 25 км, ені 200-300 м, арақашықтығы1-2 км шамасындағы төбешіктер
Білімді жинақтап жазбаша ой түйіндей отырып өзін –өзі бағалай алады.
Чемодан- Топпен жұмыс жасау ұнады.
Мен үшін «Аустралия жаңбыры» сергіту сәті ерекше болды;
Себет- Мен үшін Бәр төбешіктері түсініксіздеу болды;
Еттартқыш- уақыттың тығыздығы кедергі болды.
«Блоб ағашы» парақшаларын толтырады.
Үй тапсырмасын дәптерге жазып алады.
|
«Жапон бағалауы»
«о-о-о-о-о»
«м-м-м-м»
Смайликтер
«Тамаша!»
«Жарайсың!»
«Тамаша!»
«Жұлдызшалар!»
«Тамаша!»
|
Оқулық
Флипчарттар
Маркерлер
Стикерлер
Смайликтер
«Жұлдызшалар»
қалам
Стикерлер
Күнделік
Блоб ағашы парақшасы
|