Казахский язык 9 класс
Информация о планах:
Комплект на год, примерно 102 часа
________________________________________________
Образец разработки урока:
Сабақтың тақырыбы: Ана тілі
Сабақтың мақсаты: Басқа ұлт балаларына қазақ тілінен білім беру
1)Білімділік: Ана тілі туралы оқушылардың ұғымдарын кеңейту. Жаңа сөздерді меңгерту. Жаңа атаулармен таныстыру.
2)Дамытушылық: Жаңа сөздерді меңгерту арқылы, оқушылардың есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын байыту. Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.
3)Тәрбиелік: Балаларды адамгершілікке, инабаттылықа, мейірімділікке тәрбиелеу. Елін, жерін, Отанын құрметтей білуге үйрету.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту
Сабақтың көрнекілігі: Кітап
Пәнаралық байланыс: Орыс тілі
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу
2. Сыныптағы оқушыларды түгелдеу, келмеу
себебебін сұрау, білу.
3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
4. Тіл дамыту сәтін өткізу.
II. Өткен сабақты пысықтау: 1. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
2.Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.
3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау.
4.Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
III. Жаңа сабақты қалыптастыру:
-Баларар, біз сендермен «Ана тілі» деген тақырыппен танысамыз. Әр халықтың өзінің ана тілі бар. Қазақ халқының ана тілі - қазақ тілі.
1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып,мазмұнын айтып беріңдер. Зат есімдерді теріп жазып, септік жалғауларын анықтаңдар.
2-тапсырма. Мәтінді мәнерлеп оқыңдар.Сұрақтар құрастырыңдар.
3-тапсырма. Төмендегі берілген сөздерден сөйлем , сөз тіркестерін құрату.
IV. Жаңа сабақты бекіту: Жаңа сабақ бойынша оқушыларға сұрақтар қою:
1. Мәтінде қай тіл туралы айтылған?
2.Адам ана тілін кімнен үйренеді?
3.Сенің ана тілің қай тіл?
4.Өз ана тілдеріңде көркем сөз, әдебиет, газет-журналдар оқисыңдар ма?
5. Ана тілі туралы қандай қанатты сөздер білесіңдер?
V. Сабақты қорыту: Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу,сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру: Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.
VI. Үй тапсырмасын беру: Ана тілі туралы бір өлең жаттау.
VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту, мүмкіндігін айту.
Сабақтың тақырыбы: Ана тілі-жүрек үні
Сабақтың мақсаты: Басқа ұлт балаларына қазақ тілінен білім беру
1)Білімділік: Ана тілі-жүрек үні туралы оқушылардың ұғымдарын кеңейту. Жаңа сөздерді меңгерту. Жаңа атаулармен таныстыру.
2)Дамытушылық: Жаңа сөздерді меңгерту арқылы, оқушылардың есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын байыту. Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.
3)Тәрбиелік: Балаларды адамгершілікке, инабаттылықа, мейірімділікке тәрбиелеу. Елін, жерін, Отанын құрметтей білуге үйрету.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту
Сабақтың көрнекілігі: Кітап
Пәнаралық байланыс: Орыс тілі
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу
2. Сыныптағы оқушыларды түгелдеу, келмеу
себебебін сұрау, білу.
3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
4. Тіл дамыту сәтін өткізу.
II. Өткен сабақты пысықтау: 1. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
2.Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.
3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау.
4.Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
III. Жаңа сабақты қалыптастыру:
-Баларар, біз сендермен «Ана тілі-жүрек үні» деген тақырыппен танысамыз. Әр халықтың өзінің ана тілі бар. Қазақ халқының ана тілі - қазақ тілі.
Сөздікпен жұмыс
Нәресте-младенец
Сіңу-впитать
Ерлік-геройство
Қоғам құбылыстары-общественные явления
Мұра-наследие
Дәреже-уровень
1-тапсырма. Тіл туралы ұлағатты сөздерді түсініп, есте сақтаңдар.
2-тапсырма. Д.Әбілевтің өлеңін мәнерлеп оқып, жаттаңдар.
3-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, деңгейлік тапсырмаларды орындату.
ІІІ деңгей
Мәтінге сұрақ құрастырып, өзара сөйлестіру.
Септік жалғаулары бар 3 сөз теріп жазып, сөз табына қарай морфологиялық талдау жасату.
ІІ деңгей
Мәтіннің мазмұнын айтып беріңдер.
І деңгей
Мәтінді жалғастырыңдар.
V. Сабақты қорыту: Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу,сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру: Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.
VI. Үй тапсырмасын беру: 2-тапсырма. Жаттау.
VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту, мүмкіндігін айту.
Достарыңызбен бөлісу: |