Сынып: 7
Тақырыбы: §49 Аралар мен құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер. Олардың тіршілігі мен отбасын (семья) құру ерекшеліктері. Мінез-құлықтары. Түйсігі (инстинкт). Аралардың және басқа жарғанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
Мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға бунақденелілердің ішінде қоғамдық маңызы бар аралар мен құмырсқалардың өзіндік ерекшелігі мен табиғи айналымдағы маңызы жайлы білім беру.
Дамытушылығы: Оқулықтағы және слайдтағы суреттер арқылы оқушының ой-өрісін, қызығушылығын дамыту.
Тәрбиелілігі: Оқушыларды топта жұмыс жасай білуге, топтық талаптарға бағынуға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: дәстүрлі
Сабақ типі: аралас
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, он сұрақ, шындық па жалған ба ?, константинополь, венн диаграммасы, ББҮ
Көрнекілігі: слайд, плакаттар, суреттер, видео
Сабақ құрылымы:
Ұйымдастыру 5 мин
Үй тапсырмасы 12 мин
Жаңа сабақ 10 мин
Бекіту 10 мин
Бағалау 5 мин
Үйге тапсырма 3 мин
Сабақ барысы
Ұйымдастыр. Оқушыларды стикер түсі арқылы 3 топқа бөлу.
Сары, Көк, Жасыл. Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін топ басшысын сайлауы керек.
Үй тапсырмасы
Слайд сұрақтары арқылы 3 топ ішіндегі оқушылар жауап береді.
10. Будақденелілер атауының мағанасы ? Бұл класқа жататын жәндіктердің денсі бунақтардан тұрады
10. тарақанның денесі неше бөліктен тұрады ? 3
10. тарақанның сипап сезу мүшесі ? мұрты
10. Хитинді тақташа ? күйсеуік
Константинополь әдісі.
Бүгінгі негізгі сөзден барынша көп қысқа сөздерді құрастыру қажет.
Негізгі сөз.
Бунақденелілер
Сіздің нәтижеңіз қандай?
өте жақсы: 10 және одан да көп сөз
жақсы: 8 және одан да көп сөз
жаман емес: 6 және одан да көп сөз
Үш топтың нәтижесі қандай.
Жаңа сабақ.
ВЕНН ДИАГРАММАСЫ
Аралар Ұқсастығы Құмырсқалар
Бекіту.
1.Шындық па ? Жалған ба ?
Аралардың ұрғашысы ұрпақ өсіреді ? Ш
Денелері 3 бөліктен тұрады Ш
Құмырсқалар мен аралар бірге өмір сүреді Ж
Жұмысшы аралар жыныстық жағынан жетілгендер Ж
Фермондар аралар да болады Ж
Арада улы без жақсы дамыған Ж
Омартаны қалайтын аналық аралар Ж
Аралар мен құмырсқалар жарғаққанатылар отрядына жатады Ш
Аталықтары ұрықтанғаннан кейін өледі Ш
Аралардың анасы 3,5 – 10 жыл өмір сүреді Ш
Құмырсқа қышқылы арада болады Ж
Құмырсқада 3 жұп аяғы болады Ш
Оқушымен жұмыс. ОЖСБ – ға дайындық.
1.Шымтезек мүгі(сфагнум)көбейеді:
а)тұқымымен б)тозаңмен в)спорамен г)зооспорамен
2.Алма гүлінің формуласы:
а) *Т5К5А5Ж1; б)*Т5К5А∞Ж1; в)*Т5К5А∞Ж∞ г)*Ге3+3К3+3А6Ж1
3.Өріктің жемісі:
а)жаңғақ б)сүйекті шырынды в)қауашақ г)көпжылдық
4.Адамның гүлді(түрлі-түсті)қауданды орамжапырақтардың тамаққа мына мүшесін пайдаланады:
а)өзгерген төбе бүршікті б)шалқан тәрізді жуан сабағын
в)түрі өзгерген гүлшоғырын г)түрі өзгерген жанама бүршіктен
5.Масақ гүлшоғыры тән:
а)інжугүлге б)сиреньге в)қара бидайға г)жолжелкенге
6.Тек паразиттік тіршілік ететін қарапайымдылар:
а)тамыраяқтылар б)талшықтылар в)сәулелілер г)лейшмания
7.Гидра тіршілік етеді:
а)қатты ағыны бар тұщы суларда
б)бір орында тұратын тұщы суларда
в)мұхиттың шеттерінде
г)теңіздерде
Жауабы:
1.в
2. в
3. б
4. в
5. в
6. г
7. б
Бағалау.
Топ басшысының бағалауы. Мұғалімнің стиклер жинауы арқылы топты және топ оқушыларын бағалауы.
Рефлексия
Оқушылардың сабақтың қалай өткені жөніндегі көзқарасы.
Үй тапсырмасы. §49 Аралар мен құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер. Олардың тіршілігі мен отбасын (семья) құру ерекшеліктері. Мінез-құлықтары. Түйсігі (инстинкт). Аралардың және басқа жарғанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
Оқушының үйден «аралар мен құмырқалар қоғамдық бунақденелілер» атты тақырыпта реферат жазу.
№ 1 жалпы орта білім беретін мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы: Аралар мен құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер. Олардың тіршілігі мен отбасын (семья) құру ерекшеліктері. Мінез-құлықтары. Түйсігі (инстинкт). Аралардың және басқа жарғанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
Сынып: 7 д
Биология пәні мұғалімі: Ғалымжанова Айнұр
Бекіту.
Шындық па ? Жалған ба ?
ВЕНН диаграммасы
Он сұрақ әдісі.
Константинополь әдісі.
ББҮ
Білемін
|
Білгім келеді
|
Үйрендім
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |