Модуль №1
Қаныққан көмірсутектер. (8 сағат)
Кіріспе
|
1
|
Модульдің құрылымымен таныстыру.
Қаныққан көмірсутектердің құрылысы, номенклатурасы.
Химиялық қасиетттері.
Дәптермен жұмыс.
Үйге тапсырма.
|
5 мин.
20 мин.
10 мин
10 мин.
|
2
|
Қаныққан көмірсутектердің алынуы, қолданылуы.
Циклопарафиндер.
Дәптермен жұмыс.
Сұрақ-жауап
|
15 мин.
15 мин.
5 мин.
10 мин.
|
Диалог
|
3
4
5
6
|
Білімді меңгерту
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Қарлы кесек оқыта үйрету ойыны
(Жеке топтық жұмыс)
Тақырыпты дамыту
Ұйымдастыру жұмыстары
«Қарлы кесек » оқыта үйрету ойыны.
(Жеке топтық жұмыс)
Білімді пысықтау
Химиялық эстафета
(сайыс сабақ)
Білімді бекіту
«Бреин-ринг » оқыта үйрету ойыны.
(жкек топтық жұмыс)
|
3 мин.
42 мин
2 мин.
43 мин.
45 мин.
45 мин.
|
Қорытынды
|
7
8
|
Тест
Сынақ
|
45 мин.
45 мин.
|
Нені білуі керек :
. Көміртегі атомының ерекшеліктерін.
. Қаныққан көмірсутектердің гибриттенуі,
жалпы формуласы, көміртегі атомдарының
байланыс ұзындығы, байланыс бұрышы жайлы білу.
. Қаныққан көмірсутектердің жүйелеу номенклатурасы,
алынуы, қолданылуы.
Нені үйренуі керек:
. Қаныққан көмірсутектердің жүйелеу номенклатурасы
бойынша атын атау.
. Көмірсутектердің шар стерженьді және масштабты модельдерін жасай білу.
. Изомерия мен гомологтардың молеклалық және құрылымдық формулаларын жазып үйрену.
Негізгі түсініктер мен терминдер:
-Гибридтену, изомерия, гомолог, алкан, циклопарафин,радикал,
номенклатура.
Қолданылатын әдебиеттер:
Органикалық химия есептері ( Глинка)
Жалпы химия (Ділманов)
Химия тұрмыста
Шығармашылық тапсырмалар:
Реферат. Қаныққан көмірсутектердің қолданылуы.
№ 8-18 №8 -20 № 8 -22
Формула құрастыру
Кіріспе бөлімі
Тақырыбы: Қаныққан көмірсутектердің құрылысы, номенклатурасы,
химиялық қасиеттері
Білімділік мақсаты:
Жеке тұлға ретінде өзін-өзі тани білуге , ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық мақсаты :
Аз уақытқа көп мағлұмат алуға, жұпталып жұмыс атқаруға,танымдық қабілетін арттыруға баулу.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру. Модульдің құрылысымен таныстыру.
Тірек сызбалар арқылы тақырып мазмұнын түсіндіру.
Қаныққан көмірсутектер –метан қатарындағы және циклопарафиндер болып екіге бөлінеді.
Қаныққан көмірсутектердің ерекшеліктері:
Ж.Ф – Cn H2n+2 Мол. Ф: CH4 H
Гибриттенуі-sp3 **
Бұрышы – 109 028 1 Элек. Ф: H**C** H
С атом арақашықтығы – 0.154 нм * *
Жұрнағы – « ан» H
H
Құр. Ф: H – C- H
H
C + 6 )2)4 1s 2 2s2 2p 2
SP3
C+ + 6 )2 )4 1s2 2s2 2p2
Метан CH4 метил C H3
Этан C2 H6 этил C2 H5
Пропан C3H8 пропил C3 H7
Бутан C4 H10 бутил C4 H9
Пентан C5 H 12 амил C5 H11
Гексан C 6H 14 гексил C6 H13
Гептан C7 H 16 гептил C7 H15
Октан C8 H18 октил C8 H17
Нонан C9 H 20 нонил C9 H19
Декан C10 H22 декил C10H21
Жұптаспаған бос электроны бар бөлшектер радикал деп аталады.
Номенклатурасы:
1 2 3 4
C H3 – C H –C H2 – C H 3 2метилбутан.
І
C H3
Көміртегі тізбегінің ең ұзын тізбегін бөліп алады.
Оны тармақ ең жақын тұрған шетінен бастап нөмірлейді.
Қайсы көміртегі атомында орынбасушы топ (радикал) бар екенін цифрмен көрсетеді.
Егер орынбасушы топ бірнешеу болса , онда олардың әрқайсысын цифрмен белгілейді.
Тармақталу негізгі тізбек шетінен бірдей қашықтықтағы көміртегі атомдарынан бастаған жағдайда ,тізбекті құрылысы ең қарапайым радикал орналасқан шеттен бастап нөмірлейді.
1 2 3 4 5 6
C H3 – C H – C H2 – C H2– C H – C H3
/ /
C H 3 C2 H5
2 этил 5 этилгексан
Алкондар реакцияға түсуге актифті емес.Олар хлормен реакцияға түсе алады, бірақ ерекшелігі күн сәулесінің әсерінен жүреді.Бұл хлордың сутегін алмастыруымен аяқталады, мұны хлорлану реакциясы деп аталады.
C H4 + CL2 C H3 CL + HCL
хлорметан
C H3 CL2 + CL2 C H2 CL2+ HCL
дихлорметан
C H2 C L2 + CL2 C H CL3 + HCL
хлорметан
C H CL3 + CL2 CCL4 +H CL
тетрахлорметан
. . . . h v . . . .
: CL : CL: : CL . + .CL:
. . . . . . . .
H H . .
H C H + CL H C +H : CL:
H H . .
H H H H
/ / / /
H- C + C- H H – C – C - H
/ / / /
H H H H
Жүйелі өзгеріп , тізбек болып табылатын мұндай реакциялар тізбекті реакция деп аталады.Олар бос радикалды механизм бойынша жүреді.
C H3 – C H3 + CL2 C H3 – C H2 CL + H CL хлорэтан
C2 H5 CL + CL2 C2 H4 CL2 + H CL дихлорэтан
C2 H4 CL2 + CL2 C2 H3 CL3 + HCL трихлорэтан
C2 H3 CL3 + CL2 C2H2CL4 + H CL тетрахлорэтан
C2 H2 CL4 + CL2 C2 H CL5 + H CL пентахлорэтан
C2 H CL5 + CL 2 C2 CL6 + HCL гексахлорэтан
Метанның жануы: 1.C H4 +O2 CO 2+ 2 H 2O + 880 кДж
2. C3 H 8+ O2 3 CO2 + 4H2 O +Q
Қыздырғанда айырылуы: C H4 C + 2H 2 - Q
Құрылысы мен химиялық қасиеттері ұқсас, бірақ құрамында бір немесе бірнеше C H2 тобына айырмашылығы бар заттаз гомологтар деп аталады.
C H2 - метилендік топ. Гомологтық айырма.
Метан, этан, бутан, пентан тағы басқалары гомологтар деп аталады.
3.Дәптермен жұмыс. Сызбалар жазу,оны түсіну.
4. Үйге тапсырма 2,1 -2,3 тақырыбын оқу.
№ 2 сабақ Д И А Л О Г Б Ө Л І М І
Қаныққан көмірсутектердің алынуы , қолданылуы. Циклопарафиндер.
Тәрбиелік мақсаты:
Аз уақытта көп мағлұмат алуға үйрену.Өзгені тыңдай білу.
Білімділік мақсаты:
Алкандардың алынуы, қолданылуын білу.
Циклоалкандардың ерекшелігін айқындау.
Дамытушылық мақсаты:
Тірек сызбаларын өздері жасап,үйренуге дағдыландыру,
есте сақтау қабілетін арттыру.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Тірек сызбалары тақырыпты түсіндіру.
Алынуы: 1. C +2H2 C H4
2. 2 CH3 -CH2– CH2 Br +2Na CH3 -(CH2 )4 – CH3 + 2 Na Br
Қолданылуы:
Жанғанда көп жылу бөлетіндіктен отын ретінде.
Іштен жанатын двигательдер үшін жанармай ретінде.
Сутегін алудың негізгі көзі. C H4 + H2 O 3 H2 + CO
Органикалық заттарды синтездеуде.
Еріткіш ретінде.
Тетрахлорметан -өрт сөндіруге
Фреон – тоңазытқыш қондырғыларында мұздатқыш ретінде.
Ж.Ф: Cn H2 n
Тұйық циклді құрылысты көмірсутектер циклоалкандар немесе циклопарафиндер деп аталады.
С Н С Н
Н2 С С Н2 Н С С Н Н С С Н
Н2 С С Н2 Н С С Н Н С С Н
С Н
Циклобутан ЦИКЛОПЕНТАН
ЦИКЛОГЕКСАН
Алынуы:
Н Н Н2 С С Н2
Н -С –Н Н – С- Н Н2 С С Н2 +Н2
Н2 С С Н2 С Н2
С Н2
С Н2 - С Н2 Br C H2 - C H2
Н2 С +2Na H2 C +2NaBr
C H2 - C H2 Br C H2 - C H2
C H2 C H2
H2 C C H – C H3 H2 C C H – C H2- C H3
H2 C C H2 H2 C C H2
C H2
Метилциклобутан
Этилциклогексан
Бес және алты мүшелі циклоалкандарды ең алғаш Мәскеу университетінің профессоры Маркорников мұнайдан ашқан болатын. Осыдан барып оларды- нафтендер деп те атайды.
Дәптермен жұмыс.
Үйге тапсырма 2,1 -2,5 қарап шығу.Диалог бөлімге дайындық.
№ 3-4 сабақ
«Қарлы кесек » оқыта үйрету ойыны (Жеке топтық жұмыс)
Білімділік мақсаты: Кіріспе бөлімінде өткен тақырыптарын меңгерту.
Кітаппен жұмыс жасау.Білімін нығайту.
Тәрбиелік мақсаты: Жеке және топпен жұмыс жасауға,өз ойын анық айтып,
Білімдіні тани білуге үйрету.
Дамытушылық мақсаты: Танымдық қабілетін , есте сақтау дағдысын қалыптастыру.
Ойынның шарты:
Қатысушылар саны - 25
Оқушылар 5 топқа 5 оқушыдан бөлінеді.Әр стол А,Б,В,Г,Д әріптерімен белгіленеді.Әр столға А -1, А -2 , А -3, А -4, А -5, т.б ойыншылары отырады.Әр топқа мұғалім белгілі бір тапсырма береді.Дайындыққа 5-10 минут уақыт беріледі.Дайындыққа берілген уақыт аяқталған соң, I тур жарияланады. Оқушылар орындарынан тұрып, әрқайсысы өздерінің бағыттаушы парағы бойынша жаңа орынға отырады.Бұл жерде әр столдан жинақталған 5 оқушы 5 түрлі тапсырмасын А әрпі бар оқушыдан бастап түсіндіреді.Барлығы сөйлеп болған соң .әрбір оқушы өз жауабын неғұрлымдәлірек дәлелдеген деп есептейтін сөйлеушінің нөмірін анықтап,оның нөмірін өз бағыттау парағындағы «ең жақсы сөйлеуші» жолына жазып алады.Осылай 5 тур жалғасады.Барлық тур аяқталған соң бағалауды бағыттау парағын жинап алып, ортақ бағалау парағына түсіру арқылы жүргізеді.Ортақ парақ бойынша ең жақсы ойыншы және ең жақсы команда анықталады.
Құрал жабдықтары:
Бағыттаушы парақтар.
Қатысушылардың нөмірі жазылған жетондар.
Үстелдерді белгілеуге арналған сілтемелер.
Жалпы бағалау парағы.
А
Тобының тапсырмасы
|
1. Метанның құрылысы
Гибридтену механизмін түсіндіру.
2. Қаныққан көмірсутектердің физикалық қасиеті.
|
Б
Тобының тапсырмасы
|
1.Метанның табиғатта кездесуі.
2. Алкандардың гомологтық қатарын атап,формулаларын жаз.
|
В
Тобының тапсырмасы
|
1. Алкандардың химиялық қасиеті.
Хлорлану реакциясы.
2. Изомерия және гомолог дегеніміз не?
|
Г
Тобының тапсырмасы
|
1. Алкандар номенклатурасына мысал келтір.
2. Циклопарафиндерге сипаттама.
|
Д
Тобының тапсырмасы
|
1. Циклопарафиннің алынуы және химиялық қасиеттері.
2. Алкандардың қолданылуы.
|
Үйге тапсырма: 2.1 – 2.5 оқу.
Қосымша әдебиеттер әкелу.
№5 сабақ
Х И М И Я Л Ы Қ Э С Т А Ф Е Т А
( Сайыс сабақ )
Білімділік мақсаты: Оқушылардың тарау көлемінде алған білімдерін
жинақтау.
Тәрбиелік мақсаты: Білімін қолдана білуге, жауапкершілік арттыруға,
пәнге деген қызығушылығын кеңейтуге баулу.
Дамытушылық мақсаты: Алкандар жайлы ұғымын кеңейту,қабілетін дамыту,шапшаңдыққа ,тез шешім қабылдауға үйрету.
Құрал жабдығы:
-
Таблицалар
-
Тапсырма карточкалары.
Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру
2. Ойын шартымен түсіндіру.
I – тур. Бәйге
Оқушыларды екі топқа бөліп команда капитандарын анықтау.
-
Екі топқа бірдей сұрақ қою, қай топ көп жауап берсе сол топ ұтады.
-
Алкандардың жалпы формуласы? (Cn H2n +2)
-
Гомолог дегеніміз не?
-
Неге бұл көмірсутектер қаныққан деп аталады?
-
Гибриттену дегеніміз не?
-
Алкандарға қандай гибриттену тән?
-
Хлорландыру реакциясы дегеніміз не?
-
Көмірсутектердің жану өнімдерін ата?
-
Тізбекті реакция дегеніміз не?
-
Метанның гомологтық қатары?
-
Метанды алу жолдары?
-
Радикал дегеніміз не?
-
Пентанның агрегаттық күйі?
-
Алкандардың қолданылуы?
II – тур Эстафета
Реакцияны жалғастыру, әр реакцияға бір оқушыдан шығады.
1- топ C H4 CH3 CL ? ? CCL4
2 – топ C2 H6 C2 H5Br ? ? ? ? C2 Br 6
III - тур Формула жазу
Берілген заттың формуласын жазып, жүйелеу номенклатурасына сәйкес атау.
1 – топ 1. 2 метил 4этилгептан
2. C H3 – C H2 – C H –C H – C H 3
C5 H 11 C2H5
2 – топ 1. 2,4 диметилгексан
2. C H 3– C H – C H – C H2 – C H3
C2 H5 C2 H5
IV – тур. Кім шапшаң ?
Заттың изомерін , келесі топ гомологын жазу , атын атау.
1 – топ. Гексанның изомерлері.
2 – топ. Гексанның гомологтары.
V – тур. Капитандар сайысы.
1 – топ. Метанның гибриттену механизмін түсіндір.
2 – топ. Орынбасу реакциясының механизмін түсіндір.
Сайыстың қорытындысын шығарып, оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма. Тарау көлемін қайталау.
№ 6 сабақ
«Брейн – ринг» оқыта үйрету ойыны
(жеке топтық жұмыс)
Білімділік мақсаты: Тарау бойынша өткен материалдарды пысықтау,
қорытынды бөлімге дайындау.
Тәрбиелік мақсаты: Бірін-бірі бағалай білуге, өзгені тыңдап,
өзін құрметтеуге баулу.
Дамытушылық мақсаты: Ой өрісін ізденімпаздық қабілетін дамыту.
Ойынның жүру барысы:
Сынып 5 – 6 адамнан топтарға бөлінеді.Әр топта бір жүргізуші болады.Ойынға қатысушыларға нөмір жазылған жетондар тартылады.Үстелдің үстінде үстел сілтемелері және 6 бөлікке бөлінген жаймалар, осы карталардың үстіне тапсырма жазылған карточкалар қойылады.Әр үстелдің түсі әр түрлі , соған сәйкес фишкаларда әртүрлі , тапсырманы орындауға 7-10 минут уақыт беріледі.Жүргізуші оқушылардан ретімен тапсырманы сұрап,дұрыс жауапқа фишка беріп отырады.
Бір үстелдің тапсырмасын болған соң сағат тілімен айнала отырып барлық үстел тапсырмаларын орындап шығады. Соңында жинаған фишкасына қарай , бағалау парағы бойынша әрбір оқушы бағаланады.
Құрал жабдығы:
-
Нөмірлері және атқаратын рөлі жазылған жетон.
-
Бөліктерге бөлінген қызыл, сары, жасыл, көк түсті жайма.
-
Сандар жазылған жайма
-
Сары (3) , жасыл(4), көк (5) түсті фишкалар.
-
Үстелдердің сілтемесі
-
Ортақ бағалау парағы
-
Түрлі түсті карточкалар.
-
Жауап үлгілері бар карточкалар
«Қызыл» үстел тапсырмалары.
№1
|
Формуласын жаз
а) 3 этилгептан
б) 2,2 диметилгексан
26 бет №15
|
№2
|
а) 2 метил 3 этилгептан
б) 3 тетил 5 этилгептан
|
№3
|
а) 3,3 диметилпентан
б) 2 метилгексан
|
№4
|
а) 2 пропил 3 бутилгептан
б) 2,4 диэтилгексан
|
№5
|
а) 3,3 дибутилпентан
б) 4 этил 5,5 дигексилоктан
|
№6
|
а) циклогексан
б) 2,2 диамил 3 гексилнонан
|
«Сары» үстел тапсырмалары.
№1
|
Жүйелеу номенклатурасы бойынша атын ата
C6 H13
A} C H3 – C H2 -C H2 –C – C H3
C6 H13
|
№2
|
Б) С H2
H2 C C H2
H2 C C H – C H3
А) C2 H5
C H3 – C –C H2- C H3
C H3
|
№3
|
Б) H2 C C H2
H2 C C H – C2 H5
C H3 C H3
А)
C H3 - C H – C –C H3
C H3
|
№4
|
Б) C5 H11
C H3 – C – C H2 – C H3
C4 H9
А) C H3 – C H2 – C H – C H – C H2 –C H3
C2 H5 C3 H7
|
№5
|
Б) H2 C - C H2
H2 C - C H2
А) C H3 – C H – C H – C H3
C H2 C H3
|
№6
|
Б) C H3 – C H – C H2 – C H2 - C H3
C4 H9
C H2 – C H3
В) С H3 –C –C H2 – C H3
А) C2 H5
C4 H9
C H3 – C –C H2- C H – C H3
C H3 C H3
|
«Жасыл» үстел тапсырмалары.
№1
|
а) с – 18 м.ф тап
б) Мг =142 м.ф тап
|
№2
|
а) Н – 26 М.Ф тап
б) Мг – 212 М.Ф тап
|
№3
|
а) С – 16 М.Ф тап
б) Мг – 128 М.Ф тап
|
№4
|
а) Н – 28 М Ф тап
б) Мг – 114 М.Ф тап
|
№5
|
а) С -21 М .Ф тап
б) Мг – 86 М.Ф тап
|
№6
|
а) Н – 12 М.Ф тап
б) Мг – 226 М.Ф тап
|
«Көк » үстел тапсырмалары.
№1
|
А) Пентанның барлық изомерлерін жаз.
Б) Берілгені:m(C H3 CL)=202г
m/k V(CL2) =?
m(CL2) =?
|
№2
|
А) Октанның изомерлерін жаз.
Б) Берілгені: m (C3 H8) =36г
|
№3
|
А)Пентанның изомерлерін жаз.
Б) Берілгені: p =2.59г/л
W %(C)+82.8%
W%(H)=17.2 %
т/к м.ф=?
|
№4
|
А) Нонанның изомерлерін жаз.
Б) Берілгені: m(C H3-C H2-C H3) =28г
C H2
m( H2 C - C H2)= ?
|
№5
|
А) Октанның изомерлерін жаз.
Б) Берілгені: m(C2 H6)= 18г
+O
m/k V (C О2)=?
|
№6
|
А) Гексанның изомерлерін жаз.
Б) Берілгені: m(C5 H10)=40г
m/k m(C5 H12)=?
|
Жауап парақтары
«Қызыл» үстел жауаптары
№1
А) C H 3– C H2 - C H – C H2 – C H2 – C H2– CH3
/
C2 H5
C H3
/
Б) C H3 - C – C H2 – C H2 - C H2- C H3
/
C H3
№2
А) C H3– C H – C H- C H2- C H2- C H2- C H3
/ /
C H3 C2 H5
Б) C H3 – C H2 – C H – C H2– C H – C H2 – C H3
/ /
C H3 C2 H5
№3
C H3
/
А) C H3 – C H2 - C – C H2 – C H3
/
C H3
Б) C H3 – C H –C H2 – C H2 – C H3
/
C H3
№4
А) C H3 – C H – C H – C H2 – C H2 – C H3
/ /
C3 H7 C4 H9
Б) C H3 – C H – C H2 – C H – C H2 – C H3
/ /
C2 H5 C2 H5
№5
C4 H9
/
А) C H3 – C H2 – C – C H2 – C H3
/
C4 H9
C6 H13
/
Б) C H3 – C H2- C H2 – C H – C – C H2 – C H2 – C H3
/ /
C2 H5 C6 H13
№6
C H2
/ \
А) H2 C C H2
\ /
H2 C C H2
\ /
C H2
C5 H11 C6 H13
/ /
Б) C H3 – C – C H – C H2 – C H2 – C H3
/
C5 H11
«Сары» үстел тапсырмалары жауаптары
№1
А) 2,2 дигексилпентан
Б) метилциклопентан
№2
А) 2,2 метилэтилбутан
Б) этилциклобутан
№3
А) 2,3,3 триметилбутан
Б) 2,2 бутиламилбутан
№4
А) 3 этил 4 пропилгексан
Б) циклобутан
№5
А) 2,3 диметилбутан
Б) 2 этилпентан
№6
А) 2 метил,3,3 метилэтилпентан
Б) 2,2 дибутилбутан
«Жасыл » үстел жауаптары.
№1
а) Cn H2n +2 C18 H38 б) Мг =142 12n +2n + 2 =142
14n = 140
n=10
C10 H22 декан
№2
А) H – 26 C12 H26 б) Мг=112 C15 H32
№3
А) C16 H34 б) C9 H20 нонан
№4
А) C13 H28 б) Мг =114 C8 H18 октан
№5
А) С21 H 44 б) Мг =86 C6 H14 гексан
№6
А) С6 H 12 б) Мг =226 C16 H34
«Көк» үстел жауаптары.
№1
Хг 202г
Б) C H4 + CL2 C H3 CL + HCL хг =202 *71 =284г CL2
71г 50,5г 50,5
Х=202*22.4 =89.6л CL2
50.5
№2
36 г х л
Б) C3 H8 3C +4 H2 х=36*89,6л =18,53л
174 г 4 * 22,4 л 174г
№3
Б) m = V *P = 22.4 = 58г
МФ = Cx :Hy =82.8 : 17.2 = 6.9 : 17.2 =1:2.5
12 1 6.9 6.9 4 еселейміз
Мг(С4 Н10) = 12*4+10=58г
№4
28г t0 C H2
Б) С H3 - C H2 – C H3 H2 C C H2 +H2
44г 42г
X = 28*42 =26,72г
44
№5
18г Хл
Б) 2С2 Н6 +7О2 4С О2 + 6Н2 О Х= 18*96 =28,8 л
2*30г 4*22,4л 60
№6
Xл 40г
Б) C5 H12 C5 H10 +H2 Х =72*40=41,14 л
72г 70г 70
3.Ортақ бағаларын шығару
4.Үйге тапсырма. 2,1 – 2,5 тарауды қайталау.
Тест және зачетқа дайындалу.
№7 сабақ
Достарыңызбен бөлісу: |