|
Оқулық, стикерлер, А4 қағазы, фломастерлер Сабақ кезең дері Жоспар мазмұны Уақыт
|
бет | 1/4 | Дата | 05.06.2017 | өлшемі | 449,68 Kb. | | #17948 | түрі | Оқулық |
| Қазақ тілі. 6-сынып «___»________ 2015 жыл
Тақырыбы:
|
Есімдіктер туралы түсінік
|
Мақсаты:
|
а) Есімдік туралы алғашқы түсінігін қалыптастыру;
ә) Есімдіктерді сөйлем ішінде таба білу;
б) Сөздік қолданыста пайдалана білу.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылар есімдіктің есім сөздердің орнына жұмсалатынын, олардың жеті түрі болатынын біледі; есімдіктерді сөйлем ішінде таба алады.
|
Ресурстар:
|
Оқулық, стикерлер, А4 қағазы, фломастерлер
|
Сабақ кезең дері
|
Жоспар мазмұны
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Проблеманы айқындау
|
Ұйымдасты ру
|
3 мин
|
Оқушылармен сәлемдеседі, ҚР Әнұранын орындауды сұрайды
|
ҚР Әнұранын хормен шырқайды
|
Тамаша!
|
Үй тапсырма сын сұрау
|
6 мин
|
Қайталауға арналған жаттығуларды тексереді
|
Орындаған жаттығуларын көрсетеді, қосымша сұрақтарға жауап береді.
|
Стикерлер, жарайсың дар, жақсы!
|
Білімді жан-жақты тексеру
|
3 мин
|
Өткен сөз таптарына қатысты сұрақтар қояды, сол арқылы жаңа тақырыпты айқындайды
|
Қойылған сұрақтарға толық жауап береді, мысалдармен дәлелдейді
|
Бәрекелді!
|
Проблеманы шешу
|
Топқа бөлу
|
2 мин
|
Оқушыларды бойына қарай 5 топқа бөледі
|
Бойына қарай 5 топқа бөлініп отырады
|
Өте тамаша!
|
Топтық жұмыс
|
10 мин
|
Есімдік туралы оқулықтан оқуды тапсырады
|
Оқулықтан есімдік туралы оқиды
|
Жарайсың дар!
|
«Ыстық орындық»
|
4 мин
|
Түсінгендері бойынша сұрақ қоюын сұрайды
|
Тақырып бойынша «Ыстық орындыққа» шыққан оқушыға сұрақ қояды, ол жауап береді
|
Өте жақсы жауап бердің!
|
Проблеманы шешуді қолдану
|
Жаттығу орындау
|
10 мин
|
192-жаттығу (Мәтінді мәнерлеп оқу, есімдіктердің қай сөздердің орнына жұмсалып тұрғанын айту). Оқушыларға бір-бір сөйлемнен оқытқызады, тапсырма шартын орындатады. Қателескендері болса бірлесіп түзетуді ұйымдастырады
|
Мәтінді мәнерлеп оқып, есімдіктердің қай сөздің орнына жұмсалып тұрғанын айтады.
|
Белсенділік танытқан оқушылар ды мадақтап отырамын
|
Білімді тексеру
|
2 мин
|
Блиц-сұрақтар қояды
|
Оқушылар жылдам жауап береді
|
Керемет!
|
Үйге тапсырма беру
|
2 мин
|
Есімдіктер қатысқан мақал-мәтелдерді тауып, жазып келу
|
№
|
І топ
|
|
ІІ топ
|
|
ІІІ топ
|
|
ІV топ
|
|
V топ
|
|
VІ топ
|
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қазақ тілі. 6-сынып «___»________ 2015 жыл
Тақырыбы:
|
Жіктеу есімдігі. Сілтеу есімдігі.
|
Мақсаты:
|
а) жіктеу, сілтеу есімдіктерінің ерекшеліктерін білу;
ә) жіктеу, сілтеу есімдіктерді сөйлем ішінде табу, оларды түрлендіре білу;
б) жазба, сөйлеу тілін молайту.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылар жіктеу, сілтеу есімдіктерінің ерекшеліктерін біле отырып, оларды бір-бірінен ажыратады, сөйлем ішінде таба алады, түрлендіре алады.
|
Ресурстар:
|
Оқулық, стикерлер, А4 қағазы, маркерлер
|
Сабақ кезең дері
|
Жоспар мазмұны
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Проблеманы айқындау
|
Ұйымдасты ру
|
2 мин
|
Жайлы психологиялық ахуал орнату үшін тренинг өткізеді
|
Оқушылар бір-біріне жағымды сөздермен тілек білдіреді
|
Тамаша!
|
Үй тапсырма сын сұрау
|
6 мин
|
Есімдіктер қатысқан мақал-мәтелдерді тауып, жазып келу
|
Үй тапсырмасын оқиды, бір-бірін тыңдап отырады
|
Стикерлер, жарайсың дар, жақсы!
|
Білімді жан-жақты тексеру
|
3 мин
|
Есімдіктерге, олардың түрлеріне қатысты сұрақтар қояды, сол арқылы жаңа тақырыпты айқындайды
|
Қойылған сұрақтарға толық жауап береді, мысалдармен дәлелдейді
|
Бәрекелді!
|
Проблеманы шешу
|
Жеке жұмыс
|
2 мин
|
Жіктеу, сілтеу есімдіктері туралы теориямен таныстыру
|
І нұсқадағылар жіктеу, ІІ нұсқадағылар сілтеу есімдіктерін оқиды
|
Тамаша!
|
Жұптық жұмыс
|
4 мин
|
Бір-біріне түсінгендерін баяндауын сұрайды
|
Түсінгендері бойынша әр жұп бір-біріне түсіндіреді
|
Жарайсың дар!
|
Тақтамен жұмыс
|
6 мин
|
Екі оқушыны шығарып, жіктеу, сілтеу есімдіктері туралы айтқызады
|
Қалауы бойынша тақтаға шығып, бүкіл сыныпқа түсіндіреді
|
Өте жақсы! Керемет!
|
2 мин
|
Қосымша сұрақтар қояды
|
Сұрақтарға жауап береді
|
Стикерлер
|
Проблеманы шешуді қолдану
|
Жаттығу орындау
|
4 мин
|
193-жаттығу (Сөйлемді оқып, жіктеу есімдігін табу)
|
Ауызша орындайды
|
Жақсы
|
6 мин
|
194-жаттығу (Мәтінге ат қою. Жіктеу есімдіктерін теріп жақып, қай септікте тұрғанын көрсету) Тақтаға 2 абзацқа 2 оқушыны шығарады
|
Оқушылар жаттығуды дәптерлеріне орындайды. Болған соң, тақтадағы жазбалармен өздерінің жұмыстарын салыстырады, қателерін түзетеді
|
Белсенділік танытқан оқушылар ды мадақтап отырамын
|
7 мин
|
195-жаттығу (Көшіріп жазып, есімдіктердің астын сызу, қай септікте тұрғанын айту)
|
Дәптерлерінде орындайды. Кезекпен бір-бір сөйлемнен оқиды, дәлелдейді.
|
Бәрекелді! Жарайсың!
Тамаша!
|
Білімді тексеру
|
2 мин
|
БББ тәсілі бойынша жазғызады
|
БББ тәсілі бойынша өз ойларын жазады
|
Керемет!
|
Үйге тапсырма беру
|
1 мин
|
196-жаттығу (Мәтіннен жіктеу, сілтеу есімдіктерін тауып, қай септікте тұрғанын ажырату)
|
Қазақ тілі. 6-сынып «___»________ 2015 жыл
Тақырыбы:
|
Сұрау есімдігі. Өздік есімдігі.
|
Мақсаты:
|
а) сұрау, өздік есімдіктерінің ерекшеліктерін білу;
ә) сұрау, өздік есімдіктерін сөйлем ішінен табу, оларды түрлендіре білу;
б) жазба, сөйлеу тілін байыту.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылар сұрау, өздік есімдіктерінің ерекшеліктерін біле отырып, оларды бір-бірінен ажыратады, сөйлем ішінде таба алады, түрлендіре алады.
|
Ресурстар:
|
Оқулық, стикерлер, А4 қағазы, маркерлер
|
Сабақ кезең дері
|
Жоспар мазмұны
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Проблеманы айқындау
|
Ұйымдасты ру: «Шаттық шеңбері»
|
2 мин
|
Оқушылады шеңбер құру арқылы тұрғызады. Амандасады
|
Оқушылар шеңбер құрып тұрады
|
Тамаша!
|
Үй тапсырма сын сұрау
|
6 мин
|
196-жаттығу (Мәтіннен жіктеу, сілтеу есімдіктерін тауып, қай септікте тұрғанын ажырату)
|
Үй тапсырмасын оқиды, бір-бірін тыңдап отырады, толықтырады, қателерін түзетеді
|
Стикерлер, жарайсың дар, жақсы!
|
Білімді жан-жақты тексеру
|
3 мин
|
Есімдіктерге, олардың түрлеріне қатысты сұрақтар қояды, сол арқылы жаңа тақырыпты айқындайды
|
Қойылған сұрақтарға толық жауап береді, мысалдармен дәлелдейді
|
Бәрекелді!
|
Проблеманы шешу
|
Жеке жұмыс
|
2 мин
|
Сұрау, өздік есімдіктері туралы теориямен таныстыру
|
І нұсқадағылар сұрау, ІІ нұсқадағылар өздік есімдіктерін оқиды
|
Тамаша!
|
Жұптық жұмыс
|
4 мин
|
Бір-біріне түсінгендерін баяндауын сұрайды
|
Түсінгендері бойынша әр жұп бір-біріне түсіндіреді
|
Жарайсың дар!
|
Тақтамен жұмыс
|
6 мин
|
Екі оқушыны шығарып, сұрау, өздік есімдіктері туралы айтқызады
|
Қалауы бойынша тақтаға шығып, бүкіл сыныпқа түсіндіреді
|
Өте жақсы! Керемет!
|
2 мин
|
Қосымша сұрақтар қояды
|
Сұрақтарға жауап береді
|
Стикерлер
|
Проблеманы шешуді қолдану
|
Жаттығу орындау
|
2 мин
|
197-жаттығу (Сөйлемді оқып, сұрау есімдігін табу)
|
Ауызша орындайды
|
Жақсы
|
12 мин
|
198-жаттығу (Мақал-мәтелдерден өздік есімдігін тауып, тұлғасына қарай талдау) Тақтаға кезекпен 6 оқушыны шығарады
|
Оқушылар жаттығуды дәптерлеріне орындайды. Болған соң, тақтадағы жазбалармен өздерінің жұмыстарын салыстырады, қателерін түзетеді
|
Белсенділік танытқан оқушылар ды мадақтап отырамын
|
Білімді тексеру
|
5 мин
|
БҮБ кестесін толтыртады
|
Кестені толтырады, 2-3 кесте оқылады
|
Керемет!
|
Үйге тапсырма беру
|
1 мин
|
199-жаттығу (Мәтіннен өздік есімдігін тауып, қай сөзбен тіркесіп тұрғанын айту.Қосымшалардың түрлерін ажырату)
|
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|