Сабақ: 1-бөлім: Тақырыбы: «Керқұла атты Кендебай»



Дата08.02.2022
өлшемі275,49 Kb.
#118371
түріСабақ
Байланысты:
1-сабақ
14-сабақ. «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы. Асан атаға хат

САБАҚ: 1-бөлім:
Тақырыбы: «Керқұла атты Кендебай» ертегісі.

Мектеп: 68 мектеп-гимназия




Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:




СЫНЫП: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:




Оқу
мақсаттары


5.5.1.1. Т/Ж. Оқу барысында көркем шығарманың мазмұны мен жанрын түсіну.
5.5.2.2. А/И. Шығармадағы автор бейнесін меңгерту, шығармадан анықтай білуге үйрену.




Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:




Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды




Оқушылардың көпшілігі орындай алады:




Кейіпкерлердің шынайы өмірде бар немесе жоқ екендігін зерттейді, дәлелдеме келтіреді




Кейбір оқушылар орындай алады:




Кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстырған жаңа туынды (ертегі, әңгіме, жарнама) жазып шығарады




Бағалау критерийі

  • Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырады;

  • Өмірде бар немесе жоқ екендігін зерттейді, дәлелдейді;

  • Өмірмен байланысқан жаңа туынды жазады




Оқыту деңгейі

Талдау, қолдану, жинақау, бағалау




Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:




Кейіпкерді салыстырады, өзіндік сыни пікір білдіреді, баға береді




Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:




Ертегі, кейіпкер, замануи портрет, мінездеме, "Дат", жеті басты дәу




Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:




Адами қасиеттер, заманауи кейіпкер, шынайы өмір, кейіпкер бойындағы құндылықтар




Талқылауға арналған сұрақтар:




  • Кейіпкерлер бойынан үлгі боларлық қасиеттерді атап көрсетіңдер.

  • Бүгінгі заманның Кендебайлары туралы не айтасың?




Құндылықтарға баулу

Жауапкершілік, адалдық, мейірімділік, ел қорғаны болу, сынитұрғыдан ойлау, қарым-қатынас жасау мәдениеті, шығармашылық




Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану




Тақырып бойынша алдыңғы білім:

Мақсаты: Сұрақтар негізінде білімдерін шоғырландыру, жинақтайды, оқушының тақырып туралы деңгейі анықталады, жауаптары негізінде нұсқаулық-көмек беріледі:

  • Кендебай, хан ұлдары, Мергенбай батыр, жетім бала, Хан







Сабақтың барысы




Кезеңдер
уақыты


Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Қызығушылық ояту
7 минут

  1. Амандасу, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау, санау арқылы топ құру

  2. Ширату жаттығуы. Топта кейіпкерлерге ассосиация жасайды

І топ. Кендебай
ІІ топ: Ханның ұлдары;
ІІІ топ: Мергенбай батыр
ІҮ топ: Хан
Ү топ: Жетім бала

  1. Кіріспе. Сабақ мақсатымен таныстыру

Оқу құралдарын дайындайды, нұсқаулықты орындауға белсенділік танытады

Шығарма кейіпкерлері жазылған жеребе қағаз

Мағынаны тану кезеңі

33 минут


1 тапсырма. «Түсініктеме картасы» әдісі.

Кейіпкерлер

Өмірде бар (+) немесе жоқ (-)

Түсініктеме










Нұсқаулық: Ертегі кейіпкерлері өмірде бар немесе жоқ екендігін анықтап, түсініктеме жазыңыз
2 тапсырма. Жұптық жұмыс. «Балық қаңқасы» немесе «Себеп-салдар диаграммасы» әдісі.
Нұсқаулық. Сызба бойынша басты проблеманы анықтайды, проблеманың себебі мен салдарын ізденеді, зерттейді, жазады, өзінің түйінді ойын білдіре отырып, проблеманың шешімін көрсетеді.

Басы – Проблема (Ертегі кейіпкерлері шынайы өмірде бар ма, жоқ па?)
Қаңқасының жоғары бөлігі – Бар немесе жоқ болу сеебі
Қаңқасының төменгі бөлігі – Оның салдары
Құйрығы – Оқушы түйіні, проблеманың шешімі



Дескриптор:

  • Ертегі кейіпкерлерін жазады;

  • Өмірде бар немесе жоқ екендігін анықтайды;

  • Пікіріне сәйкес түсініктеме береді



Дескриптор:

  • Басты проблеманы анықтайды;

  • Проблеманың себебін анықтайды, салдарын көрсетеді;

  • Оқушы өзіндік түйінді пікірін білдіреді, шешімін көрсетеді.



Бағалау. «Бас бармақ»
критерийіне сәйкес кері байланыс беру



Интербелсенді тақта, балық қаңқасы суреті түсіріліген ақ қағаздар

3 тапсырма. Жеке жұмыс.
Проблемалық сұрақтар:

  • Кейіпкерлер мен бүгінгі заман кейіпкерлері арасында логикалық бірізділік бар ма?

  • Оларды не байланысытырып тұр?

Нұсқаулық: Осы сұрақтар төңірегінде ойланып, ізденіп, жаңа туынды (ертегі, әңгіме, хабарама) жазу



Дескриптор:

  • Проблемалық сұрақ төңірегінде ой жинақтайды;

  • Жаңа туынды жазады



Бағалау. «Құлып пен кілт» әдісі
Кілт – Туындыда логикалық бірізділік сақталынған;
Құлып – Туынды толықтыруды қажет етеді

Ашық және жабық құлып суреттері





Соңы 5 минут

Кері байланыс.
Сабақтың үш мықты жағы және бір мақсат






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет