Бөлім:
|
Бүтін көрсеткішті дәреже
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Оразбаева П.М.
|
Күні:
|
25.09.2024
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Санның стандарт түрі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
7.1.1.1 сандарды стандарт түрде жазу;
7.1.2.8 стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушыларда санды стандарт түрге келтіру ережесін пайдалана отырып есептер шығару дағдысын қалыптастыру
|
Сабақтың құндылығы
|
әділдік және жауапкершілік
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты/
кезеңдері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдас-
тыру кезеңі
5мин
|
Сәлемдесу;
Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;
Оқушыларды түгелдеу;
Сабақтың мақсатымен таныстыру
|
Мұғаліммен сәлемдесу;
Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;
Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну
|
Ауызша бағалауды қоданамын
«Өте жақсы»
«Жарайсың»
|
Тақта;
Оқулық;
|
Сабақтың
басы
10 минут
|
апта дәйексөзі: Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы.(Абай)
Жаңа тақырыпты түсіндіреді; мысалдар көрсетеді
Өте үлкен сaндaрды жaзу үшiн 10 сaнының дәрежесi қолдaнылaды. Жерден Күнге дейiнгi қaшықтaқ шaмaмен 150 млн км, ол
к м түрiнде жaзылaды.
Кез келген 10-нaн үлкен сaнды түрiнде жaзуғa болaды, мұндaғы және п нaтурaл сaн.
Сaнды осылaй жaзу сaнның стандaрт түрi деп aтaлaды.
|
Оқушылар мұғалімді тыңдайды; сұрақтарына жауап береді, мысалдар келтіреді
Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау:
Жарайсың!
Өте жақсы!
Жақсы!
Керемет!
|
Тақта;
Слайд;
Оқулық
7-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017
|
Сабақтың
ортасы
25минут
|
|
2-тапсырма
Сандарды стандарт түрде жазыңыз: 0,52;401;60,756;0,00123
Жауабы:
Дескриптор:Білім алушы
- бірмүшелерді анықтайды;
- бірмүшелерді стандартты түрде жазады;
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі
|
Тақта;
Слайд;
Оқулық
7-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017
|
|
1 Санды стандарт түрде жазыңдар. 3 200 000
А) 3,2*105 В) 32 С) 32*105 Д) 105
2. Берілген санды көрсеткіші 1-ден өзгеше болатын қандай да бір санның дәрежесі түріне келтіріңдер. 8100
А)900 В)92 С)310 Д)902
3. Санды стандарт түрінде жазыңдар. 4 000 000
А) 4 *106 В) 14 *106 С) 104 Д)10*4
4. Стандарт түрінде жазындар: -3х2ах32
А) -6ах В) -6ах С) -6ах5 Д)-6
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты
|
Слайд
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
|
|
Жұппен жұмыс
1. Келесі сандар туралы олар стандартты түрде жазылған деп айтуға бола мА?
; ; .
2. стандарт түрде жазыңыз:
350, 72000 ,
0, 026, 0, 00000905.
Топтық жұмыс
Стандартты түрде сандарды жазыңыз:
а) оттегі атомының массасы 0, 000 000 000 000 000 000 000 02662 г;
б) сабын көпіршігі пленкасының қалыңдығы 0,000 000 06 см;
в) су молекуласының диаметрі 0,000 000 03 см;
г) Андромеда тұмандығына дейінгі қашықтық 95,000,000,000,000,000,000 км;
д) адам шашының қалыңдығы 0,00007 м;
е) күннің массасы 1 983 000 000 000 000 000 000 000 000 000 кг
|
. 2 топқа арналған Өзіндік жұмыс - планеталарды күн сәулесінен алыстату ретімен орналастырыңыз. Жауабын дәптерге жазыңыз.
|
Бағалау
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды.
Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап, оларға кері байланыс береді.
|
Слайд
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
|
|
Амалды орындаңыз
1.:
а) (3,5 · 10-7) · (3 · 10-5 )= (3,5 · 3) · (10-7 · 10-5) = 10,5 · 10-12 = 1,05 · 10 · 10-12 =1,05 · 10-11.
б) .
№2
Берілген Сан үшін оны стандартты түрде жазуды таңдап таңдалған жауапқа сәйкес әріпті дәптерге жазыңыз:
1. 480
|
|
|
|
2. 0,0013
|
|
|
|
3. 0,000008
|
|
|
|
4. 2 610 000
|
|
|
|
5. 17 000 000
|
|
|
|
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды.
|
Слайд
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
Қорытындылау.
Рефлексия.
Тіркесті толықтырыңыз:
«Бүгін мен сабақта ... білдім»
«Бүгін мен сабақта ... үйрендім»
«Бүгін мен сабақта ... таныстым»
«Бүгін мен сабақта ... қайталадым»
«Бүгін мен сабақта ... бекіттім»
Үй тапсырмасын беремін
|
Сабақты қорытындылау:
Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын.
1.Сабақтың мақсаты қандай болды?
2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек?
3.Нені түсінбедіңдер?
Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу:
- тақырып бойынша не білемін?
- тағы не білгім келеді?
- не істей аламын?
Үйге тапсырма:№
|
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
|
Бағалау парақтары;
оқулық;
|
• Оқушы жетістігін бағалау
«2» - міндетті деңгейдің тапсырмаларын орындамағанда;
«3» - І деңгей тапсырмасын толық орындағанда;
«4» - І-ІІ деңгей тапсырмасын толық орындағанда;
«5» - І-ІІ деңгей тапсырмасын толық орындағанда, ІІІ деңгей тапсырмасының 50%- дан артық.
|